2012. godina je sada, poprilično smo sigurni, stvarno iza nas. Rekapitulirali smo sve, od najvećih i najvažnijih događanja u gaming svijetu, top liste najboljih igara naših novinara, top liste drugih gaming siteova u čudnim kategorijama, izbor čitatelja i čitateljica GoodGamea u raznim kategorijama, forumaši su birali svoje…Stvarno smo ponudili puno lista, puno retrospektiva i puno viđenja. Baš kako jedan gaming site i treba ponuditi. Ono što nam je ostalo jeste izbor najboljih igara prošle godine od strane glavnih urednika, onih najradišnijih, najupornijih i najtvrdoglavijih što se tiče njihovih najboljih naslova, koliko god nekima možda čudno izgledalo ili koliko god se (ne)slagali. No, mislimo da stvarno neće biti puno potrebe za tim. Neka krivulja najboljih igara prošle godine osjeća se na svim top listama u razni medijima, a glavni urednici nisu previše odskakali od toga. No, njihov izbor je ostao kao jedna stavka na ”to-do” listi koja još nije obavljena, pa je vrijeme i da njih poslušamo malo. Budite pristojni, pohvalite ih – ogovarati se uvijek može iza leđa:-)
GREGOR IVEZIĆ
1.FEZ
Bez premca najzabavnija i najšarmantnija igra u 2012. godini. Razina detalja koja je posvećena izradi FEZ-a je jednostavno nevjerojatna. Level design koji je umjetničko djelo pa sve do zaraznog soundtracka. Nije joj Robi bez razloga dao iznimno visoku ocjenu pa ću tako citirati njegov zaključak “Usudio bi se reći da je Fez izvan svake kategorije. On nije samo iskustvo igranja igre, on je puno više od toga. On je čitanje knjige, gledanje filma, igranje, učenje i promatranje jedne ere gaminga. Pokazuje kako su upravo igre jedan od oblika i medija umjetnosti putem kojeg se svatko može izraziti.” Jedinu manu FEZ-a vidim u činjenici da nije multiplatform naslov.
2. HALO 4
Što bih mogao reći o zadnjoj Master Chiefovoj avanturi, a da nisam već napisao u svojoj kilometarskoj recenziji. Uglavnom, vi koji imate X360, volite FPS žanr, a još niste zaigrali Halo 4 više nemate ispriku jer igru je moguće naći na solidnim popustima i u preowned ponudama (ne treba Online kod). Microsoft je s Halo 4 postavio nove standarde što bi jedan FPS trebao sadržavati i ostaje nada da će drugi developeri / izdavači pokušati dostići iste. Od sjajnog grafičkog i zvučnog dizajna, koherentnog nastavka priče iz prethodnih nastavaka, brutalno dobrog enemy AI-a, uber sjajnog multiplayera teško bi se nešto moglo zamjeriti ovoj igri. Moja predviđanja da će Halo 4 biti igra godine u velikom broju gaming medija su se ostvarila pa ste se čak i vi, čitatelji GoodGame.hr portala, složili samnom. Da FEZ nije toliko prokleto simpatična i dobra igra, Master Chief bi zasigurno zasjeo na vrh ove liste. Isto kao i kod FEZ-a jedini minus ove igre jest što nije multiplatform naslov.
3.Torchlight II
E moj Blizzarde, iako sam potrošio više od 200 sati na Diablu 3, vrijeme utrošeno na Torchlight II je “ponešto” veće . Razina detalja i ljubavi koju su developeri ukrcali u ovu igru jednostavno pokazuje veliku razinu poštovanja prema svojoj publici. Za razliku od Blizzarda dečki i cure iz Runic Gamesa su pogodili manje više sve želje svoje vjerne publike. Nisu nam nagurali užasni DRM kao Blizzard, nisu nas prisilili da budemo stalno online dok igramo singleplayer što meni osobno koji sam na putu često jako puno znači. Dizajn igre, hrpetina luđačkih easter-eggova i onaj pravi Diablo 2 feeling “samo još koji klik, možda se baš ispod onog kamena krije epic drop”. Poneki propust u dizajnu multiplayera ćemo im oprostiti ako ništa onda zbog niske cijene igre i šarma kojeg je Torchlight pun. Nadam se samo da nećemo dugo čekati na Torchlight III. U ovom slučaju manjak podrške za sve platforme ne vidim kao minus jer igrajući prvi Torchlight na X360-u nemali broj puta sam došao na ideju da “saspem” kontroler u zid.
