Odkad je izašao prvi iPad, cijelo vrijeme oko nas kolaju priče o jednom “iPad Killeru”, a prvi proizvod koji se prošle godine približio tom naslovu je originalni Asus Transformer. Naravno, Tajvanci si nisu smjeli dopustiti da Apple prvi odgovori, pa su tako uskoro izdali mnogo moćnijeg Transformer Primea. Hoće li azijski tigar uspjeti nadići američki konzumerizam, saznajte u ovoj recenziji.
HARDWARE
Asus Transformer Prime već na prvi pogled plijeni pažnju svojim vizualnim identitetom (što bismo i očekivali od tableta od oko 2000 kn), kao i kvalitetom izrade samog kućišta. Dok je prethodni Transformer bio pomalo „ciglast“ i nešto deblje konstrukcije, ovdje to nije slučaj. Kućište debelo samo 8.3 milimetra definitivno se može nositi i s većinom današnjih smartphonea, što za sobom povlači i relativno malu masu u odnosu na konkurenciju- 586 grama. Iako se po navedenim brojkama Transformer Prime doima izuzetno krhkim, na sreću vlasnika to nije ni približno tako. Prime je straga zaštićen oplatom od metala izbrušenog u obliku koncentričnih kružnica, dok je sprijeda Corningov Gorilla Glass prve generacije zaslužan za zaštitu Primea. Naravno bez obzira na kvalitetu izrade, ovo nije garancija da možete s tabletom postupati kako želite (mislimo na malćenje po podu i slične „aktivnosti“). U vanjski izgled ovog Androidova tableta su ukomponirane i tri tipke (ON/Sleep tipka te Volume Up i Volume down tipke), kao i nekoliko utora. Utor za Micro SD memorijsku karticu podržava i do 64 gigabajta prostora na kartici, a uz njega su i Micro HDMI port i port za USB/punjač.
Ispod impresivne vanjštine nalazi se još impresivnija unutrašnjost. Za sirovu snagu ovog tableta je zaslužan (samo formalno) četverojezgreni Nvidiin Tegra 3 chipset. Zašto „samo formalno“? Tegra 3 zapravo ima 5 jezgri. Četiri jezgre služe za sve operacije koje uređaj vrši u „wake“ stanju. No kada Transformer Prime stavimo u standby mod, aktivira se peta, „pomoćna“ jezgra, koja je isključivo tada aktivna, a također troši minimalnu količinu električne energije (razlog zašto baterija traje 11h). Osim Tegra 3 čipa, tu su i 1 GB RAM-a, kao i 32/64 gigabajta interne memorije sustava. Ova impresivna kombinacija se definitivno dokazala i u svakodnevnom korištenju tableta, gdje sve radnje idu besprijekorno.
Asus Transformer Prime koristi 10.1-inčni zaslon koji je opremljen IPS+ tehnologijom koja je namijenjena gledanju pod utjecajem direktnog vanjskog svjetla. Prilikom testiranja tableta u ovim uvjetima, naišli smo na dosta dobru vidljivost (ne savršenu, ali izuzetno prihvatljivu za rad na suncu). A uostalom, tko će ljeti raditi vani usred dana? :D. Rezolucija ekrana 1200×800 je više nego dovoljna za normalan rad na tabletu (govorim ovo jer postoji iPad 3 s mnogo većom rezolucijom), ali i za bolje gledanje videa nego na Appleovom pulenu. Zašto? iPad 3 (ili „The new iPad“) ima ekran rezolucije 2048×1536, a za njega se debelo moraju upscaleati svi postojeći programi, što dodatno opterećuje cijeli sustav. S druge strane, Full HD filmovi (koji su uredno podržani na oba uređaja) bolje izgledaju na Asusovom uređaju, s obzirom na manju nativnu rezoluciju tableta, koja što rezultira kristalnijom slikom i boljim zvukom. Stereo zvučnik je smješten s desne strane tableta, a proizvodi najbolji zvuk među tabletima, za što je zaslužna SonicMaster tehnologija.
Ni kamere na tabletu nisu za baciti. Stražnja 8-megapikselna (koja ima i bljeskalicu) je sposobna snimati 1080p videa, dok prednja 1.2-megapikselna služi za videopozive (osim ako niste sebeljub da se morate slikati svako malo). Naravno, mnogi od nas nisu naviknuti na slikanje tabletom, i to uglavnom zbog male potražnje takvih uređaja, kao i njihove nezgrapnosti.
Teško je biti savršen, pa tako je i Asus Transformer Prime ostao s jednom manom, a to je bežično povezivanje, točnije WiFi i GPS funkcije. Zbog robusne metalne građe, GPS/WiFi signal nije mogao jasno dopirati do samog uređaja, tako da se nekim korisnicima tableta događalo povremeno prekidanje signala. Srećom po sve nas, Asus je veoma brzo reagirao i riješio navedeni problem updateom koji je pojačao receptore signala za 400%, tako da sada nema poteškoća u radu s WiFi-em, kao i s GPS-om (iako nisam siguran tko korisiti tablet za navigaciju).
