INFO BOX
- DEVELOPER: Kyy Games
- PUBLISHER: Paradox Arc
- PLATFORME: PC
- ŽANR: Turn-based RPG avantura
- DATUM IZLASKA: 7. ožujka 2023.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC
Knights of Pen and Paper 3 najavljen je tijekom Paradox Anouncement Showa 6. ožujka ove godine, a odmah dan nakon, točnije 7. ožujka, igra je stigla u prodaju. Vrlo je zanimljivo da su se iz Paradox Arca i Paradox Interactivea odlučili za ovakav potez jer gotovo nikad Paradoxove igre nisu ovako brzo izašle. Velika je mogućnost da su iz Kyy Gamesa odlučili napraviti „presliku“ igre Knights of Pen and Paper 2 koja je izašla prije osam godina i koja je sama po sebi bio vrlo zanimljiva. S druge strane, Knights of Pen and Paper 3 je nedovršen, nije dorađen i nedostaje mu puno toga da privuče određenu bazu igrača i da bude jedan od boljih indie naslova. Ako na Steamu u tražilici upišete ime ove igre, vidjet ćete veliki broj negativnih komentara i recenzija s čime se zapravo mogu i složiti. Imao sam priliku odigrati prvi dio koji se može igrati samo na mobitelu i drugi dio koji je zapravo poboljšana verzija one igre na mobitelu, a može se igrati na PC-ju. Ne samo to, veliki sam obožavatelj Paradoxovih igara općenito i malo je tužno za vidjeti igru koja ima potencijala da postane uspješna, ali su je odlučili izbaciti u vrlo kaotičnom stanju.
Knights of Pen and Paper 3 je turn-based RPG avantura u kojoj upravljate s pet različitih klasa na jednom questu i borite se sa neprijateljima na poteze. Svaka klasa u igri ima četiri aktivne i jednu pasivnu vještinu. Aktivne vještine se mogu iskoristiti neograničeni broj puta, ali koštaju mane, dok se pasivna vještina povezuje s normalnim napadom i varira od klase do klase. Primjerice, warrior može natjerati neprijatelja, kada ga napadne normalnim napadom, da samo njega napada i nikoga drugog taj jedan potez. Kako se zapravo odredi tko prvi ide na potez? Sve se nasumično generira, ali oni likovi koji imaju veću brzinu (speed) vrlo vjerojatno će ranije ići na potez. Kada iskorištavate neku vještinu ili normalno napadate, uvijek će pisati koliko taj napad daje štete i koliko košta mane. Loše je što se ne vidi koliko točno HP-a imaju vaši neprijatelji, nego u obliku trake zdravlja možete pretpostaviti kad će neki neprijatelji umrijeti. Ovo se, naime, ne odnosi na bossove koji se nalaze u igri, jer na njima zapravo piše koliko života još imaju. Također, tijekom questa mogu se iskoristiti određeni predmeti koji se nalaze u inventaru, a služe kako bi dobili određen bonus tijekom napadanja, kako bi se izliječili ili napali sve neprijatelje. Ti predmeti se mogu dobiti kada se riješi quest ili se mogu kupiti u glavnom gradu. Osim toga, može se vrlo lako pobjeći, ako smatrate da ne možete pobijediti, samo treba pritisnuti ikonu kokoši.
U početku je otključano samo 8 klasa, a kako budete napredovali kroz questove, tako možete otključati i druge klase. Trenutno u igri možemo igrati kao barbarian, bard, cleric, hunter, templar, mage, technomancer, paladin, rouge, shaman, warrior, ninja, artificer, gladiator, guardian, inquisitor, lich, mystic, pirate, seer i spiritwalker. Neovisno o klasi, svi mogu nositi bilo koje predmete, oružja i pomoćnu opremu. Kako zapravo funkcioniraju mehanike borbe? Kao prvo, vrlo je jednostavno napravljena u smislu da se nema što puno razmišljati nego „rokaj“ kako znaš. Ipak, tu ima dosta mikromenadžmenta jer određeni napadi daju određene bonuse, ali i negativne utjecaje, primjerice kao rouge možete otrovati neprijatelja ili kao paladin možete utišati neprijatelja da ne može iskoristiti svoje vještine. To sve zvuči ok, ali zašto postoji mogućnost da se mora bacati kocka koja zatim kaže jeste li se oslobodili utjecaja ili niste ako vas neprijatelj napadne i stavi kletvu na vas? Zašto moram čekati još jedan potez, ako se dogodi da kocka bude negativna, da se riješim negativnog bonusa. Neke vještine mogu pogoditi više neprijatelja odjednom, ali najveći problem je što daju vrlo malo DMG-a. Kao drugo, neki neprijatelji zbilja su jaki i na kraju ispadne da je bez nekoga tko može izliječiti vaše pustolove gotovo nemoguće pobijediti. Ponekad se dogodi da ima više neprijatelja od vas i tu još nastaje jedan problem, a to je problem levela. Svaka klasa kada dođe do levela 5 otključa sve svoje vještine, a poslije toga samo dobiva određene bonuse, npr. više energije ili da daje više štete tijekom napada. Ovo apsolutno ne pomaže nikome jer na kraju ispadne da neprijatelji imaju veće koristiti što su veći level, a ne vi sami.
