Šangajska vlada objavila je dokument (tko voli nek izvoli) u kojem su između ostaloga nabrojane smjernice kojih će se izdavači i proizvođači video igara trebati pridržavati ako žele da njihove igre budu odobrene u Kini.
Ovo vrijedi ponajprije za igre za konzole kako je još u ranoj 2000. godini u Kini stavljena zabrana na prodaju stranih konzola. Ovog siječnja, nakon 14 godina zabrana je podignuta što napokon otvara Kinu kao jedno ogromno tržište velikanima poput Sonyja, Microsofta i Nintenda.
Iako sve zvuči revolucionarno za Kineske gamere koji će se napokon moći dočepati PS3, Xbox 360 i Wii igara legalno (bez da ih itko strijelja zbog toga), kao i u svemu postoji kvaka. Naime, proizvođači igara mogu svoje konzole proizvoditi i prodavati jedino iz Šangajske slobodne zone trgovanja, a sve igre će trebati dobiti dozvolu za prodaju od Odjela za kulturu Šangajske vlade (ovo je dobra vijest jedino u tome što se odobravanjem igara ne bavi puno strože Nacionalno ministarstvo kulture). Dobra vijest je također što proces odobravanja igara neće biti duži od 20 dana, i tu dolazimo do bombončića u vidu uistinu strogih smjernica kojih će se prodavači trebati pridržavati.
Ovo su smjernice koje opisuju što sve neće biti dopušteno u konzolaškim naslovima ako žele osvanuti na kineskim policama:
- Sadržaj ili mehanike igre povezane uz kockanje
- Sve što krši ustav Kine
- Sve što prijeti Kininom nacionalnom unitetu, soverenitetu, ili teritorijalnom integritetu
- Sve što šteti utjecajima, sigurnosti, ili interesima nacije
- Sve što potiče rasnu/etičku mržnju, ili šteti etničkim tradicijama i kulturama
- Sve što krši Kinina stajališta o religiji promicanjem kultova i praznovjerja
- Sve što promiče ili pobuđuje blud, uporabu droga, nasilje, ili kockanje
- Sve što šteti javnoj etici ili Kineskoj kulturi i tradiciji
- Sve što vrijeđa, blati, ili krši prava drugih
- Drugi sadržaji koji krše zakon
Predivno zar ne? Kao šlag na tortu tu je još i činjenica da se svi patchevi, dlc-ovi ili bilo kakvi dodatni sadržaji trebaju prijaviti za proces odobravanja, a sve igre trebaju imati i simplificirano Kinesko pismo, što znači da tvrtke ne mogu jednostavno preprodati tajvanske ili hongkonške verzije koje koriste tradicionalno Kinesko pismo.
Minuta šutnje za sve Kineske gamere koji će se izgleda još i dalje igrati na arkadnim strojevima osim ako se ne dogodi čudo. Mislite li da će uz sve ove smjernice Kinezi ugledati pokoju zanimljivu konzolašku ekskluzivu na svom tržištu?
Izvorni članak pogledajte ovdje.
Leave a Comment