Epic Games je službeno objavio Unreal Engine 5 2021. godine i tako dopustio brojnim developerima da potpuno besplatno koriste ovaj napredni engine. Međutim, ugovorena naknada od 5% počinje kada vaš naslov zaradi više od 1 milijun dolara, odnosno kada se proda u određenoj nakladi. Još uvijek nije objavljena nijedna igra koja koristi Unreal Engine 5, ali zato postoje neke za koje je najavljeno ili potvrđeno da su u razvoju te da koriste Epicov najnoviji engine. Primjerice, Unreal Engine 5 koriste S.T.A.L.K.E.R 2, Kingdom Hearts 4, Senua’s Saga: Hellblade 2, Mass Effect i mnogi drugi naslovi.
Unreal Engine 5 itekako može oblikovati budućnost gaminga. Još je izrazito nov engine, što znači da Epic Games ima jako puno vremena za njegovo popravljanje i nadogradnje. Njima ovo itekako ide u korist jer mogu dobiti povratne informacije, ali u korist ide i svim developerima koji se odluče razvijati svoje kreacije u ovom engineu. Za razliku od svojeg prethodnika, Unreal Engine 5 je dizajniran da bude izrazito međuplatformski, što znači da se igre stvorene pomoću enginea mogu lako prenijeti na širok raspon uređaja i platformi, uključujući konzole, računala i mobilne uređaje. Također je dizajniran da bude vrlo jednostavan za korištenje, s nizom alata i značajki koje developerima olakšavaju stvaranje igara. Osim toga, dizajniran je za integraciju sa širokim rasponom drugih tehnologija, uključujući virtualnu stvarnost, proširenu stvarnost i cloud gaming. To bi moglo dovesti do novih i inovativnih iskustava igranja koja uključuju ove tehnologije.
Prednosti i nedostaci?
Kao što sve na ovom svijetu nije savršeno, tako i sam Unreal Engine 5 nije savršen. Iako možda ima veći broj prednosti, ima i tu nekoliko nedostataka koji ozbiljno utječu na njegov marketinški plan. Prva prednost je da uključuje tehnologije Nanite i Lumen. Nanite je novi geometrijski sustav koji omogućuje gotovo neograničene geometrijske detalje u igrama i renderiranje iznimno visokih razina detalja u stvarnom vremenu, dok je Lumen novi globalni sustav osvjetljenja koji omogućuje realističnije osvjetljenje i sjene. Lumen koristiti takozvani Dinamički GI (Global Illumination) što znači da će se osvjetljenje mijenjati u stvarnom vremenu kako se mijenja okolina. Druga prednost je da podržava konzole i hardver sljedeće generacije, a primjerice, ako se pojavi PlayStation 6, igre će se vrlo lako moći presložiti i razvijati na Unreal Engineu 5 čak i za najnovije konzole. Treća prednost je ta da uključuje novi audio motor i podršku za prostorni zvuk, kao i napredne fizičke mogućnosti koje omogućuju realistične simulacije dinamike tekućina, tkanine i razaranja.
Kao četvrta prednost navest ćemo poboljšanja korisničkog sučelja. Korisničko sučelje u Unreal Engineu 5 je redizajnirano kako bi postalo intuitivnije i jednostavnije za korištenje. To uključuje nove značajke poput mogućnosti sažimanja izbornika, pojednostavljene alatne trake i poboljšanu navigaciju, odnosno lakše se snaći u svim aspektima engeina. Peta prednost je ta da ima izrazito razvijen sustav animacija. Unreal Engine 5 uključuje novi sustav animacije pod nazivom Control Rig, koji omogućuje napredniju kontrolu i manipulaciju animacija. Ova tehnologija se može koristiti za stvaranje složenijih i dinamičnijih animacija za likove i objekte u igri. Osim toga, kako je već navedeno, Unreal Engine 5 može se integrirati sa širokim rasponom tehnologija i platformi, uključujući virtualnu stvarnost, proširenu stvarnost, igranje u oblaku i još mnogo toga. Za virtualnu stvarnost (VR) i proširenu stvarnost (AR), Unreal Engine 5 uključuje značajke i alate posebno dizajnirane za stvaranje VR i AR iskustava, uključujući podršku za popularne VR i AR uređaje kao što su Oculus, HTC Vive i Microsoft HoloLens. Naime, Unreal Engine 5 uključuje i podršku za napredne AI mogućnosti, uključujući strojno učenje i obradu prirodnog jezika, omogućujući razvojnim programerima stvaranje inteligentnijih i osjetljivijih likova u igri.
