Vjerujem, postoji veliki broj ljudi koji su se barem jednom okušali u pjevanju uz neku karaoke melodiju. Od jučer je ovakav vid popularne zabave ponuđen u novom obliku. Microsoft je, bez previše pompe, objavio XBLA igru Karaoke. Ovo je drugi izlet Microsofta u muzičke vode jer se radi o kompletno novom kanalu. Znamo da je Zune, prvo multimedijalno čedo MS-a, generalno pozitivno prihvaćeno premda se po funkcionalnosti nije moglo mjeriti sa Applovim IPodom. Xbox 360 inačica otvorila je novu stranicu u povjesti Xboxa.
Karaoke se mogu besplatno skinuti putem Live servisa, a dostupno je preko 8.000 profesionalno obrađenih pjesama različitog žanra. Baza melodija je načinjena u suradnji sa Karaoke Channelom , jednim od vodećih online izvora karaoke pjesama. Odmah uviđamo ogromnu prednost: nije potrebono skidati željeni sadržaj na Xbox 360 već jednostavno koristimo stream tehnologiju. Besplatne pjesme mjenjati će se periodično dok kompletnoj bazi možemo pristupiti uz određenu naknadu.
Pjevanje uz instrumental nije novina jer na tržištu postoji nekoliko naslova slične tematike ali novost je način plaćanja sadržaja. Microsoft je odlučio naplaćivati Karaoke po vremenskoj formuli. Rekli bi zli jezici: koliko para toliko muzike. Na raspolaganju su paketi od 2, 4, 6 i 24 sata korištenja. Naravno, kao sredstvo plaćanja koristimo MS bodove. Ako ste koristili Lips, Sing It, American Idol ili slične igre onda imate mikrofon. Nemate li ga, nabavite jedan primjerak u wireless ili USB inačici jer inače nećete moći koristiti Karaoke. Nažalost, Kinect senzor nije podržan.
Vratimo li se koji mjesec u prošlost i pogledamo li što smo sve dobili odnosno izgubili sa novim jesenskim dashom, postaje jasno u kojem je smijeru krenuo Microsoft. Dugo očekivani internet Explorer donio je novu funkcionalnost dok su Twitter i Facebook izbrisani sa popisa aplikacija. Xbox 360 prestaje biti samo igraća konzola i prerasta u punokrvni sustav kućne zabave. Xbox Music pandan je Applovom iTunsu, dok je Xbox Video izravni konkurent Netflixu ili Hulu uslugama. Oba multimedijalna servisa omogućavaju besplatne i plaćene sadržaje, a dostupni su u cijelom svijetu putem streaming tehnologije. Microsoft želi ponuditi preko 70.000 filmova i preko 30 milijuna pjesama čime bi bio vodeći davatelj multimedijalnih sadržaja u svijetu.
Leave a Comment