
Nakon što ste mogli vidjeti kako su birali čitatelji i čitateljice GoodGamea najbolje igre u prošloj godini, vrijeme je da i novinari i urednici vašeg omiljenog sajta kažu svoje mišljenje. Uz naše osobne top liste, pročitajte ukratko nešto o drugim događajima koji su obilježili svijet igara u 2013.godini.
2013. godina je prošla, a bila je bogatija događanjima nego ona prošla. Baš kako smo i željeli, zar ne? Izašle su nove PlayStation i XBox konzole, GTA V je ugledao svijetlo dana, izašli su legendarni serijali kao što su Sim City i Broken Sword, opet smo dijelili lovu na KickStarteru, indie igre su postale još luđe i bolje, a pojavio se i malo veći broj IP naslova. Nećemo pisati velike epopeje i analize, niti nuditi listu tih stvari koja je najbolja i nepogrešiva, no vjerujemo da će vam naš članak uspjeti donijeti neke zanimljive informacije, pobuditi sjećanja na neke događaje u ovoj godini te da ćete nam javiti svoje najbolje gaming trenutke u 2013. godini. I, dok vam pripremamo još par zanimljivih članaka vezanih za prošlu (ali i ovu) godinu, s ovim ćemo obilježiti prve dane 2014. godine.
VELIKI NASTAVCI I VELIKI BROJ NOVIH IGARA
Army of Two, Assassin’s Creed, Batman: Arkham,Battlefield, BioShock, Call of Duty, Crysis, Dead Island, Dead Space, Devil May Cry, Final Fantasy, Fire Emblem, Forza Motorsport, God of War, Gears of War, Gran Turismo,Grand Theft Auto, Killzone, Lost Planet, Pokémon X&Y, Saints Row, Shantae, Sly Cooper, Sonic The Hedgehog, StarCraft, Super Mario 3D World, Tomb Raider, Total War…Puno velikih igara nas je oduševilo ove godine. Istina, većina njih su već poznati serijali, no nekolicina sasvim novih ideja obilježilo je mnogima ovu godinu: Beyond: Two Souls, Papers, Please, The Wonderful 101 i The Last of Us samo su neke nove igre koje su pokupile mnoge nagrade kroz godinu. Znači li to da izdavači riskiraju napokon više? Svakako bis e dalo zaključiti da je konkurencija sve jača, novaca ipak ima malo više nego prije dvije godine, a i igrači su željni novih stvari. Indie igre riskiraju sa novim konceptima, likovima i radnjama, prvenstveno jer nemaju neke velike face za stolovima iznad sebe koji žele sigurnu zaradu temeljenu na popularnosti prijašnjih nastavaka serijala. Usto, indie igre koštaju manje, pa je razumljivo da ima više ideja i realizacija na tom području. No, to potencijalne igrače i mušterije ne zanima. I Sony i Nintendo i Micorosft moraju zasukati rukave i krenuti u napad sa novim IP naslovima koji bi mogli unijeti svježinu u svijet gaminga. Wonderful 101 je svakako jedna lijepa i zanimljiva igra koja unatoč odličnoj prezentaciji nije oduševila publiku ni kritiku, a The Last of Us je oduševio sve iako (moramo biti iskreni) ne nudi puno toga novoga od tema, atmosfere i samih likova. No, očigledno ima nešto ipak zbog čega odskače od prosjeka, za što je zaslužan Naughty Dogov šarm i zbog čega je ukupni pobjednik u mnogim top listama prošle godine.
Kuda nas sve ovo vodi? Nadamo se, još većem broju novih serijala, likova, priča i pustolovina. Što manje prequela i nastavaka, a opet puno dobre zabave i kvalitetnog igranja. Ha, znamo, izbirljivi smo, no možemo sanjati. 2013. godina je svakako pokazala da se na svim područjima ide prema naprijed.
IZLAZAK NOVIH KONZOLA!!
