INFO BOX
- DEVELOPER: Colossal Order
- PUBLISHER: Paradox Interactive
- PLATFORME: PC
- ŽANR: Simulacija
- DATUM IZLASKA: 2. travanj 2013.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC
Mnogi ljudi koji nisu odigrali prvi nastavak smatraju Cities In Motion još jednom kopijom Sim Cityja. Iako imaju nekakve zajedničke karakteristike, igre po samom izvođenju nemaju mnogo zajedničkoga jedna s drugom. Sim City je igra u kojoj gradite i razvijate grad dok se Cities In Motion fokusira na samo jedan čimbenik razvoja grada, a to je promet. Ako ste mislili da će vam i ova igra dopustiti stvaranje mega gradova, prevarili ste se. Ovdje ste jedna osoba, zadužena samo za prometnu mrežu i olakšavanje putovanja od točke A do točke B.
Ma kakav tutorijal…
Na samom početku jedna bitna napomena: igra ima izrazito veliku krivulju učenja. Tutorijal u igri postoji, ali nije baš funkcionalan kako bi se očekivalo od njega. Ipak preporučam vam igranje istoga jer i uz njegovu pomoć ćete biti zbunjeni, a bez njega doslovno izgubljeni. Provest ćete mnogo vremena pokušavajući, griješeći, pa pokušavajući ponovno i nakon dosta uloženoga vremena u igru i dalje nećete sa sigurnošću moći tvrditi da znate sve. Ako vam se ovo ne sviđa i ako niste spremni odvojiti dosta vremena na učenje ovo definitivno nije igra za vas. Osobno sam igrao prvu inačicu igre, i uložio sam mnogo vremena u nju, tako da me je drugi nastavak pronašao spremnoga.
Napredak
U odnosu na prvi dio vidljivo je da je mnogo stvari poboljšano i unaprijeđeno. Grafički gledano, igra je lijepa za gledati. Mnogi sitni detalji su ubačeni u igru, a i sam osjećaj progresije kroz igru je jasno izražen. Na početku, ulice vašega grada će biti puste, malo auta, malo pješaka, ali kako budete ovladavali cestom i javnim prometom, vaš trud će biti vidljiv i u vašem gradu. Naravno naviknuti na mogućnosti našega hardvera, odmah ćemo zumirati, a igra vam to dopušta, štoviše nekad ćete biti prisiljeni pratiti, dosta vaših građana da biste vidjeli što radite dobro ili što je loše s vašom prometnom infrastrukturom. Mape na kojim igrate su veće, a sam grad se razvija kako vi polažete prometnice. Nemate direktan utjecaj na gradnju zgrada, ali je ipak lijepo vidjeti kako vaš grad raste.
Zabava
Ako odlučite nabaviti ovaj naslov shvatit ćete koliko nešto tako jednostavno, kao polaganje prometnica, može biti stvarno zabavno i ovisno. Naravno, pod uvjetom da volite ovakav tip igara. I da volite mikromenadžment. A vjerujte mi ako želite biti uspješni u ovoj igri, mikromanadžment vam mora biti u prirodi. Upravljanje cijenama karata javnoga prijevoza, inzistiranje na polaganju svake stanice za bus, praćenje mišljenja vaših građana i stvarno spori razvoj i na najvećim brzinama igre će vam biti svakodnevnica. Ako se možete s tim pomiriti ovo je igra za vas jer nakon početnoga šoka i ne shvaćanja što u stvari radite, lagano postajete sve bolji i igra vas uvlači u svoj svijet bez ikakvih problema. Igranje kampanje na samom početku toplo preporučam jer ćete lakše pohvatati konce samoga igranja, ali da biste iskusili sve što ova igra ima za ponuditi, definitivno morate igrati sandbox mode. Tijekom igranja pojavljivati će se mnogi zadaci, koji vam omogućuju da zaradite novac, brže nego naplatom cestarina i karata, a novca nikad dovoljno u ovoj igri. Vrlo često ćete ići po vlastitoj intuiciji i u biti vjerojatno je to i najveća prednost ove igre jer nudi vrlo realan prikaz razvoja prometne mreže jednoga grada.
Nikad nije sve dobro…
Iako je igra solidno odrađena, potkrali su se neki bugovi, koji naročito dolaze do izražaja u kampanji, kad npr. tijekom igranja shvatite da se nešto očekuje od vas, ali niste dobili nikakvu obavijest niti ikakav zadatak, što automatski znači gubitak novca ili reputacije. Reputacija je bitna u igri jer većom reputacijom dobijete bolje plaćene poslove, tako da ovakvi propusti imaju itekako velik utjecaj na igru. Također nedostatak raznovrsnijega voznog parka jednostavno bode u oči. Nema baš mnogo raznovrsnosti, što većinu igre nećete ni primjećivati, ali kad zumirate na ulice, postati će vam bolno jasno, da ne postoji velik broj proizvođača prometala u svijetu Cities In Motion 2. Igra nam nudi i multiplayer, kooperativno i natjecateljski, ali u trenutku pisanja recenzije, jednostavno nije bilo dovoljno igrača, a i oni koji su bili tu odustajali bi nakon određenoga vremena jer jednostavno ovakve igre su najbolje kad se igraju solo.
Gradite tu cestu…
U odnosu na prethodnika ovaj nastavak nudi dosta realniji prikaz, unaprijeđenu grafiku i uvodi dosta malih sitnica koje su nedostajale prije. Intuitivno građenje prometnica i briga za razvoj infrastrukture stvarno nudi dosta zabave i pokazuje da realnost u ovakvom tipu igara može biti zabavna. Igra nije bez mana, ali za uloženo vrijeme vraća dvostruko. Iako zahtjeva mnogo učenja i pogrešaka i pokušaja i može se na prvi pogled učiniti nepristupačna novim igračima, jednom kad ovladate umjetnošću polaganja prometnica preostaje vam samo da to znanje iskoristite i gledate kako vaš grad raste. Ako vas nije strah učenja i ako vam mikromenadžment nije stran ovo je definitivno igra za vas i definitivno igra koja se isplati nabaviti.
Zahvaljujemo Paradox Interactiveu na ustupljenoj igri.
Leave a Comment