INFO BOX
- DEVELOPER: Sports Interactive
- PUBLISHER: Sega
- PLATFORME: PC, Mac, PS Vita
- ŽANR: Menadžerska igra
- DATUM IZLASKA: 07. studeni 2014.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC
Nova sezona – novi Manager
Moram priznati kako postaje iznimno nezahvalno iz godine u godinu recenzirati sportske serijale (op.ur. Šta se žališ, nitko te ne sluša.). Najviše se to očituje u recenzijama Football Managera kojeg nam i ove godine donosi Sports Interactive. Da, vrijeme opuštanja je prošlo, san je precijenjen, a vaši bližnji vam ionako nisu tako bliski. Ova priča tako se ponavlja svake godine otprilike u isto vrijeme kad vaši roditelji, braća, sestre, bolje ili lošije polovice počnu sumnjati u vaš zdrav razum. “Jesi ga čuo, opet laje na monitor? Maloprije je udario nogom u stol, mislim da je nešto i puklo, samo ne znam noga ili stol… Čini mi se da plače. Ne, ipak psuje…” Puklo je moje strpljenje sa Kieranom Gibbsom koji ne može igrati u NK Bjelovaru, a ne u Premiershipu! Slobodno zamijenite ime igrača ili kluba koji volite i vodite, svaki početak u FM-u 15 će biti sličan ovome.
No, krenimo redom. Kako FM serijal i nije jedan od onih koji iz godine u godinu donose revolucionarne promjene, nemojte očekivati tako nešto niti u ovom izdanju. No, u osnovnom sučelju ove godine implementiran je jedan vizualno i funkcionalno prekrasan sidebar koji, nakon kratkog perioda privikavanja poprilično olakšava i ubrzava samo igranje. Gotovo sve informacije putem sidebara su vam na udaljenosti jednog ili dva klika, dok je to prije znalo potrajati i zamjetno duže. Nadalje, neke suhe brojke (npr. mogućnosti određenog igrača u određenoj roli ili poziciji) su zamijenjene jednostavnim i prije svega jasnim grafičkim ikonama koje također značajno ubrzavaju postavljanje vaše ekipe, a samim time i cjelokupnu igru. Ono što svakako neće ubrzati vašu igru je uranjanje u more statistike, igrača, treninga, osoblja koje rade u klubu, trenera, režima treninga svakog pojedinog igrača itd., itd… No, ovo je segment na kojem se FM gotovo i temelji i nije ništa novo ni začuđujuće kad izgubite dva ili tri sata u binarnim prostranstvima podataka i ocjena igrača. Naravno, jednostavno nije moguće baš sve samostalno dotjerati u red, pa je tako ipak bolje veći dio treninga ostaviti vašem timu trenera na brigu, kao i vođenje mlađih uzrasta, obnavljanje njihovih ugovora i sl.
Još jedna zanimljiva novost u FM-u 15 je biranje vašeg stila treniranja. Naime, na početku igre (Career mode, je li.) uz biranje vašeg dosadašnjeg nogometnog iskustva birate i licencu koju posjedujete. Licenca je ukupno sedam, a ukoliko odmah ne izaberete najvišu licencu, možete je steći i naknadno tijekom karijere. Uglavnom, prijašnje iskustvo i stupanj vaše licence određuje težinu same igre. Ne u klasičnom smislu težine, već više na način koliko će vas vaši igrači ozbiljno shvaćati i koliko ćete kredibiliteta imati kod uprave kluba. A stil treniranja birate na način da uz pomoć slidera birate da li ste više Tracksuit Manager ili ste više Tactical Manager zgodno dodajući i oduzimajući ocjene samom sebi. Dok je kod Tracksuit tipa naglašenija fizička pripremljenost, kvaliteta treninga i sl., Tactical tip je strateški “jači”, ima bolji kontakt sa igračima, lakše održava disciplinu i nagovara upravu na kojekakve zamisli. Nije potrebno da budete potpuno jedan tip Managera, već sliderom balansirate kako i što mislite da je najbolje. Sve u svemu, zgodan dodatak ovogodišnjem izdanju koji donosi dodatnu dimenziju uranjanja u samu igru i preferiranja određenog stila upravljanja vašim klubom.
