Iskreno, mi bismo rekli “čak” tri godine. Zaista, tko se realno nadao da će Microsoft nakon investicije od skoro 70 milijardi dolara ponuditi išta ikome? Industrija u kojoj nije nikakav šok ili iznenađenje da se eksluzivnost nekog naslova ili kompletnog IP-a plaća astronomskim ciframa i drži što dalje i vremenski duže moguće od konkurencije. Razlike su samo u “sitnici”, kome je novčanik dublji.
Akvizicija koja se približava svom završetku (ili potpunom krahu) sve više potresa odnose između zelenog i plavog giganta. Nedavno je izašla informacija da je Phil Spencer poslao u Sony središnjicu početkom godine ugovor koji bi jamčio PlayStation platformi dodatnih nekoliko godina Call of Duty igara nakon isteka postojećeg ugovora o eksluzivnom sadržaju za ovaj monstruozno uspješan serijal. No, iz Sony sada stiže odgovor u stilu da je ponuđeno samo tri godine nakon isteka postojećih ugovora i da smatraju da to nije dovoljno. Tako su sad odlučili i službeno se oglasiti o situaciji pod reflektorima pozornice konzolaških ratova.
Šef svega što nosi ime PlayStation unutar Sony korporacije, Jim Ryan je tako izjavio:
Nisam planirao javno komentirati nešto što sam smatrao poslovnom diskusijom i pregovorima. No, obzirom da je Phil Spencer iznio javno neke informacije, smatrao sam da trebam istaknuti neke stvari. Microsoft nam je ponudo da Call of Duty ostane na PlayStationu još dodatne tri godine nakon isteka postojećeg ugovora između Activisiona i Sonya. Smatramo da nakon 20 godina Call of Duty serijala na PlayStation platformi, njihova ponuda nije zadovoljavajuća na više razina, uključujući i utjecaj koji će imati na sve gamerice i gamere PlayStation platforme. Naš cilj je zajamčiti svim PlayStation gamericama i gamerima najvišu kvalitetu Call of Duty “iskustva” što Microsoftova ponuda ne zadovoljava.
Premda smo svi u redakciji protivnici bilo kakvih ekskluziva i zatvaranja u okvire jedne platforme, potpuno smo iznenađeni da je Microsoft uopće išao nuditi išta direktnoj konkurenciji. No, očito je da i u divu iz Redmonda vide moguće poteškoće u dovršetku akvizicije jer i u SAD-u i UK se vode istrage od strane nadležnih tijela oko potencijalnog gušenja konkurencije ukoliko se “posao” dovrši. Vjerojatno je zbog toga i došlo do ponude i pružanja ruke prema Sonyu, koju su oni očigledno s gnušanjem odbili.
Zgodno je spomenuti da Europska komisija još nije niti započela svoju istragu legalnosti cijelog slučaja, dok su gore spomenute zemlje već prešle u drugu fazu istrage koja bi trebala biti i finalna. Očigledno je da će još proći neko vrijeme dok Microsoft “pod sebe” ne smjesti još jednog gaming diva. Premda su u Microsoftu poprilično sigurni da neće biti nikakvih problema i da je ovo gotova stvar, tko zna, možda sve padne u vodu na kraju. Ako se to i dogodi, sigurni smo da će to biti sjajna vijest za PlayStation vodstvo.