U ruke nam je došao zanimljiv komad hardwarea. Radi se o 3D monitoru renomiranog proizvođača LG. Relativan je pojam koliko je ljudima bitno imati dobar monitor, a oko tog pitanja redovito se vode polemike i lome koplja: Treba li potrošiti više ili manje novca na monitor? Za dobivanje pravog odgovora moramo sagledati jako puno čimbenika koji će utjecati na pravu odluku. U ovom tekstu pokušat ćemo razriješiti jedan takav problem i bar malo predstaviti komad hardwarea koji nas je u prvu ruku ostavio sasvim ravnodušnim. Ipak, nakon zbrajanja pozitivnog i negativnog, mišljenje se definitivno promijenilo.
POLEMIKA
Pri odabiru monitora morate si zadati prvu i glavnu smjernicu, a to je određivanje svrhe monitora. Monitore svi trebamo, ali se, uglavnom, dijelimo na dvije vrste korisnika. Prvi su, prosječni korisnici, oni kojima monitor treba samo za igranje igara ili gledanje filmova, a i za neke manje zahtjevne poslove pisanja u Wordu i slično. Takvi korisnici ne zahtijevaju ultra napredan monitor za ugodan i normalan rad, kao što je to slučaj s drugom vrstom korisnika – grafičarima. Što se tiče grafičara oni su jako zahtjevna skupina korisnika kojima za ozbiljan rad zbilja treba monitor s nekom naprednom matricom, tipa IPS (In-plane switching), koji ima puno realniji prikaz boja, kontrasti su bolji, kao i prikaz crne boje. No, takvi monitori su i po nekoliko tisuća kuna skuplji od „običnih“ monitora s TN (Twisted nematic) matricom, kao što je i naš testni model. Takvi zahtjevni korisnici i dan danas znaju koristiti stare monitore s katodnom cijevi koji imaju najbolji prikaz i dubinu crne boje, a vrijeme odaziva, kod katodne cijevi, je trenutno. Ako ne spadate u takvu skupinu, čitajte dalje, jer se radi o monitoru za velike mase, onima kojima monitor služi prvenstveno za zabavu i „svakodnevno“ korištenje.
TREĆA DIMENZIJA ZA MASE
Cjenovno se monitori mogu podijeliti u tri klase. Niža klasa je ona u kojoj je cijena monitora do nekih 1000 kn, srednja klasa je recimo od 1000 do 2500 kn, a viša, napredna, klasa je iznad toga. Naravno postoji puno varijacija u tim klasama pa se ne možemo držati cjenovnog ranga kao točno određene granice, ali poslužit će vam kao putokaz. Naš primjerak, LG Cinema 3D D2342P, po svojoj cijeni spada u srednju klasu monitora i kod nekih trgovaca se može pronaći i po cijeni od 1600 kn pa na više.
LG Cinema 3D D2342P je 23 inčni LCD sa LED pozadinskim osvjetljenjem. Čistog je dizajna, napravljen je od crne glatke plastike. Nekoliko četvrtastih gumba za namještanje postavki nalazi se u donjem desnom kutu, kao i jedan veći okrugli gumb za uključivanje i isključivanje, koje je osvijetljeno plavom LED bojom. Stalak na kojem se ekran nalazi ne zauzima previše mjesta, iako nije jedan od najmanjih. Nagib mu je 15-ak stupnjeva u vertikalnom smjeru, dok u horizontalnom ne postoji te ga se ne može pomicati, no to kod monitora u ovom cjenovnom rangu i ne očekujemo jer 3D tehnologija zahtijeva poprilično ravno gledanje u ekran.
LG UZVRAĆA UDARAC
Iako 3D u svijetu monitora i televizora nije novitet, svakako je jedna od novih stvari kod prosječnog korisnika, pogotovo u našim krajevima gdje se ljudi još nisu potpuno prebacili ni na Blu-Ray standard, a kamoli 3D filmove. Televiziju neću ni spominjati jer to nema smisla u državi u kojoj se tek nedavno počeo koristiti digitalni signal kao glavni za prijenos televizijskog programa. Rezolucije još uvijek, u većini slučajeva, nisu HD, a 3D sadržaj na televiziji možemo samo sanjati. Što se tiče korisnika koji filmove gledaju na PC-u ili ga koriste kao media centar, situacija je bolja jer je sada lakše doći do filmova snimljenih u 3D tehnologiji.