4. NBA 2K13
Rijetki su virtualni hakleri košarke na ovim prostorima koji su ostali ravnodušni na zadnji izdanak iz 2K sports radionice. Zaista je teško opisati što je sve 2K Sports uspio nagurati u ovogodišnje izdanje NBA2k serijala. Kolega Gordan iz redakcije se potrudio što više detalja opisati u svojoj recenziji no i dalje je pred njim ostao donekle neispunjen zadatak. Razina detalja koju krasi ovaj naslov je nevjerojatna, a zaraznost My Career moda je (na moju žalost) nešto što sam tek nedavno otkrio. Dok EA muku muči (i plaća brutalno skupu licencu) sa neuspješnim razvojem novog nastavka u NBA Live serijalu, ekipa iz 2K Sportsa je to iskoristila na najbolji mogući način. Nisu se poveli isključivo za lovom i odlučili izdavati istu igru svake godine, već su sa svakom novim nastavkom letvicu pomicali za par centimetara više. Strah me pomisliti što bi napravili sa FIFA licencom, no tko zna, možda i to doživimo jednom.
5.The Witcher 2: Assassins of Kings (X360)
Iako službeno igra iz 2011. godine (PC verzija), CD Projekt je uspio u nečemu što mi je bilo nezamislivo, a to je da je Geralt od Rivije igriv na kontroleru. Nema se što previše reći o samoj igri što već nije prežvakano na milijun načina i isto toliko tekstova. Osobno, The Witcher 1 i 2 su mi najbolje PC RPG igre koje sam igrao u zadnjih par godina pa sam upravo iz tog razloga bio užasno skeptičan kako će ispasti konverzija na konzolaški kontroler. No, CD Projekt je sve moje loše sumnje ”iskasapio” izvanrednim portom. Tko voli kvalitetno ispričanu priču u jednom RPG-a i ima X360, a da pritom nije bio u prilici igrati ovu sjajnu igru na PC-u ne treba tražiti dalje od Witchera 2. Kao i u pojedinim gornjim naslovima jedini minus u cijeloj priči vidim činjenicu da Geralt nije imao priliku svoju priču pričati na svim platformama pa su tako na žalost ostali zakinuti Playstation 3 gameri.
ZLATKO BUKAČ
1. Marvel Avengers Alliance
I filmska industrija, kao i industrija video-igara, je igrala dosta na sigurno što se tiče najvećih hitova i najboljih ostvarenja u prošloj godini. Prerade, nastavci, rebootovi, adaptacije, nisu bile strane u većini glavnih razdoblja godine. I dok su nas neki filmovi razočarali, neki oduševili, jedan od onih koji je izašao kao pobjednik (barem što se novaca tiče) je dugoočekivani film Avengers. Kako to obično biva sa filmovima koji su dio mokrih snova mnogih comic-book geekova, i od Avnegersa se očekivala neka video-igra, makar i loša. Čudnim spletom okolnosti, do toga praktički nije ni došlo, a Playdom se za to vrijeme posvetio izradi igre na platformi koju mnogi osuđuju, no koja ima potencijala više nego što ljudi misle. Uz nekoliko skromnih najava, u veljači je izašao Marvel Avengers Aliiance, turn-based RPG igra ekskluzivno na Facebooku, zajedno sa simplističnom grafikom i nekim već dobro poznatim strategijama ”mužnje” para od fanova. No, to nikome nije zasmetalo. Jer, igru na kraju čini igrivost, logika, likovi koji su vam dragi, solidna priča koja vas može u trenutke uvjeriti da je jako dobra iako nije, te odličan developerski tim koji konstantno prati komentare svojih korisnika te pospješuje svoj proizvod. Jedna od rijetkih igara ovog žanra na Facebooku, uspjela je kroz godinu ubaciti veliki broj Marvel likova u jednadžbu, zajedno sa lijepim single-player iskustvom te, na jesen, i odlično koncipiranim pVp turnirima sa primamljiv nagradama. Ako ne patite od nedostatka strategije ili zavisiti za onim što drugi imaju u igri, možda nikad nećete potrošiti ni kune na dodatne iteme u igri koja je, u svojoj suštini, potpuno besplatna.
Ako izuzmemo seminalna Zyngina djela koja su pokrenula lavinu Facebook gaminga, Marvel Avengers Alliance je možda do današnjeg dana najbolja, najkompletnija i najpopularnija Facebook igra koja spaja ljude koji igraju skoro sve na Facebooku, fanove Marvela koji vole igre i na Facebooku su, te ozbiljne gamere koji su uvidjeli potencijal svega što igra nudi i što će, možda, u budućnosti, nuditi druge Facebook igre. Za one kao što sam ja, koji nisu igrali sve što je izašlo ove godine, i koji ne pate toliko da odigraju svaki high-budget naslov, a usto nemaju ni vremena za isto, MAA je meni ispala najbolja zabava u području gaminga za prošlu godinu.
