Spider – Man je jedan od super junaka koji ima dosta dugu gamersku karijeru. Uz veliki opus raznih stripovskih serijala, edicija, Spektakularnih, Nevjerojatnih i Ultimativnih Spidermana koje viđamo već desetljećima, slično se događalo s Peter Parkerom i na ostalim područjima popularne kulture. Od animiranih filmova, igara, serija i filmova, Spider – Man je uvijek bio „tu negdje“ – nekvalitetan, kvalitetan, solidan… Prvi Spider – Man film u glavnoj ulozi s Tobey Maguireom doživio je toliko veliki uspjeh da se u Hollywoodu pokrenula lavina filmova prema super junacima. Kako su filmovi dolazili, tako su dolazile i igre temeljene na tim filmovima. Shvativši kako to i ne funkcionira toliko dobro, Activision, Warner Bros i mnogi drugi odlučili su raditi igre temeljene na liku iz stripa, a ne toliko pratiti filmske (ne)uspješnice. U cijeloj priči Spider – Mana je bilo posvuda. U ovih dvadesetak godina skupilo se preko 40 igara. Te su igre pokretane u DOS-u pa sve do današnjeg zadnjeg tehnološkog dostignuća s Amazing Spider – Manom (koji prati novoizišli reboot Spideya na filmskom platnu). Prije nego što idući tjedan objavimo recenziju te igre, osjetili smo dužnost da Vas upozorimo ili podsjetimo na najbolje iteracije Spider – Mana u dosadašnjim igrama. Iako je više onih dobrih nego loših, a sve nisam ni odigrao, ovo je svakako osobna lista koja prvenstveno služi da Vas vrati u prošla vremena te da Vam ukaže na neke starije ili novije Spider – Man naslove za koje niste znali. Krenimo redom, od broja pet pa prema vrhu.
5. Ultimate Spider-Man (video game)
Ulitmate Spider – Man igra bila je jako važna sredinom ovog desetljeća. Naime, imala je mogućnost nastavljanja na već uspješan model kontrola koji su uspostavili prijašnje dvije igre, a usto je bila na tadašnjim novim konzolama na kojima su već postale znane njihove tehničke mogućnosti. Usto, ovo je bila prva Spider – Man igra nakon jako dugo vremena u kojoj je uz Spider – Mana kroz cijelu igru bio igran još jedan lik. Naravno, radi se o Venomu, s kojim igrate u nekoliko dijelova solidnog Story modea koji se nadovezuje na Ultimate Spider – Man stripove. Cel-shading grafika, stripovski ugođaj, veći gradovi i umjereno doziranje humora, akcije i drugih negativaca iz Spider – Man univerzuma činilo je ovu igru jednim dosta ugodnim iskustvom. Koliko god ovo bila igra o Spider – Manu, na kraju je bila igra i o Venomu, koji ima podjednak (ako ne i veći) broj obožavatelja kao Peter Parkerov alter-ego. Nakon ovoga, mnoge daljnje igre krenule su u tom smjeru njihove (ne)suradnje, no nijedna nije bila uspješna kao ova.
Neki od likova koji se pojavljuju u igri: Green Goblin, Carnage, Wolverine, Sharon Carter, Rhino…
4. Spider-Man and Venom: Maximum Carnage
Kad smo već kod (ne) suradnje, njih dvojica surađivali su jednom prije Ultimate Spider – Man igre. Točnije, 1994. godine u Maximum Carnage igri. Maximum Carnage bio je serijal Spider – Man stripa koji je trajao podosta vremena te je svakako danas autoru koji piše ovaj tekst ostao u najugodnijem sjećanju. Veliki broj zločinaca, heroja, Carnageovo ludilo, očaj i odlična atmosfera donijeli su lijepu igru za Super Nintendo i Segu Mega Drive. Možda ste i naišli na ovu beat’em up igru ako ste intenzivno gledali Modul 8 (ilitiga Park 01) na nacionalnoj televiziji krajem devedesetih.
Ukratko, radi se o igri koja je klasični beat’em up naslov toga vremena, ali koji ”ubija” s ponavljajućim misijama i apsurdnim protivnicima, sve do trenutka dok vas ne napadne jedan od zlikovaca iz strip-serijala, kao što su Shreek, Demogoblin, Doppelganger i drugi. Unatoč tome što iza igre stoji LJN (izdavač koji stoji iza nekih velikih zločina od gaming naslova) Spider-Man and Venom: Maximum Carnage je jedan od naslova za pamćenje, prvenstveno zbog priče koja je ovdje ispričana u obliku stripa, jasnog (iako ponavljajućeg gameplaya) i mnogih drugih sitnica koje oduševljavaju fanove Spider – Man.
