INFO BOX
- DEVELOPER: Giants Software
- IZDAVAČ: Focus Home Interactive
- PLATFORME: PC (naknadno i PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One)
- ŽANR: Simulacije poljoprivrednog poslovanja
- DATUM IZLASKA: 30. listopada 2014.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC
Recenzija Farming Simulator igre napokon je stigla na GoodGame portal!
Moramo priznati, iako smo prije nekoliko godina bili prilično skeptični, te smo smatrali kako je farmerska simulacija namijenjena ograničenom krugu ljudi, potaknuti dobrim rezultatima prodaje prethodnih iteracija, odlučili smo novome nastavku dati šansu.
Farming Simulator 15 za PC i Mac je, ne računajući mobilne i handheld naslove, peti nastavak serijala započetog 2007. godine. Giant Simulator iz godine u godine marljivo radi na novim nastavcima, unapređuje engine i donosi određena poboljšanja. Igru je moguće nabaviti u retail i digitalnom izdanju po cijeni od 29.99 eura. Za potrebe ove recenzije igrali smo verziju na disku, ali kako god da bilo, obje verzije su identične. Za razliku od nekih izdavača, Giants Software nema naviku dijeliti ingame iteme i slična čudesa, već svi kupci dobivaju iste stvari, a novi sadržaj izlazi naknadno.
U odnosu na druge nove naslove, Farming Simulator 15 teži samo 3 GB-a, a nakon instalacije preporučljivo je skinuti zakrpu od 335 MB-a. Uz manual, uz igru dobiva se dvostrani poster. Nakon brze instalacije, igrači odmah mogu započeti svoju farmersku karijeru.
Osnovna igra na raspolaganju nudi dvije velike mape – (Bjornholm i Westbidge) te veliki broj traktora i ostalih poljoprivrednih strojeva. Kao što smo ranije pisali, mape su inspirirane stvarnim lokacijama tj. nordijskim i američkim krajolikom te uz izmjenu dana i noći sadrže promjenjive vremenske uvjete. Igračima je na raspolaganju nekoliko razina težine (Easy, Normal i Hard). Razlike između težina ogledaju se u početnom osnovnom kapitalu, veličini zajma, veličini skladišta i cijeni dobara. Easy je naravno idealna težina za početnike koji bi htjeli bezbrižno uživati u igranju, Normal je preporučena težina, a Hard je namijenjen veteranima serijala koji su željni izazova.
Na lakšim težinama igrači brže mogu zarađivati novac, a na najvećoj izazov je cijelo vrijeme prisutan. Sigurno se pitate što sve može raditi u ovakvoj simulaciji? Na ogromnoj mapi igrači imaju svoju farmu. Uz vožnju traktorom, ta ista farma se mora održavati. S obzirom na velik broj strojeva i ostale poljoprivredne opreme, svaki igraš može drugačijim putem zaraditi ozbiljniji novac. Farming Simulator 15 sadržava preko 100 vozila i ostalih poljoprivrednih dodataka, preko 40 licenciranih brendova (New Holland, Case IH, Deutz-Fahr, Lamborghini, Ponsse, Horsch, Kuhn itd.). Iako prosječnom čitatelju ova imena ne znače apsolutno ništa, brojni poljoprivrednici obradovat će se kada vide svoju omiljenu marku u virtualnom svijetu. S obzirom na to da je ovo simulacija, vozila će trošiti gorivo. Ipak, nema razloga za brigu, benzinske postaje su postavljene na strateškim lokacijama. Od svih vozila i strojeva igra sadrži čak i kamion i automobil. Vjerujemo s obzirom na mogućnost izbora kako će svatko pronaći omiljeno vozilo / stroj u kojem će provoditi sate u radu i neobveznom istraživanju mape.
Uz samostalno obavljanje poljoprivrednih poslova (oranje, sijanje, baliranje itd.) moguće je unajmiti radnike koji će služiti kao pripomoć. Naravno, kakva bi to bila farma bez životinja, uz ovce i kokoši, igrači mogu nabaviti i krave. Svaka životinja predstavlja dodatan trošak, potrebno se brinuti o njoj, a dobit koji donose nije zanemariv. Primjerice, ako igrač ima više ovaca na farmi, što su one zadovoljnije to će proizvoditi više vune. Kokoši će davati više jaja jedino ako su sretnije, a krave će donositi više litara mlijeka. Sav zarađeni novac pridonijet će mogućnosti nabavke novih strojeva, bolje opreme, i proširivanju poslova na farmi. Dobra se prodaju na tržnici gdje vrijedi zakon ponude i potražnje. Količina zarade ovisi o igračevoj vještini, trudi i spretnosti. Loši farmeri samo će gomilati dugove, urodi im neće uspijevati, a farma će nazadovati, dok će oni vještiji igrači postati uspješni gospodarstvenici, a farme će im biti uspješne čak i po EU standardima. Uz sve navedeno, igrači moraju pratiti vremensku prognozu, naime, kriva procjena mogla bi unišitit sav trud. Uz sunčane dane, u igri se izmjenjuju kišni dani i olujna nevremena.
