Achtung! Cthulhu Tactics je strateška igra na poteze s RPG elementima u kojoj igrač u sjeni drugog svjetskog rata vodi beznadnu bitku protiv Nacista i njihovih neljudskih saveznika. Igrači preuzimaju kontrolu nad odredom heroja zarobljenih iza neprijateljskih linija kako bi otkrili i spriječili nacističke zle planove.
Kako je kolega Ante već naveo, Achtung! Cthulhu Tactics je digitalna iteracija unutar serijala igara o nacistima i Cthulhu mitosu, Achtung! Cthulhu. Svakako pročitajte i originalni review, a ja ću priložiti svoje viđenje konzolaške verzije iste igre (igrano na Xbox One X konzoli) iz perspektive potpunog nepoznavatelja žanra u nadi da ću nekome poput mene pomoći u odluci.
Cthulhu je izmišljeni kozmički entitet stvoren od strane pisca HP Lovecrafta izvorno predstavljen u kratkoj priči „The Call of Cthulhu”, objavljenoj u američkom časopisu Weird Tales 1928. godine. Stvorenje je od tada sadržano u brojnim referencama popularne kulture. Lovecraft opisuje Cthulhu kao divovski entitet kojeg obožavaju kultisti. Cthulhuov izgled opisuje kao hobotnicu, zmaja te karikaturu ljudskog oblika.
Već u samom startu je jasno da igra nema nikakav multiplayer mod te je jedina opcija započeti kampanju, pa krenimo. Igru započinjete s jednim vojnikom kojemu je zadaća pronaći ostalih troje. Prilikom pokretanja kampanje dočekati će vas tutorial koji će vas više nego kvalitetno voditi za ručicu kako bi vas upoznao sa svim aspektima ove igre, ali i drugih iz žanra.
Jednom kada ste prošli kroz osnove upravljanja, susresti ćete se s ostatkom ekipe i od toga trenutka postajete nerazdvojni. Kretanje kroz igru, odnosno misije, se u suštini dijeli na dva dijela: slobodno kretanje po mapi gdje se sva četiri lika kreću zajedno te borbu s neprijateljem u kojoj se odvija prava strategija i u kojoj ćete provesti 95% ukupnog vremena. Ostalih 5% otpada na napredovanje kroz mapu i nešto malo kliktanja po meniju kako bi ste zarađene skill bodove potrošili na unaprjeđivanje vojnika. Spomenuvši meni, u njemu naravno i pokrećete iduću misiju kojih ukupno ima 11 glavnih te po jedna sporedna, koje možete i ne morate odraditi.
Borba se izvodi na način da prvo nabasate na neprijatelja i zatim pozicionirate igrače na bojištu. Svaki igrač na raspolaganju ima 12 bodova po potezu koje može iskoristiti na kretanje ili ofenzivu ili oboje. Na primjer jedno korištenje sačmarice najčešće košta 6 bodova, a na kretanje po mapi ćete možda utrošiti samo 4 boda te ostatak ispucati na Overwatch. Kada igrača postavite u Overwatch stanje njegov potez završava te će on zapucati na svakoga tko mu od neprijatelja u idućem potezu prođe pred nišanom. Dosta je važno i završiti svaki potez u zaklonu jer tako smanjujete šansu da će vas neprijatelj, kada dođe na red, uspjeti pogoditi. Postoje razni trikovi kako si povećavate šansu da vi pogodite neprijatelja: blizina, čistina, je li neprijatelj u sjeni ili je otkriven itd. Na vašu zaštitu od neprijateljske paljbe ne utječu samo zakloni već i sreća koju neki likovi mogu imati više ili manje te razni modifikatori koje možete, kada je na vas red, upotrijebiti na neprijatelju poput omamljivanja.
Osim korištenja vatrenog oružja, vaši likovi su sposobni i za borbu prsa o prsa te za korištenje nekonvencionalnih metoda cijeđenja životne sile iz neprijatelja. Kada ste zadovoljni odrađenim potezima prepuštate red Nacistima te gledate njihov potez nakon čega ste opet vi na redu i tako dok netko ne ostane bez svih igrača. Ukoliko vam jedan od likova usred borbe pogine imati ćete priliku idućih par poteza da ga oživite, a u suprotnom će biti smatrano da je “zarobljen” te ga više nećete moći dobiti nazad. Igru možete snimati u bilo kojem trenutku osim dok traje borba s napomenom da za vrijeme borbe radi autosave nakon svakog poteza. Što se ručnog snimanja tiče, na raspolaganju imate samo jedan slot.
Nakon uvodnog vođenja za ručicu od strane in-game tutoriala, igra počinje biti zanimljiva iz moje perspektive nooba u žanru, no nakon nekoliko misija počinje nedostajati raznolikosti. Svaka je misija poprilično ista kao i prethodna i jedino što ih razlikuje je nastavak priče i prvi susret sa bićem Shoggoth gdje počinjete biti svjesni nacističkih eksperimenata.
Od ovoga trenutka nadalje igra zapravo počinje biti zabavna i javlja se glad za više materijala koji u pravilu ne dolazi sve do zadnje misije koja je jedina drugačija od svih ostalih i u kojoj sam doživio prvi poraz.
Iz perspektive performansi i grafike, rezolucija je 4K i igra je vrlo fluidna uz povremeno mikro-zastajkivanje koje ne možemo pripisati hardveru i pretpostavljamo da će biti ispolirano u budućim verzijama zajedno s povremenim glitchevima/treperenjima na ekranu. Grafika nije ništa revolucionarno, dapače daleko je od toga, ali je ujedno i vrlo očekivane kvalitete za ovaj žanr i za pozadinu iz koje igra dolazi. Likovi su vrlo detaljni i oni su nekako highlight grafike, a dok su detalji mape osrednji i ne zavrjeđuju daljni tekst. Glasovna gluma je jako zabavna i to je jedan od faktora koji podiže igru – pogotovo izjave koje bacaju nacisti s vrlo uvjerljivim njemačkim naglaskom.
Ukoliko ste poznavatelj žanra, vjerujem da ovu igru ne trebate niti uzimati u obzir, osim ako ste ljubitelj Cthulhu lorea. Smatram da je igra solidna podloga za početnike u žanru jer je mene osobno zainteresirala da se okušam u igri XCOM što mi ranije uopće nije padalo na pamet, no kako je puna cijena oko 170 kn, moja je preporuka da pričekate popust te da joj onda date šansu. Ne garantiram ludu zabavu, ali mislim da će vas ovih desetak sati igranja zainteresirati “za još”.
Leave a Comment