Commodore 64. Što reći o legendi mog djetinjstva? Niti jedna generacija nakon one u osamdesetima nije osjetila draž nečeg totalno novog i revolucionarnog. Današnje revolucije su samo evolucije upravo onog što su pioniri poput Commodorea izbacili na tržište. Utjecaj koji je Commodore 64 imao na tržište kućnih računala je ogroman. Gledajući globalno, ono što se smatra velikim Appleovim postignućem (pristupačna računala za domove) totalno je pogrešno. Treba biti iskren, Apple jest prvi doveo računalo u naš dom, no niti blizu tržišnog uspjeha koji je Commodore nešto kasnije ostvario. Commodore je sa svojim modelom 64 napravio totalni krš i lom na tržištu ponizivši konkurenciju. Kasnije je dominacija tržišta potvrđena s Amiga serijom računala oko koje su entuzijasti i danas okupljeni.
Hardverski je bio pravo malo čudo tehnologije za svoje vrijeme. Procesor je kuckao na veselih 0.985 MHz za PAL verziju, odnosno, 1.023 MHz za NTSC, imao čudesnih 64 kB RAM-a + 20 kB ROM memorije i VIC-II grafički čip. Operativni je sustav bio izrađen oko BASIC-a, točnijeg naziva Commodore KERNAL / Commodore BASIC 2.0 GEOS. Igre i programi su se većinom distribuirali na audio kasetama i posebna je čar bila “uštimavanje” glave, čega će se stariji gameri sjetiti sigurno. Kao “skuplja” dodatna oprema mogla se dokupiti i disketna jedinica. Kad se samo sjetim razdoblja u kojem sam uživao u totalnom “rippofu” Super Maria zvanog Gianna Sisters, uz Galagu, Commando, Nemesis i nebrojeno puno kultnih hitova. No svoje sam rano djetinjstvo izgubio najviše na International Karate serijal :).
Treba napomenuti da Commodore 64 nije bio rađen “isključivo” za igre. Imao je on i “pametniju” primjenu, no ostati će upamćen najviše zbog činjenice da nam je donio igre u domove. Još jedna zanimljivost koju sigurno niste znali je to je da je prvi MMO zaigran upravo na “Komodorcu”. Ime mu je bilo M.U.D ili Multi User Dungeon i za današnje je pojmove bio vrlo arhaičan i siromašan, ali ne zaboravimo da pričamo od osamdesetima.
Izdvojili smo par video klipova koji dočaravaju sve ono što je Commodore mogao pružiti i pokazati. Zbog toga je ostao u srcu svima toliki niz godina. Uživajte!
Sretan ti rođendan, Commodore.
Posveta Commodoreu od švedske acapella grupe Visa Röster.
DODATAK komentatora
Gamer zux909 skrenuo mi je pažnju da sam zaboravio spomenuti “kratko” vrijeme učitavanja igara na Commodoreu. 🙂 Hvala zux909.
Leave a Comment