2. Dear Esther
Dear Esther, iako je izašao u prvoj verziji puno prije 2012. godine, tek smo je prošle godine svi u gaming medijima počeli igrati, ocjenjivati, suditi, kuditi, hvaliti. Kontroverznog sadržaja, Dear Esther se kosio sa definicijom igre, tjerao nas na promišljanje osnovnih kategorizacija gaming svijeta pod kojim živimo, a time je i naljutio mnoge. No, veći broj je onih koje je oduševio ovaj proizvod. Igra, interaktivni film, eksperiment ili nešto četvrto, uzmite kako vam drago. Dear Esther je, na kraju kad se sve zbroji, nešto novo i drugačije, hrabro, zaokupljujuće i zabavno, što je ostavilo traga prvenstveno u kontekstu gaming kulture, a što će nam budućnosti donijeti oko toga, ostaje da vidimo.
3. Twisted Metal
Jedna od Sonyevih najstarijih ekskluziva podigla se ove godine iz pepela i vratila u stilu. Veliki broj vozila, modova, zanimljivi pokušaj stvaranja intrigantne priče (koji ipak nije previše uspio, no nećemo previše to zamjeriti), odličan multiplayer i svi ostali elementi koji su nas oduševljavali u prvim Twisted Metal igrama vratili su se i samim time vratili nas (mene) u neka prošla (bolja) vremena. Bilo je puno boljih igara, naravno, no meni je obilježila jedan dio godine i prirasla srcu. Vjerujem da ste i vi, ako ste je imali priliku odigrati, ostali barem zadovoljni, ako ne već oduševljeni.
4. Metal Gear Solid HD Collection
Iako MGS vjerojatno i najviše zaslužuje riječi, nema potrebe za njima u ovome trenutku. Tri velike igre u jednom izdanju, k tome još u HD-u. Odličan potez Konamija, a i odlična prilika za sve koji žele proživjeti ovaj serijal još jednom. Dobro zagrijavanje za nove nastavke koji nam se najavljuju.
5. Pro Evolution Soccer 2013
PES i FIFA nikad nisu bili bliže jedno drugome po kvaliteti, i nikad nisu razdvajali gamersku nogometnu javnost kao danas. No, i kada je FIFA uvjerljivo vodila, PES mi je bio draži, ne vidim razloga zašto ne bi bio i ove godine.
ROBERT PETROV
1. FEZ
Što reći o igri kojoj sam dao 9.9 ocjenu, a ta ocjena bi bila i 11 da su mi kolege dopustile. Svi koji su odrasli na old school konzolama i na igrama kao što su Donkey Kong i Super Mario istim onim žarom kao prije mnogo godina igrat će i ovogodišnjeg Feza. Igra bez premca, igra bez mana. Savršen sklad i odnos u kojem je svaki piksel na svom mjestu, bez previše ili premalo stvari u igri. Kažu ljudi da perfekcija, savršenstvo ne postoji, OK, možda je tako, al’ onda u rječnike treba uvesti “Fez” kao riječ koja najtočnije opisuje “savršeno”. Read no more, tko ima priliku neka odmah zaigra igru.
2. Dishonored
Dishonored je sjajna igra i veliko osvježenje u svijetu gaminga općenito. Developerima iz Arcane Studiosa pošlo je za rukom da u 2012., na sumraku jedne generacije igara, naprave genijalnu igru pogonjenu sada prastarim Unreal Engineom 3. Pokazali su da za sjajnu igru nije potreban zadnji krik high-tech enginea sa ultra nabrijanom grafikom. Potrebno je samo malo mašte i ideje, a Dishonored je upravo takav. Smješten u imaginarnom industrijskom gradu Dunwall, napravljenim u revolucionarnom steampunk stilu sa predivnim indoor i outdoor level dizajnom, može samo biti primjer drugim umjetnicima pri stvaranju i osmišljavanju novih djela. Igra se vodi kao akcijska-stealth avantura iz prvog lica, ali ona u sebi sadržava puno više elemenata iz mnogih drugih žanrova i upravo iz toga proizlazi činjenica da je Dishonored zaista nešto svježe u svijetu gaminga. Dosad neviđena i zabavna igra koju možete igrati iznova i iznova. Definitivno mijenja temelje i stvara novi podžanr. Iz tog razloga s punim pravom Dishonored zaslužuje biti na ovoj svetoj listi igara 2012. godine.