Borbe općenito nisu toliko strašne, vrlo se jednostavno igra i sve se brzo nauči jer tehnički morate samo klikati s mišem na neprijatelje. Ono što krasi ovu igru je velika mapa i veliki broj questova za rješavanje. U početku možete ići na samo nekoliko lokacija i uglavnom se questovi na lokacijama ponavljaju, ali se pojavljuju drugi neprijatelji dok taj glavni quest ne prođete do kraja i krenete na drugi dio mape. Također, svaka lokacija ima i sporedne questove koji nisu teški i daju određene nagrade. Tehnički se ne može utjecati na mapu, a u igri postoji ciklus dana i noći, što zapravo i ne utječe toliko na sam način igranja i vaša družina ne mora spavati, osim ako je ne želite izliječiti. Osim toga, svaka lokacija ima tri vrste težine neprijatelja koje možete beskonačni broj puta napasti, a svaka daje određene nagrade kada je pobijedite, samo neke težine imaju veći broj neprijatelja, a neke manje, uglavnom će se sve vizualno biti prikazano što očekivati od težine. Igru nećete vrlo brzo proći, što znači da ćete u nekim trenucima zbilja morati zagristi kako biste napredovali dalje, jer također dobivate vrlo malo XP-a kada pobijedite, a kao što sam već rekao, neke neprijatelje je onda gotovo nemoguće pobijediti.
U igri postoji glavni grad kojem se možete stalno vraćati, a sadrži više lokacija koje možete posjetiti. Tu je kao prvo Marketplace koji služi za kupovinu ili prodaju određenih predmeta, a svakim novim danom u stvarnom životu će se sami predmeti promijeniti i imat ćete novu listu. Predmete kupujete novcem koji dobijete od rješavanja questova, a nalazi se u desnom gornjem kutu. Novca zapravo nikada nedostaje. Sljedeći je Storage koji služi kako biste dobili pregled koliko predmeta i što sve imate. Zatim su tu Forge i Blacksmith koji služe kako biste nadogradili ili napravili nova oružja i predmete od materijala koji se također dobiju od rješavanja questova jer ih ne možete sami pronaći u prirodi. Oružja se također mogu rastaliti kako biste dobili materijale koje zatim možete iskoristiti kako biste nadogradili, odnosno dali bolje bonuse vašim predmetima, opremi i oružju, a sama kvaliteta tog materijala također varira (common, rare, epic itd.) pa neki onda mogu davati veće bonuse. Tu je i Temple koji služi kako bi vaša družina, odnosno pustolovi dobili određene blagoslove, primjerice da dobijete više XP-a ili zlata kada pobijedite u borbi. Inn služi kako biste unovčili nove klase, a Town Hall je centar za postignuća koja možete završiti kako biste dobili novce, rijetke predmete i oružje. Library vam nudi mogućnost kupovanja knjiga koje zatim možete iskoristiti kako biste nadogradili, odnosno kako bi doveli vašeg pustolova do veće razine (level up). Dark Dungeon nisam ni uspio isprobati jer se igra svaki put gasila čim bih ga upalio, a navodno služi kako bi dobili što rjeđi loot, bolje predmete i više novca te XP-a.
Vratimo se sada još malo na klase. Kada budete birali klasu koju želite uzeti, svakoj od njih možete odabrati: rasu, spol i profesiju. Ovo biranje zapravo nema nekog velikog utjecaja, nego igri daje neku vrstu raznolikosti da svi likovi ne budu isti. Također, svaka klasa ima šest statusa o kojima neću ići u detalje, nego ću samo reći da one utječu na borbu – primjerice Evasion vam daje određeni postotak kolike su šanse da izbjegnete neki napad i ne primite neku štetu. Iznad statusa se nalaze karakteristike pojedinca i one zapravo daju pregled same klase, odnosno u čemu je ta klasa dobra i kako će poslužiti. Moguće je također opremiti se sa osam predmeta, oružja i opreme, a svaki od njih daje drugačije bonuse i moguće ih je nadograditi u Blacksmithu.
Za kraj bih se samo htio dotaknuti priče i radnje. Sama priča je maštovita, niste na jednom mjestu nego se stalno krećete, a cilj je da se ismije sve što postoji u igri, odnosno da samu igru ne shvatite ozbiljno, da je igrate kroz smijeh zbog gluposti radnje. Tehnički radnja ne postoji, nego se isprepliću različiti likovi, a igra je napravljana kao da se radi o tabletop igri gdje zapravo vaši pustolovi nisu stvarni, nego kao da upravljate imaginarnim likovima. Neprijatelji su raznoliki, svaki dio questa ima svoju priču koja nas uvodi u samu borbu, a ponekad se dogodi da možemo birati u kojem smjeru želimo ići i koliko želimo utjecati na priču. Nadalje, da ne zaboravim, animacije borbe su izrazito duge što je iznimno iritantno jer ponekad ostanete u borbi duže nego što ste očekivali. Osim toga, ne možete vlastoručno spremiti igru jer se sve automatski sprema, što se zapravo pokazalo kao veliki promašaj jer se znalo dogoditi da se igra sruši i što onda? Ne mogu se vratiti gdje sam bio, save file mi zablokira i onda moram tražiti alternativne načine da se izbavim iz svega toga. Veliki razlog zašto je igra dobila veliki broj negativnih komentara i recenzija jer se užasno puno mora igrati; pola vještina, napada i predmeta su beskorisni, koštaju puno novca u shopu, samo nadograđivanje zgrada treba određene predmete koje je teško dobiti, nema izbornika igre, nema mogućnost mijenjanja opcija itd. Ovo su samo od nekih problema koje prate igru, ali očigledno developeri ne žele poslušati zajednicu i pod hitno riješiti neke probleme.