INFO BOX
- DEVELOPER: Capcom Vancouver
- PUBLISHER: Capcom
- PLATFORME: PS4, Xbox One, PC
- ŽANR: Akcijska Avantura
- DATUM IZLASKA: 5. prosinac 2017.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Capcomov Dead Rising serijal nekako je oduvijek bio privrženiji Microsoftovim Xbox konzolama nego ostaloj konkurenciji. Uz izuzetak Dead Risinga 2, sve druge iz serijala bile su ili trajne ili privremene Xbox ekskluzive, a izuzetak nije ni Dead Rising 4, posljednja igra u serijalu koja se krajem 2016. godine inicijalno pojavila ekskluzivno na Xbox One konzolama. Ipak, za razliku od Dead Risinga 3, koji je ostao trajno ekskluzivan na aktualnoj Microsoftovoj konzoli, Dead Rising 4 (pomalo očekivano) ipak se pojavio i na PlayStationu 4, s godinu dana kašnjenja i hrpetinom dodatnog sadržaja koji je stigao upakiran u posebno ultimativno izdanje igre nazvano Dead Rising 4: Frank’s Big Package. No, je li dodatni sadržaj dovoljan razlog za jednogodišnje čekanje ili Dead Rising 4 ipak pomalo prekasno stiže na PS4?
Blast from the Past
Ukoliko biste Dead Rising fanove pitali koji im je najdraži i najpopularniji lik iz ovog serijala, veliki broj njih će bez razmišljanja reći da je to Frank West, fotoreporter iz originalne igre kojeg smo i u kasnijim igrama viđali u epizodnim ili spin-off ulogama. Toga su i u Capcomu najvjerojatnije bili svjesni, zbog čega su upravo Franku dodijelili glavu ulogu i u Dead Risingu 4.
Sama radnja igre odvija se 16 godina nakon one iz originala. Frank je svoju karijeru fotoreportera zamijenio profesorskom te predaje na sveučilištu sve dok ga jedna od njegovih studentica ne uvuče u nove probleme vezane za zombije i zombie outbreak. Naime, nakon što se zajedno s Vicky Vick Chu vrati na „mjesto zločina“ iz originalne igre, idilični gradić Villamette smješten u podnožju Stjenovitih planina Colorada, Frank otkriva da se bivša vojna baza koja je bila jedno od glavnih žarišta i uzroka događaja iz originala i dalje koristi u ne baš korisne i pametne svrhe koje i dalje imaju veze sa zombijima, no ubrzo potom njihova posjeta ne prolazi nezapaženo, te Frank nakon bijega biva optužen za zločine koje nije počinio. Skrivajući se puna četiri mjeseca, Frank ipak odlučuje prestati bježati te na nagovor agenta ZDC-a Brada Parka još jednom se vraća u Villamette kako bi istražio novi slučaj zombie outbreaka koji se dogodio na Black Friday te dokazao svoju nevinost, no nesretnim spletom okolnosti, on završava u shopping mallu doživljavajući klasični Deja (Zombie) Vu..
Božićna zombie zabava
Klasičnu Dead Rising priču Dead Risinga 4 prati i klasični Dead Rising gameplay (svako ponavljanje naziva Dead Rising u potpunosti je namjerno) koji je manje-više identičan onome kakav imamo još od originalne igre, naravno uz tek nekoliko izmjena, manjih i većih. Dakle, još jednom nas očekuje lutanje ne pretjerano velikim otvorenim lokacijama u potrazi za tragovima i dokazima, naravno uz neizbježnu borbu protiv hrpetine zombija koje masakriramo na nikad veći broj najkreativnijih načina i uz pomoć nikad većeg arsenala oružja, oruđa, vozila i svega što nam se nađe pri ruci.
Svakako najveći novitet koji Dead Rising 4 donosi jeste izostanak iritantnog vremenskog ograničenja prepoznatljivog za cijeli serijal. Ovaj put, nema više paničnog jurcanja zbog kojeg smo bezbroj puta bili primorani preskočiti, zaobići ili propustiti određene dijelove igre – sada sve na miru, lagano i bez stresa, možemo istraživati sadržajem i predmetima prebogate lokacije, bez straha da ćemo nešto propustiti.
