16. svibnja 1999., kao datum, se ne čini ništa posebnim, ali će biti urezan u moj mozak prvenstveno zbog činjenice da sam tada imao priliku pogledati dugo (predugo) iščekivani prequel nečeg što je bilo uvršteno ne samo kao legendarni uradak SF-a i filmske industrije već kao i element opće kulture ne samo među filmašima i ljubiteljima SF-a. Premijera u RH je održana puna 4 dana prije američke (što se i danas događa češće nego što mislimo). Dodatnu činjenicu da taj datum obilježava i moj datum rođenja i ulazak u punoljetnost je samo bio bonus jer sam dobio i neke novce da se počastim tijekom gledanja filma, no ja sam lovu odlučio investirati u gledanje filma tri puta zaredom bez izlaska iz kino dvorane. Star Wars fan, što da kažem. O dojmovima oko Jar Jar Binksa i samih filmova malo niže u tekstu. 🙂
NEKAD SANKCIJE, DANAS EKONOMSKA KRIZA…
Kraj druge polovice 90-ih, tada smo kao ovce sitnog zuba i diletanti stenjali pod strahovladom Franje Tuđmana (koji je bio blizu prirodnog kraja) u čije su se vrijeme privodili novinari, gasile televizijske emisije, radio postaje te je svaki oblik zabave bio pod povećalom vjerske zajednice i Glasa Koncila. Danas nam je “bolje”, imamo raspad ekonomskog sustava, posla nema nigdje, narod je gladan, industrija (ono što je preživjelo 90-te) grca pred stečajevima, Glas Koncila trese i udara jače nego ikada usudio bih se reći, a jedino što ih od prelaska milenija svaka vlast ignorira (osim kada im odgovara).
Tada je to bilo neko drugo vrijeme, Blitz-Cinestar pošast nije postojala već smo imali kvartovska kina od kojih su samo neka preživjela do danas (barem što se tiče Zagreba). Prva projekcija u 17:00h, druga u 19:00h sa zadnjom u 22:00h. Nacrtao sam se u 06:00h (prvi) na blagajni sada preoranog Kina Zagreb na Cvjetnom trgu u Zagrebu. Usput, da si skratim čekanje, kupio sam nekada popularni PC Chip koji je imao prikladnu naslovnicu. Glasila je Fantomska prijetnja, ispod koje je bio tada najjači PC procesor (AMD Athlon) koji je kao i Lucasov film tada pomeo konkurenciju na blagajnama. Rijetki u mom društvu su shvaćali moju fascinaciju Star Wars serijalom, iz tog razloga odlučio sam ići premijerno pogledati film u solo aranžmanu i tako izbjeći sva moguća objašnjavanja frendovima zašto je to baš tako u filmu, a nije drugačije.
Devet sati je trebalo proći da se blagajna Kina Zagreb otvori (15:00h) i onda šok na licu blagajnice kada sam rekao “Jednu za 17h, jednu za 19h i jednu za 22h…”. Dva sata hodanja po centru Zagreba nije moglo proći dovoljno brzo no i to sam prebrodio te je došlo vrijeme za početak! Eh ljepota, kino bez reklama, nekoliko trailera za nadolazeće filmove i to je to. Nakon što se legendarni “splash” Star Wars ukazao na platnu, rulja oko mene je pošandrcala, počelo se pljeskati, vrištati, urlati, ali vrlo kratko jer nitko od fanova nije htio propustiti ni mikrosekundu filma…i tako tri puta.
KAD JE VADER BIO SAMO MUSAVAC NA TATOOINEU
Raskupusio sam se ja o starim (ne)dobrim danima kada sam bio klinac, o tadašnjem lošem ekonomskom stanju u državi kao i političkoj situaciji iste. No hajd’mo mi nazad na temu zbog koje ste kliknuli na drugi dio ovog serijala. George Lucas je odlučio nakon pune 22 godine revitalizirali svoju viziju/ideju Star Warsa koji su (već smo to rekli u prošlom dijelu) bili globalni fenomen i dio opće kulture. Ideja je bila da se ne ide naprijed nego vrati na početak, te je tagline bio “every saga has a begining…” iliti ga na ‘rvackom “svaka saga ima svoj početak…”. Svi smo (vjerojatno) znali da je i ikonski Darth Vader bio nečije dijete, no ono što nismo znali jest kakve je sve on avanture proživio dok nije vakumiran u svoje crno odijelo za astmatičare.