22.studenoga na našem je tržištu izašla dugoočekivana XboxOne konzola, a tjedan dana poslije izašlo je i Sonyevo novo čedo. U prvih 24 sata XboxOne je prodan u milijun primjeraka, a PlayStation 4 je imao podjednak uspjeh. Unatoč velikoj mržnji koju je Microsoft neko vrijeme ”uživao” zbog određenih odluka (kao što je odluka da će konzola morati svako malo biti spojena na internet i feature o nemogućnosti posuđivanja igre svojim prijateljima) priznali su grešku, promijenili planove i pritom zaradili pokoji plus. Za neke nedovoljan broj pluseva da im XboxOne opet bude simpatija, no mnogi gameri koji vole Xbox igre i ekskluzive za istu nisu bili pretjerana zlopamtila. Za PlayStation 4 mnogi tvrde da je dosljednija konzola koja pruža ”čisto iskustvo igranja” negoli XboxOne koji je usredotočen na sve oblike medijskog sadržaja i nekim posebnostima vezanima za televizijske sportske prijenose koje samo amerikanci shvaćaju. Nije ni teško zaključiti da je dosta toga usredotočeno na američko tržište gdje su i najuspješniji. PlayStation 4 obećava još puno, no za obje konzole sigurno vrijedi (ukoliko baš niste pri parama) da se pričeka prvi bolji popust i da se skupi malo veća i raznovrsnija kolekcija igara. Ono što je svakako super, GG redakcija će uskoro biti bogatija za obje navedene konzole, a s vremenom će biti i recenzija velikih igara za navedene konzole. Samo ih čekamo da izađu. I da ih kupimo. I da ih odigramo..Ah, dug će to put biti. Sve u svemu, sigurni smo da ste, koju god ste konzolu odabrali, zadovoljni, te da ćete biti još zadovoljniji u godinama koje slijede. Ipak će tek u ovoj godini i Microsoft i Sony dati gasa.
ZA TO VRIJEME ROBI IMA NEŠTO ZA REĆI O PC GAMINGU
No na stranu sa svim tim novim konzolama, ekskluzivama i hitovima kojima nas sada već više od pola godine zatrpavaju sa svih naslovnica i portala. Postoji još jedan važan čimbenik kojeg ne smijemo zaboraviti – PC. Iako ga posljednjih godinu, dvije sve više ljudi otpisuje u staro željezo, zanemaruju jednu nepobitnu činjenicu, njegovu superiornu snagu i moć nad konzolama. Istina, u ovom slučaju se radi isključivo o odabranoj ekipi dubljeg džepa i entuzijastima koji si mogu dopustiti financiranje ovakvih perverzija, no u tome na kraju krajeva i jest čar i ljepota.
Na početku prošle godine Nvidia nam je podarila GeForce GTX Titan koji je svojim performansama zabio i posljednje čavle u već istrunuli Xbox360 / PS3 grob. Sa svojih brutalnih 6 GB GDDR5 i 288,4 GB/sec memory bandwitha i najzahtjevnije igre pri najvišim rezolucijama i grafičkim điđibajama padale su na koljena. No, za takvu ekstravagancu, obični smrtnici trebali su otkinuti ili od grla ili od komada bubrega jer Titan i dan danas nakon gotovo godinu dana drži cijenu od cca 1000€ (tisuću eura). Iako je svojim izdavanjem Titana, Nvidia natjerala čak i AMD/Ati da se pokrenu i izbacuju nove stvari nakon brutalne Ati 7970GHZ edicije, nije stala na tome. Nvidia je nanjušila E3, odnosno kraj godine i dolazak nove generacije konzola, pa su vjerojatno vidjeli priliku da sljedeću generaciju dočekaju kao Roberto Carlos loptu na volej. I dok su se tamo negdje oko polovice godine na najvećem informatičkom spektaklu na svijetu sa svojim „nadnaravnim“ mogućnostima i performansama predstavljale nove konzole, Xbox One i PlayStation 4, Nvidia je bila tri koplja u prednosti. Na policama dućana diljem svijeta već se nalazio GeForce GTX 780, mlađi brat i punokrvni nasljednik Titana kojim je Nvidia ponovno podignula već visoko postavljenu letvicu. Ovoga puta odlučili su se na duplo manje memorije (3GB GDDR5) sa jednakom propusnošću te malo nabrijanijom jezgrom procesora, čime su efektivno dobili jednake performanse s malom prednošću na strani GTX 780 uz, po đepove fanova, osjetno nižu cijenu.