Za sve one koji bi željeli biti virtualni farmeri, a nedostaje im vremena, dobro je to što je vrijeme u igri moguće korigirati sukladno željama, odnosno moguće ga je ubrzavati do 120 puta, a također je moguće birati intenzitet dodatnih misija koje služe za zarađivanje novca sa strane. Misije su vremenski ograničene (10 minuta), te donose sitnu zaradu i bonus u slučaju brzog obavljanja. U slučaju napuštanja odnosno odustajanja pohvalno je to što ne postoji penalizacija. Igrači na raspolaganju imaju sljedeće poslove: košnju trave, prijevoz sitnog tereta i dostavu žitarica gdje leži najveća mogućnost dodatne zarade. Od ostalih stvari iz opcija valja izdvojiti mogućnost pokazivanja odnosno isključivanja mape i brzinu rasta poljoprivrednih kultura (pšenice, šećerne repe, krumpira).
Pohvalno je što su se developeri potrudili i uz tipkovnicu omogućili igranje putem joypada i volana. Svaku akciju u igru moguće je izmijeniti, a za razliku od nekih drugih ozbiljnijih simulatora gdje je komande potrebno učiti napamet ili zapisivati na list papira, u Farming Simulatoru svaka naredba se prikazuje na ekranu. Interface je prilično jednostavno dizajniran, user friendly je i stvarno je nemoguće pogubiti se u igri. Uz kontrole, osnovne informacije se prikazuju tijekom igranja (mini mapa, sati i vrijeme, financijsko stanje i informacije o vozilu). Sve je pristupačno, jednostavno objašnjeno, a gameplay je olakšan zahvaljujući tome što igrači mogu u svakom trenutku pristupiti dlanovniku koji sadrži ključne informacije. Kupnja novih vozila, strojeva i ostale opreme vrši se putem jednostavnog izbornika gdje su sve kategorije naglašene odnosno sortirane. Posebno je pohvalno što je tutorial prilagođen početnicima – sadrži sve ključne informacije koji će pomoći igračima da svladaju osnove igre. Ako je nešto ostalo nerazumljivo, putem telefonske govornice igrači mogu zatražiti dodatne savjete.
Veterani Farming Simulator serijala vjerojatno se pitaju koje su novosti u ovome nastavku, i da li se isplati kupovati igru iako i dalje mogu uživati prethodnim iteracijama. Farming Simulator 15 itekako je naslov vrijedan kupnje. Novosti ima – primjerice, uz poboljšanu grafiku, igra sadrži brojne sitne elemente koji popravljaju opći dojam i utječu na igrivost. Primjerice, traktori se blate odnosno gume i vozila zu podložna prašini, umjetna inteligencija je poboljšana, polja i livade izgledaju bolje u odnosu na prethodnike, a po prvi puta igra sadrži šumarstvo – motornom pilom moguće je sjeći drva te ista ubrana / srezana stabla odvesti do pilane. U odnosu na prethodne igre, fizički model je mrvicu poboljšaniji, a engine je izvrsno optimiziran. Farming Simulator 15 ne zahtijeva bijesne pile, računala srednje klase stara nekoliko godina i moderniji laptopi bez problema će pokretati igru.
Iako svaki novi nastavak donosi određenu razinu svježine, čini se kako Farming Simulator serijal napreduje puževim koracima. Naime, mnoge stvari nisu na visokoj razini. Primjerice fizički model iako je napredniji, ipak nije savršen, zabijanja i vožnja traktorom na momente djeluje apsolutno nerealno, a fizika srušenih drva u krajnju je ruku čudnovata- potrebno je naviknuti se na postavljanje drva u prikolicu. Unatoč tome, nakon nekoliko metoda pokušaja i pogreške, brzo ćete naučiti ispravan način utovara grana. Duljim igranjem, zasmetala nam je nemogućnost oštećivanja vozila – igra koja u nazivu sadrži riječ simulator trebala bi po našem mišljenju bolje obratiti pozornost na takve detalje. Prilikom vožnje lijepim traktorima najviše nas je razočarao nedostatak radija u kabini. Zvuk motora prilično brzo dosadi, uz zvuk lokalne radio postaje vrijeme provedeno u poslu brže bi nam prošlo. Kvaliteta tekstura varira od dobrih do stvarno katastrofalnih (primjerice trava baš i nije nešto lijepa, ali zato životinje izgledaju realistično). Osnovna igra sadrži samo dvije mape, ali srećom zahvaljujući modovima taj se problem da ispraviti. Mape su velike, na momente reklo bi se i prevelike, te uopće nisu ispunjene dodatnim sadržajem. Tijekom dužeg igranja, moramo priznati u slučaju da niste zagriženi ljubitelj poljoprivrednih poslova, moguće da ćete se početi dosađivati.
