Nakon što ste mogli vidjeti kako su birali čitatelji i čitateljice GoodGamea najbolje igre u prošloj godini, vrijeme je da i novinari i urednici vašeg omiljenog sajta kažu svoje mišljenje. Uz naše osobne top liste, pročitajte ukratko nešto o drugim događajima koji su obilježili svijet igara u 2013.godini.
2013. godina je prošla, a bila je bogatija događanjima nego ona prošla. Baš kako smo i željeli, zar ne? Izašle su nove PlayStation i XBox konzole, GTA V je ugledao svijetlo dana, izašli su legendarni serijali kao što su Sim City i Broken Sword, opet smo dijelili lovu na KickStarteru, indie igre su postale još luđe i bolje, a pojavio se i malo veći broj IP naslova. Nećemo pisati velike epopeje i analize, niti nuditi listu tih stvari koja je najbolja i nepogrešiva, no vjerujemo da će vam naš članak uspjeti donijeti neke zanimljive informacije, pobuditi sjećanja na neke događaje u ovoj godini te da ćete nam javiti svoje najbolje gaming trenutke u 2013. godini. I, dok vam pripremamo još par zanimljivih članaka vezanih za prošlu (ali i ovu) godinu, s ovim ćemo obilježiti prve dane 2014. godine.
VELIKI NASTAVCI I VELIKI BROJ NOVIH IGARA
Army of Two, Assassin’s Creed, Batman: Arkham,Battlefield, BioShock, Call of Duty, Crysis, Dead Island, Dead Space, Devil May Cry, Final Fantasy, Fire Emblem, Forza Motorsport, God of War, Gears of War, Gran Turismo,Grand Theft Auto, Killzone, Lost Planet, Pokémon X&Y, Saints Row, Shantae, Sly Cooper, Sonic The Hedgehog, StarCraft, Super Mario 3D World, Tomb Raider, Total War…Puno velikih igara nas je oduševilo ove godine. Istina, većina njih su već poznati serijali, no nekolicina sasvim novih ideja obilježilo je mnogima ovu godinu: Beyond: Two Souls, Papers, Please, The Wonderful 101 i The Last of Us samo su neke nove igre koje su pokupile mnoge nagrade kroz godinu. Znači li to da izdavači riskiraju napokon više? Svakako bis e dalo zaključiti da je konkurencija sve jača, novaca ipak ima malo više nego prije dvije godine, a i igrači su željni novih stvari. Indie igre riskiraju sa novim konceptima, likovima i radnjama, prvenstveno jer nemaju neke velike face za stolovima iznad sebe koji žele sigurnu zaradu temeljenu na popularnosti prijašnjih nastavaka serijala. Usto, indie igre koštaju manje, pa je razumljivo da ima više ideja i realizacija na tom području. No, to potencijalne igrače i mušterije ne zanima. I Sony i Nintendo i Micorosft moraju zasukati rukave i krenuti u napad sa novim IP naslovima koji bi mogli unijeti svježinu u svijet gaminga. Wonderful 101 je svakako jedna lijepa i zanimljiva igra koja unatoč odličnoj prezentaciji nije oduševila publiku ni kritiku, a The Last of Us je oduševio sve iako (moramo biti iskreni) ne nudi puno toga novoga od tema, atmosfere i samih likova. No, očigledno ima nešto ipak zbog čega odskače od prosjeka, za što je zaslužan Naughty Dogov šarm i zbog čega je ukupni pobjednik u mnogim top listama prošle godine.
Kuda nas sve ovo vodi? Nadamo se, još većem broju novih serijala, likova, priča i pustolovina. Što manje prequela i nastavaka, a opet puno dobre zabave i kvalitetnog igranja. Ha, znamo, izbirljivi smo, no možemo sanjati. 2013. godina je svakako pokazala da se na svim područjima ide prema naprijed.
Gregor Ivezić - Najbolje igre u 2103.godini
5. Gran Turismo 6 (PS3) – Taman kada sam pomislio da je Forza 4 apsolutni vladar konzolaškog oktana, ukazao se Gran Turismo 6 (čija se recenzija kuha unutar GG.hr redakcije) i ostavio u dimu zadnji izdanak Turn 10 ekipe. Gran Turismo 6 je sve ono što je Gran Turismo 5 trebao biti (s kojim sam bio prilično razočaran). Kao i prethodnik, GT6 ostavlja dojam nedovršenosti, no za razliku od GT5 ovdje to zaista nije bitno. Tona patcheva koja je već izašla (i izlaziti će) me nije odbila od igre koja u svoj svojoj nedovršenosti daje toliko puno da to jednostavno ostavlja bez daha (a i snage). Forza 5 koja juri i izgleda sjajno na novom Xboxu, nije do koljena ovom ostvarenju. Ako vam to nije dovoljna preporuka, onda zaista neznam što bi bila.