Iako zasada nije postigao pretjerani utjecaj na tržištu 3D televizora, nije pretjerano utjecao na standard, LG je odlučio ponuditi jeftina 3D rješenja za područje računala, putem svoje Cinema 3D tehnologije i standarda. Prisjetimo se, prva generacija 3D monitora za računala bila je izgrađena na Nvidia 3D Vision tehnologiji, a za doživljaj 3D-a morali smo koristiti aktivne naočale koje su zahtijevale i baterije, a bile su do zla boga skupe. Cinema 3D je drugačija. Bilo koje 3D naočale pokupljene iz lokalnog kina će poslužiti svrsi.
Pretjerane razlike u 3D prikazu nema, a puno je jeftinija solucija, upravo radi tih jeftinih naočala. U paketu s ovim monitorom ćete dobiti jedne „plastičnjače“ te još jedan primjerak koji je u biti samo par polariziranih stakala koje možete prikvačiti na svoje dioptrijske naočale, ukoliko ste osoba koja ih koristi.
Podržani su svi standardni načini prikaza slike (frame packing, side-by-side te top i bottom). Također je moguće i zamijeniti slike desno-lijevo. Jedina primjedba ide na račun kuta gledanja, koji je zaista mali u 3D-u, a kod 2D načina se, također, pojavljuje tako što imamo privid da slika postaje lagano roze boje ako gledamo monitor „sa strane“ pod kutom. No, zaista, nije tako strašno, dapače čak bih dao i palac gore za izvedbu ako ga usporedim s nekim drugim monitorima iz klase kod kojih je situacija puno gora. Jednom kada fino podesite monitor i kad se malo naviknete na njega, čak ni pri gledanju 3D sadržaja nećete imati problema.
KVALITETA SLIKE
O 2D načinu rada se da diskutirati, iako mislim da je po svojoj kvaliteti zaista na razini. Prikaz crne boje nije toliko dubok, ali je dobar prvenstveno radi činjenice da je pozadinsko osvjetljenje LED, a testovi pokazuju veliku razinu detaljnosti s jako niskom količinom šuma. Pozitivna je stvar što monitor zbilja možete detaljno kalibrirati putem ručnih postavki, od detalja kao što su razine RGB-a, kontrasta i količine crne boje, a postoje i razni presetovi. Nativna rezolucija monitora je 1920x1080p, a najbolju čistoću slike smo dobili na postavkama od 1680x1050p pri 60Hz. Pozitivna stvar, no pomalo i čudna, jest ta da tekst izgleda jako dobro i čisto dok je monitor spojen preko D-sub priključka, gotovo jednako kao i preko HDMI-a ili DVI-a. Poslastica je također što ovaj monitor posjeduje sva tri priključka. No veliku ulogu pri finom ugađanju prikaza teksta igraju i sami windowsi sa svojim TrueType kalibriranjem. Sve u svemu, kada se malo poigrate sa svim postavkama, kako od samog monitora tako i od windowsa i drivera, možete dobiti zaista odličnu sliku. Razmak među pikselima iste boje je 0,265mm, a LG navodi vrijeme odaziva od 5ms, što je otprilike točno.
ZAKLJUČAK
Kao što ste i sami mogli zaključiti iz teksta, ovo definitivno nije monitor kojeg bi netko odabrao za profesionalan rad. S druge strane, moramo uzeti u obzir sve druge faktore koje smo spomenuli, a to su LED osvjetljenje koje samo po sebi poboljšava opći dojam i prikaz crnila. Zatim 3D, ne znam kako ovo posebno naglasiti, ali radi se o 3D-u! Uzmite prosječan monitor, s naglašavam, jako dobrom slikom i dodajte na njega 3D tehnologiju te relativno nisku cijenu. Ovo je svakako monitor za zabavu i svakodnevnu upotrebu.
I da, nismo zaboravili, a namjerno smo htjeli ostaviti za kraj da posebno naglasimo. Igranje je zakon na ovom monitoru! Ipak se Goodgame vrti oko zabave, a vjerujte nam Left 4 Dead 2 i Bad Company 2 koje smo probali na ovom monitoru izgledaju impresivno! 3D definitivno dodaje dodatnu dimenziju zabavi i samo zbog toga se isplati imati ovakav monitor. Eto vam odgovora! GG!
Zahvale LG Electronics-u Hrvatska na ustupljenom monitoru.
Leave a Comment