Android vs iOS. Vječna borba titana upravo je počela naginjati na stranu Googleova open source mobilnog operativnog sustava, a zato se pobrinuo Bluestacksov tim. Svi mi smo ponekad željeli neke svoje aplikacije, koje imamo na mobilnim telefonima, pokretati na našim osobnim računalima, a upravo to je Bluestacksova primarna zadaća. Sve je počelo ne tako davne 2009. godine kada je bivši McAfeeov vodeći čovjek za tehnologiju, Rosen Sharma osnovao svoju novu tvrtku Blue Stacks. No globalna popularnost je stigla tek nakon izdavanja javnog alpha testiranje svoje aplikacije (o čijoj beti danas govorimo). Da sve ovo nije prošlo nezapaženo i u svijetu „velikih riba“, govori i podatak kako je u Blue Stacks samo prošle godine uloženo 14 milijuna američkih dolara, dok su najveći ulagači bili Andeerssen-Horowitz i AMD.
Bluestacksova Alpha Preview verzija nije bila najbolje prihvaćena od strane krajnjih korisnika, s obzirom da nije omogućavala solidan dio funkcija koje donose Androidovi pametni telefoni. No s betom, stvari se u potpunosti mjenjaju (i to nabolje). Prva i najveća razlika je u tome što sada sve aplikacije koje vidite na Play Storeu (odnosno bivšem Android Marketu) možete pokrenuti na vašem osobnom računalu. Kako to možete učiniti, pitate se? Za početak, spremili smo kratki tutorial za vas.
Bluestacks tutorial
- Korak: Skinite Bluestacks sa službene stranice i instalirajte ga
- Pokrenite Bluestacks. Sada imamo dva načina za pokretanje Android appova. Ako posjedujete Android Smartphone, nastavite s tutorialom, a ako pak nemate isti, preskočite na korak broj 7
- Kliknite na Settings (donji desni kut) i odaberite Cloud Connect.
- Skinite Bluestacks za vaš Android mobilni telefon
- Pratite upute na ekranu kako biste omogućili sinkronizaciju podataka između mobitela i PC-a
- Na vašem mobilnom telefonu (u Bluestacks aplikaciji) odaberite aplikacije koje želite imati na svom kompjuteru i kliknite sync. Uspješno ste sinkronizirali ova dva uređaja
- Ako želite skinuti dodatne aplikacije, jednostavno upišite njeno ime u search bar u Bluestacks Home ekranu i ona će se skinuti na vaš kompjutor
- Dvoklik na aplikaciju koju želite pokrenuti
Syncanjem mobitela s Bluestacksom ne znači samo prebacivanje aplikacija s uređaja A na uređaj B, već također omogućava prikaz vaših SMS-ova na ekranu kompjutera. Naravno, treba uzeti u obzir da je ovo ipak beta verzija programa, te da se mnoga poboljšanja mogu očekivati u finalnoj verziji Bluestacksa. Aplikacije se mogu izvoditi u prozoru, ali i u full screen modu, koji (za sada) zahtjeva ponovno pokretanje aplikacije. Aplikacije se gotovo besprijekorno izvode u oba moda, a isprobali smo ga na Hi-end i Low-end konfiguracijama i komotno možemo reći da je optimizacija ovog programa za slabije konfiguracije fenomenalna, te da postoje jedino manja „štekanja“ pri korištenju istoga. Aplikacije koje smo testirali su:
- Angry Birds Space
- Bubble Blast 2
- Rage Reader
- Docs to go
- Diode
- Algeo Calculator
- Astro File Mananger
- Instagram (stigao je danas :D)
Sučelje programa je napravljeno tako da podsjeća na Ice Cream Sandwich tablete. Tu su prisutne tri standardne Android tipke (Home, Back i Menu), kao i Settings tipku. Sveukupno sučelje je maksimalno pojednostavljeno isključivo na komponente koje su potrebne: Aplikacije i Settingsi, a minimalizam je ono što definitivno odgovara ovakvom tipu programa. Osim svega ovoga, tu je i dock koji se nalazi na vrhu vašeg ekrana (naravno, možete ga skloniti u “bilo koje doba dana”), a koji sadrži prečace za sve funkcije BlueStacksa. Također, shodno mogućnosti syncanja SMS-ova na PC, program ima i Notification Bar, isti kao i na Android Smartphoneima. Nažalost, zbog premalog broja različitih funkcija, prevelike koristi od Notification Bara još uvijek nema.
BlueStacks uvodi pravu “malu revoluciju” u Android OS svakodnevnicu, olakšavajući mnogima pristup Android sučelju. Bilo da se radi o nekim aplikacijama koje su prezahtjevne za njihov mobilni telefon (a žele ih isprobati) ili o vašoj lijenosti da se podignete iz (pre)udobne fotelje i skinete mobitel s punjača, BlueStacks je tu za vas. Developeri za sada nisu podijelili nikakve informacije koje se tiču datuma izlaska finalne verzije programa i njegovoj cijeni, s obzirom da je beta verzija isplivala na površinu tek prije koji dan.
Stay Tuned.
Leave a Comment