Trenirka ili odijelo?
Osim ovih novina, day to day vođenje kluba i interakcija sa igračima, trenerima i medijima je ostala otprilike ista ili slična. Dio igrača su i dalje plačljive p…ice, ali kao i zapravo, to ne možete promijeniti pa je tako potrebno dosta takta u razgovorima s njima pošto neće svi isto reagirati, a trenutak bijesa kada stvarno nedostaje opcija vulgarnog izražavanja u svlačionici nije vrijedan toga da razbijete odnos sa igračima koji je neprocjenjiv. Harmonija vaše ekipe je i dalje isto ili čak i više bitna od toga da imate zvijezde u svlačionici, pa tako bolja, ali ne baš složna ekipa neće imati rezultate kao slabija, ali kompaktna cjelina gdje nema nesporazuma. Upravo zbog toga treba na vrijeme prepoznati kako s kojim igračem postupati. To vam vaši skauti, treneri i izvještaji ne mogu u potpunosti otkriti zato – pažljivo. Svi igrači u igri su vjerne kopije stvarnih osoba i to je napravljeno izuzetno dobro. Najbolji primjer toga kod mene je bio Mesut Ozil kojeg su mi treneri predstavili kao daleko najboljeg igrača, gotovo bez mane, dok se s vremenom pokazalo da Mesut u FM-u boluje od iste boljke zbog koje niti zapravo nikad nije postao jedna od najvećih svjetskih zvijezda, a to je nekonzistentnost. Jedna fenomenalna, pa jedna loša, pa jedna prosječna utakmica i tako u krug. Dakle, svo vaše stvarno znanje o igračima se lako može iskoristiti unutar igre. Interakcija sa vašim trenerskim osobljem je otprilike ista kao prije i javlja se u obliku mjesečnih sastanaka, izvješća o treningu, preporučivanja pojačanja ili skretanje pozornosti na neke probleme u svlačionici. Ništa previše novo. Kontakt s medijima također nije bitno promijenjen, osim što sada postoji razlika između novinara koji vas ispituju. Neki su indiferentni, neki su provokativni, neki prijateljski, ali u suštini je to sve isto kao i dosada. Uz poneko zanimljivo prepucavanje sa suparničkim menadžerom, pomalo je iritantno slušati ista pitanja i vidjeti iste reakcije koje sam vidio još u FM-u 13. Presica i pitanja zna biti puno previše, pa je tako opcija send assistant opet jedna od omiljenijih.
Što se tiče vjerojatno najzanimljivijeg segmenta ove igre, a to je prijelazni rok i sumanuto bacanje novca pod noge raznoraznih dobrih, loših i neprovjerenih igrača, osim nekih suptilnih sitnih promjena, sve drugo je ostalo manje-više isto. Ovo uopće nije loša stvar ako se uzme u obzir da je u prošlim nastavcima stanje na nogometnom tržištu gotovo savršeno preneseno u ovu igru. Još uvijek je to igra živaca, pravovremenih reakcija i pametnog raspolaganja sa novcem kluba. Ukoliko klub ili igrač nemaju osobitu želju prodati ili se pridružiti vašoj veseloj družbi potrebno je iskrcati kamione novca za igrače koji realno ne vrijede niti približno toliko. No, situacija je po tom pitanju i više nego realna, klubovi su svjesni kada imaju dobrog igrača ili vrući talent i