INFO BOX
- DEVELOPER: 343 Industries / Vanguard Entertainment
- PUBLISHER: Microsoft Game Studios
- PLATFORME: Windows Phone 8, Windows 8 Tablet, Windows 8 PC
- ŽANR: Top down akcijski 3rd person shooter
- DATUM IZLASKA: 19. srpnja 2011.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC
Najavljen prije svega par mjeseci, Halo Spartan Assault je stigao. Iako zamišljen primarno kao mobilna igra (phone/tablet), postoji i PC verzija koja radi isključivo na Windows 8 operativnom sustavu. Mi osobno smo se pozabavili većinom s mobilnom verzijom koju smo odigrali na Nokia Lumia 820 mobilnom uređaju i Dell Latitude 10 tabletu i tek nešto malo s PC verzijom. Halo je ovaj put prešao iz standardnog prvog lica u treće što je razočaralo mnoge pa i potpisnika ove recenzije.
Ukratko (baš poput i ove recenzije), ukoliko imate Windows 8 uređaj i fan ste Halo univerzuma, svakako isprobajte jer igra košta tričavih 56,00 kn. Služba nalaže da odemo malo u detalje, pa ajmo vidjeti što se nudi u prvom spartanskom mobilnom izletu.
Dual stick Halo Wars shooter?
Da, to je prvi dojam koji se stiče kada se učita prvi level – iako ovo nije RTS, vizualni dojam je “pljunuti” Halo Wars, što defintivno nije loše, no za razliku od Halo Warsa, kontrole ovdje baš i ne funkcioniraju sjajno. Ostavimo kontrole (koje ću ispljuvati kasnije) u ovom trenutku sa strane i ajmo zagristi u to malo mesa što čini Spartan Assault.
Sama igra je zamišljena kao content filer i da začepi par rupa koje su “dogodile” u skoku s Halo 3 na Halo 4. Spartan Assault se tako bavi s novim Spartan programom s čijim se članovima imamo prilike družiti u Halo 4: Spartan Ops serijalu i produbljuje priču nekih ključnih likova iz tog serijala (Sarah Palmer i Edward Davis). Tako ćemo vidjeti kako je Sarah Palmer doživjela strelovit uspon u tako kratkom roku tijekom borbe s pobunjeničkim snagama Covenanta i zašto je tako “nabrijana” u Halo 4. Da li su bitni događaji koje pred nas stavlja ova igra da shvatimo potpunu sliku Halo univerzuma? Jesu, no, ruku na srce, ništa posebnog nećemo vidjeti u ovoj igri barem što se priče tiče.
Igra se proteže na 25 misija kroz pet aktova što je, moramo priznati, poprilično puno za jedan primarno mobilni naslov, pa čak i za “punu i odraslu” igru. No, iako se čini da je igra “velika” same misije ne traju pretjerano dugo pa se duljina igre drastično smanjuje. Usudio bih se reći da je igru moguće “odraditi” za svega par sati, no opet za primarno mobilni naslov to nije toliko loše. Gameplay je potpuno linearan što je dosta čudno obzirom na serijal. Očekujte misije poput eskorta konvoja, spašavanja zarobljenika iz ralja Covenanta i slično, u prijevodu ništa posebnoga niti inovativnog vas ne očekuje. Na raspolaganju je puni arsenal na koji smo navikli u Halo i igrama kao i puni spektar vozila (UNSC Warthog i Mammoth, Covenant Ghost…)
Igra sadrži i solidan broj neizbježnih achievmenta koji se pridodaju na vaš XBL profil. S igranjem se skuplja experience s kojim možemo kupovati dodatno naoružanje i penjati se na online leaderboardu. Dodatna funkcionalnost i feature jest da igranjem Spartan Assaulta imamo mogućnost otvaranja dodatnih emblema u Halo 4 na našim Xbox 360 konzolama što je zanimljiv bonus. A ako je vjerovati developerima, dodatna integracija s Halo 4 se očekuje uskoro.
Pay 2 win model?…da, ali možemo i bez njega.
Ono što defintivno ide na jetru kod manje-više svih mobilnih igara jest ubacivanje in-game storea u kojem možemo (nemamo izbora) kupovati in-game iteme/naoružanje i slično. Spartan Assault po tom pitanju nije ništa drugačiji pa nam se tako za pravu lovu nudi kupovina oružja s kojima ćemo se prošetati kroz misije (koje su ionako lagane).
