Ah, crossover naslovi. Miješanje raznih likova i lokacija iz drugih poznatih igara u nove igre nije nepoznata stvar u povijesti video igara. No, začudo, uz sva ta gostovanja, skrivene likove, easter eggove i tajne, malo je iskonskih crossover naslova čije „miješanje“ čini temelj samog koncepta neke igre, a i o kojem ovisi komercijalni uspjeh iste. Uz navedene aspekte, svakako treba zadovoljiti i fanove, a sve to zna biti popriličan izazov za mnoge developere. Iako za mnoge od naslova koje ćemo vam predstaviti ovdje znate, možda vas neki ipak ugodno iznenade, ili vas potaknu na ponovno igranje. To ostavljamo vama, nakon što pročitate što smo mi izabrali kao najbolje crossover naslove. I, da, znamo, neki od ovih naslova i nisu toliko super, možda ima i boljih. No, opet, to ćete vi s nama odlučiti nakon čitanja članka.
Mortal Kombat VS DC Universe
Objavljivanjem ove igre nastao je veliki hype, kako od strane MK fanova, tako i od strane gamera koji vole DC junake kao što su Batman, Flash, Superman, WonderWoman i drugi. No, zbog izbacivanja fatality poteza i općenito nekih „okrutnijih“ scena koje su proslavile MK serijal mnogi su se osjetili zakinuto, te su, unatoč impresivnim novitetima u gameplayu te lijepoj grafici i ideji, odlučili ovom MK nastavku dati minus. Bez obzira na to, story mode u kojem možete igrati u ulozi MK ili DC junaka svakako je vrijedan igranja, kao i odigravanje par multiplayer mečeva kontrolirajući Jokera, Lex Luthora i ostale. Ovaj crossover naslov je svakako jedan od najrazvikanijih u ne tako dalekoj nam prošlosti, pa ga svakako vrijedi spomenuti.
Sega Superstars Tennis
Unatoč tome što je stara, još uvijek možete vidjeti ovu igru na policama raznih dućana, s abnormalno visokom cijenom. Iako se za nju ne isplati davati danas više od 50 kuna, moramo priznati da je u ljeto 2008.godine bila možda i najbolji primjerak arkadnog tenisa koji ste mogli igrati. Iako ga mnogi prvenstveno zovu „onaj tenis sa Sonicom“ tu su i mnogi drugi likovi iz Segine radionice koji su (zasluženo) ipak mnogima nepoznati. Iako vam imena kao što su Amigo, Pudding, Gilius i Alex neće na prvu puno značiti, niti će vam biti previše privlačni, moramo napomenuti da se tu ipak radi o dosta popularnim igrama (Space Channel 5) ili čak kultnim igrama (Golden Axe) čime će vam interes za igru možda porasti. Za veći uspjeh igre, Segi je bilo potrebno uvesti još nešto poznatih faca iz gaming industrije, no ipak se onda vraćamo na Segin problem, a to je da i nemaju previše prepoznatljivih likova. Barem nisu imali tada. Sad je, valjda, bolje?
Mario & Sonic at the Olympic Games
Sega je shvatila da od samostalnih crossovera neće biti velikoga komercijalnog uspjeha, pa su se odlučili za alternativu. I kakva je to samo alternativa bila… Spajanje dvije prepoznatljive ikone iz prošlosti ( a i današnjosti, budimo realni) rezultiralo je prekrasnim naslovom koji je spajao razne sportove pod okrilje olimpijade te omogućio kvalitetan multiplayer namijenjen najmlađima, mladima, a i svima ostalima. Kod kritike su prošli jedva solidno, no ona važnija, komercijalna strana priče, je bila potpuni uspjeh. Ista stvar se dogodila s nedavno izašlom Mario & Sonic at the London 2012 Olympic Games.
Namco × Capcom
Ovaj predivan akcijsko-taktički RPG u predivnom 2D okruženju se nalazi ovako nisko na listi samo zbog toga što nije nikad službeno izašao iz Japana. Jedna od najprodavanijih igara za PlayStation 2 našla je svoje mjesto i u nekim Best of izdanjima, unatoč osrednjim ocjenama kritike (u Famitsu magazinu je dobila 28 od 40) a daljnje planove za ovakve premise možemo vidjeti u Project X Zone naslovu koji izlazi za dva tjedna u Japanu. Ništa izvan Japana, i dalje. A baš nas zanima kako bi ovdje ovakve stvari prošle.
5. Super Smash Bros. Series
Ne možeš baš protiv ovoga. Svi popularni Nintendo likovi već godinama zabavljaju fanove u ovoj multiplayer ludnici koja je dolazila s raznim idejama, kvalitetama i detaljima. Donkey Kong, Mario, Link, Pikachu, Kirby samo su vrh zabavne sante koja suvereno pluta gaming prostranstvima od 1999.godine i prve Super Smash Bros. izašle za Nintendo 64. Nintendovcima je ovo vjerojatno broj 1 na listi, no ostanite još malo s nama. Čekaju nas još četiri jako lijepa naslova.
