INFO BOX
- DEVELOPER: 3DClouds.it
- PUBLISHER: PQube Limited
- PLATFORME: PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One
- ŽANR: Karting
- DATUM IZLASKA: 13.srpnja 2018.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Na listi ”davno izgubljenih žanrova sa ogromnim potencijalom”, vjerujem, mnogima se nalaze karting igre. Jednostavnost gameplaya, uzbuđenje, multiplayer potencijal i šarenilo i veselje koje ih obilježava, već je deset godina praktički neiskorišteno. Zbog jasnih razloga, jedino Nintendo vjeruje u svoj Mario Kart i na račun svakog nastavka zarađuje ogromne novce, a sa Nintendo Switchem je dobio zasigurno i mnoge nove vlasnike te konzole. Drugi, jednostavno, propuštaju ikakvu šansu da probaju vratiti karting igre na stare staze slave, prvenstveno iz doba Crash Team Racinga, pa i sličnih varijacija na te igre kao što su Wacky Races, Running Wild i druge. Baš zbog toga, trud developerske ekipe 3DClouds je nešto što ne bi trebalo proći nezapaženo.
NARANČA JE HIBRID POMELA I MANDARINE
All-Star Fruit Racing donosi karting akciju na mnoge platforme, pa je tako i PlayStation 4 dio te ponude. Iz samoga naslova, kao i prve animacije i početnog ekrana, vrlo je jasno dano do znanja da je voće glavna tema igre. Oružja za vrijeme utrke su od voća, vozačice imaju svoje najdraže voće, a vozila također podsjećaju na neke od njih, dok informacije o pomelu, grejpu, rajčicama iskaču kod svakog loading screena. Unatoč tome, privlačnost vozila i zanimljivost samih likova nije prevelika. Kod kartinga često većinu privlačnosti čine i sami likovi, koji su nerijetko iz nekih drugih franšiza koji su nam otprije dragi i čije razlike prilikom vožnje se onda čine smislenijima, a i zabavnijima. Ovdje su većinom svi bezlični, što je moglo biti popravljeno kroz single play, možda i story mode (koliko god to uvrnuto zvučalo za karting igru, priča ili samo kvalitetni i dugi single play važna su stavka za žanr) no na ništa od toga nećemo naići u ovoj igri. Nema teških bossova, nema humora, nema karakterizacije osim kratkih tekstualnih opisa i samoga izgleda likova.
Gledajući samo na gameplay, tj. staze i načine upravljanja vašim kartingom na njima, All-Star Fruit Racing je jako dobar primjer kvalitetne i pristupačne karting igre. Tutorial objašnjava sve detalje vezane za kontroler, power-upove i trikove koje možete izvoditi sa driftanjem, a već s prvom utrkom će mnogi sve raditi sa lakoćom. Što se tiče samih power-upova i njihovih oružja, tu je igra donijela dosta iznenađujuće dobre ideje. Naime, prilikom utrke na stazama će biti razbacani 4 vrste balona s voćem koji će puniti svoj ”stupac” (tj. bar, koji je vidljiv u donjem desnom kutu ekrana). S obzirom koji stupac od njih četiri prvi popunite možete iskoristiti određeni power-up (bio napad, ubrzanje ili obrambene zamke), ili možete pričekati da napune sva četiri stupca i napravite poseban potez vozačice koje ste odabrali. Power-upovi na taj način svakako dobivaju novu dimenziju, kako traženja istih na stazi tako i stvaranja posebne strategije ovisno o vašoj poziciji.
Šteta je samo što se sve to ne može negdje iskoristiti. Single play je užasno siromašan, a online (barem na PlaySttaionu 4) užasno napušten. Nažalost nisam odigrao nijednu online utrku jer ljudi jednostavno nema. Igra sama po sebi, naravno (vjerojatno) nije kriva, ako nema igrača/ica, ni ne može se igrati online. Iako mi je čudno da nema baš nikoga, okretanje lokalnom multiplayeru i single play su jedine moguća opcije. Single play ne daje puno prostora osim utrkivanje u generičkim kupovima, koji nemaju jasan cilj (osim pobjede) niti posebne misije ni sadržaje.
Audio – vizualna strana igre je ovdje, unatoč dobrom potencijalu i činjenici da će svi očekivati vedrinu i zabavu, dosta loša. Soundtrack jest vedar, ali jednoličan i u konačnici dosadan. Izgled staza, vozila, eksplozija je solidan, no ne donosi ništa pretjerano neočekivano niti su staze previše uzbudljive i maštovite. Dapače, kasnije ćete lako shvatiti da su neke dosta slične i napravljene po istoj šabloni, a neizbježni prečaci ne donose puno uzbuđenja niti su baš skriveni. Glasanje likova, ispucavanje oružja, a i zvukovi vozila su također jednolični i jako brzo iritantni. Igra na čudan način vapi za duhovitim voditeljima ili komentarom, no budući da se likovi koji postoje u igri ne glasaju, nemaju dijaloga, dok ostali dio zvučnog aspekta igre se brzo počinje ponavljati, bolje da se i nije pokušavalo dalje.
Što se uopće pokušavalo s igrom? Iako je izuzetno igriva, kontrole su odlične i svakako nas podsjeća na to koliko bi nam dobro došao, recimo, jedan Crash Team Racing Remaster, ostatak izvedbe daje osjećaj nedovršenosti ili jednostavno nedovoljno financiranje produkcije. Ideja s power-upovima je nešto što bi svakako slične igre mogle uzeti u obzir, dok je single play dosadan, nejasan i ne donosi neki osjećaj napretka (iako možete otključavati par dodatnih likova i staze). Unatoč tome, multiplayer može biti slamka spasa i čini mi se da to i jest, prvenstveno na Steamu, gdje ima više zainteresiranih ljudi. Stoga, ako uživate u multiplayeru i postoji oveća zajednica koja troši sate na igru, svakako povećajte konačnu ocjenu. Na PlayStationu 4, a i Xboxu One, dobro bi došlo ovoj igri potez da što prije bude dio mjesečne ponude besplatnih igara. Uvijek za primjer vrijedi spomenuti Rocket League koji je tek tada eksplodirao i postao ono što jest, a ionako ova igra svakako nema toliko veliki potencijal, mogla bi dobiti boost koji joj treba. A koji treba i svima nama koji želimo nove i kvalitetnije karting igre.
Leave a Comment