Za razliku od dosta igara Spartan Assault je moguće završiti i bez provlačenja kreditne kartice, jer je većinu oružja moguće kupiti s skupljanjem experiencea. Iako su neka dostupna isključivo putem kupnje pravom lovom, nisu nam potrebna da igru “odradimo” uspješno. Iako minus, dobro je što nije obavezan za napredak u igri.
Halo na šekretu, horor s kontrolama…
I to doslovno, kontrole su zaista najveći minus ovoj igri, da su barem malko više poradili na tome igra bi bila definitivno bolja i vjerojatno stekla više poklonika. Igrajući na mobitelu s dva palca u svakom ćošku ekrana prekrijete dosta toga što biste u biti trebali vidjeti (i ubiti) i jednostavno postane konfuzno kada jednim stickom upravljate svojim spartancem (ili spartankom) a drugim pokušavate naciljati neprijatelje koji vas napadaju sa svih strana. Dodatnu muku predstavlja dodatno zagrijavanje samog uređaja čiji ekran tiskate s dva zidarska palca. Na tabletu je stvar malo bolja ali ne pretjerano jer se onda uz brutalnu akciju morate boriti s težinom uređaja, kontrolama i zagrijavanjem što cijelo iskustvo čini poprilično napornim. Ukratko, ako imate probavne tegobe i često se igrate na wc školjci, Spartan Assault će vam sa svojim kontrolama pomoći da vam probava proradi instantno.
Ono gdje Spartan Assault pokazuje svoje pravo lice jest na PC-u gdje imamo priliku pobjeći od touch kontrola uz komfor i mogućnost kontroliranja uz pomoć tipkovnice (WASD) i miša, igra na ovaj način postaje iznimno zabavna i dobro ali i kriminalno lagana. Igranje Spartan Assaulta na PC-u daje dojam žalosti da Microsoft nije imao volje portati Halo kako bismo mogli uživati u svim blagodatima koje taj serijal pruža. Čudna stvar kod PC verzije jest činjenica da nema podršku za Xbox 360 kontroler, no Microsoft obećava da će i to uskoro sletiti u obliku patcha. Eh Microsofte, sunce ti grbavo!
Halo feeling je ipak tu?
Definitivno, uz sve probleme koje igra ima, ono što se ne može poreći jesu produkcijske vrijednosti. Audiovizualni dojam je zaista na vrhuncu za jedan mobilni naslov, dovoljno je samo reći da igra ima svoj soundtrack bez prevelikog rehasha igara iz serijala. Grafički gledajući, sve na što nas je Halo navikao se nalazi i u ovoj igri. Od široke palete boja do sitnih detalja poput particlesa koje ostavljaju naša oružja i vozila po bojišnici.
Zvuk je potpuni copy-paste punokrvnih Halo igara i gušt je čuti assault rifle kako “prži” s malog ekrana, dok soundtrack jednostavno ima Halo štih i kao uvijek ostavlja bez daha. Kako biste se uvjerili slobodno poslušajte puni soundtrack u videu ispod.
Što reći, koju posluku porati?
Uistinu je teško ocjeniti igru koja puca tako visoko i da nema problematičnih kontrola te visine ne bi bile nedostižne. Nasljeđe i teret na leđima, koje Spartan Assault ima obzirom na uspješnost kompletnog serijala, je velik. Kao mobilna Halo igra je poprilično dobra i ima preporuku te smo skloni čak i zažmiriti na problem s kontrolama, kao cross-platform igra je čisti prosjek s par bljeskova koje je pokušavaju dići iznad tog. Za koga je ova igra i dali ju trebate uopće zaigrati?
Ukoliko posjedujete Windows Phone 8 ili Windows 8 tablet rekli bismo probajte, nije preskupa no pripremite se na odurne kontrole, ali ako se odlučite preskočiti nećete ništa previše propustiti. Kako sam rekao na početku, ako ste Halo fan i posjedujete navedene uređaje, igra vam je obavezna lektira bez obzira na kontrole. Isto vrijedi i za PC verziju. Pa ono, tko voli nek izvoli… 🙂
Leave a Comment