4. Strike Suit Zero (PC) – Space Combat, Space Opera, Space Exploration. Oni koji prate moje tekstove na GG.hr znaju već neko vrijeme da sam nostalgičan za starim vremenima i starim igrama, no space combat žanr nosi posebno mjesto u mom srcu. FreeSpace, Wing Commander, Elite, X-Wing te slični uništavači Joysticka i tipkovnica su igre kojima se kontinuirano vraćam i žalim jer u današnje vrijeme nema ničega približnog (Star Citizena čekam k’o ozebli sunce). Početkom ove godine se ukazao pravi pravcati dragulj u ovom žanru, indie naslov Strike Suit Zero. Frenetičan gameplay, prekrasna grafika koju prati sjajan audio dizajn te brutalno sjajan soundtrack su ogromni plusevi ovoj igri. Jedini minus koji kvari ukupan dojam jest činjenica da je priča toliko plitka i nerazrađena da nekada graniči s tragikomičnim, no bez obzira na to Strike Suit Zero je sjajna igra za igrače željne nešto starijeg štiha.
3. Hawken (PC) – Indie igra koja definitivno ne izgleda kao indie igra. Kada bi vam netko rekao da je Hawken krenuo kao igra koju su “gradile” samo četiri osobe, rekli biste “moš mislit'”. Ljubitelji Mech Warriora odnosno “prljavih i sirovih” mechova su definitivno došli na svoje s izlaskom Hawkena. Ukratko, ako volite mechove, hrpu oružja i metal on metal sex, Hawken je igra za vas.
2. Beyond: Two Souls (PS3) – Što reći za igru koja to nije? Beyond je jedna od onih igara koje se mora “probati” da bi shvatili koliko je genijalna. Da, igra je običan QTE festival, no zbog toga nije uopće loša već upravo suprotno. Priča i emocije koje se proživljavaju igrajući ovo remek djelo iz Quantic dreama je upotpunjeno s punom podrškom za RH u obliku punokrvnog prevoda. Kako bi rekli američani “you’ve got to see it, to believe it!”. Za mene osobno, da se nije pojavio GTA V, ovo bi bila igra godine.
1. Grand Theft Auto V (X360, PS3) – Stvarno nemam pojma što bih rekao o GTA V, a da nije već netko prožvakao i rekao isto već milion puta. Gaming fenomen koji je krvnički srušio sve rekorde u prodaji više sliči nekakvom sociološkom eksperimentu nego video igri. Razina detalja, ljubavi i igrivosti koja se nalazi u ovoj igri jednostavno nije za povjerovati. Online komponenta je sjajno zamišljena, no nju kvari oduran community (bez obzira na platformu) i tu krivica leži na Rockstarovoj inertnosti da budu čvršće ruke poput recimo Blizzarda i odlučno banaju sve idiote. Ukoliko ste na vagi, koju igru iz 2013 treba staviti na apsolutni tron gaminga, to je bez razmišljanja GTA V.
IZLAZAK NOVIH KONZOLA!!
22.studenoga na našem je tržištu izašla dugoočekivana XboxOne konzola, a tjedan dana poslije izašlo je i Sonyevo novo čedo. U prvih 24 sata XboxOne je prodan u milijun primjeraka, a PlayStation 4 je imao podjednak uspjeh. Unatoč velikoj mržnji koju je Microsoft neko vrijeme ”uživao” zbog određenih odluka (kao što je odluka da će konzola morati svako malo biti spojena na internet i feature o nemogućnosti posuđivanja igre svojim prijateljima) priznali su grešku, promijenili planove i pritom zaradili pokoji plus. Za neke nedovoljan broj pluseva da im XboxOne opet bude simpatija, no mnogi gameri koji vole Xbox igre i ekskluzive za istu nisu bili pretjerana zlopamtila. Za PlayStation 4 mnogi tvrde da je dosljednija konzola koja pruža ”čisto iskustvo igranja” negoli XboxOne koji je usredotočen na sve oblike medijskog sadržaja i nekim posebnostima vezanima za televizijske sportske prijenose koje samo amerikanci shvaćaju. Nije ni teško zaključiti da je dosta toga usredotočeno na američko tržište gdje su i najuspješniji. PlayStation 4 obećava još puno, no za obje konzole sigurno vrijedi (ukoliko baš niste pri parama) da se pričeka prvi bolji popust i da se skupi malo veća i raznovrsnija kolekcija igara. Ono što je svakako super, GG redakcija će uskoro biti bogatija za obje navedene konzole, a s vremenom će biti i recenzija velikih igara za navedene konzole. Samo ih čekamo da izađu. I da ih kupimo. I da ih odigramo..Ah, dug će to put biti. Sve u svemu, sigurni smo da ste, koju god ste konzolu odabrali, zadovoljni, te da ćete biti još zadovoljniji u godinama koje slijede. Ipak će tek u ovoj godini i Microsoft i Sony dati gasa.
ZA TO VRIJEME ROBI IMA NEŠTO ZA REĆI O PC GAMINGU
No na stranu sa svim tim novim konzolama, ekskluzivama i hitovima kojima nas sada već više od pola godine zatrpavaju sa svih naslovnica i portala. Postoji još jedan važan čimbenik kojeg ne smijemo zaboraviti – PC. Iako ga posljednjih godinu, dvije sve više ljudi otpisuje u staro željezo, zanemaruju jednu nepobitnu činjenicu, njegovu superiornu snagu i moć nad konzolama. Istina, u ovom slučaju se radi isključivo o odabranoj ekipi dubljeg džepa i entuzijastima koji si mogu dopustiti financiranje ovakvih perverzija, no u tome na kraju krajeva i jest čar i ljepota.