Vjerujemo kako se većina vas čitatelja pita koji su glavni razlozi dobre prodaje ovog serijala? Kao što je poznato, Farming Simulator 15 je neko vrijeme bio najprodavanija igra u Njemačkoj, a i na ovim prostorima u posljednjih nekoliko godina serijal ima veliki broj poklonika (Poljoprivredni Forum Farming Simulator tema, Farming Simulator Srbija). Sigurni smo kako vam igra po slikama i gameplay videima uopće ne izgleda primamljivo, ali očito neki razlog mora biti zašto ju igrači kupuju? Sveukupna prodaja Farming Simulatora 2011 iznosi preko 2 milijuna prodanih primjeraka (PC i konzole). U čemu je tajna uspjeha?
Samo za vas dragi čitatelji, otkrivamo koji su najveći razlozi nevjerojatno velike prodaje Farming Simulator serijala! Odmah od početka, Giants Software dopustio je fanovima izradu dodatnog sadržaja. Na specijaliziranim stranicama (kao što je primjerice FS-UK) postoje hrpa dodatnih mapa, novih vozila, strojeva i ostalih modifikacija koje povećavaju trajnost. Za sve oni kojima je osnovna igra dosadna, napredak prespor, i htjeli bi se samo neobvezno zabavljati na mapama, evo dobre vijesti – izdan je mod koji omogućava kreiranje neograničenih količina novca. Da, da, pomoću dobre stare šifre moguće je postati pijani milijunaš te ugrabiti sve strojeve i željenu opremu. Moramo priznati, igra tada postaje zabavnija. Druga prednost Farming Simulatora krije se u online multiplayeru. U odnosu na FS 2013 gdje je bio limit do 9 igrača, sada moguće mogu na svojoj mapi imati čak do 15 prijatelja. U društvu je puno je ipak zabavnije raditi poljoprivredne poslove. Sav zarađeni novac ide vlasniku farme tj. hostu. U slučaju da igrači nemaju prijatelje koji posjeduju original igru, jednostavnim pretraživanjem servera moguće se priključiti drugim igračima. Serveri se dijele na 3 regije: Njemačka, Europa i ostalo. S obzirom na popularnost igre, uvijek je moguće pronaći igrače koji su skloni timskog radu te su svojim savjetima spremni pomoći početnicima. Jednom kada probate online igru, s obzirom na pustoš u single playeru, teško se vratiti na staro.
U moru svakojakih igara, simulacija farmerskog života je relaksirajući naslov koji će vam priuštiti u najboljem slučaju nekoliko stotina sati zabave. Što se tiče budućnosti, s obzirom na to kako Giants Software konstantno unapređuje serijal, te izdaje službene dodatke u vidu DLC-a i modova, prostora za napredak ima.Tijekom 2015. godina, Farming Simulator 15 pojaviti će se na konzolama (PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One i Xbox 360). a usto se još nadamo se kako će developeri poslušati kritike igrača i za dodatne dvije godine izdati još kvalitetniji naslov.
Unatoč pojedinim zamjerkama, Farming Simulator 15 je zanimljiv naslov koji će se definitivno svidjeti brojnim ljubiteljima farmerskih poslova. Iako ima svoje mane, jednom kada pogledate konkurenciju (Farm Machines Championships 2014, Agricultural Simulator 2013 shvatite kako je u odnosu na njih Farming Simulator miljama daleko. Konačna ocjena neka vas ne zavara, igra itekako može biti zabavna. Naša preporuka u slučaju da ste zainteresirani je da definitivno kupite ovaj simpatičan naslov. Igrajući Farming Simulator 15 shvatit ćete koliko su nenasilne igre opuštajuće. U slučaju da vas koncept ne zanima, za kraj vam možemo samo kazati kako je Farming Simulator u ove blagdanske dane idealan poklon za najmlađe koji sanjaju da jednog dana postanu pravi farmeri.
Zahvaljujemo se Videotopu na ustupljenoj igri.
Leave a Comment