INFO BOX
- DEVELOPER: Crytek
- PUBLISHER: EA
- PLATFORME: Xbox 360, PS3, PC
- ŽANR: FPS
- DATUM IZLASKA: 21. veljače 2013.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: Xbox 360
Igre Crysis serijala zauvijek će ostati upamćene po dvjema stvarima – moćnom nanosuitu i nevjerojatnoj grafičkoj prezentaciji, koja je nekako uvijek iskakala u prvi plan, daleko ispred same igrivosti i priče igara. Prve dvije igre iz Crysis serijala, Crysis i Crysis: Warhead, pojavile su se ekskluzivno za PC, a priliku da u njima u potpunosti uživaju imali su samo oni igrači koji su imali čudo od računala, a takvih je u vrijeme izlaska spomenutih igara bilo jako malo. Građene na super naprednom Crytekovom grafičkom pokretaču nazvanom CryEngine, ove open world FPS igre se i nakon nekoliko godina i dalje mogu pohvaliti najmoćnijim vizualima ikada viđenim i nitko nije vjerovao da trenutne konzole mogu vrtjeti takvo nešto. No nakon igre Crysis: Warhead, Crytek i vječito gladan novca EA je objavio kako će Crysis 2 izaći i na PlayStation 3 i Xbox360 konzolama. Istog trena su se javili brojni skeptici vjerujući kako konzole nisu u stanju vrtjeti igru, međutim, Crytekovci su određenim dizajnerskim odlukama i vještom optimizacijom grafičkog pokretača uspjeli sve demantirati. Žrtvovali su open world koncept igre čime su znatno uštedjeli na resursima, a istovremeno su uspjeli isporučiti jednako zabavan nastavak, umotan u impresivan grafički omotač. Svi su bili zadovoljni, no Crytek se nije samo na tome zaustavio. Nakon Crysisa 2, na konzole je stigao i port originalnog Crysisa, a u pripremi je bio i treći službeni nastavak, koji bi trebao donijeti konačni rasplet borbe nanosuit super vojnika s izvanzemaljskim okupatorima i privatnom organizacijom CELL.
WELCOME TO THE JUNGLE!
Prvi Crysis bio je impresivna open world igra smještena na prekrasno tropsko otočje. Crysis 2, koji je radnju igre iz tropskog prirodnog okružja preselio na užareni beton razrušenog New Yorka, kao što smo već spomenuli, predstavljao je odmak od open world koncepta, djelomično ograničavajući ga, kako bi igrači na konzolama mogli uživati u igri. A što je s trećim nastavkom?
Pametnim programiranjem te inteligentnim korištenjem mogućnosti moćnog CryEngine 3 grafičkog pokretača, ekipa iz Cryteka je s igrom Crysis 3 ponovo otišla korak naprijed ka open world konceptu. Naravno, daleko je to od grandiozne otvorenosti originalne igre, ali pred nama je ponovo kvazi – open world ostvarenje, koje kombinira okružja iz prethodne dvije igre i koje po svom izvođenju slobodno možemo uvrstiti u zlatnu sredinu sandboxa. Hm, možda je Crysis 3 u nekim elementima sličniji Half – Lifeu 2, nego svojim prethodnicima, no to nikako nije nešto loše. Pred nama je djelomično nelinearno FPS ostvarenje, koje je mnogo više fokusirano na samu priču i rasplet ove blisko-futurističke trilogije nego na samo izvođenje.
CEPHOVI I CELLOVCI OPREZ – VRAĆA SE PROROK!