Na početku prošle godine Nvidia nam je podarila GeForce GTX Titan koji je svojim performansama zabio i posljednje čavle u već istrunuli Xbox360 / PS3 grob. Sa svojih brutalnih 6 GB GDDR5 i 288,4 GB/sec memory bandwitha i najzahtjevnije igre pri najvišim rezolucijama i grafičkim điđibajama padale su na koljena. No, za takvu ekstravagancu, obični smrtnici trebali su otkinuti ili od grla ili od komada bubrega jer Titan i dan danas nakon gotovo godinu dana drži cijenu od cca 1000€ (tisuću eura). Iako je svojim izdavanjem Titana, Nvidia natjerala čak i AMD/Ati da se pokrenu i izbacuju nove stvari nakon brutalne Ati 7970GHZ edicije, nije stala na tome. Nvidia je nanjušila E3, odnosno kraj godine i dolazak nove generacije konzola, pa su vjerojatno vidjeli priliku da sljedeću generaciju dočekaju kao Roberto Carlos loptu na volej. I dok su se tamo negdje oko polovice godine na najvećem informatičkom spektaklu na svijetu sa svojim „nadnaravnim“ mogućnostima i performansama predstavljale nove konzole, Xbox One i PlayStation 4, Nvidia je bila tri koplja u prednosti. Na policama dućana diljem svijeta već se nalazio GeForce GTX 780, mlađi brat i punokrvni nasljednik Titana kojim je Nvidia ponovno podignula već visoko postavljenu letvicu. Ovoga puta odlučili su se na duplo manje memorije (3GB GDDR5) sa jednakom propusnošću te malo nabrijanijom jezgrom procesora, čime su efektivno dobili jednake performanse s malom prednošću na strani GTX 780 uz, po đepove fanova, osjetno nižu cijenu.
Ostatak godine prošao je relativno mirno, Ati je pojačao svoju već klasično kvalitetnu i pristupačniju ponudu grafičkim karticama sa novim R9 čipovima a kao vrhunac ponude i povratak u najvišu klasu nedavno je izašla i Ati R9 290X grafička kartica. Njezina cijena (cca 650-700$) je najimpresivniji čimbenik i najveći faktor koji će kod mnogih prevagnuti da upravo R9 290X bude njihov odabir nad Nvidiom s kojom gotovo dijeli jednake performanse.
Kraj godine naravno zaključuje Nvidia sa svojom novijom revizijom GK110 čipa, najnovijim pulenom, GTX 780 Ti, za kojeg tvrde, a performanse i specifikacije to potvrđuju, da je trenutno najbolja single-GPU grafička kartica na svijetu. Predmet štovanja i vjerojatno statusni simbol, za čije uživanje ćete trebati izdvojiti pišljivih 1000$ mukom zarađenih novčanica, što je cijena gotovo dvije ipol konzole (bilo Xbox One, bilo PS4), što nas vraća na početak i isplativost PC gaminga. No jedna, jasna ko’ dan, stvar koju ćemo uzeti u obzir i na koju se svakako moramo podsjetiti jest da su dosada konzole na svom izlasku uvijek bile u osjetnoj prednosti nad PCem kojem bi trebalo neko vrijeme da sustigne snagu konzola. Ova osma generacija konzola je sada ta koja, po prvi puta, mora sustizati PC, što je u praksi nemoguće s obzirom da se PC hardware stalno razvija. Stoga kada sljedeći put budete sudjelovali u intelektualnoj debati tvrdeći „činjenice“ protiv PC-a, budite blagi. Sjetite se samo da gore navedenih zvijeri od grafičkih kartica u PC može stati po 3-4 komada. Dok se vaše sjajne nove i da se razumijemo odlične konzole zabavljaju na ugodnih 1920×1080 piksela rezolucije, Titani (čitaj Picijevi) se znoje na gadljivim 3xQHD rezama od 7680×1440 piksela ili 4K monitorima pri 3840×2160 UHD rezolucijama.
Svijet za sebe, u kojem je nebo granica, a koji definitivno nije rezerviran za većinu nas, običnih smrtnika.
Eduard Šabić - Najbolje igre u 2103.godini
5. Grid 2 (PC) – Izvrsna Codemastersova vožnja koja jako dobro miješa elemente simulacije i arkade. Izuzetno zabavna, ali i dosta teška i agresivna utrka sa pregršt modela limenih ljubimaca i možda stazom ili dvije premalo.
4. Football Manager 2013 (PC) – Nastavak koji je donio velike novosti i promjene u serijal. Velike promjene za jedan serijal kao što je FM. Prokleto težak, realan i odličan.
3. Far Cry 3 (PC) – “Did I ever tell you what the definition of insanity is?” Najbolji negativac zadnjih godina i jedan od najboljih FPS-ova zadnjih godina. Dostojni nastavak Far Cry serijala sa svojim ogromnim sandbox-om i odličnim idejama ukomponiranim u priču.
