INFO BOX
- DEVELOPER: OSome Studio
- PUBLISHER: Anuman
- PLATFORME: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch
- ŽANR: platformer
- DATUM IZLASKA: 21. studenoga 2019.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Asterix i Obelix su se vratili u još jednoj pustolovini na konzolama koja bi trebala oduševiti sve fanove ovoga legendarnoga stripa i animiranih filmova. OSome Studio se, nakon rada na remasteru prva dva dijela, upustio u sasvim novi nastavak, sa potpuno novom pričom punom raznih likova koje volimo, ali i nekima novima. Sve je upakirano na jedini pravi način na koji mogu Asterix i Obelix biti uparkirani – u platformer pun humora, tamanjenja Rimljana i ispijanja napitaka. No, veliki je posao izvaditi serijal iz prosječnosti u kojoj cijelo vrijeme (doduše, dosta samouvjereno) postoji.
Pitanje je, ipak, kada vidimo ovu igru, je li uopće bilo potrebe kod developera i izdavača da pokušaju ”nešto više”. Raspon fanova Asterixa i Obelixa, ipak nije toliko velik izvan Europe, pa je bilo teško očekivati neki veliki marketinški uspjeh. Doduše, licenca ovakvoga nečega je svakako vrijedna, i ako se trebala održati sa izdavanjem još jednoga nastavka, onda je ovaj potez izdavanja dosta faličnoga platformera jasan. No, krenimo u pojašnjenje toga ”faličnoga”.
The Crystal Menhir na prvi pogled ne donosi ništa toliko problematično, simpatična premisa u klasičnom Asterix i Obelix stilu, motanje po legendarnom selu, ćaskanje sa ostalim galima koje znamo iz stripova i filmova, popraćeno je dosta linearnim kretanjima po šumama i razbijanje Rimljana i skupljanja potrebnih itema. Kontrole su dosta jednostavne i jasne, a svakako je za pohvaliti aspekt kooperativnog igranja. Ako vam se ne prelazi igra s nekim, možete igrati i sami te se razmjenjivati između Asterixa i Obelixa tokom igre, i koristiti ih ovisno o tome koji vam od njihovih sposobnosti za prijelaz određene prepreke trebaju.
Ono što čudi je nedostatak ”normalnoga” skoka. Platformer koji ne omogućava vašim likovima da skače nikad nije dobar znak, čak i ako je ovdje zapravo nadomješten nekom vrstom ”skoka u dalj” pomoću kojeg preskačete razne provalije. Tehnički, to je skok, ali nije onakav razuzdani skok i prepreke nisu onakve kakve bi možda željeli mnogi koji vole platformere. Činjenica da ne možete jednostavno skočiti na malo više platformu pored vas, nego morate slijediti labirint pun zaobilaznica i hodanja kako bi došli do željenoga itema nije toliko izazovan koliko postaje, jednostavno, naporan.
Sustav borbe koji igra nudi također je na prvi pogled jednostavan i funkcionalan – imate jednostavno udaranje, koje odmah traži button mashanje, a tu su i posebni potezi kojim trošite zasebnu energiju. Posebni potezi su klasični potezi naših junaka koje smo dosad često vidjeli, od aperkata do vitlanja rimljana po zraku držeći ih za nogu. Tu je i health bar koji punite sa hvatanjem veprova (naravno) i jedenjem drugih košarica punih hranom, ali sve u svemu (izuzev promjena lokacija i dodavanje par novih tipova neprijatelja) igra prikaže na početku praktički sve što dalje nudi. Malo je novosti s obzirom na prošle nastavke, a još manje je raznolikosti u samoj igri. Bili osoba koja se vraća na novi nastavak nakon prošla dva odigrana, ili netko tko po prvi put igra igru iz serijala, doživljaj će nakon sat vremena biti isti – dosadno i predvidljivo, sa par novih neprijatelja i strategija koje ćete relativno lako naučiti i nastaviti button mashati. Priča je nova, relativno zanimljiva, no nije dovoljna da vam da inspiraciju da prelazite jedne te iste zadatke sa, ruku na srce, dosta osakaćenim likovima (prvenstveno zbog nedostataka skoka, pa i blokiranja napada).
Kao što je i igra kratka, i recenzija na kraju nije jedna od mojih dužih. Asterix i Obelix ne varaju i ne obećavaju ništa što ne ispunjavaju. Tu je humor, tu je akcija, tu su poznati likovi, tu je kooperativno igranje. Šteta je samo što nije zabavnije, izazovnije i što nema nekih aspekata koji unose relativne novosti u žanr koji to omogućuje. Ovako je rezervirana igra samo za fanove Asterixa i Oblelixa te za sve one koji ne žele propustiti ništa unutar ovoga žanra.
Leave a Comment