Proteklog vikenda mogli smo da gledamo dva turnira u Counter Strike : Global Offensiveu. Jedan manji i jedan veći. Nama zanimljiviji je ovaj manji, koji je održan u Švedskom Jonkopingu za nagradni fond od $100,000.
Među ekipama koje su igrale našao se i Cr4zy. Organizacija iz Hrvatske, za koju igraju LETN1 i emi iz Srbije, a nastupaju pod zastavom EU, jer ekipu još čine bugarin, litavac i finac. Cr4zy inače spada među ekipe, koje su u vrhu tier 2 EU scene i znaju počesto da zakompliciraju život puno većim ekipama kao što su FaZe i Fnatic. Osobno bih ih stavio u rang negdje sa Northom, Avangarom i Heroicom. Na ovom turniru važili su za favorite, koji su trebali da se nađu u finalu sa Heroicom, ali stvari baš nisu išle kako su zamišljene. U grupnoj fazi imali su problema, pa su za prolaz dalje morali su da igraju elimination meč sa Heroicom. Iako su izgubili prvu mapu sa čak 16:3, vratili su se odličnim igrama na Dustu i Trainu te osigurali ostanak na turniru. U decider meču pobjedili su SJ gaming i osigurali plasman u playoff. U playoffu je ipak Tricked bio značajno bolji i fokusiraniji, plasiravši se u veliko finale. Tamo ih je čekao ruski Forze, koji pobjeđuje sa 2:1, sveti se za poraz u grupnoj fazi i odnosi kući trofej i $50,000 nagrade.
Onaj drugi, svakako veći turnir, odigrao se u američkom Arlingtonu, a radi se o FACEIT-ovom finalu ECS sezone. Po četiri europske i američke ekipe su se tokom godine kvalifikovale za LAN završnicu. Ovo je ujedno i prvi turnir na kojem gledamo najjače ekipe na svijetu da igraju na novom patchu koji je izašao pretprošli tjedan. Naravno, već od ranije je poznato da će modeli agenata biti zabranjeni za igranje, jer imaju previše kamuflažnog efekta na pojedinim djelovima mapa. Igrači su se naravno složili sa ovim, a tako će vjerovatno i ostati u nekom narednom periodu, jer osim FACEIT-a, i ESL i Dreamhack su najavili zabrane skinova na njihovim turnirima.
Dvije ekipe su se od samog starta izdvojile kao favoriti. Astralis i Team Liquid izgledali su suvereno u grupama, gdje nisu izgubili ni jedan meč, plasiravši se tako u polufinale. U grupi B, Sharks Esports je od samog starta važio za outsidera, što se i pokazalo točnim, dok je u grupi A status najslabijeg tima pripao Avangaru, koji nikako da se vrati u formu koju smo gledali na Majoru u Berlinu. EG i Fnatic su u mečevima protiv NiPa i MiBRa pokazali da su trenutno daleko jače ekipe i prošli su u dalje takmičenje. U polufinalu Astralis i Team Liquid još više podižu svoju igru i dobivamo očekivano finale između ove dvije ekipe. Prva mapa u finalu izgledala je kao prava borba titana. Liquid je poveo i izgledao jako dobro i na pauzu se otišlo sa rezultatom 11:4, gdje je Astralis jedva dobio te četiri runde. Međutim, drugo poluvrijeme donosi neki novi Astralis, koji najviše zahvaljujući lurkerskim sposobnostima Magiska dolazi do preokreta i produžetaka. U produžecima ipak Liquid odnosi pobjedu. Ali to je bilo to od američkog tima, sve poslije toga išlo je na mlin Astralisa, koji je svojom odličnom timskom igrom naprosto eliminirao Liquid sa servera. Na kraju je to rezultiralo Nitr0vim 3/3/20 skorom u odlučujućoj mapi.
Device je odnio titulu MVP-ja, a to mu je četvrta titula najboljeg igrača FACEIT završnica i 14. ukupno u karijeri na svim turnirima, gdje je neprikosnoven ispred GeT_RiGhTa i kennySa koji imaju po 10.
Kada je meta u pitanju,vidjeli smo male promjene. Krieg je i dalje najbolja puška na serveru, ali zbog cijene sada se malo rjeđe koristi i AK ponovo dobija na bitnosti. Sa druge strane, Famas i Galil imaju bitniju ulogu, jer zbog manje cijene sada su go2 riješenja u nekim semibuy rundama.
Već danas nam stiže završnica ESL Pro League u Odenseu, što je poprilično brzo, jer to praktički znači da Astralis i Liquid imaju manje od 36 sati između finala na jednom i prvog meča na drugom turniru. Sada je samo pitanje da li će to utjecati na performans timova i kako će da se izbore sa jetlagom.
Leave a Comment