3. Batman Arkham Origins (PC) – Iako kritizirana zbog nedostatka inovacija, ova igra me osvojila sa odličnom pričom, protivnicima i svojim isprobanim, sigurnim gameplayem. Na kraju nije niti najlošiji dio trilogije već igra koja je donijela sve što je trebala i gotovo u ničemu nije podbacila.
2. Bioshock Infinite (PC) – Eh, ovdje je priča broj 1. U ponekim dijelovima osobno mi je ovo možda i slabija pucačina od Far Cry-a 3, ali odlična priča i atmosfera sa fenomenalnim krajem zaslužuje drugo mjesto na mojoj ljestvici.
1. Fifa 14 (PC) – Najbolja nogometna simulacija dosada. Najbolja nogometna igra dosada. Sati i sati pobjeđivanja i naslađivanja nad prijateljima, kao i gubljenja utakmica i živaca. Enough said.
Zeno Žokalj - Najbolje igre u 2013.godini
5. Starpoint Gemini 2 (PC) – Iako puna verzija igre još nije službeno izašla na tržište, Early Access verzija dostupna je već mjesecima i odavno ne izgleda kao da je early access. Vizualno predivna, s prekrasnim ambijentalnim soundtrackom, odličnim gameplayem i tonom stvari koje se već sada mogu raditi, ovaj naslov obećava i vjerujem da će se po izlasku pune verzije popeti koje mjesto više na mojoj ljestvici. Podsjećam, radi se o svemirskom RPG simulatoru koji vuče paralele s Freelancerom, X serijom i EvE Online, ali ima dovoljno svojih noviteta da ga nikako ne bih nazvao kopijom bilo koje od navedenih igara. Držite SPG2 na radaru jer vjerujem da će ponuditi pregršt sati zabave i divljanja po svemirskim prostranstvima.
4. Assassin’s Creed IV: Black Flag (PC) – Ubisoftova franšiza svake godine nemilosrdno grabi velikim koracima prema naprijed. Ono što mogu reći s popriličnom sigurnošću je da je AC4 definitivno najbolja piratska igra koju sam ikad zaigrao. Od pomorskih bitaka, skupljanja flote, lova na kitove i „velike bijele“ do standardnih kopnenih zadataka koje izvršavate, ovo je najkompletniji Assassin’s Creed do danas i mislim da je zaslužio da ga se uvrsti u Top 5.
3. Beyond: Two Souls (PS3) – Quantic Dream nije podbacio ni ove godine. Lik Jodie Holmes koju je utjelovila odlična Ellen Page i kojeg pratimo kroz petnaestak godina njenog života definitivno mi je postao jedan od najomiljenijih ženskih likova u gamingu. Odlično režirano i odlično odglumljeno (ne zaboravimo Willem Defoa) sa soundtrackom kojeg su potpisali Lorne Balfe i Hans Zimmer, ova igra zaostaje za The Last of Us samo po tome što sam očekivao malo više interakcije s kontrolerom. Znam da se radi o interaktivnom filmu, ali u Heavy Rain-u sam imao nešto više slobode u kontroli lika.
2. Tomb Raider (PC) – Jedno od najugodnijih iznenađenja 2013. godine priuštila mi je mlada Lara Croft. Nikad nisam bio ljubitelj TR franšize, najviše zbog plitke priče i repetitivnog sustava kretanja i rješavanja zagonetki, no reboot koji nam je Crystal Dynamics donio ove godine pokazao je da Lara još ima štošta za pokazati i nadu da će nastavak biti još bolji. Ova igra mi je bila konkurent za igru godine, ali iako sam je ovdje stavio na drugo mjesto, definitivno je smatram igrom godine za PC.
1. The Last of Us (PS3) – Ne mogu ništa više reći o ovoj igri od onoga što sam već rekao u svojoj recenziji. Odlična karakterizacija likova, dobra priča, „kemija“ između glumaca koja uvelike pridonosi atmosferi te prekrasan soundtrack Gustava Santaolalle čine je definitivno mojim izborom za igru godine.
GOODGAME PODIJELIO PS VITU VJERNOM ČITATELJU
GG vas od svojih početaka nagrađuje raznim igrama kroz maštovite i manje maštovite nagradne igre. Uz sve te trenutačne natječaje, jedna velika nagrada se protezala otkad postoji GG dućan na našem forumu. Zamišljen kao mjesto gdje ćete sa aktivnošću na forumu skupljati bodove te s njima kupovati razne artikle u našem shopu nije previše zaživjela-prvenstveno zbog aktivnosti samih forumaša i neiskorištavanje potencijala kojeg smo vam predstavili u ovom virtualnom tržišnom sustavu. No, obećane stvari i nagrade ostale su u shopu i čekale svoje vlasnike. Nakon dosta vremena, tijekom siječanja, ispunili smo obećano i podarili jednom članu obećanu PS Vitu do koje je trebalo doći teškim radom i velikom aktivnošću – kako na portalu, tako i na forumu. Nakon 10 mjeseci pisanja postova, vijesti, igranja lutrija i kladionica na GoodGame forumu, forumaš pod nickom PS2MASTER uspio je ”unovčiti” svo svoje zalaganje i osvojiti zadnju veliku Sonyevu konzolu – PlayStation Vitu.
