INFO BOX
- DEVELOPER: Thing Trunk
- PUBLISHER: Thing Trunk
- PLATFORME: PC
- ŽANR: Akcijski RPG / Hack ‘n’ Slash
- DATUM IZLASKA: 13. prosinca 2018.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC
Nezavisni studio iz Poljske, Thing Trunk, 2016. godine je započeo projekt kojeg su nazvali Return 2 Games. Projekt je osmišljen kao serijal igara s kojima će odati počast i homage klasicima i žanrovima koji su bili popularni u svijetu video igara kroz 90-te. Predviđeno je ukupno sedam igara, i sve će dijeliti jedinstvenu estetiku i svemir, nazvan Paperverse. Studio je postavio projekt na Steam Early Access i započeli su s razvojem prve igre u serijalu, Book of Demons.
Odmah na početku možemo naslutiti koja igra iz prošlosti je poslužila kao inspiracija za Book of Demons. Hack ‘n’ Slash, Katedrala i jedan od šefova s kojim ćemo se susresti u igri zove se The Cook. Još niste sigurni o kojoj igri se radi? Onda vam preporučam odlazak na internet pretraživač, na kojem utipkajte Diablo. Izborom jedne od tri klase (ratnik, rogue i mage) dolazimo u selo koje je terorizirano demonima iz obližnje Katedrale. Katedralu je opsjelo drevno zlo, Archdemon, i naš je zadatak spustiti se kroz sve razine ispod Katedrale i uništiti vladara demona. U tome će nam od pomoći biti žitelji sela, svećenik, mudrac, mlada krčmarica i vračara. Svatko od njih barata jedinstvenim znanjem povezanim s mogućnostima koje koristi naš lik.
Spomenute mogućnosti se unutar gameplaya izražavaju kartama podijeljenih u tri kategorije – predmeti, vještine i čarolije. U startu imamo samo četiri mjesta za karte, ali možemo kupovati i otključavati dodatna mjesta do ukupno deset karata koje možemo koristiti iz špila. Karte skupljamo kao dio generiranog lootanja kroz prolaske nivoa i možemo ih nadograđivati pomoću „rune“ karata. Također, karte mogu imati i vlastite varijacije kao i posebna djelovanja u kombinaciji s drugim kartama ukoliko su opremljene. Implementaciju ovakvog sistema mehanike s kartama u hack ‘n’ slash okruženju Book of Demons izvršava sposobno i zadovoljavajuće. Lakoća i jednostavnost s kojom se karte kontroliraju i mogu izmjenjivati, konstantno nam daje mogućnosti da se prilagođavamo generiranom nivou i mijenjamo način igranja po potrebi. Hoćemo li luđački bacati bombe s različitim vrstama oštečenja, ili ćemo se opremiti oklopom i poput tenka primati udarce dok se rješavamo svake napasti koja nas okružuje, ili oboje.
A napasti su raznolike i s dovoljno varijanti da nam otežavaju svaku razinu. Demoni i ostale zle kreature imaju svakakve moći, od teleportacije, preko ošamućivanja do prizivanja dodatnih protivnika. Dubina i raznolikost protivnika dovoljno je razrađena i balansirana. Na dubljim razinama nalazit ćemo se u situacijama gdje ćemo morati pomno birati koje protivnike ćemo prve eliminirati kako bi borba bila što lakša. Protivnici će na sebi često imati i dodatni štit koji se mora uništiti kako bi im napravili pravu štetu, ili će pak prizivati čaroliju koju ćemo moći prekinuti. Ekran će izgledati dosta kaotično i dosljedno velikim hack’n’slash naslovima. Ali uz pravu postavu karata i pažljive rekacije na događanja tijekom borbe, naš će lik prilično biti u kontroli kroz cijeli rusvaj borbe.
Kako bi uspijeli u poduhvatu morati ćemo se spustiti kroz mnogo razina podjeljenih u tri područja: Labirint, Katakombe i Pakao. Nivoi su proceduralno generirani, iako se to naročito ne osjeća zbog jednostavne estetike i dizajna predložaka koji se generiraju. Na kraju svakog područja, odnosno zadatka, nalazi se glavni šef. Labirint završavamo s The Cookom, Katakombe s Antipapom i Pakao s Archdemonom. Svaki šef ima svoju malenu „predigru“ s kojom nam otežava situaciju prije sukoba s njima. Npr. Antipapa će nam oduzeti sve karte iz špila i pobacati ih po nivou, tako da ćemo ih morati ponovno sve prikupljati. Uz tri glavna šefa, kroz razine pojavljuju se i manji šefovi koji će imati svojstvene sposobnosti i raznolike mehanike borbe.
Kretanje lika je „on rail“, i to je jedina stvar kroz cijelu igru koja je ponekad otežavala situacije u borbama. Na samo kretanje se brzo privikne, ali kako igra bude bacala sve više protivnika na nas, misclickovi će bivati sve učestaliji, što znači kako ćemo često i našeg lika kretati u nepoželjnom smjeru.
Još jedna posebnost koju donosi Book of Demons je izbor igračima o trajanju sesije, tako zvani Flexiscope. S obzirom kako se spuštamo u podzemlje, sami možemo određivati kojom ćemo brzinom dosegnuti dno. Možemo odabrati između nekoliko opcija – vrlo kratko, kratko, srednje, dugo itd. Svaka opcija daje nam informacije koliko će otprilike trajati i kakve će nam biti nagrade. Dulje sesije donose bolje nagrade, dakako. Dosta mi se dopao ovakav opušteni pristup, naročito kada ste pretrpani različitim obvezama i odlučite se malo odmoriti uz igru kroz kratak prolaz nekolicinu razina. Ili, ako imate cijelu večer za igranje, smiono se odlučite na dulju sesiju. Zanimljiva i pohvalna odluka developera, s kojom pokazuju razumijevanje igračih navika. Inače, cjelokupni dizajn igre odaje namjeru opuštenog igranja, što nije bio čest slučaj s mnogim akcijskim RPG-ovima ili hack’n’slashovima.
Dakle, uz pregršt načina na koji se mogu kombinirati stilovi igre, tri klase i generirane razine igri produljuju život. Porazivši Archdemona, nisam se zaustavio, već sam odlučio isprobati i ostale klase, kao i igrive stilove ratnika. Ugodna estetika, lakoća s kojom se uđe u igru i mogućnost odabira duljine sesije podvuku se pod kožu. Iskreno, igra djeluje kao savršen naslov za mobilne uređaje i nadam se kako će se u budućnosti dogoditi portovi. Kod ove igre, Thing Trunk je odradio odličan posao i preporučio bih je svakome tko voli žanr ili pak šarmantne indie naslove. Imajući na umu kako je ovo tek prva igra u serijalu, nadam se kako za sljedeću nećemo morati čekati dugo. Sa znatiželjom pratimo razvoj, a u međuvremenu, natrag u dubine Katedrale.
Leave a Comment