Radnja trećeg Crysisa odvija se 24 godine nakon događaja iz Crysisa 2. Nakon prilično konfuznog kraja drugog dijela igre, u kojem Prophet/Alcatraz (nećemo tu puno spoilati onima koji još nisu odigrali Crysis 2) uspijeva sam uništiti izvanzemaljsku prijetnju, ozloglašena privatna korporacija CELL preuzima sve zasluge za pobjedu nad Cephovima i zarobljava Propheta. Dvadeset i kusur godina kasnije, vrijeme je za osvetu. Michael “Psycho” Sykes, Prophetov suborac kojeg smo imali priliku voditi u igri Crysis: Warhead, nekada i sam vlasnik moćnog nanosuita, zajedno sa nekolicinom suboraca oslobađa Propheta iz zatočeništva te mu otkriva što se zapravo događa. Psycho mu objašnjava da je CELL korporacija pohvatala sve preostale nanosuit super vojnike oduzevši im na neopisivo bolan način nano odijela te mu govori da je on jedina preostala osoba, koja i dalje posjeduje nanosuit. Potom ga poziva da se pridruži pokretu otpora na čelu sa Psychovom djevojkom Claire, inače stručnjakinjom za komunikacije. Okrivljujući spomenutu korporaciju koja ga ponovo načinila smrtnikom, željan osvete, Psycho smatra da će uništenjem CELL-a vratiti stabilnost uništenom New Yorku i samoj Zemlji, međutim zaslijepljen bijesom on ne uviđa mnogo veći problem. Zapravo nitko ga ne primjećuje, osim Propheta. Za vrijeme njegove dugogodišnje hibernacije, Propheta su mučile brojne vizije konačne propasti svijeta, koju će prouzrokovati Alpha Ceph – glavni izvanzemaljac koji je, skriven u dubini naše planete, uspio preživjeti veliko uništenje s kraja druge igre. Alpha Ceph mora biti uništen – Prophet je toga svjestan i zato, odlučan da se riješi izvanzemaljske pošasti zauvijek, vraća se u New York.
Konačnim povratkom u New York, Prophet doznaje da New York više nije onakav kakvog ga se sjeća. Nekada moćnu metropolu, carstvo betona i hiperaktivnosti, sada je prekrila gusta džungla, a zahvaljujući ogromnoj biokupoli kojom je CELL pokrio čitav grad, New York sada izgleda kao zapuštena staklena bašta. CELL je sagradio biokupolu uz izgovor da je to učinjeno kako bi se spriječila nova invazija Cephova i kako bi se lakše ulovili i eliminirali preostali preživjeli Cephovi, ali pravi razlog ovog CELL-ovog poteza svakako je potraga za naprednim izvanzemaljskim oružjem i tehnologijom. No kako CELL-ovcima ne bi sve pošlo od ruke, pobrinut će se stari znanci, Prophet i Psycho.
NANO-LOVAC U NEWYORŠKOJ DŽUNGLI
Single player kampanja treće Krize, predstavlja zlatnu sredinu između igara Crysis i Crysis 2, što znači da je pred nama linearno-nelinearno open world ostvarenje. Zbog izvođenja i djelomično otvorenog svijeta, Crysis 3 je nekako bliži originalnoj igri nego nastavku. Open world koncept i sporedne misije daju vam određenu slobodu rješavanja istih, ali daleko je to od one nelinearnosti koju je nudila originalna igra. No Crysis 3 je u svakom slučaju raznovrsniji od prethodnika. Misije u igri (ukupno ih ima sedam) prilično su raznolike i zbog svoje prostorne masivnosti omogućavaju veliku dozu taktiziranja – hoćete li se šuljati ili ćete u Rambo stilu sve pokokati, u potpunosti je na vama.
Nanosuit je ponovo glavna zvijezda igre. Ponovo su tu klasične specijalnosti koje ovo Prophetovo odijelo nudi. Super snaga, štit ili nevidljivost – ponovo su tu i, kao što rekoh, svatko od igrača će upravo zahvaljujući ovim sposobnostima razviti svoj način igranja igre. Neki igrači će radije igru igrati u “Predator” stilu, šuljajući se u Cloaked stanju i nečujno eliminirajući protivnike, dok će se drugi bezglavo zalijetati u otvoreni sukob. Nanosuit donosi neke novitete i nadogradnje. Krenut ćemo od vizira, koji je dodatno unaprijeđen. Ranije je bilo moguće skeniranje okoline i tagiranje protivnika i oružja, a sada je svemu tome dodano hakiranje. U igri je pomoću mini igre moguće hakirati zaključana vrata, turrete, minska polja, pa čak i određene Ceph protivnike, a sve to također omogućava različite borbene taktike.
Tijekom igre moguće je pronaći određene nanosuit nadogradnje, koje je moguće implementirati u vaše odijelo – na raspolaganju su vam četiri slota i tri kombinacije sposobnosti, koje možete spremiti, ali i uvijek promijeniti (hoćete li povećati snagu i otpornost, produžiti vrijeme provedeno u Cloaked stanju ili nešto sasvim treće, u potpunosti ovisi od vas).