GG Klub je nedugo nakon toga neslužbeno ugašen. Pokušali smo-nije prošlo. Unatoč tome, ovo je barem nama jedna od najsvjetlijih točaka na portalu u prošloj godini. Kao maleni sajt pun entuzijasta koji troše svoje vrijeme i novac, a jedina plaća im je lijepa riječ vas čitatelja, dijeljenje PS Vite je bila velika stvar. Nadajmo se da ćemo vam moći donijeti jednako lijepe stvari u bliskoj budućnosti.
Robert Petrov - Najbolje igre u 2013.godini
Godina Gospodnja 2013. konačno je na samrti. Moglo bi se reći jedna od najvećih i najznačajnijih godina u svijetu gaminga do sada. Iako zvuči kao veći klišej i od francuskog poljupca i inih splačina, jedno je sigurno, ove godine smo smo svjedočili hrpi novih naslova, odličnih hitova, najava “nove” generacije konzola, pa i njihov nedavni, odnosno aktualni izlazak, a sve začinjeno sa najavama odličnih igara koje će početi izlaziti na police trgovina, kako stvarnih tako i onih virtualnih čim prođe minula godina. Jako je teško u ovakvim situacijama izdvojiti nekoliko igara koje iskaču iznad nekakvog prosjeka i standardne kolotečine, stoga ću ovog puta namjerno izostaviti neke izvanredne naslove i da me nebi shvatili krivo, takav odabir nipošto nemojte shvatiti kao hipstersko preseravanje uvjetovano nekakvim buntom jer to nipošto nije. The Last of Us, Beyond Two Souls, Gta V i ostali veliki giganti su redom izvanredne igre, a govorim iz osobnog iskustva, igre koje ne treba posebno isticati i naglašavati, stoga ih neću ni staviti u svoj odabir. To ću mjesto radije ostaviti za nekoliko drugih, relativno manje razvikanih naslova koji su svakako dobili velike pohvale, ali su prije svega bar na jedan način ostavili svoj trag u gamingu općenito, stoga su u najmanju ruku zaslužili jednaku pažnju. Žao mi je jedino što je ovog puta Top5 definitivno premal’ za sve igre, kojih je ove godine, ruku na srce, bilo još podosta koje su jednako zaslužile biti na ovom popisu.
Bez nekog posebnog redoslijeda, mojih osobnih 5 su sljedeći naslovi:
Papers, please – Posljednjih nekoliko godina svjedoci smo prave eksplozije odličnih naslova nezavisnih studija, a kako brojke nalažu, gotovo je sigurno da će među morem odličnog materijala na površinu isplivati bar nekoliko dragulja. Ni ova godina nije izuzetak. Isto što su lani bili genijalni Fez i FTL – Faster Then Light, to je ovu godinu Papers, Please i to u striktnoj usporedbi s potonjim. Odlična ideja koja će vas svojom jednostavnošću obuzeti u trenu. I isto kako vas je FTL svojim odličnim, harakiri, roguelike elementima tjerala da vi tjerate vlastite sposobnosti na ljestvicu više, tako vas i Papers, Please tjera da vam niti djelić pažnje ne otpadne na nešto drugo osim pregledavanja osobnih dokumenata napaćenog naroda. Papers, please prenosi jednostavnu ideju hidden object igara u izuzetno interesantnu priču u kojoj ste vi običan radnik na šalteru i jedini vam je zadatak provjeravati papire i putovnice ljudi u redu te određivati njihovu sudbinu običnim pečatom kojim ćete im izdati vizu za ulazak u zemlju. No nemojte se smesti, atmosfera u ovoj igri daje itekakav naglasak na cijelu igru. Radnja se odvija u imaginarnom, ali vjerno dočaranom istočno-europskom, hladnoratnom području, a upravo vi ste samo jedna karika u lancu močne mašinerije države Arstoztke! Orson Wellesova 1984. kao da je oživila kroz ovu igru, a na vama je da budete strogi dio sistema jer puštanjem krivih ljudi u državu direktno presuđujete sebi i životima vlastite obitelji koju morate prehranjivati u ovoj suludo zaraznoj igri.
Tomb Raider – ime koji je svaki gamer nebrojeno puta čuo, a na sam spomen istog, u glavi automatski odzvanja još jedno nezaboravno ime – Lara Croft. Nakon dugog niza godina, promjena developera, publishera i raznih manje ili više loših i prosječnih nastavaka igre, napokon je netko negdje opalio šakom u stol i napravio igru vrijednu spomena i divljenja. Lara Croft, dobra stara heroina uz koju je odraslo više generacija ozbiljnih gamera napokon doživljava svoj preporod i to u obliku totalnog, a nadajmo se i konačnog reboota. Radnja novog Tomb Raidera odvija se u vremenu prije originalnog i pokazuje mladu, nevinu i nježnu Laru koja kroz priču odrasta i postaje ono što je danas, hladnokrvni badass kicker. Izvedba igre je fantastična, puna akcije i odlične priče, što je svakako dobrodošlo u ustajali i buđavi žanr akcijske avanture iz trećeg lica. Kako sam rekao, Lara je simbol, ikona u svijetu gaminga, isto kao što je to npr. legendarni vodoinstalater s kinky brkovima, tako moramo poštovati i njegovati i ovu protagonisticu te ju držati živom za buduće naraštaje. Novim nastavkom je developerima to pošlo za rukom, a ova odlična igra već za kratko vrijeme dobiva maleni remake, odnosno engine poboljšanja za prilagodbu next-gen konzolama, pa i novijoj PC verziji.