Upravo nam je tu priču Lucas htio ispričati, odnosno na koji je način Anakin Skywalker tijekom svog životnog puta od ropstva iz pustinje na Tatooineu “odlučio” postati Darth Vader. Uz tu nit koja povezuje prequel trilogiju, ista nam je trebala prikazati i kako se rodio Imperij, kao i uspon na vlast spletkaroša Dartha Sidiusa (Imperator). Prepirke “starih” i “novijih” fanova oko uspjeha u tom naumu su podijeljene (u najmanju ruku) i među fanovima vlada višegodišnja rasprava o tome jeli Lucas uništio Star Wars serijal. Moje osobno mišljenje je da nije, a to objašnjavam na način da Lucas i samo Lucas je imao pravo ispričati priču na koji god način je to želio. Poznat po tome da nema kompromisa prema industriji i da želi sam odlučivati o svemu, ovaj put zaista nije imao nikoga na suprotnoj strani (i to je vjerojatno razlog kvalitete novih filmova). Priča sama po sebi nije bila uopće loše osmišljena, ono što je problem novog serijala je činjenica da se Lucas odlučio uz pisanje priče pozabaviti i režijom kompletne trilogije.
GEORGE, NA KRAJU DANA, PAMETNIJI OD SVIH…
Istina o kvaliteti je u biti negdje između. Prvi izdanak nove trilogije je bio (najlošiji) Phantom Menace, te je uslijedio (drveni) Attack of the Clones da bi ga zaokružio s (sjajnim) Revenge of the Sith. 22 godine bez režiranja je definitivno ostavilo traga na Lucasovim sposobnostima te se već s prvim dijelom vidjelo da mu je režija postala drvena (za razliku od sjajne režije ep.IV), ono što zasigurno nije pomoglo jest činjenica da su i dijalozi bili dosta drveni te bi sigurno bolje funkcionirali na kazališnim daskama nego na filmskom platnu. Drugi dio je režiju poboljšao donekle, dok su dijalozi glavnih likova postali još komičniji i drveniji. Treći dio je sve unaprijedio te se bez ikakvih problema etablirao kao najbolji dio u serijalu, Lucas (iako nabrušen na negodovanje fanova) je pokazao da još uvijek zna režirati kako akcijske tako i scene u kojima prevladavaju dijalozi. Ne treba posebno naglašavati da je nova trilogija počupala kino blagajne i zaradila tonu love. Prequel trilogija je donijela i nove fanove, inspirirala animirane serijale i naravno pozamašnu količinu novih igara. I zato, na kraju dana, George najpametniji…
Sokol ga nije volio…!
A sad da kažem i svoje mišljenje o spornom Jar Jar Binksu oko kojeg internet bruji još dan danas. Mene osobno Jar Jar nije uvrijedio niti najmanje, lik je sam po sebi glup i naivan te kao takav odrađen sjajno, mesa thinks da nije “osramotio” Star Wars serijal u tolikoj mjeri kako mnogi tvrde. Ako im zamjeram išta, onda je to način na koji su ga uveli u priču (poprilično bezveze) i kasniju odluku da ga potpuno marginaliziraju u narednim nastavcima. Pobornik sam tvrdnje da svaki lik može biti vrijedan ukoliko se napravi dobar, kako bi to rekli Ameri “character development“. Lucas je sam izjavio da će Jar Jar biti ključan dio tog dijela Star Wars trilogije, no kasnije je obzirom na sve kritike kojima je simpatični Gunganac počašćen, odlučio svesti njegovo pojavljivanje na minimum. Ali, Lucas ne bi bio Lucas da nije bio malo tvrdoglav, pa je tako Jar Jar dobio ključni dio/scenu (u kojem je opet pokazao svoju naivnost) u Attack of the Clones u kojem predlaže pune ovlasti za kancelara (kasnije imperatora). Zato kad mrzite Jar Jara sjetite se da on nije baš najpametnija osoba, roditelji su vas (nadam se) učili da nije pristojno rugati se i mrziti osobe ograničenih mentalnih sposobnosti.