A što je s naoružanjem u ovoj igri? E tu Crysis 3 zaista briljira i donosi brojne komade oružja, od kojih ćemo posebno izdvojiti Typhoon pušku i Predator Bow. Ukoliko ste imali priliku pogledati kratke promo filmove za Crysis 3, zapakirane u mini-serijal nazvan 7 Wonders of Crysis 3, onda vam je sasvim sigurno pažnju privukla puška Typhoon. Typhoon je opako automatsko oružje koje je sposobno ispaljivati do 500 metaka u sekundi, što definitivno garantira instant kill svakog protivnika. Drugo i svakako najcool oružje u igri svakako je Predator Bow – rasklapajući hi-tech luk, kojeg je moguće koristiti i za vrijeme nevidljivosti. Opremljen s nekoliko tipova strijela (obične, eksplozivne, električne) i snažnim zoomom, Predator Bow je iznimno moćno oružje i mnogima će upravo zbog svojih mogućnosti biti i najomiljenije u igri. Jedina mana ovoga luka jeste mala količina strijela, koje možete nositi sa sobom (maksimalno 9), no dobra stvar u tome jeste što je ispucane strijele moguće ponovo pokupiti s mrtvih protivnika. Unatoč činjenici da se u igri nalazi solidan broj pucaljki te da je pucanje iz svake od njih pruža zadovoljavajući osjećaj, slobodno možemo reći da su sve nekako suvišne uz Typhoon i Predator Bow. No to ne znači da nećete koristiti i drugo oružje. Kada već govorimo o oružju, važno je napomenuti da je sada moguće koristiti i izvanzemaljsko oružje – tu su moćna energetska oružja kao što su Pinch Rifle, Incinerator, Mortar, Cannon. Jedina mana Ceph oružja jeste to što ih slobodno možete baciti kada ostanu bez streljiva, jer dodatno streljivo za njih nije moguće pokupiti.
Gotovo svo oružje moguće je nadograditi. Zahvaljujući jednostavnom sustavu nadogradnje, oružje je moguće nadograditi kvalitetnijim ciljnikom, prigušivačem i mnogim drugim nadogradnjama, koje su vidljive na svakom komadu oružja. Sa sobom je moguće nositi dva tipa oružja, granate i Predator Bow, koji je stalni dio vašega inventara. Granatama se pristupa dvostrukim pritiskom na određenu tipku, dok se Predator Bowu, viziru i različitim tipovima streljiva pristupa pritiskom na određenu d-pad tipku.
Sam gameplay igre veoma je zabavan, ponajviše zahvaljujući veoma dobrim kontrolama, novom checkpoint sustavu koji vas nikada neće surovo baciti daleko unatrag te brojnim načina rješavanja zadataka i daljeg napredovanja u igri (u svakom levelu, pored glavne misije, nalazi se i nekoliko sporednih, kojima možete pristupiti potpuno proizvoljnim redom) i velikog broja collectiblesa razbacanih po velikim mapama. S druge strane, Crysis 3 je igra s nekoliko prilično neugodnih mana. Kao prvo, vozni model u igri je veoma loš. Bez obzira nalazite li se za volanom brzog i lakog off road Buggyja ili u teško naoružanom tenku, pa čak i u letjelici, nerviranje vam ne gine. Zaista je čudno zašto se Crytek nije ozbiljnije prihvatio rada na ovom segment igre. Rage i Far Cry 3 igre su onako lijepo demonstrirale kako treba izgledati vozni model u FPS igrama – zabavan i veoma ugodan, a ne frustrirajući. Druga stvar u kojoj Crysis 3 ne briljira jeste umjetna inteligencija protivnika. Protivnički A.I. veoma je loš i u bezbroj situacija će vas nasmijati do suza. U ovako velikom AAA projektu, zaista je tragično promatrati mutavu reakciju CELL vojnika, pred čijim ste očima upravo ubili njegovog suborca. Zbunjen u potpunosti, protivnik će se okretati ‘ko lud i pucati u prazno, čekajući da i njega smaknete na neki od brojnih kreativnih načina. S obzirom na animalističku prirodu izvanzemaljskih protivnika, tu je slučaj sa umjetnom inteligencijom nešto bolji. Cephovi se mnogo brže kreću i često napadaju u grupama, ali i oni postaju obična lovina, osobito kada uključite štit ili nevidljivost. Borbe s bossovima također nisu pretjerano impresivne, štoviše prilično su dosadne jer sve se svodi na uporno napucavanje dok ih ne sredite, no srećom nema ih puno.