Brothers: A Tale of Two Sons – Eksperimentiranje je jedna od odlika koja me se uvijek dojmila, pogotovo u gaming svijetu. Ima tu raznih primjera, boljih i lošijih, al’ jedno je sigurno, treba biti odvažan za takav poduhvat, što u gaming kulturi itekako cijenim. Ništa novog nije proizašlo iz striktno provjerenih stvari, a kada to spominjem uvijek se prisjetim manjeg brata Trottera i njegove kultne izreke „Samo odvažni pobjeđuju“ (TRIVIA: „Who dares, wins“ – je izreka koju britanska vojska koristi nakon dobivene partije u CoD: Moder Warfare 3). No, da se vratim na temu, Brothers je svojim eksperimentiranjem zasigurno pobijedio! Genijalno izvedena avantura držat će vas prikovane za ekrane a bogami i za gamepade, od prvog do zadnjeg trena igre. Spominjem gamepade, jer sistem kojeg su developeri ukomponirali u igru od vas zahtjeva da istovremeno kontrolirate obojicu braće, dva protagonista priče, što je naravno jednostavnije i intuitivnije izvedivo na klasičnom konzolaškom gamepadu. Ovakvo što su neki pokušavali i prije, no Brothersu je napokon uspjelo to izvesti fantastično. Jednom polovicom gamepada kontrolirate starijeg, drugom mlađeg brata i napredovanje kroz igru moguće je jedino ako oba brata surađuju u savladavanju prepreka. Nadalje, priča je fantastična i također izvedena u eksperimentalnom štihu. Naime, likovi u igri komuniciraju na izmišljenom jeziku (mrmljanje koje podsjeća na onaj jezik u Sims-ima!), a povrh svega, uopće ne postoje titlovi! Nikakvo komuniciranje neće razumjeti na klasičan način, nego čete priču povezivati isključivo na gestikuliranju likova, zvukovima, intonaciji govora i u suštini, emocijama. Genijalna ideja, genijalna izvedba, ako još niste, svakako odigrajte. I ne, ne bojte se, igrajući ovaj naslov, nećete dobiti šizofreniju!
Bioshock: Infinite – „Vrijeme očaja, vrijeme nade, jedni ruše a drugi grade, prolaze ratovi, padaju glave, Pitove ruke više nisu mlade. Od Aljaske do Meksika, to je ona druga slika, Pit i to je Amerika!“ – legendarna izvedenica Johnnya Štulića i Borisa Leinera jedina je stvar koja mi momentalno prolazi glavom igrajući ovaj izvanredan naslov. Ako izuzmemo na stranu sve ono što Bioshock igru čini Bioshockom, a formula je jednostavna – malo znanstveno-fantastičnih likova, malo postapokaliptične znanosti vođene idejom atoma, stil zlatnog doba Amerike te podosta ideologije u prči, dobijete više manje, dobru staru podlogu za Bioshock igru. Infinite ne odstupa od toga niti djelić, štoviše, Infinite je po mom skromnom mišljenju bastion Bioshock igara do sada, sa snažnim naglaskom na storytelling prožet dubokoumnim pitanjima te općom kritikom modernog društva i kulture, poglavito kako je već spomenuto, američke. Ako igru nećete odigrati kao dobru staru pucačinu iz prvog lica, nego ćete joj priči na malo dublji i intimniji način, dobit ćete prije svega izvanrednu priču. Ovakav pogled na igru svakako nije za svakog, poglavito za onu mlađu populaciju, no Infinite je dovoljno dobar da će ga isti ti zapamtiti i jednoga dana mu se sigurno vratiti sa jednim drugačijim pristupom. Dovoljno je i napomenuti da rijetko koji nastavak igre, knjige ili filma uspije doseći kvalitetu slavnog originala, a da ne govorimo da ju i pretekne. Infinite je rijedak al savršen primjer toga. Treći nastavak, a u najmanju ruku jednako fantastičan i čaroban kao prvog dana!
State od Decay – Ako je neki žanr ove godine doživio procvat, onda je to definitivno survival i to prije svega uvjetovan poplavom igara zombie tematike. Još od čuvenog DayZ moda koji je ovih dana ugledao svjetlo dana u standalone verziji, neminovna popularnost ove fuzije žanra i settinga bila je zagarantirana. Stoga isključivo zbog ove velike stvari koja se događa u svijetu igara i gaming kulturi je upravo ovo rađanje novog žanra i moram navesti bar jednu igru te tematike. State of Decay zasigurno je jedna od tih igara i s punim pravom zaslužuje biti spomenuta kao jedna od najboljih igara ove godine, a o kojoj se jako malo pisalo i govorilo. Prije svega valja spomenuti kako se radi o striktnom single player iskustvu za razliku od tone drugih zombie igara koje se furaju uglavnom na multi. Priča je kvalitetna, setting odličan, a atmosfera izvanredna. Survival iskustvo u ovom naslovu je bez premca, a developeri su osim ubijanja zombija uspjeli ubaciti umjerene ali kvalitetne role playing elemente. Igra nije razvikana i upravo radi toga, valja je preporučiti kao ugodno zombie survival iskustvo u vremenima kada taj žanr doživljava svoju renesansu.