NOVA TRILOGIJA, NOVE IGRE I POKOJI NOVI JUNAK
Logično zar ne? Budući Jedi Master Obi Wan je mlad i vitalan, Qui Gon Jin, Mace Windu, Yoda pa i sama kraljica/senatorica Amidala su tu, no nikako ne treba zaboraviti ni široku paletu Jedi vitezova koji su se pojavili u spin-off animiranim serijalima. Obzirom na solidan broj igara koje su pratile događanja originalne trilogije, Lucas Arts i razvojne kuće koje su si mogle priuštiti licencu razvoja Star Wars igara su popratile i novu trilogiju s “pokojom” igrom. Na sreću, ovaj put smo dobili više spin-off igara nego ikada, što je rezultiralo puno kvalitetnijim igrama, no o njima u trećem dijelu ovog mini-serijala.
Što se tiče kvalitete, ona je varirala od sjajnih (Racer) preko dobrih (Battle for Naboo) do očajnih (The Phantom Menace, Obi-Wan Adventures…i manje više sve ostalo). Pa idemo vidjeti kakav nam je kupus od igara to sve servirala Star Wars licenca po drugi put, no ovaj put u nešto manjem broju nego u “prošloj” trilogiji.
STAR WARS VIDEO IGRE [Phantom Menace – Attack of the Clones – Revenge of the Sith]
1. Star Wars Episode I: The Phantom Menace | Platforme: Windows PC/Playstation/Sega Saturn/Nintendo 64 | Godina: 1999. |
Samo ime govori, zar ne? Radnja ove igre vjerno prati radnju filma uz pokoji izlet izvan onog što smo mogli vidjeti na filmskom platnu. Najbolji primjer tog je dodatna avantura (koje nema u filmu) Kraljice Amidale i njenog šefa osiguranja kapetana Panake po Coruscantu. Sve u svemu, oduran gameplay, tona bugova i na kraju dana vrlo zaboravljiva igra.
Jedino vrijedno je Williamsova Duel of the Fates tema. Eminentni portali i časopisi je svrstavaju čak i u top 5 najgorih SW igara. Ja osobno ne bih išao tako daleko, ali da je grozna, grozna je.
2. Star Wars Episode I: Jedi Power Battles | Platforme: Playstation/Dreamcast/Gameboy Advance | Godina: 2000. |
Eh, kad bih morao odabrati jednu riječ da opišem Jedi Power Battles, ta riječ bi bila “kupus”. Igra koja je zamišljena prvo kao GBA eksluziva, pa promijenila fokus na kućne konzole (PSX, Dreamcast) puca po šavovima od starta. Žanrovski određena kao akcijska avantura na kraju dana ostavlja okus “instanciranja” onog dijela koji se svodi na avanturu. Prati radnju samog filma no uz određene izmjene i dodatke igrivih likova koji nisu imali neku težinu (u smislu radnje filma) u samom filmu, poput Mace Windua ili Adi Galie (oba Jedi Masteri).
Prosječna tragedija od igre u kojoj nam je glavno oružje light saber s kojim se borimo u deset nivoa koji su baziranu na događaje u filmu. Od igrivih likova tu su: Obi-Wan, Qui-Gon, Plo Koon, Adi Gallia i Mace Windu. Treba naglasiti da sa svakim prelaskom igre otključavamo dodatne likove s kojima možemo igrati (Amidala, Panaka, Darth Maul i Ki-Adi-Mundi). Kupus!
