INFO BOX
- DEVELOPER: Arkane Studios
- PUBLISHER: Bethesda
- PLATFORME: PS4, Xbox One, PC
- ŽANR: Akcijska Avantura
- DATUM IZLASKA: 15. rujna 2017.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Bethesdin i Arkaneov steampunk akcijsko-avanturistički serijal Dishonored obilježio je posljednje dvije generacije video igara kao jedan od najinovativnijih i najslobodnijih gaming serijala današnjice, a iako je univerzum u kojem se odvija prilično velik i prepun potencijala, dosta toga već je ispričano i zaokruženo u prve dvije igre. Pa što nam onda ostaje a da nije prequel ili reboot? Naravno, spin-off, a isti nam u formi samostalne epilog ekspanzije pod imenom Death of the Outsider dolazi točno godinu nakon izlaska Dishonoreda 2 te nam predstavlja priču s fokusom na glavne protagoniste koji su dosad u serijalu uglavnom bili u ulozi sporednih likova koji su dobar dio vremena sjedili na klupi. Je li Death of the Outsider produkt bezidejnosti i nedostatka originalnosti? Nipošto. Štoviše, radi se o sjajnom polunastavku koji zapravo donosi konkluziju na kompletnu priču serijala te na vrlo prirodan način zatvara sve rupe i pitanja koja su ostala nakon završetka Corvove i Emilyene avanture. Što nam novo Death of the Outsider donosi, pogledajmo zajedno.
Tko je Billie Lurk?
Radnja Death of the Outsidera odvija se nekoliko mjeseci nakon događaja iz Dishonoreda 2 te nam donosi pogled na cijelu priču iz perspektive nove glavne protagonistice.
Corvo i Emily su svoju priču uspješno okončali u Dishonoredu 2, stoga se Death of the Outsider bavi događajima koji su vezani za mladu Billie Lurk, kapetanicu broda Dreadful Wale, čije je pravo ime Meagan Foster, a koja je ujedno i opasna assassinica i desna ruka legendarnog asasina Dauda. Billie Lurk i Dauda već smo imali priliku upoznati, kako kroz glavne igre tako i kroz ekspanzije originalne igre, a ovaj put pratit ćemo ih na njihovoj dosad najopasnijoj misiji, u kojoj moraju ubiti famoznog Outsidera, polubožanstvo iz Void dimenzije koje je uzrok brojnim problemima u svijetu, a kojeg iz dosadašnjih Dishonored igara znamo kao tamnoputog zagonetnog muškarca i jednog od najinteresantnijih likova serijala, koji pojedincima (uključujući i dosadašnje glavne protagoniste) daje određene nadnaravne moći i sposobnosti, zauzvrat tražeći njihove duše. Njihova avantura protegnut će se kroz pet velikih chaptera, za čiji će nam uspješan završetak biti potrebno 7-8 sati – znatno manje od prethodnih Dishonored igara, no budući da se radi o standalone ekspanziji a ne punom nastavku, koja pri tome i košta dvostruko jeftnije, dobivamo vrlo dobar i optimalno prilagođen paket koji nudi sasvim dovoljno sadržaja sukladno svojoj cijeni. U pitanju je manja igra koja ima znatno manje sadržaja i misija, kao i manje noviteta, no zato se radi o nekolicini noviteta koji znatno utječu na samu dosadašnju koncepciju igre. Što je novo u ovoj standalone ekspanziji?
Kako ubiti boga u bogu?
Bogovi su i te kako smrtni i ranjivi – u to nas je u najmanju ruku uvjerio Kratos, a jednu takvu priliku da jednog boga uspokoje za sva vremena, u ovoj igri imaju i Billie i Daud, pred kojima je, kao što smo već spomenuli, pet velikih chaptera od kojih svaki funkcionira kao mini hub u kojem se slobodno krećemo i izvršavamo misije i zadatke (glavne i dodatne, poput Contractsa zahvaljujući kojima zarađujemo dodatne pare) proizvoljnim redom, na način na koji mi želimo. Hoćemo li cijelu igru provesti šuljajući se i izbjegavajući protivnike, vješto manipulirajući okolinom ili ćemo pobiti sve što se pomakne na ekranu, izbor je kao i do sada u potpunosti na nama.
Sam gameplay ove ekspanzije ne razlikuje se od onoga iz dosadašnjih Dishonored igara, no ipak stiže s dvije značajne promjene – izostankom Chaos Systema i drukčijim sustavom napredovanja. Naime, Chaos System, moralni kompas iz dosadašnjih Dishonored igara, u potpunosti je izostavljen iz ove ekspanzije, što znači da ovaj put nema posljedica na osnovu našeg načina igranja, što igri daje znatno opušteniji i arkadniji štih. Sve je dozvoljeno, tako da sad od početka pa do kraja igre možete krenuti u svoj krvavi pohod, bez straha da će to na bilo koji način utjecati na konačni ishod igre.