REBOOT INFO GAMER
Ove godine održan je i drugi po redu Reboot Infogamer, sajam koji s pravom nosi titulu najznačajnijeg i najambicioznijeg gamerskog događaja u Hrvatskoj i regiji. Sajam je tijekom četiri dana trajanja posjetilo preko 10 000 ljudi, a iako su izostale next-gen konzole, posjetitelji su na kraju ipak kućama otišli zadovoljni. Pored Ubisofta i Wargaminga, svoj prostor na sajmu dobili su gotovo svi domaći developeri i to potpuno besplatno, što je svakako lijepa gesta organizatora. Posjetitelji su tako mogli isprobati brojne domaće igre, kao što su Red Solstice, Gas Guzzlers Extreme, Starpoint Gemini 2 i Tainted Fate, a za svakog posjetitelja bili su osigurani i prigodni pokloni, kako oni maleni tako i oni vrjedniji. Sve u svemu, sjajno je što je Hrvatska dobila jedan ovakav sajam koji će, nadamo se, naredne godine biti još bolji i posjećeniji. Više o samom sajmu možete pročitati u Martinovom detaljnom izvještaju.
Zlatko Bukač - Najbolje igre u 2013.godini
5. Marvel Avengers Aliiance Season 2 (Facebook) – S obzirom da sam najviše vremena, novaca i živaca potrošio prošle godine na ovu igru bilo bi poprilično nezahvalno ne navesti je u svojoj top listi. Druga sezona, izašla ovoga ljeta, unijela je neke promjene u gameplayu ove, iznenađujuće slojevite i zabavne, Facebook igre. Turn based RPG o kojem smo pričali prije, za vrijeme i nakon izlaska postao je još bolji, likova je sve više, a oružja, nagrada i raznih evenata ima na mjesečnoj (često i tjednoj) bazi. Priča u igri, iako ide dalje, lagano gubi korak sa logikom i zdravim razumom, pVp je najzanimljiviji dio igre mnogima, a da nema konstantnih bugova i katastrofalnih grešaka zbog njih, neizbježnog farmanja koje nekad dovodi do ludila, kao i prevladavajuće pay-to-win atmosfere, ova bi se igra možda nalazila na nekom slavnijem i boljem mjestu kod mnogih gamera i gamerica diljem svijeta. No i tada bi ostalo pitanje koliko bi ljudi prešlo preko predrasude o Facebook igrama, predrasude na koju bi trebali zaboraviti.
4. Metal Gear Rising: Revengeance (PlayStation 3) – Unatoč kratkom single playu i nedovoljno fantastičnoj priči koju očekujemo od Metal Gear franšize igra mi je ostala u lijepom sjećanju. I preporučujem je i dalje svima koji su voljni akcije, razbijanja, lijepe grafike i užasno prikladne glazbe.
3. Deadpool (PlayStation 3) – Sumnjam da ćete na puno ovakvih lista vidjeti dragoga Deadpoola. Ja ga ovdje ne stavljam isključivo zbog igre i kvalitete same igre. Uzbudljivo čekanje ove igre koje je trajalo prvih šest mjeseci prošle godine, te napokon uzbudljivo igranje koje je trajalo dva-tri dana tijekom ljeta ove godine su putovanje koje mi je ostalo drago. Deadpool svakako nije jedna od najboljih igara ove godine, no jedna je od najzabavnijih. Rezervirana prvenstveno za poznavatelje Marvelovog opusa, no i za sve željne kritike i zadirkivanja akcijskih avantura danas.
2. Batman: Arkham Origins (PlayStation 3) – Najnoviji nastavak Arkham serijala, unatoč tome što je prequel, donio je sa sobom očekivano kvalitetan gameplay, fantastičnu priču i lijepu blagdansku atmosferu kakvu može prenijeti samo Batman, njegovi neprijatelji i sam Gotham. Mnogi su očito očekivali više, veći broj rizika i noviteta, pa su stoga dosta razočarani, no za mene osobno Arkham Origins je najbolji mogući proizvod koji je mogao biti.
1. Injustice: Gods Among Us (PlayStation 3) – Ogroman i dugotrajan strip koji je pratio izlazak igre i izlazio nakon njenog izlaska. Kvalitetna single play kampanja i story mode u žanru koji nema često tako jake navedene dijelove igre. Kvalitetan gameplay i unaprijeđeni sustav borbe s obzirom na prethodnika (Mortal Kombat). Veliki broj poznatih i manje poznatih likova iz DC univerzuma. Briga za fanove, konstantni DLC update i ostavljanje dovoljno prostora za one koji prvenstveno vole žanr a tek onda DC likove. Po meni, jako dobro izvedeno plasiranje jedne video igre, za primjer mnogima u žanru, ali i u drugim žanrovima…i zbog toga najbolja igra 2013. godine.