SOFTWARE
Asus Transformer Prime je pogonjen Android ICS 4.0.3 operativnim sustavom (iako su prve verzije sadržavale 3.2 Honeycomb, ICS update je veoma brzo izašao) koji je poboljšan Asusovim “domaćim” WaveShare korisničkim sučeljem koje poboljšava sveukupno iskustvo na tabletu. Asusov UI je jedinstven, s obzirom da njegova namjena (kao u većine drugih) nije jednostavno razlikovati se od drugih proizvođača, već poboljštati i olakšati rad na tabletu zadržavajući vizualni izgled “čistog” ICS-a. Primarno, WaveShare služi za prilagodbu tableta na rad s tipkovnicom i Mouse Touch Padom (ili mišem), ali se tu definitivno kriju i neke druge olakšice poput Super IPS+, promjena načina čuvanja energije (Power Save, Balanced, Performance), što imamo priliku gledati u većini Asusovih novijih matičnih ploča. Također, tu je i mogućnost zaključavanja System bara, što nam čini život lakšim pri igranju igara i gledanju filmova (a usput i spašava tablet od posljedica udara od zid) te shortcut za uzimanje screenshotova. Naravno, i neke aplikacije su tu koje “život znače” većini nas. Polaris Office je jedan od boljih (iako ne i najbolji) office programa dostupnih za Googleov operativni sustav, a najbolji nije većinom zbog jedne stvari, a to je nemogućnost spašavanja dokumenata u više različitih formata, već isključivo u Office ’97-’03 formatima. Zvjezda dana je Asus Mobile Cloud, aplikacija koja ujedinjuje nekoliko korisnih funkcija poput Splashtop Remota, koji omogućuje kontroliranje vašeg osobnog računala putem WiFi mreže (zamislite to kao Remote Play na PC-u) i Asusov Cloud Webstorage koji vam daje 8 gigabajta besplatnog prostora. Osim toga, vrijedno je spomenuti i My Library (odličan .pdf reader) i TegraZone Gaming koji sadrži sve igre koje su preporučene za igranje na Tegra 3 čipovima, kao i neke jedinstvene pogodnosti poput Live Wallpapera.
KEYBOARD DOCK
Sada dolazimo do Asusovog “asa iz rukava”. Keyboard Dock ovaj tablet pretvara u pravi netbook pogonjen Androidom. Spajanje Keyboard Docka s tabletom je brzo i bezbolno, kao i odvajanje od njega. Dock je dizajniran tako se uklapa u dizajn tableta, ali i da pritom ta “kombinacija” izgleda kao pravi laptop. Keyboard Dock je nešto lakši od samog tableta, što može izazvati probleme kada je kut između tableta/ekrana i tipkovnice veći od 90 stupnjeva, ali do tog dolazi isključivo kada “laptop” držite u krilu. Tipkovnica na Keyboard Docku je vrhunske izrade, no zbog premalog prostora između svih tipki, zahtjeva kraće navikavanje na rad na njoj. Također, pri duljem pisanju, prsti se ne umaraju, a tome govori u prilog da je kompletna recenzija ovog tableta napisana upravo na njemu. Osim tipkovnice, imamo i Mouse TrackPad, koji se kvalitetom izrade ne razlikuje od ostatka tableta. Osim što omogućava pokretanje kursora po ekranu i odabiranje programa, u potpunosti zamjenjuje sve touch funkcije, pa npr. tako slideom po TrackPadu s dva prsta pomičemo s jednog widget ekrana na drugi. Kako bi Keyboard Dock vrijedio tih novaca potrošenih na njega, u njega je implementirana i baterija koja daje tabletu dodatnih 7 sati autonomije (što znači 18h maksimalno), odnosno i do tri dana bezbrižnog korištenja. Također, tu su i utori poput onoga za SD karticu i USB 2.0 utora koji omogućavaju i dodatnu memoriju (ako interna i Micro SD su premalo). Osim toga, USB utor omogućuje i spajanje miša i ostale periferije, što je još jedna činjenica u prilog tvrdnji da je ovo Androidov laptop.
Na kraju, kada sve sagledamo “u komadu”, Asus Transformer Prime će bezrezervno šarmirati ljude svih generacija, a osobito je koristan svim onima koji su dulje vrijeme na poslovnim putevima upravo zbog svoje prenosivosti, tvrdoće i duljine trajanja baterije. Također, s tipkovnicom ili bez nje, ovaj uređaj je definitivno najsuperiorniji Android tablet, ali i prvi pravi “udar” na integritet Applea kad je u pitanju tržište tablet uređaja.
Leave a Comment