Prošlo je gotovo punih 6 godina otkad nas je studio Bethesda Softworks počastio ovom odličnom igrom. Fallout 3 je za one koji ne znaju, a nadam se da vas nema takvih jer ako ima propustili ste nezaobilazan dio gaming opusa, post-apokaliptični open-world RPG po uzoru na Bethesdin Elder Scrolls serijal. Kada je izašao krajem 10. mjeseca u 2008. godini sjećam se da sam u istraživanju radioaktivnih pustopoljina Washington D.C. i okolice potrošio beskrajne i beskrajne sate svog mladenačkog života. Ovako ogroman svijet i nenadmašan osjećaj slobode prije ove igre iskusio sam prvog puta u Oblivionu, a Fallout 3 je to iskustvo začinio apokaliptičnim i modernim okruženjem u kojem su vladali neimaština i beznađe.
Za razliku od prekrasnog i lepršavog Obliviona koji se dičio svojim procvjetalim livadama i gustim zelenim šumama, Fallout 3 vas baca u prljavo zeleno-smeđe pustopoljine koje sežu unedogled. Tu i tamo ćete ugledati koju travku ili nisko raslinje, ali možete zaboraviti na cvijeće i drveće jer njih u Falloutu nema ili su potpuno sprženi od sveprisutne radijacije. Kada sam već počeo pričati o estetici same igre, dolazimo do mog jučerašnjeg ambicioznog istraživačkog projekta. Naime, Fallout 3 je za 2008. godinu izgledao poprilično dobro. Patio je od problema razmuljanih tekstura i pozamašnog sveopćeg konzolitisa, ali zbog odličnog gameplaya svim vizualnim (pa i funkcionalnim) nedostatcima dalo se progledati kroz prste.
Danas, nakon RPG-ova poput Witchera 2, Dark Soulsa, pa čak i Fallout: New Vegasa i Skyrima, vizualna ljestvica je podignuta u nepovrat, i igranje razmuljanog Fallouta 3 za mene kao PC gaymera više ne dolazi u obzir. Tada na scenu nastupa ogromna moderska zajednica koja je kao što ćete vidjeti od ove igre napravila čudo koje se (grafički) baca u koštac sa današnjim naslovima bez problema. Screenshotove koje gledate i koje ćete u nastavku gledati uhvaćeni su iz teško izmodanog Fallouta 3, a da bi postignuo ovakve rezultate trebalo mi je cijelo jučerašnje popodne. Također, žao mi je što nisam mogao uhvatiti i slike neizmodane verzije kako bi dobili nešto za usporedbu, ali nažalost to bi od mene iziskvalo malo previše posla. No, vjerujem da ćete i ovako shvatiti da se radi o itekako prepoznatljivoj razlici između vanilla verzije igre i izmodane verzije. Uživajte…
Također, mala napomena. Modova je preko 20 pa mi ih se neda opet tražiti i nabrajati, ali glavninu iskustva definitivno čine NMC Texture Pack, Fellout, Darnified UI, Dynavision, Cinematech, The Imaginator i Directors Chair.
Leave a Comment