Gil je prokletstvo. Koliko god gila skupili uvijek bi htjeli imati više. Nijedan iznos nam nije dovoljan i mislimo kako bi s većom gilskom zaradom bili zadovoljniji i sretniji u životu. Mnogobrojne korporacije nisu zadovoljne sa svojim profitom i htjele bi ga konstantno maksimizirati. Prije 30-tak godina industrija videoigara tek je bila u nastajanju i mnoge tvrtke su započinjale svoje prve korake. Bilo je to doba velike kreativnosti, talentiranih pojedinaca i malih developerskih timova. Sve je bilo drugačije negoli danas. Igre su bile jednostavnije, zabavnije i istinski smo uživali u njima. U rujnu 1983. godine u Yokohami je osnovana mala japanska kompanija zvana Squaresoft. Osnovna djelatnost joj je bila izrada igara za popularna japanska mikro računala. Prve 4 godine Squarea su obilježene s izdavanjem loših igara i katastrofalnom financijskom situacijom. 1987. godine Squaresoft se našao na rubu bankrota. Srećom jedan mladi Japanac imao je ideju. Odlučio je šefovima predstaviti svoju viziju RPG igre. Njegovo ime je Hironobu Sakaguchi, a igra se zove Final Fantasy. Mnogo se pitaju zbog čega je u nazivu posljednja fantazija, a stvar je u sljedećem: da kojim slučajem FF nije uspio bio bi posljednja Squaresoftova igra. Prosinac 1987. godine bio je značajan za japanske vlasnike Famicoma. Rođena legenda i ostalo je povijest…
Godine su prolazile. Mnogi serijali su napredovali i evoluirali. Poneke kompanije su se izdigle od ostalih i postale su giganti. Morski psi su pojeli ribice. Prilično ironično s obzirom na to da su i oni nekada bile sitne ribe. JRPG žanr je je rastao i stjecao popularnost diljem svijeta. Squaresoft je izdavao sve bolje i bolje igre. Gameri su uživali u njihovim kreacijama i samo je nebo bilo granica. Nažalost razvitak industrije videoigara ima i negativne strane. Brojni developeri su se polakomili i počeli musti svoje najpoznatije franšize. Hrpa lijenih portova, reizdanja, remakeova, rebootova je postala svakodnevica.
Square-Enix je poznat po svojim brojnim reizdanjima Final Fantasy igara. U posljednjih 10-tak godina brojne FF igre su portane za različite konzole i teško je uopće napamet nabrojiti koliko je reizdanih igara izašlo. Početkom ovoga mjeseca iznenadili su nas objavom kako planiraju izdati Final Fantasy III PSP igru. Danas su nas iznenadili sa izdavanjem Final Fantasy IV igre na PSN-u. Po prvi puta gameri će moći na PlayStationu 3 digitalno kupiti i igrati FF IV. Igra je zapravo PS One port koji je bio lijeni port Super Nintendo verzije. Jedina stvar koja je naknadno ubačena je intro CGI cut-scena. Final Fantasy IV je za sada dostupan samo na japanskome PSN-u i cijena mu iznosi 1200 yena (90.82 kn), a u idućih nekoliko mjeseci možemo očekivati pojavljivanje igre na US i EU PSN-u. FF IV je prva Super Famicom/SNES igra i originalno je izašla 1991. godine. U ovih 11 godina portana je čak 8 puta! Kupnju igre vam možemo preporučiti jedino ako ga niste igrali, a ako imate PSP tada vam je isplativije kupiti Final Fantasy IV: The Complete Collection. Vlasnici Wii-a originalnu SNES verziju mogu potražiti na VC-u. Pitamo se samo što nam budućnost donosi i koliko će u idućih 10-tak godina izaći Final Fantasy portova.
Leave a Comment