Zapitate li se ponekad što čini dobru igru? Koje su to najbitnije karakteristike? Zašto su klasici vječni, a sve ostalo je podvrgnuto zaboravu vremena? Tko to odlučuje što je dobro, a što je smeće? Igrači i kritika su skloni pamtiti samo najbolje igre, a ostatak u potpunosti ignoriraju.
PlayStation i PlayStation 2 konzole su svojevremeno bile vrlo popularne (100 + i 150 + milijuna prodanih primjeraka) te su brojni developeri pohrlili izdavati svoje naslove na njima. Od kraja 1994. do danas nekoliko tisuća igara je izašlo na njima. Konačnu brojku je teško znati točno, a i nemoguće je sastaviti apsolutno ispravan popis svega što je izašlo. Tijekom godina na njima je izdan veliki broj klasika, prosječnih igara, opskurnih naslova i totalnoga smeća.
Top liste najboljih su uvijek slične: kao primjer najboljih PSX igara uvijek se stavlja sveto trojstvo (FF 7, MGS, GT 2), a ostale najbolje igre su Resident Evil 2, Silent Hill, Tony Hawk’s Pro Skater 2, Tekken 3, Crash Bandicoot 3: Warped, Tomb Raider: The Last Revelation itd. Uglavnom, svevremenski klasici najbolje kvalitete. Ostatak lista uvijek čine naslovi koji su kvalitetni, igrivi, ali ih igrači nisu prepoznali kao velike hitove.
Najgore stvari rijetko tko pamti, a još manji broj osoba (mazohista) ih igra. Prosječne i opskurne igre rijetko tko uočava, jednostavno mnogim gamerima one nisu na radaru. Teško je odigrati sve što zlata vrijedi, pogotovo ako se radi o igrama manjih developera tzv. hidden gemovima.
U ovome specijalu vam donosimo najopskurnije PlayStation i PlayStation 2 igre. O njima nećete pronaći hrpu informacija na internetu, a gameplay videe na YouTubeu ćete pronaći još manje. Recenzije su nepostojeće, a prava je sreća ako uspijete pronaći bilo kakvu sliku gameplaya. Kupnja ovakvih opskurnih igara je nemoguća misija (Ebay tražilica pokazuje 0), ali uz malo sreće možda naletite na 1 ili 2 primjeraka koji se prodaju. ISO image ponekih igara je nepostojeći, dođe vam da se ponekad zapitate postoji li uopće navedena igra.
Lista je nastala pažljivim pregledavanjem popisa PS1 i PS2 naslova te odabira onih naslova koji su nam svojom čudnovatošću posebno upadali u oči. Dragi čitatelji, vjerujemo da će vas mnoge igre iznenaditi!
Grande Fratelo – Il Gioco
Prvo mjesto na našoj listi najopskurnijih PS/PS2 naslova zauzima igra za koju bi se najmanje nadali. 2003. godine PlayStation konzola je doživljavala lagani sumrak te je prirodno odumirala. Igre su izlazile, ali njihova kvaliteta je sve više i više opadala. U susjednoj nam Italiji, Trecision je odlučio napraviti Big Brother igru. S obzirom na popularnost igara nastalih prema licenci ne bi to bilo ništa čudno da je sve ostalo na PC-u. Nekim pukim slučajem SCEE je odlučio u travnju 2003. godine Grande Fratello – Il Gioco izdati na PS One konzoli. Prema dostupnim informacijama, igra je simulacija i najsličnija je popularnome The Sims serijalu. Nažalost, zbog nedostatka video zapisa teško je potvrditi istinitost ove informacije. Igrači mogu birati s kojim će natjecateljem/icom igrati te je cilj preživjeti 100 dana u BB kući i postati pobjednik. Igra sadržava sve natjecatelje iz prve 3 sezone talijanskoga Big Brother showa te što je najzanimljivije u njoj postoji multiplayer u kojemu može sudjelovati do 10 igrača. Grafički stil je napravljen u obliku crtanoga filma (karikatura?). Za sve vas koji biste željeli isprobati ovaj raritet imamo dobru vijest, na Ebayu je moguće nabaviti igru po nevjerojatnoj cijeni od samo 24 eura.