Prvi nedostatak Unreal Engeina 5 je da još uvijek ima strmu krivulju učenja posebno za nove programere koji nisu upoznati s razvojem igara. To znači da je vrlo teško ovladati njime i svladati ga, a pitanje je koliko dugo se treba koristiti kako bi imali neki osjećaj za što je sve sposoban engine. Drugi nedostatak Unreal Enginea 5 je hardverska zahtjevnost. Pošto je vrlo napredan engine, zahtjeva i mašinu od računala za besprijekoran rad, jer ipak treba to sve pokrenuti i učitati. Ovo može utjecati na developere koji rade s ograničenim budžetom. Kao treći nedostatak naveli bismo skupo licenciranje. Unreal Engine 5 je prije svega komercijalni engine, što znači da developeri moraju platiti naknade za licenciranje da bi ga koristili. Iako postoji besplatna verzija enginea, oni koji žele pristupiti svim njegovim značajkama morat će platiti licencu. Četvrti nedostatak je ograničena mobilna podrška. Iako je Unreal Engine 5 izrazito višeplatformski, nije tako snažno prisutan na tržištu mobilnih igara kao drugi grafički pokretači poput Unityja. To može biti nedostatak za programere koji su prvenstveno fokusirani na razvoj mobilnih igara, a pitanje je u kojoj mjeri i kako se mogu razvijati mobilne igre u Unreal Engineu 5, jer do sada nije najavljena ni jedna mobilna igra koja u razvoju koristiti spomenuti engine, a pitanje je i na kojim sve markama i mobitelima bismo takve napredne igre mogle igrati.
Vrijeme potrebno za razvoj igre u Unreal Engineu 5 može uvelike varirati ovisno o složenosti i opsega igre, kao i veličini razvojnog tima i razini iskustva developera u radu s engineom. Općenito, razvoj igre od početka do kraja može trajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina. Međutim, važno je imati na umu da je razvoj igre složen proces koji uključuje mnogo različitih faza: planiranje, dizajn, programiranje, testiranje i poliranje. Svaka faza zahtijeva posebnu pozornost na detalje i može povećati ukupno vrijeme razvoja.
U konačnici, Unreal Engine 5 je dizajniran da bude vrlo fleksibilan i prilagodljiv, omogućujući razvojnim programerima stvaranje širokog spektra igara i iskustava korištenjem alata i tehnologija koje najbolje odgovaraju njihovim potrebama. Kroz nekoliko godina vidjet ćemo u kojem će smjeru ići ovaj engine, a za nekoliko mjeseci izlazi Redfall koji će vrlo vjerojatno biti prva igra izdana, koja je u svom cjelokupnom razvoju koristila Unreal Engine 5.
Popis najavljenih igara koje koriste Unreal Engine 5
Izlazak nekoliko Unreal Engine 5 igara potvrđen je za ovu godinu. Nadamo se da to znači da nećemo morati predugo čekati da ih iskusimo. Razvojni timovi svih veličina rade s Unreal Engineom 5, a postoji i raznolik raspon igara za koje je već potvrđeno da koriste engine. Osim toga, neke od igara na listi su također već izdane, ali će u svom daljnjem razvoju koristiti najnoviji engine:
- Lyra – 2022.
- Fortnite – Chapter 3 sezona 1 će službeno koristiti Unreal Engine 5
- The Matrix Awakens – 2021.
- Mortal Online 2 – 2022.
- Cepheus Protocol – 2022.
- The Bus – 2022.
- Redfall – 2. svibnja 2023.
- Layers Of Fear – lipanj 2023.
- The Day Before – 10. studenoga 2023. (????)
- Ark 2 – 2023.
- Hell Is Us – 2023.
- Maximum Football – 2023.
- Off The Grid – 2023.
- Paranormal Tales – 2023.
- Rennsport – 2023.
- Repo Man – 2023.
- STALKER 2: Heart Of Chernobyl – 2023.
- Stray Souls – 2023.
- Wronged Us – 2023.
- ArcheAge 2 – 2024.
- Black Myth: Wukong – 2024.
- Dreamhouse: The Game – 2024.
- Mictlan: An Ancient Mythical Tale – 2025.
- Abandoned – TBA
- Arker: The Legend Of Ohm (3D) – TBA
- Ashes Of Creation – TBA
- Avowed – TBA
- Ballistic Moon’s Unreal Engine 5 Game – TBA
- Code: To Jin Yong – TBA
- Deadrop – TBA
- Dragon Quest 12: The Flames Of Fate – TBA
- Echoes Of The End – TBA
- The First Descendant – TBA
- G.I Origins – TBA
- ILL – TBA
- Instinction – TBA
- Into The Echo – TBA
- Kingdom Hearts 4 – TBA
- Legend Of Ymir – TBA
- Primitive – TBA
- Project: A.I.D.A. – TBA
- Project M – TBA
- Project RYU – TBA
- Quantum Error – TBA
- Rooted – TBA
- Senua’s Saga: Hellblade 2 – TBA
- Shadow Of Conspiracy: Section 2 – TBA
- Silent Hill 2 Remake – TBA
- Silent Hill: Townfall – TBA
- Squirrel With A Gun – TBA
- State Of Decay 3 – TBA
- Stormgate – TBA
- Tekken 8 – TBA
- Vigilance 2099 – TBA
- The Witcher Polaris – TBA
- The Witcher Remake – TBA
- Witches Of The New World – TBA
- The Wrestling Code – TBA.