INFO BOX
- DEVELOPER: Streamline Games
- PUBLISHER: Streamline Media Group
- PLATFORME: PS4, PC, Switch
- ŽANR: Party arkada
- DATUM IZLASKA: 10.rujan 2020
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: Switch
Početni disclaimer prije čitanja recenzije – ukoliko “party” igre nisu vaš thing, ova igra sigurno nije za vas. Ukoliko ste ljubitelj igara poput Overcooked ili Mario Party, uskočite u pećnicu, moguće je da će vam Bake’n’Switch jako pasati. Spominjem pećnicu, odnosno krušnu peć zbog toga jer se cijela igra odvija upravo oko nje. Naime, igra vas stavlja u ulogu jednog od šest pekara kojima je cilj skupljanje malih tijestastih bića poznatih kao dough creatures, miješanje istih u veći komad tijesta koji naposljetku bacate u pečnicu na sredini mape i time osvajate bodove. Zvuči poprilično jednostavno i dječije, no vjerujte mi, može postati vrlo kaotično i ozbiljno, pogotovo ako se igra u četvero.
Mehanika igranja i kretanja je jednostavna, što se i očekuje od brze i zabavne igre za nekoliko igrača. S gljivom upravljate svojim pekarom, kako biste sustigli odbjeglo tijesto. Držanjem jedne tipke podižete slatko tijesto, koje otpuštanjem bacate na drugo i time ga povećavate. Postoji još jedna tipka koja služi za dash, odnosno ubrzani nalet s kojim prelazite preko prepreka ili izbjegavate zločesta bića poput majmuna i šišmiša od tijesta.
U igri postoje dva osnovna načina igranja, co-op i PVP. Player versus player je poprilično jasan, borite se protiv prijatelja, a cilj je ostvariti što više bodova za pobjedu. Kooperativni način igranja je za dva do četiri igrača, a zapravo je glavni način igranja, jer tako ujedno i prelazite samu igru. Igra je podijeljena u dva svijeta i na 100 različitih razina. Svaka razina traje po nekoliko minuta i potrebno je ostvariti određenu količinu bodova kako biste otključali sljedeću. Iako postoje tri različite zvjezdice koje ostvarate tim bodovima, samo je prva potrebna kako biste išli dalje. Nekada sa velikom količinom bodova možete otvoriti i prečac, al to mi ne zvuči kao neki dobitak, jer želite igrati sve razine. Single player u ovoj igri ne postoji.
Kako se igra ne bi svela samo na razine od par minuta, developeri su osmislili i priču o tom čudesnom svijetu bića od tijesta, zlim protivnicima protiv kojih se borite i slično, no to ostavljam vama za zabavu. Spominjem to radi kvalitete koja je posvećena sitnim detaljima, tako da postoji i hrpa cut scena tijekom igre, koje nisu tu samo kako bi sakrili loading time, nego su režirane, zanimljive i pričaju priču. Pored toga, dodatnu zabavu ali i cilj pružaju skinovi i modeli koje tijekom igranja otključavate i time modificirate izgled ponuđenih šest pekara kojima igrate.
Posebno moram naglasiti kvalitetu grafike, odnosno cijeli stajling igre. Količina različitih protivnika, dizajn razina, efekti, sve je nevjerojatno kvalitetno odrađeno za jedan indie studio. Usudio bih se reći da Bake’n’Switch izgleda kao da je izašao iz same Nintendove tvornice. Audio efekti su odlični, a sama melodija koja prati igru brzo će vam ući u uho. Bez sumnje, izgled igre će zasigurno privući i najmlađe.
Za kraj, moramo spomenuti i problematiku koja ubija konačan dojam. Gorespomenuti nedostatak single playera možda neće svakome zvučati kao minus, jer ipak se radi o party igri, međutim, totalni nedostatak matchmaking opcije neoprostiva je pogreška. Igra je dostupna za Nintendo Switch (na kojem je igra i testirana), PS4 te Steam. Testirajući igru, osjećao sam se kao pale sam na svijetu što je oksimoron u party igri. Dobra stvar je što na Switchu možete igrati dvoje na dva joy-cona, no ja sam igrao sam, dok je drugi character beživotno sjedio u kutu mape. Bake’n’Switch jednostavno vapi za online matchmaking opcijom zbog svoje jednostavnosti i brzine kojom se igra. Na ovaj način je ograničen isključivo na nekakvu middle age pijanu zabavu ili češće za najmlađe i njihove prijatelje na sleepoveru.
Leave a Comment