Yetisports
Yetisports igre se mnogi sjećaju kao one zabavne flash igre u kojoj baseball palicom bacamo pingvina u dalj. Mnogi od nas prvi puta su u njoj uživali tamo davne 2004. godine. Naravno, popularnost ovoga naslova je bila golema te su uslijedile druge mini-igre u sličnome stilu. Dok izlazak Java porta na tadašnje mobitele možemo razumjeti, ono što nas je u potpunosti iznenadilo je izlazak PlayStation One verzije 2005. godine. I to nije samo jedna igra izašla već dvije! JoWooD je izdao Yetisports Deluxe i Yetisports World Tour portove. Tko bi rekao da će PlayStation biti idealna platforma za izdavanje portova flash igara. Pitamo se samo kako su uopće došli na ovu genijalnu ideju te kolika im je zarada na kraju bila. Nažalost, Yetisports serijalu je slava izblijedila te je on nestao iz kolektivne svijesti brojnih igrača. Danas ga je moguće pronaći na AppStoreu.
Schnappi, das kleine Krokodil
Sveto PSX trojstvo završavamo s jednim naslovom koji je ostao zabilježen zlatnim slovima u gamerskoj povijesti. Naime, Schnappi, das kleine Krokodil je posljednja službena ikada izdana PlayStation igra! Mlađi čitatelji se vjerojatno pitaju: do vraga tko je taj Šnapi i po čemu je on značajan da je dobio svoju videoigru? Simpatični krokodil prvi puta se pojavio 2001. godine u dječjoj TV emisiji te je zapjevao pjesmicu o svome životu u Egiptu. Par godina poslije odlutao je na internet i postao zvijezda. Vesela melodija osvojila je srca djece i odraslih diljem svijeta. Ako ste u to vrijeme putem satelita pratili njemačke programe, tada vam je Schnappi itekako poznat. Igra u kojoj se on pojavio zapravo je zbirka tri zabavne mini igre (hvatanje muha, memory i ples). Vjerujemo kako su se brojna dječica diljem Europe usrećila kada su od roditelja na poklon dobili ovu videoigru. Ako se želite hvaliti pred drugim gamerima kako u svojoj kolekciji imate posljednju izašlu PS One igru, nemojte propustiti priliku i pokušajte još danas nabaviti svoj primjerak Šnapija.
¡Qué pasa Neng! El videojuego
Evo nam i prve PlayStation 2 igre. Po svemu sudeći ovdje se radi o najgoroj PlayStation 2 igri ikada izdanoj. Dovoljno je samo pogledati cover i odmah ćete shvatiti da nešto nije u redu. Ova španjolska ekskluziva je zapravo zbirka mini-igara (točnije njih 5) i sve smrdi na jedan veliki poluproizvod nulte kategorije. Dovoljno je pogledati tko je developer i sve je jasno. Naime, ovdje se radi o Phoenix Gamesu koji su poznati po izradi i izdavanju brojnih PlayStation 2 showelvare naslova. Ponekad se pitamo koja je bila njihova ciljana grupa ljudi? Jesu li to bile bake i djedovi koji svojim unucima žele kupiti jeftinu igru za rođendan ili je to bila riječ roditelja koji su kupnjom najjeftinijih naslova željeli uštedjeti na blagdanskim poklonima? Qué pasa neng je igra koju igrači doslovno mrze. Naime, nemoguće je pronaći gameplay videe na Youtubeu (samo jedan jedini postoji!), a većina videa prikazuje uništavanje DVD-a. Recenzija i osvrt dovoljno govore. Jadni Španjolci, srećom pa se u Hrvatskoj nije pojavio netko tko bi radio očajne PS2 igre.