Ostatak godine prošao je relativno mirno, Ati je pojačao svoju već klasično kvalitetnu i pristupačniju ponudu grafičkim karticama sa novim R9 čipovima a kao vrhunac ponude i povratak u najvišu klasu nedavno je izašla i Ati R9 290X grafička kartica. Njezina cijena (cca 650-700$) je najimpresivniji čimbenik i najveći faktor koji će kod mnogih prevagnuti da upravo R9 290X bude njihov odabir nad Nvidiom s kojom gotovo dijeli jednake performanse.
Kraj godine naravno zaključuje Nvidia sa svojom novijom revizijom GK110 čipa, najnovijim pulenom, GTX 780 Ti, za kojeg tvrde, a performanse i specifikacije to potvrđuju, da je trenutno najbolja single-GPU grafička kartica na svijetu. Predmet štovanja i vjerojatno statusni simbol, za čije uživanje ćete trebati izdvojiti pišljivih 1000$ mukom zarađenih novčanica, što je cijena gotovo dvije ipol konzole (bilo Xbox One, bilo PS4), što nas vraća na početak i isplativost PC gaminga. No jedna, jasna ko’ dan, stvar koju ćemo uzeti u obzir i na koju se svakako moramo podsjetiti jest da su dosada konzole na svom izlasku uvijek bile u osjetnoj prednosti nad PCem kojem bi trebalo neko vrijeme da sustigne snagu konzola. Ova osma generacija konzola je sada ta koja, po prvi puta, mora sustizati PC, što je u praksi nemoguće s obzirom da se PC hardware stalno razvija. Stoga kada sljedeći put budete sudjelovali u intelektualnoj debati tvrdeći „činjenice“ protiv PC-a, budite blagi. Sjetite se samo da gore navedenih zvijeri od grafičkih kartica u PC može stati po 3-4 komada. Dok se vaše sjajne nove i da se razumijemo odlične konzole zabavljaju na ugodnih 1920×1080 piksela rezolucije, Titani (čitaj Picijevi) se znoje na gadljivim 3xQHD rezama od 7680×1440 piksela ili 4K monitorima pri 3840×2160 UHD rezolucijama.
Svijet za sebe, u kojem je nebo granica, a koji definitivno nije rezerviran za većinu nas, običnih smrtnika.
GOODGAME PODIJELIO PS VITU VJERNOM ČITATELJU
GG vas od svojih početaka nagrađuje raznim igrama kroz maštovite i manje maštovite nagradne igre. Uz sve te trenutačne natječaje, jedna velika nagrada se protezala otkad postoji GG dućan na našem forumu. Zamišljen kao mjesto gdje ćete sa aktivnošću na forumu skupljati bodove te s njima kupovati razne artikle u našem shopu nije previše zaživjela-prvenstveno zbog aktivnosti samih forumaša i neiskorištavanje potencijala kojeg smo vam predstavili u ovom virtualnom tržišnom sustavu. No, obećane stvari i nagrade ostale su u shopu i čekale svoje vlasnike. Nakon dosta vremena, tijekom siječanja, ispunili smo obećano i podarili jednom članu obećanu PS Vitu do koje je trebalo doći teškim radom i velikom aktivnošću – kako na portalu, tako i na forumu. Nakon 10 mjeseci pisanja postova, vijesti, igranja lutrija i kladionica na GoodGame forumu, forumaš pod nickom PS2MASTER uspio je ”unovčiti” svo svoje zalaganje i osvojiti zadnju veliku Sonyevu konzolu – PlayStation Vitu.