3. Star Wars Episode I: Obi-Wan’s Adventures | Gameboy Color | Godina: 2000. |
Jedna od onih igara koja je potvrdila da je vrijeme originalnog Gameboya (Colora) bilo gotovo. Horor kakav nam je THQ zajedno s Lucas Artsom priuštio je uistinu bio užasan. Igra prati radnju prvog filma u novoj trilogiji, ali isključivo iz perspektive mladog Obi-Wan Kenobija koji je u to vrijeme bio Jedi Padawan. Igra se proteže na devet nivoa u kojima se borimo protiv droida, lovaca na glave i ostalih beštija koje plaća trgovačka federacija.
Na raspolaganju za tamanjenje hrpe željeza i ostalih žitelja imamo blaster i naravno uvijek vjerni (i uvijek cool) light saber. Vizualno odurna (čak i za GBC standarde), kontrole bile toliko traljavo odrađene da su dovodile do tada nepoznatih razina ludila. Dobronamjeran savjet je da se klonite ove igre. A ako baš morate, nemojte!
4. Star Wars: Obi-Wan | Platforma: Xbox | Godina: 2001. |
Evo nam i prve Xbox Star Wars igre. Rekli bi stari, prva se nikad ne zaboravlja? Da, nažalost, u pravu su! Obi-Wan je igra koja prati istoimenog Jedi Padawana par tjedana prije događaja u Fantomskoj prijetnji i tijekom iste. Sama igra je jednostavno “ne-baš-tako-dobra”. Ali obzirom da su se u to vrijeme igre za Xbox mogle nabrojati na prste jedne ruke (nešto slično kao i PS3 igre na početku) svaka je već u startu trebala biti dobra.
S Obi-Wanom to nije slučaj. Jedino što je bilo dobro u ovoj igru bile su kontrole, sve ostalo…žali bože vremena utrošenog na razvoj. Igra je dobila odurne ocjene od strane kritike i igrača.
5. Star Wars Episode I: Racer | Platforme: Windows PC/Macintosh PC/Nintendo 64/Dreamcast/Gameboy Color/Arcade | Godina: 1999. |
Treba odmah reći, ova igra ne spada u igre koje prate radnju filmova vjerno (pa čak niti dijelom). No, u nazivu nosi Episode I i kao takva spada na ovaj popis. A sada hajmo na igru, koja je među najboljima za ovaj dio trilogije. Racer je izašao na tada sve popularne platforme, no izostanak s PSX-a i PS2 je bio blago rečeno začuđujući (kasnije ispravljeno s izdavanjem Racer REVENGE naslova). Kako samo ime igre kaže, ovo je “trkaći” naslov. Igru je krasio frenetičan gameplay, sjajni vizuali i fenomenalni zvučni efekti.
Najkvalitetnija verzija igre je bila naravno ona na Arcade mašinama, oko koje su se čak organizirali i turniri. Arcade verzija je grafički bila brutalno kvalitetna, no nažalost ne postoji nikakav kvalitetan video zapis koji bi vam to mogao prezentirati. Ako imate priliku isprobati ili jednostavno želite vidjeti kakva je igra bila imate moje srdačne preporuke. Samo budite na oprezu, “izjava” IT’S A NEW LAP RECORD! će vam se urezati u mozak. 🙂
6. Star Wars Episode I: Battle for Naboo | Platforme: Windows PC/Nintendo 64 | Godina: 2000. |
Igra sa stigmom u obliku uzora s kojim je direktno uspoređivana, a taj uzor je bio jedna od najboljih Star Wars igara. Rogue Squadron (o njoj više u trećem dijelu ovog mini-serijala) je poslužio kao template za Battle for Naboo, što je vidljivo od samog početka. Igra koja je izrađena na kosturu Rogue Squadrona ne može biti loša, pa je osim samog enginea dijelila i uzorove sjajne kontrole, sjajne zračne bitke kao i solidan storyline.