Sve u svemu, single player kampanja treće Krize je, unatoč spomenutim nedostacima, i dalje zadovoljavajuće igraće iskustvo, za čiji će vam prelazak biti potrebno nešto manje od 10 sati (u prosjeku 7-8 sati).
KRIZA U DRUŠTVU
Crysis 3 donosi nekoliko manje-više uobičajenih multiplayer modova, kao što su Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag (u ovom slučaju Extraction) ili Capture and Hold (ovdje skriven pod nazivom Crash Site) te CELL vs. Rebels (sukob bez mogućnosti korištenja nanosuita) te definitivno najzanimljiviji mod pod nazivom Hunter. S obzirom da se u većini slučajeva radi o klasičnim multiplayer modovima s klasičnim izvođenjem, nećemo se zadržavati na njima već ćemo se malo bolje upoznati sa samo dva zanimljiva moda – Crash Site i Hunter. Crash Site je objective based multiplayer mod, koji zapravo predstavlja varijaciju Capture and Hold moda, s time da u ovome slučaju igrači moraju braniti pokretne mete (tj, teritoriju na kojoj se nasumično pojavljuju alienski nanopodovi). Hunter je definitivno najzanimljiviji mod, u kojem se osjećate baš poput Predatora. Naime, ovaj mod je zamišljen na način da budete lovac, ali i lovina. U početku, dva igrača u ulozi nanovojnika s neograničenom nevidljivošću i lukom kreću u lov na ostale igrače koji su u ulozi CELL vojnika. Svaki igrač, čijeg CELL vojnika spomenuti lovci neutrališu, postaje također lovac i tako sve dok i posljednji CELL-ovac ne bude ubijen ili vrijeme istekne. Osobito je interesantno kada u ulozi CELL-ovog vojnika ostanete sam protiv čitave jedinice nevidljivih lovaca. Zaista napet i dinamičan mod, na kojem ćete se sasvim sigurno najduže zadržati, kada je u pitanju multiplayer. No, koliko god interesantan bio, Hunter mod jednostavno nije dovoljan da Crysis 3 lansira u društvo najboljih multiplayer pucačina, kao što su Battlefield, Call of Duty ili Counter Strike. Teško da ćete se dugo zadržati igrajući ga.
VRHUNSKA EA/CRYTEK PREZENTACIJA NA DJELU
Impresivni vizuali i perfektna prezentacija i igre iz Crysis serijala jednostavno idu jedno s drugim, pa ni najnovija igra iz serijala nije izuzetak. Vrativši „prirodni“ setting, Crytekovci su imali priliku napraviti pravo vizualno remek djelo kombinirajući urbanu sredinu s prirodnom. Još jednom, to im je pošlo od ruke. Grafički prikaz igre jednostavno oduzima dah. Sve izgleda savršeno, počevši od lokacija, ogromne palete boja, protivnika, efekata pa sve do facijalnih animacija… Ipak, najveća „zvijezda“ grafičkih dometa svakako je maestralno dočarana priroda. Bujna vegetacija, rijeke, močvare u kombinaciji sa urbanom arhitekturom izgledaju sjajno i gotovo uvijek unikatno. Sve ovo dodatno dobiva na značaju kada se u obzir uzme da se radi o djelomičnom open world ostvarenju, čije stvaranje, uz zadržavanje vrhunskog vizualnog prikaza, zaista „ždere“ grafičke resurse.
Kada je u pitanju zvučna podloga, jasno je svima da EA tu nikad nije podbacio, a nije ni ovoga puta. Odličan futuristički soundtrack skladatelja Borislava Slavova sjajno se uklopio u igru, a voice acting je tijekom cijele igre na uistinu vrhunskom nivou. Dijalozi u igri su odlično realizirani i sjajno dočaraju odnose između likova (osobito između dvojice suboraca i članova bivšeg Raptor Squada, Propheta i Psychoa). Kada je u pitanju prezentacija igre, uputio bih samo zamjerku na probleme oko izbornika i HUD-a. Naime, pojedini dijelovi izbornika su prilično kaotični i nepregledni (ovaj problem osobito dolazi do izražaja prilikom potrage za nepregledanim informacijama, koje ste skupili tijekom igre, iz razloga sto je nejasno naznačeno koje su informacije pregledane, a koje nisu). Što se tiče HUD-a, tu su Crytekovci neke stvarno opasno zbrkali. HUD prikazuje previše informacija, a tu je i jedna nelogičnost koja se tiče prikaza oružja – naime, HUD često prikazuje sliku oružja koje ne koristite i broj streljiva za oružje koje koristite, što djeluje zbunjujuće. Još jedna sitnica koja bi mogla zasmetati igračima jeste „skip cutscene“ opcija koja se gotovo neprimjetno javlja prilikom svake animacije, jer često će se dogoditi da prekinete animaciju iako to niste željeli.