Nadalje, za razliku od Corva i Emily, Billie Lurk ne nosi Outsiderov žig, pa smo sukladno tome dobili i nešto drukčiji način progresije kroz igru. Naime, dok su Corvo i Emily korištenjem svojih posebnih sposobnosti gubili manu te je nadoknađivali konzumiranjem određenih mana potiona ili namirnica, to kod Billie nije slučaj jer njena mana obnavlja se sama nakon kraćeg mirovanja, što nam opet daje više mogućnosti i opcija za korištenje tih sposobnosti, kojih je ovaj put znatno manje nego u dosadašnjim Dishonored igrama, no zato su nam sve tri te sposobnosti dostupne istovremeno gotovo od starta igre.
Tri nove sposobnosti kojima Billie raspolaže su Displace, Semblance i Foresight. Displace zapravo predstavlja novu varijaciju na dosadašnje Blink i Far Reach sposobnosti, što znači da se radi o teleportacijskoj sposobnosti koja dolazi sa svojim posebnim benefitima. Semblance je prilično kul sposobnost koja nam omogućuje kamufliranje u bilo kojeg NPC-a čiji identitet preuzimamo, a koja nam nadalje omogućuje slobodno kretanje dobro čuvanim lokacijama. Naravno, i ova sposobnost troši mana energiju, pa ju je nemoguće stalno koristiti. Foresight sposobnost nam omogućuje zaustavljanje vremena i funkcionira u kombinaciji s drugim sposobnostima i našim akcijama te također predstavlja sjajan dodatak igri.
Iako Billie raspolaže samo s ove tri sposbnosti, New Game + opcija nam nudi novo igranje nešto drukčijim moćima preuzetih od Corva i Emily, a tu je i još nekoliko zgodnih dodataka poput Hook Mine pomagala (kuka pomoću koje se Billie može popeti bilo gdje, a koju može koristiti i za hvatanje protivnika) te svakako najzanimljivijom sposobnošću poi menu Rat Whispererer koja joj omogućuje da prisluškuje štakorske razgovore (da, dobro ste pročitali) iz kojih ponekad može doznati vrlo korisne informacija, mada je češća situacija da tijekom istih slušamo krznene govornike kako pričaju o ukusnim komadima hrane i slično.
Kao i svaki Dishonored, i Death of the Outsider igrače nagrađuje dodatno za pažljivo i pametno igranje, a budući da nam je tijekom igre dozvoljeno gotovo sve te da pred sobom imamo bezbroj mogućnosti i opcija, iako kratko, ovo igraće ostvarenje svakako ima ogroman replay value, tako da je mala šansa da ćemo ga odigrati samo jednom (štoviše, sam kraj nudi nam dvije opcije, što znači da imamo bare dvije prilike za drukčije igranje, a tu je samo početak).
Izgleda ko Dishonored
S tehničke strane, Death of the Outsider baš se i ne razlikuje od Dishonoreda 2. I dalje se radi o ostvarenju koje krasi sjajan dizajn likova, lokacija i arhitekture. Istina, prekrasna viktorijansko-mediteranska Karnaca ovaj put djeluje nam još šarenije i svijetlije, a potpuni dojam kvare poneke, za serijal standardno problematične, siromašnije teksture koje se nekad veoma sporo učitavaju.
Kontrole u igri i dalje su veoma responsivne, brze i intuitivne, a ono što se još može primjetiti u odnosu na Dishonored 2, jeste nešto bolja umjetna inteligencija protivnika, koji su postali nešto pametniji (no i dalje nam najčešće služe za klasično i iznimno brutalno iživljavanje). Atmosfera je i dalje veoma dobra, a vrijedi napomenuti da je Dishonored: Death of the Outisder ujedno i zadnja igra u kojoj možemo čuti glazbu nedavno preminulog skladatelja Daniela Lichta. Za kraj, pohvale idu i scenaristima koji vrhunski odradili posao karakterizacije Billie te nam priredili još jednu zanimljivu priču, čija kvaliteta doduše pomalo pada kako se bližimo kraju, no i unatoč tome, i dalje se radi o veoma dobro uštimanom tehničkom uratku koji zaokružuje jednu cjelinu.
Jeftino i kratko, ali veoma slatko…
Vrijedi li kupiti i odigrati Dishonored: Death of the Outsider? Svakako da. Radi se o odličnom naslovu koji vjerno prati svoje prethodnike te nam po dvostruko nižoj cijeni nudi popriličnu količinu sadržaja unatoč činjenici da se radi samo o standalone ekspanziji, a ne punoj igri. Ako je ovo kraj serijala, onda su ga Bethesda i Arkane na dostojanstven način završili, no nekako nam se čini da ova franšiza i te kako ima još što za pružiti. Do nekih novih dana, nabavite Death of the Outsider, sada ili kada mu cijena očekivano padne, i izgubite se na neko vrijeme u Karnaci u potrazi za ultimativnim negativcem serijala.
Leave a Comment