FightBox
Sljedeća igra s našega popisa je bizarna UK ekskluziva koja je uz PS2 izašla i na PC-u te GBA konzoli. FightBox je baziran na čudnome TV showu koji je u Ujedinjenom Kraljevstvu doživio katastrofu ogromnih razmjera. Priznajemo, da nije bilo ovoga specijala, nikada ne bismo znali za njega. Hm, možda bi bilo lakše da se cijela stvar zove ShitBox? Brzo googlanje pronađe nekolicinu zanimljivih informacija, a ono što je posebno zanimljivo je amnezija kod prosječnoga britanskoga TV gledatelja. Naime, nitko se ne sjeća da je FightBox ikada postojao, a oni koji su ga nekoć davno gledali na TV-u odavno su to zaboravili. Ccc… Zar je moguće da jedan BBC ima ovoliki promašaj? Ebay je srećom pun ovoga smeća. Ako ste znatiželjni, zašto ne biste kupili igru?
Xena – Warrior Princess
Šesta, ujedno i posljednja opskurno-bizarna igra će mnoge čitatelje postaviti u nedoumicu. Sigurno se pitate kako je moguće da je ona dospjela ovdje. Poznato vam je kako je Electronic Arts 1999. godine izdao Xena igru za PS One, ali zar je moguće da je 2000./2001. godine izašao PlayStation 2 port? Xena vam je bila omiljena serija koju ste pratili na domaćoj dalekovidnici i čudom se čudite kako ste uspjeli propustiti igranje PS2 verzije. Ne, dragi čitatelji, u krivu ste. Ovo nije ona Xena na koju mislite. Blast! Entertainment je na neku čudnu foru otkupio licencu i u prosincu 2007. godine izdao Xena PlayStation 2 igru. Sve se naizgled čini u redu, osim činjenice kako se serija prestala snimati 2001. godine. Majstori su uspjeli okupiti programere i izdali su očajni (šugavi) generični poluproizvod. Brojni ljubitelji Xene diljem svijeta su prilikom pokretanja ovoga smeća doživjeli gadno razočaranje. Zanimljivo što njuškanje za dodatnim informacijama o Blastu otkriva sočne informacije. Oni su uspjeli u razdoblju od samo jedne godine (2006. – 2007.) na PlayStation 2 konzoli izdati hrpu klasika kao što su primjerice ovi naslovi: Jumanji, Lassie (!), Babe (da, radi se o poznatome praščiću), Beverly Hills Cop, Home Alone (igra nema nikakve veze s filmom – više su povezanije Home Alone igre s početka 1990-tih), Mr Bean, itd. Kompletan portfolio igara možete pogledati ovdje. Vječno ćemo im biti zahvalni na podarivanju brojnih PlayStation 2 (s)hit igara.
6 je magičan broj, a ove igre stvarno kao da su ispale iz pakla. Tko zna što je njihovim developerima proletjelo kroz glavu prilikom njihovoga razvoja. Pakao kroz koji smo prošli prilikom stvaranja ovoga specijala nikada nećemo zaboraviti. Ipak je bilo potrebno proučiti hrpu izašlih PlayStation 1 i 2 naslova te odabrati one najbizarnije. Srećom, ove grozote nismo igrali. Upozoravamo vas – igre s ovoga popisa kupujete i igrate na vlastitu odgovornost! Ne odgovaramo za posljedice! Nadamo se kako vas je ovaj specijal uspio zabaviti i dobro nasmijati. Kao što je moguće vidjeti, PS konzole su bile utočište za svakakve naslove. Ali pazite, ovo je tek nekolicina igara od njih xxxx ikada izašlih. Tko zna kakvo sve smeće postoji… Sada kada ste uspjeli doći do kraja specijala, vrijeme je za idući korak.
Dobro udahnite, razmislite i odgovorite na pitanje s početka. I to je igra?
Leave a Comment