4. Battletoads & Double Dragon: The Ultimate Team
A na četvrtom mjestu je jedan klasik od naslova koji je uspio spojiti druga dva klasika, neodoljive borbene žabe i dvojac iz Double Dragona udružili su snage u ovom beat’em upu davne 1993.godine, a nešto starijim gamerima su i dalje u jako lijepom sjećanju. Iza ovoga ludog spoja stajala je i priča o udruživanju glavne negativke iz Battletoads serijala i glavnih negativaca iz Double Dragona, a igra vam je nudila mogućnost biranja između pet likova, to je za tadašnju ponudu igara ovog žanra bila prava senzacija. Odličan gameplay i respektabilno zabavan multiplayer glavne su odlike ovog crossover naslova kojeg se uvijek rado sjetimo.
3. Ehrgeiz: God Bless The Ring
Ah da, Ehrgeiz. Ako ste pomislili da ovo nije crossover naslov, donekle ste i u pravu. No, nama je ubacivanje likova iz jedne od najboljih igara svih vremena (Final Fantasy VII) u fighting naslov koji vam nudi i RPG mode, zajedno sa vizualima po uzoru na serijal TOBAL dovoljan kriterij da je tu ubacimo. Unatoč zastarjeloj grafici i ponekad lošoj mehanici borbe s obzirom na današnje naslove, igra je imala ”ono nešto” zbog čega je dobro prolazila kod kritike, a zbog čega je i nama ostala u lijepom sjećanju. Ako i dalje imate na faci pogled pun čuđenja, potičemo vas da je ponovno isprobate, jer, vjerovali ili ne, ima puno više pozitivnih strana nego loših. Za mnoge se nalazi među 100 najboljih igara za PlayStation One, unatoč užasnom imenu koje ima.
2. Marvel Vs.Capcom serijal
Što reći o ovom serijalu, a da se već ne zna ili da nije već rečeno? Spajanje dva svijeta u impresivnu, bjesomučnom akcijom nabijenu tučnjavu gdje se sukobljavaju poznati i manje poznati likovi iz Marvelovog svijeta s likovima iz raznih Capcomovih igara bio je uspjeh gledajući od strane kritike, fanova, ali i zarade. Iako se dugo čekalo na treći nastavak, drugi se igrao (a i još se igra) na mnogim turnirima, a ni ne napušta police mnogih fanova ovog žanra. Treći dio je donio sa sobom dosad neviđeno veliki broj likova, iskorištavajući popularnost mnogih Capomovih igara, ali i nedavne filmove temeljene na Marvelovim junacima. Unatoč besramnom iskorištavanju fanova i trošenja njihovog novca novim izdanjima, DLC-evima, kostimima i slično, Marvel Vs.Capcom serijal je pravi primjer uspješnog crossover naslova u gaming povijesti koji je zadovoljio veliki broj zainteresiranih strana te doživio uspjeh na svim poljima što je cilj svake komercijalno nastrojene igre.
1.Kingdom Hearts serijal
2002. godine pojavio se naslov u koji su mnogi sumnjali i gledali s visoka. Zajednički projekt Disneya i Squarea vidio se prvenstveno kao dječji proizvod koji bi kroz velo RPG žanra pokušao pridobiti Final Fantasy fanove kratkim gostovanjima Squalla, Clouda, Sephirotha i ekipe unutar igre. Oh, kako su ti mnogi bili u krivu. Već s prvom igrom, a pogotovo s drugom (KH II je zasigurno jedna od najboljih igara na PlayStationu 2) SquareEnix je dubokom pričom, zanimljivim i zrelim iskorištavanjem šaljivih Disneyevih likova te velikom pažnjom prema FF likovima i kanonu etablirao ovaj serijal koji je i ove godine s najnovijom igrom oduševio i kritiku i igrače.
[nggallery id=169]
Nažalost, nikako da dođe taj treći dio koji svi očekuju, pa se godinama zadovoljavamo raznim prequellima, dodacima i nadopunama glavnog kanona na ekskluzivnim platformama kao što su Nintendo 3DS, PSP i slično. No, veliki budžet koji igra konstantno ima dodatno iskorišten veliki marketinški potencijal i hype koji svaki naslov iz serijala dobije. Crossover Disneyevih likova te Final Fantasy likova s ubacivanjem glavnih originalnih likova povezanih s pričom oko heartlessa, magije, zla i dobra pravi je primjer odlične crossover igre koja, uz zgrtanje para od naivnih potrošača, ima i kvalitetan proizvod iza sebe oko kojeg stoji veliki i pohvalan trud svih koji su radili na igrama.
Naravno, postoje još neki naslovi vrijedni spominjanja ovdje, pa vam zato prilažemo još jedan mali dar. Raspravu oko ovih i ostalih igara, ostavljamo za komentare.
Leave a Comment