Odjel za anglistiku Sveučilišta u Zadru organizirao je i ove godine tjedan znanstvene fantastike, popularno nazvan SF Week. Deseti SF Week, idejnog začetnika i organizatora profesora Marka Lukića, koji u organizaciji sa kolegama i kolegicama te studentima/icama Odjela za anglistiku (a i šire) organizira ovu manifestaciju, ove godine nam je donijela seriju zanimljivih predavanja na temu horora, fantasya (neizbježni LOTR), SF-a (Expanse) kao i videoigara.
Tijekom 12. i 13. prosinca (smješteno u učionici 131 u zgradi Sveučilišta na zadarskoj rivi), zainteresirana javnost je imala priliku poslušati analizu filma Zabranjeni planet, raspravljati o horor žanru i potencijalu koji je žanr imao (i ispunio) u kontekstu interpretacije ekonomskih situacija u SAD-u, te poslušati više o igrama kao što su Elder Scrolls, The Witcher 3, i Dragon Age: Inquisition. Veći broj analiza posvećenih videoigrama, ukazao je ove godine na sve prisutnije kulturološke, sociološke i filološke analize videoigara iz raznih perspektiva. Razuman je to razvoj interesa među studentima humanističkih znanosti jer, kako je i film pronašao svoje mjesto u akademiji još u 1960ima, pa tako i svi drugim kulturni i popularno-kulturni oblici nakon toga (od glazbe do stripa), i videoigre sada obuzimaju sve veću pažnju akademika, istraživača, studenata, profesora, istraživača..
Tako je sasvim organski nastalo pitanje u kontekstu proučavanja videoigara, pitanje o tome što sve kvalitetnije priče i raznolikiji sadržaj u videoigrama čine ovom mediju, publici, ali i gdje im je mjesto u raznim medijskim i književnim formama. Također, porast VR-a i AR-a, kao i općenito novi načini prikazivanja priča putem interaktivnih aplikacija, kodova i audio-vizualnih performansa donose nove polemike oko toga što sav taj tehnološki napredak mijenja oko toga kako doživljavamo, ali i kako pišemo priče. A samim time, kako ih i proučavamo. Ta pitanja i mogući odgovori adresirani su u jednom od predavanja.
U sklopu ove serije predavanja, polemiku o definiranju što bi to mogla biti digitalna književnost održao je Zlatko Bukač s Odjela za anglistiku. U svom predavanju, Bukač je predstavio razvoj teorijskih pristupa prema videoigrama, ali i definiranju raznih procesa pričanja i prepričavanja koji su se pojavili sa porastom digitalne kulture, pa i kroz samu digitalizaciju. Od pojma ergodične književnosti, do definiranja načina prepričavanja (storytellinga) u videoigrama, Bukač je predstavio neke smjernice koje već postoje u akademiji, a tiču se proučavanja i analiziranja videoigara iz humanističke perspektive, a predstavio je svoje primjere kako točno narativ u videoigrama funkcionira danas. Neki od najpamtljivih primjera su igre Dear Esther, Uncharted i Death Stranding koje svaka na svoj različiti način uključuje igrača (neki bi rekli i čitatelja) u svoju priču, nudeći različite načine uključivanja i imerzivnosti u sam napredak priče.
Nakon svakog od predavanja uslijedila je zanimljiva rasprava s publikom i ostalim sudionicama, a organizatori su najavili i novi SF Week sa novim temama, gostima i izlagačima/icama koji bi se trebao organizirati u naredne dvije godine.
Za više o samom projektu, svakako provjerite Facebook stranicu SF Weeka.