Kompletna gameplay koncepcija identična je onoj iz dosadašnjih igara. Melee borba i dalje je u fokusu, dok je ona s ranged oružjima tradicionalno problematična i nebitna (kome treba pištolj kada zombije možete zatući apsolutno svime i svačim što vam se nađe pri ruci???). Zombija nikada nije bilo više i jednako lako padaju nakon nikad brutalnijih i kreativnijih egzekucija i upravo u njihovom tamanjenju leži najveća zabava. Naravno, ljudski protivnici su znatno opasniji, dok su boss fajtovi uglavnom generični i bezvezni i gotovo da nisu vrijedni pomena. Sve nekako u globalu djeluje prilično lako a ukoliko igru ne dozirate, cijelo igraće iskustvo može vrlo brzo postati repetitivno i naporno te može lako doći do zasićenja. Za one koji uvijek žele više, tu su i brojne sporedne misije i opcioni dueli protiv Maniacsa te co-op koji nažalost ne nudi klasično igranje kampanje, već samo duele u vremenski ograničenim misijama.
Naravno, zabava tu ne prestaje jer, kao što smo već spomenuli, ovo izdanje igre stiže i sa svim dosad izašlim DLC-ovima za originalnu verziju te tri velika dodatka u vidu Frank Rising, Capcom Heroes i Super Ultra Dead Rising 4 Mini Golf modova. Frank Rising je zapravo finalni epilog igre koji donosi dodatna dva sata priče u kojoj (spoiler alert) igramo u ulozi zombificiranog Franka, koji ima posebne sposobnosti i vještine. Super Ultra Dead Rising 4 Mini Golf možda je i najslabija karika kada je u pitanju dodatni sadržaj, no ukoliko ga igrate u društvu situacija je znatno bolja. Svakako najbolji dodatak koji donosi ovo izdanje jeste Capcom Heroes, superzabavni mod u kojem igru igramo u ulozi Franka maskiranog u neki od kostima drugih Capcomovih likova, poput Dantea, Mega Mana, Jil Valentine i mnogih drugih, pri čemu Frank dobila sposobnosti i oružje svakog od tih likova. S preko 15 kostima, Capcom Heroes mod nudi zaista veliki diverzitet gameplaya i priličnu količinu zabave i humora koji će igrače zadržati još dugo ispred malih i velikih ekrana.
Zombificirano božićno šarenilo
Dead Rising 4 je dosad najljepša i najraskošnija igra u serijalu, tu nema nikakve dileme. Vizualni prikaz u igri je vrlo detaljan, a animacije su nešto ispeglanije i fluidnije u odnosu na originalnu Xbox One verziju, a sama igra zaista rijetko trza unatoč činjenici da se na ekranu nekad zna naći i po više stotina zombija. Sve to zaista zvuči sjajno i impresivno, uglavnom i jeste, no daleko je od onog „wow“ dojma koji smo imali prije 10ak godina dok smo igrali prvi Dead Rising.
Drugi ozbiljniji problem koji se tiče izvođenja igre, odnosi se na probleme s pozicioniranjem kamere koje je ponekad zaista nemoguće, osobito kada se ne ekranu ispred vas nalaze horde krožednih nemrtvih karakondžula. K tome možemo dodati i brojne bugove i često crashiranje igre (koje me je u nekoliko navrata vratilo poprilično unatrag tijekom igranja), što zna prilično utjecati na sam gameplay, no i unatoč svim tim problemima, Dead Rising 4: Frank’s Big Package je i dalje vrlo ugodno i tehnički dotjerano ostvarenje.
Je li se čekanje isplatilo?
Za vojsku PS4 fanova koja je godinu dana ljubomorno gledala Xbox One igrače (a kasnije i one koji se igraju na PC-u), odgovor na ovo pitanje definitivno je potvrdan. Prepun sadržaja i zanimljivih modova, uz zabavnu priču protkanu prepoznatljivim humorom, Dead Rising 4: Frank’s Big Package je ultimativno izdanje koju niti jedan ljubtelj Dead Rising serijala ne bi trebao propustiti. S druge strane, koliko će ovo ostvarenje privući novih igrača, to je ipak malo diskutabilno, no ipak, ukoliko ste ljubitelji zombie igara i iz nekog razloga još niste igrali Dead Rising igre te ne znate kako ubiti vrijeme dok čekate Resident Evil 2 Remake i State of Decay 2, možda ne bi bilo loše da isprobate Dead Rising 4: Frank’s Big Package – više zombija nećete vidjeti u jednoj igri, to je sigurno.
Leave a Comment