3. FTL- Faster Than Light
Još jedna indie igra na listi samo pokazuje koliko značenje imaju nezavisni developeri u svijetu igara. Može se reći da posljednje dvije godine, pogotovo ovu prošlu, definitivno možemo nazvati godinom “malih” igara. Vidimo da za genijalne igre nisu potrebna velika razvojna studija i stotine ljudi. Indie nam daje nadu da će svijet gaminga zauvijek rasti i imati mjesta da bude inovativan. Faster Then Light je definitivno jedna od takvih igara. Top-Down Real Time Rougelike strategija napravljena u vrlo jednostavnoj, gotovo banalnoj, a ultra-igrivoj mehanici. Pravi gameri osim zabave prvenstveno vole pratiti svoje napredovanje u igri. Igranjem neke igre napredujemo, postajemo sve bolji, pa i nakon nekoliko godina ako izvadimo stare save-ove iz naftalina možemo se malo okušati i vidjeti jesmo li i dalje “dobri” u dotičnoj igri ili čak pokušati biti još bolji. Zanimljivo, FTL je igra koju bi trebali igrati cijeli svoj život i promatrati može li se napredovati. Dark Souls je postao sinonim za tešku igru, no usudim se reći da je on zapravo dječja šetnja parkom u odnosu na FTL. Jedino što će te vidjeti u ovoj zanimljivoj igri je Permadeath, iznova i iznova. Zna biti frustrirajuće, naravno, ali s druge strane tjera vas da igrate nanovo i nanovo kako bi ste popravili svoj top score. Igra koja se igra iz čistog IZAZOVA.
4. XCOM: Enemy Unknown
Tko kaže da remake igre ne može biti dobar? XCOM: Enemy Unknown ne da je dobar, nego je genijalan. Posljednjih godina svjedoci smo masovnog izbacivanja remakeova i HD izdanja popularnih igara. Moje osobno mišljenje, a kladim se i mišljenje velikog broja gamera, jest da je 99% tih “reizdanja” samo mlaćenje prazne slame i čisto ubiranje teško zarađenog novca od nas gamera bez kojih velike “ćunke” gaminga ne bi ni postojale. “Stari hitovi u novom ruhu” koje nam developeri podvaljuju su čiste prijevare, HD izdanja sa pokojom novom teksturom, nova rezolucija i podrška za widescreen koju smo uostalom i sami mogli namjestiti uz upotrebu malog moda svima dostupnog na internetu. Zanimljivo je nakon toliko “smeća” vidjeti jednu igru kao što je XCOM: Enemy Unknown. Reizdanje legendarne igre UFO: Enemy Unknown iz 1994. godine. Igru toliko staru vrijeme obično pojede, a ekipa iz Fireaxis Gamesa nam je pokazala da ne mora biti tako. Cijelu igru su iz temelja prepravili na novom engineu i sredili da kultna igra iz ’94. doživi još 20 godina igranja nekih novih generacija gamera. Taktička role-play igra na poteze koju ne treba puno predstavljati, treba ju jednostavno igrati i iznova joj se diviti. Zaslužila je svoje mjesto pod suncem i mora biti primjer drugima kako treba izgledati “reizdanje” jedne igre.
5. Torchlight II
Šlag na kraju. Torchlight 2 je jedna od onih igara koje postanu kultne i u kojoj će generacije gamera uživati. Dugo smo čekali nastavak Diabla 2 da bi naposljetku dobili razvikani Diablo 3 koji, ruku na srce, nije loša igra, ali se pored Torchlighta 2 jednostavno ne može mjeriti i doći do izražaja kao nastavak. Hack’n’Slash je siromašan akcijski-RPG podžanr na kojem su generacije gamera odrasle, velik iz razloga što postoji samo nekolicina igara koje se svrstavaju u tu skupinu i koje se mogu nabrojati na prste jedne ruke. Ovo spominjem iz razloga što je samo ime Diablo postalo sinonim za ovaj tip igre. I kad je već Blizzard uspio “zasrati”, Runic Games kojeg čine tvorci Diabla 2 su spasili stvar i izdali igru koja je punopravni nastavak svetog imena Diablo. Čistokrvna, stara RPG mehanika u svom najboljem svijetlu. Kad već skidanje Diabla s trona nije uspjelo malo-opjevanom, a genijalnom Nox-u, Torchlightu 2 je to pošlo za rukom. Ona u svom žanru nije igra godine, ona je igra desetljeća.
I to je to od nas za 2012. godinu. Ostanite dobri, pametni, zdravi, sretni i željni dobrih igara. Voli vas GoodGameHR.
Leave a Comment