GAMING POSTAO SPORT! RECIMO..
Jedan od najznačajnijih gaming događaja 2013. godine svakako je i proglašenje League of Legends natjecanja profesionalnim sportom od strane vlade SAD-a. Zahvaljujući ovoj odluci američke vlade, profesionalni igrači League of Legendsa stekli su identičan sportski status, kakav imaju i drugi sportaši, čime im je olakšalo dobivanje viza i sudjelovanje u brojnim online turnirima, a u isto vrijeme e-sports je dodatno promoviran i prikazan u jednom ugodnom svjetlu.
Gordan Ilinčić - Najbolje igre u 2013.godini
5. Rayman Legends (Xbox360) – Rayman Origins je napravio pravi mali “boom” u svijetu platformera, omogućivši nam sate i sate sjajne zabave, a Rayman Legends to čini barem petostruko bolje! Počev od preslatke 2D crtane grafike (hvala Ubisoftu na UbiArt Frameworku), bogatstva sadržaja i suludo dizajniranih levela (glazbeni leveli su posebna priča), sve je jednostavno fantastično. Ukoliko tražite kvalitetnu igru, koja će vas pošteno nasmijati i zabaviti, ne tražite dalje – Rayman Legends je igra za vas!
4. Assassin’s Creed IV: Black Flag (PlayStation 3) – baš kao što je bio slučaj i s Bioshock Infiniteom, nisam pretjerano očekivao od „dragi bog zna kojeg po redu“ Assassina, tako da sam se ugodno iznenadio kada sam zaigrao igru. Pomorska komponenta i blagi bijeg od već pomalo naporne borbe Assassina i Templara, pokazali su se kao pravi potez. Najbolja piratska igra još od Sid Meierovih Piratesa!
3. Tomb Raider (Xbox360) – drukčija, nastala po uzoru na Uncharted (koji je s druge strane nastao upravo po uzoru na avanture Lare Croft), najnovija Tomb Raider igra je, po mom skromnom mišljenju, možda i najbolja Tomb Raider igra do sada. Iako su joj mnogi kao najveću manu naveli linearnost, upravo zahvaljujući toj linearnosti i sjajnoj filmičnosti u stilu Uncharteda, dobili smo odličnu mainstream akcijsku avanturu, namijenjenu gotovo svim tipovima igrača. Nova Lara je stigla i zaista nema potrebe da žalite za starom…
2. Bioshock Infinite (Xbox360) – priznajem, nakon pojedinih problema koji su zadesili razvoj ove igre, bio sam malo skeptičan. Očekivao sam nešto lošiji i nezanimljiviji Bioshock preseljen iz morskih dubina u nebeske visine. Međutim, već nakon prvih pet minuta igre bio sam presrećan što sam pogriješio. Bioshock Infinite je igra čija će vas radnja i prezentacija držati ispred ekrana sve dok ne ugledate ending creditse. Ukoliko još niste posjetili Columbiu, krajnje je vrijeme da to učinite!
1. Grand Theft Auto V (Xbox360) – Definitivno igra godine! Količina sadržaja i sulude zabave koju je Rockstar uspio „utrpati“ u ovo current-gen ostvarenje zaista je nevjerojatna. Sve što je Rockstar obećao, to je i ispunio (zanemarit ćemo Online komponentu, koju Rockstar polako dovodi u red). Da se definitivno radi o izvanserijskom naslovu, svjedoči i činjenica da je igra u prvih 24 sata srušila gotovo sve moguće rekorde u povijesti gaminga.Preporuka godine!
PAR LIJEPIH TRAILERA ZA KRAJ
Kako u filmovima, tako i u video igrama, traileri su umjetnost sama za sebe. OK, u većini slučajeva i ne budu previše dobri, no uvijek postoji par šaka onih koji vas dodatno zagriju za igru ili koji vas stilom i prezentacijom nagnaju da ih pogledate par puta i naporno pokazujete prijateljima na nekom privatnom tulumu. Mi na GoodGameu smo izdvojili nekoliko takvih trailera, koji svojom kvalitetom odskaču od prosjeka. No, tu se nalazi i pokoji koji je jednostavno samo urnebesno smiješan ili izgleda urnebesno dobro. Pogledajte naš izbor, a slobodno dodajte svoje u komentarima kako bi upotpunili kolekciju.
I NA KRAJU…
Želimo vam poželjeti lijepi početak, a i nastavak 2014. godine! Puno zdravlja, novca, sreće, ljubavi i vremena za igranje svih igara koje su izašle prošle godine (a koje niste stigli odigrati unatoč željama) i za sve igre koje dolaze ove godine. A njih je puno. 2014.godina će biti uvelike zanimljiva i bogata sadržajima. Imamo konzole prošle generacije koje još nisu rekle sve što su trebale za reći, imamo konzole nove generacije koje će tek sad krenuti osvajati vaša srca, velike indie projekte, nova gaming događanja, inovacije u tehnologiji i tko zna što još sve ne. Opustite se i uživajte u ovoj vožnji, zajedno s nama. Voli vas GoodGame.
Leave a Comment