INFO BOX
- DEVELOPER: Weltenbauer
- PUBLISHER: Astragon
- PLATFORME: PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC
- ŽANR: Simulacija gradnje
- DATUM IZLASKA: 20. rujan 2022.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS5
U posljednje vrijeme, gaming svijet je preplavljen naslovima u kojima režete živicu i travnjak, popravljate kuće, vodite benzinske crpke, sijete polja, vozite neki oblik gradskog prevoza i slično. Što god da zamislite, vjerojatno postoji “simulator” igra o tome. Iako se ne bih mogao svrstati u zaljubljenike ovog specifičnog žanra, s obzirom na količinu takvih naslova, nekako je prirodno da sam naposljetku isprobao pokoji.
Ovog puta radi se o Construction Simulatoru manje poznatog njemačkog software developera Weltenbauer, te puno poznatijeg izdavača Astragona, iza kojeg stoji cijela pletora simulator naslova od kojih je vjerojatno najpoznatiji Bus Simulator serijal. Teška mašinerija me fascinirala još od malena, stoga sam poželio vidjeti “iz prve” ruke o čemu se tu radi. Construction Simulator, kao što vjerojatno i sami pogađate, jeste igra o građevini. Na početku igre, kao u svakom RPG naslovu (jer i ovdje se ipak radi o igranju uloga) odabirete izgled svog lika, ime vaše građevinske firme te naposljetku i želite li za kruh zarađivati u Europi ili Americi. Odmah prilika za pohvaliti činjenicu da igra ima dvije potpuno odvojene mape, što uvelike produljuje sadržaj za igranje. Odabiremo naravno Europu, jer što je ljepše od balkanske bauštele i fušerenja?
Igra će vas polako upoznati sa načinom igranja u tutorialu koji traje poprilično dugo i zapravo je dio same “kampanje”. Tijekom tutoriala, upoznavat ćete se sa načinom izvođenja poslova i naravno upravljanjem različitim strojevima, a nakon toga će se igra prebacit u mod u kojem birate poslove po vlastitoj preferenciji, zarađujete novac, proširujete garažu opremom i vozilima, itd. Poslovi su različiti, od uklanjanja olujom srušenih stabala s ceste, polaganja plinskih cijevi, nalijevanja terasa do izgradnje temelja za zgrade. Pri tome ćete upravljati zbilja impresivnom količinom raznoraznih vozila i mašinerije, od viljuškara do visokih dizalica za izgradnju nebodera. Cijeli postupak poslova se odvija po dionicama, tako da ćete odlaziti po vozila, puniti gorivo u njih, voziti po materijal koji također morate nakrcati u svoj kiper recimo, pa ga voziti na gradilište koje ste prethodno očistili, pa zatim iskrcati sav materijal, pa postepeno izvoditi cijeli proces. Postoji mogućnost da preskočite neke dijelove tako da umjesto vožnje odaberete “fast travel” opciju do lokacije ili da vam dostave materijal a vi samo da gradite. Međutim, ne kužim poantu da se išta zaobilazi pogotovo u ovoj vrsti igre koju igrate upravo radi tih specifičnih radnji, ali to su osobne preferencije.
Da se vratim na samu mapu na kojoj igrate. Naime, igra se odvija na području nekakvog grada, urbane sredine, tako da imate doživljaj da sve vrijeme zapravo radite nešto. Područje se može slobodno istraživati, a čak sam naletio i na collectiblese koje možete skupljati vozeći se ili pak trčeći naokolo. Nemam pojma kome je takvo nešto (u totalnom Assassin’s Creed stilu) palo na pamet, al ajd. Mape su korektno i zadovoljavajuće dizajnirane, no moramo biti realni, ovdje se ipak ne radi o izgledu okoline već o građevinskim poslovima, a taj aspekt je izveden na najbolji mogući način. Kontrole zahvaljujući kojima ćete upravljati svom tom mašinerijom su dosta dobre, prirodno su posložene na gamepad i nakon malo treninga ne biste trebali imati problema s njima. Kontrole, naravno, variraju od jednostavnih vozila poput viljuškara do kompleksnih kamiona ili kipera sa raznoraznim načinima rada pri kojima se rasklapa dizalica, istovaruje pijesak i slično. Na dohvat ruke putem akcijskog menija možete pristupiti detaljnim opisima i objašnjenju kontrola pojedinog vozila u kojem se trenutno nalazite. Pošto se ipak radi o mašineriji, velika većina vozila ima jako puno različitih kontroli koje su oduzele prostor na samom gamepadu, tipa mnogim vozilima ćete upravljati sa dvije gljive istovremeno, a to ima veliki utjecaj na kameru. Kamera u igri je loša, često krivo prati vaš smjer upravljanja, pa se zateknete u situaciji da ne vidite što radite i morate ju zatim ručno podešavati prekidajući pritom ono što trenutno radite. To može biti zamorno nakon nekog vremena, ali generalno gledajući, ultimativno ne utječe na generalni “casual” osjećaj igranja koji će vam ova igra pružiti.
Što se tiče audiovizualnog doživljaja igre, već sam spomenuo da svijet u kojem se nalazite nije detaljan, ali zato vozila kojima ćete upravljati i te kako jesu. Svaki stroj ima različite zvukove, ali ja nisam netko tko je imao prilike u stvarnom svijetu upravljati nečim takvim pa ne znam koliko su vjerni ti zvukovi. Kao laik mogu reći da taj diverzitet različitih zvukova koje ovi strojevi proizvode, zvuči fantastično. Osim toga, vidi se da je golemi posao odrađen upravo u modeliranju svih tih vozila, koja između ostalog imaju i stvarne licence tako da nisu izmišljena, već su replike vozila iz stvarnog svijeta. Odlično odrađen posao na tom polju detalja.
Grafički izgled je, ruku na srce, dosta jednostavan, što po mom mišljenju i nije nešto nezadovoljavajuće, ali u verziji koju sam ja igrao ne mogu zažmiriti na oko. Naime, PS5 verzija se izvodi besramno loše. Ma to uopće nije PS5 verzija nego su samo uzeli PC verziju koju su zapakirali i učinili eto toliko koliko je bilo potrebno da se igra na PlayStationu upali. Bez ikakve optimizacije, prilagodbe, ičeg. Rezultat je katastrofa. Imate dvije grafičke opcije, standardnu quality i performance, te kao šlag na kraju, možete proizvoljno paliti ili gasiti v-sync u igri. Problem je što, zbog nepostojeće optimizacije, PS5 radi kao magare a rezultat je da performance mode ima manje od 30fps. Da, naprosto nevjerojatno, ali performans je jadan i prečesto ne može držati bijednih 30fps. Ne moram ni spominjati što se onda događa sa quality modom, zaključite sami. Ultimativno, v-sync je potpuno besmislen jer on zaključava framerate na 30 ili 60 ovisno koliko stroj može vrtiti, kako se ne bi događalo trganje ekrana, a pošto sama igra ne može imat 30 fps, ovdje je ta opcija potpuno idiotska.
Construction Simulator je prosječno dobra igra iz tog bazena “simulator” igara. Nakon svega izrečenog i nakon casual zabave u njoj, svakako bih je preporučio za igranje kao nekakvu razbibrigu, jer to ona i jeste. Međutim, ja sam je testirao za PlayStation 5 i meni je osobno ta neoptimizacija igre potpuno uništila sav dojam. Na granici je igrivosti uopće. Nažalost mogu je preporučiti jedino u PC verziji ako će nekog zanimati, a ova jedva prolazna ocjena bi svakako bila veća na toj platformi. Ovako ostaje samo gorak okus u ustima. Šteta.