Neki od likova koji se pojavljuju u igri: Black Cat, Cloak and Dagger, Tombstone, Morbious, Flash Thomspon, Carnage, Jonah Jameson
3. Spider-Man: Shattered Dimensions
Shattered Dimensions je iznimno zanimljiva igra. Možda se pitate zašto? Prvenstveno zato što je izašla nakon godinu dana velikog Arkham Asyluma koji je uveo mnoge velike inovacije u video-igrama (a pogotovo u igrama temeljene na junacima iz stripa), a Beenox je to pokušao iskoristiti. Usto, paukoliki čovjek je 2010. godine bio već ogromna franšiza rasprostranjena u raznim kanonima i univerzumima između kojih se lako moglo ispasti neodlučnim za izabrati kojeg točno od njih staviti u novu igru. Iznimno inteligentno rješenje pojavilo se u obliku četiri različite dimenzije u kojima u ovoj igri postoji Spider – Man : Noir, Ultimate svijet, 2099 i Amazing svijet. Na taj način smo dobili četiri Spideya sa različitim igraćim iskustvom. Noir je onaj čije su misije pokušale kopirati Batmana te su bile možda vizualno i najimpresivnije, 2099 je ponudio najdinamičniji, futuristički način igranja, dok je Ultimate imao „najstripovskiju grafiku“, a Amazing je bio onaj najklasičniji.
[nggallery id=125]
Unatoč nekim nedostacima što se tiče kontrola i neizbježnih sekvencama borbe iz prvog lica, Shattered Dimensions je na kraju ispao jako dobar naslov. Podijeljen na pet poglavlja koja se sastoje od četiri misije rezervirane za svakog od Spider – Mana te nekoliko završnih misija, ovaj Beenoxov očiti eksperiment je uspio zadovoljiti mnoge obožavatelje Spider – Manovog lika i dijela. Iako se na trenutke čini predvidljivom i zamornom, ova je igra ispala pozitivno iznenađenje koje je ostalo nedorečeno. Nažalost, iz ovog test-naslova, Beenox nije izvukao neku veću pouku, budući da im je iduća igra Spider-Man: Edge of Time (naslov samo s Amazing i 2099 Spider – Manom) ispala puno lošija.
Neki od likova koji se pojavljuju u igri: Carnage, Deadpool, Electro, Scorpion, Madame Web
2. Spider-Man 2: Enter Electro
Dvije najbolje Spiderman igre su, bez ikakve konkurencije, igre koje su izašle za PlayStation One početkom ovog stoljeća. Već pretpostavljate kako je prvi dio igre na vrhu ove ljestvice, no odmah iza njega (ako ne već i uz njega) je drugi nastavak u kojem je glavni antagonist Electro. Priča napravljena ekskluzivno za igru donosi veliki broj zapleta i zanimljivih događaja u kojima je Spidey u središtu pozornosti. Najveća razlika s obzirom na prvijenca je mogućost hodanja po gradu i uopće kretanja sa Spider – Manom izuzev samo krovova zgrada te dodatne misije kojima otključavate razne nagrade vezane za stripove i likove iz stripa. Uz to, u igri ćete naći puno manjih detalja koji će biti iznimno simpatični prvenstveno onima koji su bolje upoznati sa Spider – Manovim likom i dijelom (nešto što je nakon ove dvije igre uspjelo samo Arkham serijalu). Kontrole sustav napredovanja, kamera i sam ugođaj ostao je nepromijenjen sve do današnjeg dana s obzirom na najbolju Spider – Man igru…
Neki od likova koji se pojavljuju u igri: Shocker, Beetle, Hammerhead, Lizard, Sandman, Professor X
1. Spider-Man (2000 video game)
Zasigurno najbolja Spider – Man igra je – Spider-Man. Ono što je svakako vrijedno spomena su tehnička rješenja koja je Neversoft mudro napravio. Za početak, engine igre je posuđen od drugog Activisionovog naslova, Tony Hawk’s Pro Skater. Budući da tehničke mogućnosti nisu dopuštale veliki grad u kojem Spider – Man može nesmetano lutati, a morao se dati nekakav osjećaj prostranosti i otvorenog svijeta, priča je tu preuzela odgovornost. Naime, njegovi protivnici su ispustili otrovni simbiotski plin koji je Spider – Mana onemogućavao da se sa zgrada spusti na ulice New Yorka, čime su izbjegli razne tehničke neugodnosti i bugove koji bi se sigurno događali. Na ovaj način Spider – Man je mijenjao svoj okoliš i samo ulazom u pojedine zgrade kada bi igra totalno promijenila okolinu i na taj način, sukladno priči, omogućili da svi mogući tehnički problemi imaju svoje razloge.
Ono što je igru, uz ta tehnička rješenja, učinilo posebnom za obožavatelje Spider – Mana i njegovih igara, bio je veliki broj neprijatelja, heroja, boss bitki, alternativnih kostima, nagrada i raznih tajni (kao što je What If..? mode) koji su istinski bili napravljeni s ljubavlju i poštovanjem od glave do pete. Na kraju samo možemo žaliti što se nije nastavilo u tom smjeru.
Neki od likova koji se pojavljuju u igri: Storm, Captain America, Ghost Rider, Black Cat, Punisher, Lizard, Mysterio, Doctor Octopus
No, i dalje ostaje vjera da će Spidey naći svoje mjesto i u gaming povijesti kroz sadašnju ili sljedeću generaciju konzola, da će doći u ruke inovativnih developera koji će znati kako pristupiti kupcima, a i samom Spider – Man kanonu i do toga napraviti veličanstvenu igru. Jer, sve ovo što sada Beenox radi, je jednostavno preziheraški za naš ukus.
[nggallery id=126]
Leave a Comment