Sve u svemu dobra igra, ali problem je što je već sve manje više bilo viđeno u Rogue Squadronu pa je sve nekako djelovalo kao reskin ili mod originalne igre. Ako ste Star Wars fan, odigrati tek toliko, zbog opće kulture. 🙂
7. Star Wars Episode II: Attack of the Clones | Platforme: Gameboy Advance | Godina: 2002. |
Ako trebamo kandidata za najgoru Star Wars igru za prequel trilogiju, ne treba tražiti dalje od ovog GBA u(s)ratka. THQ se očito specijalizirao za loše GBA Star Wars igre, pa ni ova nije bila ništa bitno drugačija. Igra je u suštini odnosno većini gameplaya sidescroller akcijska beat-em up igra s lightsaberom. Znam, zvuči sjajno, ali nije.
Za handheld konzolu, bilo je tu svega. Pa smo imali vožnju, letenje, mahanja light saberom no sve to je bilo izvedeno na jednoj novoj razini lošeg. Da se ponovim još jednom, ako baš morate, nemojte!
8. Lego Star Wars: The Video Game | Plaftorme: Windows PC/Macintosh PC/Playstation 2/Playstation 3/Xbox/Xbox 360/GameCube/Gameboy Advance | Godina: 2005. |
Nikad nisam bio fan Lego igara (još od tamo davnog Lego Islanda), a da postanem nije pomogla niti Star Wars licenca. Iako mogu cijeniti kvalitetu izrade i sam koncept zabave koju je Lego Star Wars imao (i ima još uvijek) jednostavno se nisam mogao “ufurati” u igru (niti jednu od njih).
Sama igra prati potpuno prequel trilogiju, od prvog do zadnjeg filma. Igra je postigla zavidan uspjeh i pokupila je sjajne ocjene u recenzijama. Ako inače volite Lego igre, svakako isprobajte, možda vam se svidi.
9. Star Wars Episode III: Revenge of the Sith | Platforme: Playstation 2/Xbox/Gameboy Advance/Nintendo DS/Java Mobiteli | Godina: 2005. |
Još jedna ispod prosječna igra za kvalitetu kakvu nudi Star Wars licenca, a najgore od svega je što je bazirana na kako sam već spomenuo, najboljem filmu u trilogiji. Igra nam pruža na raspolaganje Anakina ili Obi-Wana s kojima možemo proživjeti ključne dijelove filma koji se protežu na 17 nivoa. Ključni dio gameplaya su bile lightsaber borbe koje su moram reći bile solidne. Ono što krasi ovu igru su genijalne ideje ali overall izvedba nije bila na razini.
Revenge of the Sith nam nudi mogućnost alternavnog završetka (kao i izmjene pojedinih događaja u nekim ključnim dijelovima filma) gdje kao Anakin imate priliku ubiti Obi-Wana te se sa svim udovima vratiti kod svog “šefa” Lorda Sidiusa odnosno imperatora. No to nije bilo sve, u sklopu takvog završetka Vader bi ubio Imperatora i na taj način postao vladar galaksije (sjajno rekao bih). Ako baš volite loše igre, probajte, možda vam se i svidi na kraju.
Ne baš sjajna berba ovaj put?
Blago rečeno, da. Prequel trilogija je definitivno mogla biti izvor za više igara koje bi pratile originalnu priču. Ali, ako je suditi po kvaliteti naslova koji su ipak odlučili pratiti radnju, možda je i bolje da ih nije bilo u velikom broju. Par iznimki je ipak osvjetlalo obraz prequela i na taj način ipak ostavila nešto u nasljeđe. Nemogu se oteti dojmu da je većina ovih igara izdana samo da pokupi lovu jašući na valu uspjeha kojeg su filmovi podigli. Kako god bilo, ono što slijedi u nastavku ovog mini-serijala je najbolje što Star Wars licenca može ponuditi, a neke od njih spadaju u najbolje igre svih vremena.
Spremite se za KOTOR serijal, X-Wing, Rogue Squadron, Starfighter, Republic Commando i još par genijalnih uradaka, a do tada: “The Force will be with you, always…” 😉
Leave a Comment