na njemu će maksimalno zaraditi, ako prodaja uopće i dođe u obzir. Potrebno je jako pozorno pratiti stanje na tržištu, pa napraviti potez kada je neki igrač nezadovoljan u klubu ili se slučajno nađe na transfer-listi ili slično. Naravno, i poneka pohvala u medijima ne može štetiti. Uz FFP iliti Financial Fair Play koji je potpuno implementiran u ovom nastavku nogometno tržište pretvara se u surovu ratnu zonu i borbu za svakog igrača. Prekršite li pravila FFP-a slobodno očekujte kazne u obliku oduzimanja bodova, zabrane transfera ili izbacivanja iz euro natjecanja. Sve u svemu, izuzetno realno, dobro i jako, jako teško. Također, potrebno je planski dovoditi igrače, pošto vaša ekipa zna biti izuzetno nesigurna i valjda iskompleksirana, pa ako dovedete igrača određene pozicije, vaši igrači koji igraju na istoj poziciji će odmah imati nekih problema, nesigurnosti, željeti će razgovarati i cmizdriti. Opet, pažljivo. Niti jedna ekipa nije savršena i koga god da vodite, morat ćete kupovati i prodavati, a na kraju krajeva, to većini igrača i je najveći gušt u ovoj igri. Često se događa da ste jako tanki na nekoj poziciji, a i više nego prekobrojni na nekoj drugoj. Na primjer, da se nogomet igra sa dva obrambena, jednim napadačem i sedam centralnih playmakera od kojih ne znaš koji je mekaniji od kojeg, Arsenal bi bio šampion svemira! A ukoliko vodite neki od jačih klubova, za pravo pojačanje ćete morati iskrcati nerijetko sulude cifre, čak i ako je igrač trenutačno nezadovoljan, pa i šutnut na transfer listu. Kvaliteta se svakako plaća. Opet, prilično realno. Klubovi svoje najbolje igrače čuvaju kao oko u glavi, kvalitetnih bekova je trenutno manje nego 17-godišnjih djevica, a ti uzmi Arsenal pa traži defanzivnog veznog po svijetu…
3D prikaz utakmica je malo uređen, dotjeran sa nekim novim animacijama igrača i publike te daje solidan osjećaj pri igranju utakmica. Publika navija, igrači prljaju dresove u blatu, zamjene se zagrijavaju, a ptičice oko stadiona pjevaju. Još uvijek ima smiješnih reakcija igrača, pogotovo golmana koji stvarno ponekad znaju graničiti sa ozbiljnom mentalnom retardacijom, no kao što sam napisao prošle ili pretprošle godine (više i ne znam…) FM nikad neće imati realnost igre jedne FIFA-e ili PES-a. Ovo se odnosi samo na 3D prikaz utakmice, naravno. Ali, ne mogu reći da je on loš, zaista nije. No, imam osjećaj da je svaki gol koji sam dobio u 90.-toj minuti i izgubio (a bilo ih je dosta) putem 3D prikaza izgledao kao rezultat nekog buga ili glitcha gdje se mojim igračima IQ spustio brže nego gaćice sponzoruše u WC-u narodnjačkog kluba. No, to nije ni bug niti glitch, jednostavno igrači znaju reagirati neprepoznatljivo i zakuhati tako pokoji gol. Što je, tu je, no to obično bude popraćeno lavinom psovki, letećim tipkovnicama ili mobitelima. No, siguran sam da će takve situacije biti ispravljene već s prvim updateom.