Sve u svemu, Crysis 3 je tehnički superioran naslov, koji bismo najlakše mogli okarakterizirati kao klasičnu uvertiru u next-gen eru.
DOBRO JE, ALI NE I TOLIKO DOBRO..
Crysis 3 je u biti solidna igra, no ipak nije ni blizu statusa hit igre koji su imali njezini prethodnici. Solidna priča i pristojna igrivost koji krase ovu igru ipak su ostali u sjeni njezine prezentacije, tako da Crysis 3 predstavlja još jedan trijumf tehnologije nad gameplayem, a to je nešto što pravi igrači neće pretjerano cijeniti. No da ne bude zabune, Crysis 3 je i dalje spektakularan akcijski naslov koji predstavlja dostojan kraj jednog serijala, no jednostavno mu nedostaje „ono nešto“ što vas tjera dalje što bi ga izdvojilo iz mora konkurencije. Ukoliko ste fanovi serijala, svakako odigrajte igru i zaključite ovu sagu. Ukoliko ste zaluđenici u „grafički nabrijane“ naslove svakako nemojte propustiti Crysis 3, ali ukoliko ste se zaželjeli dobrog FPS naslova čija će vas atmosfera duže vrijeme držati prikovanima pred ekranom, radije se odlučite za Far Cry 3, jer Crysis 3 vam jednostavno neće ponuditi dovoljno za vaš novac – kratka single player kampanja i osrednji multiplayer jednostavno nisu dovoljni da biste za ovu igru izdvojili 60-ak eura .
Dodatni komentar by Gregor Ivezić
Ah, što reći nakon igranja nečega od čega sam očekivao toliko puno. Sjajni hype traileri, sjajna ideja tumaranja urbanom džunglom, sjajni vizuali i na mahove obećavajuća SF priča. Brže bolje se požurilo napraviti pre-order. No, sav taj zanos i hype brzo pada u vodu, ili bolje rečeno nakon prvih 30tak minuta. Loše povezani događaji u kojem se Crytek nije niti potrudio pojasniti neke ključne stvari, poput činjenica kako je Nomad poginuo i kako to da je Prophet jedini preživjeli Suit dude (postoji strip koji izvan US nije bio niti dostupan). Sve to bih čak i oprostio da nije kriminalno loše odrađenog gameplaya i ultra glupavog AI-a protivnika koji ih “krasi” čak i na najvećim težinama. Jedan od ključnih problema Crysisa 3 leži u očajno odrađenoj singleplayer kampanji kroz koju se da progurati u nepunih 5/6 sati, no ni to ne bi bio toliki problem da je to barem ugodno iskustvo koje nam na kraju ipak ostavi dobar dojam pa nam nije žao 400kn koje smo utukli. Kod Crysisa 3 to nažalost nije slučaj. Igra koju se morate siliti da ju igrate ne zaslužuje ulaganje našeg i vašeg dragocjenog vremena pa tako ni naših teško zarađenih (ušteđenih) kuna/eura. Crytek iz igre u igru dokazuje da su isključivo tehnološka kompanija i da im izrada dobrog gameplaya nije jača strana (da ne spominjemo storytelling). Uz već poslovično loš singleplayer, igra ima i ispod prosječni multiplayer koji je u biti rehash prošlog uz sitne preinake. Gospodo iz Cryteka, grafika je samo jedan mali segment izrade video igara i ako oko grafike ne upakirate dobre elemente poput gameplaya i priče sve to rezultira lošim prijemom, ocjenama i na kraju lošom zaradom. Ne želim vam trošiti više vremena u ovom kratkom drugom pogledu, no gorak okus koji je ostavio Crysis 3 ću teško isprati i zato igri dajem 4.0 i to isključivo zato jer je tehnološki (i samo to) vrhunac onoga što igre danas mogu ponuditi, a i ta činjenica vrijedi samo kad je PC u pitanju. Ako ste zapeli za dobar FPS novijeg datuma, ostaje vam zadnji Black Ops, Far Cry 3 ili ako imate X360 Halo 4.
Leave a Comment