GG Klub je nedugo nakon toga neslužbeno ugašen. Pokušali smo-nije prošlo. Unatoč tome, ovo je barem nama jedna od najsvjetlijih točaka na portalu u prošloj godini. Kao maleni sajt pun entuzijasta koji troše svoje vrijeme i novac, a jedina plaća im je lijepa riječ vas čitatelja, dijeljenje PS Vite je bila velika stvar. Nadajmo se da ćemo vam moći donijeti jednako lijepe stvari u bliskoj budućnosti.
REBOOT INFO GAMER
Ove godine održan je i drugi po redu Reboot Infogamer, sajam koji s pravom nosi titulu najznačajnijeg i najambicioznijeg gamerskog događaja u Hrvatskoj i regiji. Sajam je tijekom četiri dana trajanja posjetilo preko 10 000 ljudi, a iako su izostale next-gen konzole, posjetitelji su na kraju ipak kućama otišli zadovoljni. Pored Ubisofta i Wargaminga, svoj prostor na sajmu dobili su gotovo svi domaći developeri i to potpuno besplatno, što je svakako lijepa gesta organizatora. Posjetitelji su tako mogli isprobati brojne domaće igre, kao što su Red Solstice, Gas Guzzlers Extreme, Starpoint Gemini 2 i Tainted Fate, a za svakog posjetitelja bili su osigurani i prigodni pokloni, kako oni maleni tako i oni vrjedniji. Sve u svemu, sjajno je što je Hrvatska dobila jedan ovakav sajam koji će, nadamo se, naredne godine biti još bolji i posjećeniji. Više o samom sajmu možete pročitati u Martinovom detaljnom izvještaju.
GAMING POSTAO SPORT! RECIMO..
Jedan od najznačajnijih gaming događaja 2013. godine svakako je i proglašenje League of Legends natjecanja profesionalnim sportom od strane vlade SAD-a. Zahvaljujući ovoj odluci američke vlade, profesionalni igrači League of Legendsa stekli su identičan sportski status, kakav imaju i drugi sportaši, čime im je olakšalo dobivanje viza i sudjelovanje u brojnim online turnirima, a u isto vrijeme e-sports je dodatno promoviran i prikazan u jednom ugodnom svjetlu.
PAR LIJEPIH TRAILERA ZA KRAJ
Kako u filmovima, tako i u video igrama, traileri su umjetnost sama za sebe. OK, u većini slučajeva i ne budu previše dobri, no uvijek postoji par šaka onih koji vas dodatno zagriju za igru ili koji vas stilom i prezentacijom nagnaju da ih pogledate par puta i naporno pokazujete prijateljima na nekom privatnom tulumu. Mi na GoodGameu smo izdvojili nekoliko takvih trailera, koji svojom kvalitetom odskaču od prosjeka. No, tu se nalazi i pokoji koji je jednostavno samo urnebesno smiješan ili izgleda urnebesno dobro. Pogledajte naš izbor, a slobodno dodajte svoje u komentarima kako bi upotpunili kolekciju.
I NA KRAJU…
Želimo vam poželjeti lijepi početak, a i nastavak 2014. godine! Puno zdravlja, novca, sreće, ljubavi i vremena za igranje svih igara koje su izašle prošle godine (a koje niste stigli odigrati unatoč željama) i za sve igre koje dolaze ove godine. A njih je puno. 2014.godina će biti uvelike zanimljiva i bogata sadržajima. Imamo konzole prošle generacije koje još nisu rekle sve što su trebale za reći, imamo konzole nove generacije koje će tek sad krenuti osvajati vaša srca, velike indie projekte, nova gaming događanja, inovacije u tehnologiji i tko zna što još sve ne. Opustite se i uživajte u ovoj vožnji, zajedno s nama. Voli vas GoodGame.
Leave a Comment