Na stranu sve dosad rečeno, ova igra je superrealna, izuzetno zahtjevna i teška. Ponekad čak i preteška. Rezultati ne dolaze preko noći, to smo naučili i prije igrajući FM, najbolji igrači ne garantiraju najbolje rezultate, a jedan glupo primljen gol zna uništiti čitavu polusezonu. Potreban je sustavan napredak, pomno planiranje i obraćanje pozornosti na mnoštvo sitnica kako bi svoju milu ekipu doveli na sam vrh, ili gdje već. Radikalni rezovi, često mijenjanje sustava ili igrača brzo se osjeti na igri i rezultatima. Najjednostavnije rečeno, ako se u ovoj igri na početku pravite pametni i očekujete brze rezultate jedino što će brzo doći je otkaz. FM 15, možda i više no ijedan prethodnik je igra na duge staze, a za one najviše rezultate treba najčešće i nekoliko sezona. Svaka utakmica je drugačija i potrebno je pomno pratiti razvoj same, slušati asistenta, gledati kako vaši igrači reagiraju iz minute u minutu, vikati na njih, ohrabrivati ih i korigirati razne sitnice tokom svake tekme. Nije dovoljno samo nabacati prvu postavu i potjerati ih na teren. Dobar dio vremena mora se posvetiti i određivanju rola za svakog pojedinog igrača, testiranje na raznim pozicijama i raznim ulogama dok ne nađete onu koja najbolje funkcionira. A ima ih zaista puno. Dakle, strpljenje, planiranje, borba i sveprisutni faktor sreće kako ne bi osjetili Moyesovu sudbinu… Iako sam na sve ovo manje-više navikao igrajući FM kroz godine, osobno, najveća zamjerka ovogodišnjem izdanju igre je ova. Naime, kud se već i ovako borite zubima za svaki bod i gol, da stvar bude teža, u gostima je često nemoguće pobijediti. Naravno, gostovanja su uvijek teža, Premiership je vjerojatno najteža liga za igranje, ali mislim da su programeri po ovom pitanju pretjerali. Arsenal nije sam vrh svjetskog nogometa, ali nije ni kanta za napucavanje. Bez obzira na to, sve osim poraza na gostovanju i protiv onih najslabijih ekipa brzo sam počeo prihvaćati kao uspjeh. Prvo sam mislio da je to zbog Premiershipa i njegove surovosti, ali situacija nije drugačija niti kada igrate talijansku ili španjolsku ligu, provjereno. Ponavljam, ne slavi se bezveze bod u gostima, ali ovdje je to zaista pretjerano i ipak nerealno. Od ekipe koja doma igra prekrasan nogomet sa puno kratkih dodavanja i melje protivnike, na gostovanju su moji igrači izgledali kao da sam ih netom pokupio s ulice i gurnuo na teren. Čak i protiv puno slabijih ekipa. Moj control način igranja na gostovanjima sam obavezno morao mijenjati u counter ili defensive kako ne bi već u prvom poluvremenu popio dva, tri gola. Sve u svemu, iritantno i pretjerano.
Za sve one kojima se ne da satima prčkati po sustavima, formacijama, 6 puta skautirati jednog igrača, regulirati treninge i koješta drugo, Classic mod je ponovno tu i daje jedno drugo, puno jednostavnije i nadasve brže iskustvo igranja Football Managera. Gotovo nepromijenjen u odnosu na prošlu godinu, omogućava vam da sezonu završite u jednom ili dva dana, štedi vaše vrijeme, a i živce. Ukoliko želite, nudi maaalo više kontrole nad cijelim klubom, ali samo ako to želite.
Challenge mod se isto tako ponovno pojavljuje i isto tako nema gotovo nikakvih inovacija. Koristi engine Classic moda i nudi kojekakve moguće i nemoguće izazove koji se zapravo ponavljaju iz godine u godinu.
Za zaključak moram i ovo napomenuti. Po forumima i portalima općenito dosta se slova potrošilo na obrazloženja kako FM 15 uopće nije potrebno kupovati pošto ne donosi puno novog i čini se kao dodatak FM-u 14. Apsolutno se ne slažem. Prvenstveno zato što se to može reći praktički za svaki nastavak Football Managera. Ovaj serijal ne funkcionira na način da svake godine donosi nekakve revolucionarne promjene koje, na kraju krajeva nisu ni potrebne niti poželjne. FM nije igra za svakoga, nije ovo igra čak ni za casual nogometne fanatike. Oni se mogu pozabaviti malo Classic modom i to je to. FM ima svoje fanove koji i ove godine mogu biti zadovoljni proizvodom koji je Sports Interactive napravio. A ljubitelji Football Managera ionako unaprijed znaju koliko će vremena i živaca ostaviti ovoj igri. Uz nekoliko lošijih sitnica ove godine koje će biti ispravljene putem updateova, FM 15 je fenomenalna igra i dostojan nastavak ovog maestralnog serijala kojem iz godine u godinu kvaliteta niti malo ne opada. Zavalite se pred PC, dobro se pripremite i uživajte u tim prokletim točkicama i brojkama na ekranu.
Leave a Comment