INFO BOX
- DEVELOPER: Deck Nine
- PUBLISHER: Square Enix
- PLATFORME: PS4, Xbox One, PC
- ŽANR: Epizodna Avantura
- DATUM IZLASKA: 31. kolovoza 2017.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Bilo da se radi o filmovima, literarnim djelima ili video igrama, prequeli uvijek izazivaju podijeljeno mišljenje kod publike. Neki ih smatraju produktima slabosti autora zbog nedostatka ideja i kreativosti, drugi ih pak vole jer na taj način mogu više doznati o likovima i događajima koji su prethodili njihovim omiljenim djelima, no kako god, nepobitna je činjenica da ih je svakih danom sve više i više. Još jedan takav naslov stiže nam i u režiji Square Enixa i razvojnog tima Deck Nine, koji su zajedničkim snaga spremili prequel Dontnodovom velikom hitu i jednom od najugodnijih iznenađenja posljednjih nekoliko godina, epizodne interaktivne avanture Life is Strange.
Za razliku od originalne igre, Life is Strange: Before the Storm stiže nam u nešto skraćenom, trodjelnom formatu, a prva epizoda pod imenom Awake već je pred nama, no je li na putu da nadmaši veoma dobri original ili se ipak radi samo o „most – produktu“ koji će nam poslužiti da ostanemo zagrijani za ovaj serijal i igramo ga do izlaska punokrvnog nastavka (na kojem Dontnod trenutno radi)? Odgovori se kriju u nastavku teksta..
Zatišje pred buru
Budući da je Life is Strange: Before the Storm prequel-priča koja će biti ispričana kroz tri epizode (originalna igra imala je pet epizoda), neke stvari u igri već će nam biti poznate, no vrijeme je da pojedine događaje koji su prethodili onima iz originalne igre vidimo iz perspektive nove glavne protagonistice, 16-godišnje Chloe koja je u originalnoj igri bila svojevrsni sidekick glavnoj protagonistici Maxine.
Radnja Before the Storma odvija se tri godine prije one iz originala te je primarno fokusirana na Chloeinu vezu s zagonetnom Rachel Amber, popularnom curom iz škole čiji smo nestanak istraživali tijekom cijele originalne igre. Naime, dvije godine nakon tragične nesreće u kojoj je izgubila oca, Chloe se i dalje ne može pomiriti s gubitkom te ne može obuzdati svoje emocije, koje variraju od teške depresije do žestoke agresije, zbog čega konstatno upada iz nevolje u nevolju, a jedinu pravu utjehu i smirenje pronalazi u Rachelinom prijateljstvu. Na koji način će se njihovo prijateljstvo razvijati od njihovog prvog susreta pa do kraja ovog prequela, doznat ćemo tijekom nekoliko idućih mjeseci, no jedno je sigurno – scenaristi i developeri očito su imali glavni fokus na što stvarnijim emocijama i tinejdžerskim problemima glavnih protagonistica s kojima se gotovo svi igrači mogu poistovjetiti. Iste su u cjelosti uspjeli iste prenijeti u igru, što je vidiljivo tijekom 2-3 sata igre, koliko je potrebno za završetak epizode.
Baš kao i original, i Life is Strange: Before the Storm je interaktivna epizodna avantura, čija se osnovna premisa svodi na istraživanje i razgovor s likovima. Jednostavan gameplay nekima se neće svidjeti, no ponavljam, radi se o interaktivnoj avanturi čiji cilj i nije da vam podigne adrenalinsku skalu na 300, već da vas opusti i provede kroz lijepo osmišljenu priču o odrastanju, prijateljstvu i mnogočemu što je svatko od nas proživio tijekom svoga tinejdžerskog perioda.
Prebacivanje fokusa s Maxine na Chloe kao glavne igrive protagonistice znatno je utjecalo i na samu gameplay mehaniku igre. Ovaj put nema više „premotavanja“ vremena zahvaljujući kojem je Maxine mogla promijeniti neku svoju odluku ukoliko nam se ista ne sviđa. Sada sve djeluje realnije te smo uglavnom prepušteni tijeku i ishodu naših dijaloga s drugim likovima, a kada smo već kod dijaloga, svakako je red da spomenemo i još jedan novitet – tzv. Backtalk, koji zapravo predstavlja intenzivne i brze dijaloge i reakcije koje Chloe imati na raspolaganju, a koji mogu popraviti ili pogoršati situaciju prilikom razgovora s likovima tijekom igre (npr. nekad će vam vaša agresivnost prilikom tih razgovora biti od koristi jer ćete ili zastrašiti ili impresionirati sugovornika, dok ćete takvim svojim ponašanjem kod drugih izazvati suprotnu reakciju i stvoriti si još više problema), tako da ćete tijekom razgovora sada više paziti što govorite i kako reagirate.
Možda na prvu tako ne izgleda, no Before the Storm je, baš kao i originalna igra, sadržajno prilično siromašna igra. Kao i u prvoj igri, većinu vremena provest ćemo hodajući od lokacije do lokacije, razgovarajući s raznim likovima ključnim za razvoj priče i usput crtajući grafite na raznoraznim mjestima, čime su autori igre odlučili malo produljiti trajanje igre, no ipak se tijekom igranja nećemo moći oteti dojmu da igri jednostavno nedostaje sadržaja, unatoč tome da je primarni fokus ovog ostvarenja na nečemu sasvim drugom.
Life is Strange v1.5
Tehnička unaprijeđenja Before the Storma vidljiva su na svakom koraku, iako se ne radi o nekim drastičnim promjenama. Grafika u igri doživjela je očekivani upgrade, koji dolazi sa znatno ispeglanijim grafičkim pokretačem i nešto detaljnijim prikazom, no prava vrijednost ove igre leži u fantastičnoj atmosferi kojoj najviše doprinose sjajni soundtrack koji stiže u režiji atmosferičnog britanskog benda Daughter te odlična glasovna gluma, unatoč činjenici da su za potrebe ovog prequela angažirani potpuno novi glumci (Chloe tako ima potpuno novi glas, jer glumica Ashly Burch koja je u originalu posudila glas Chloe, nije bila angažirana zbog štrajka glasovnih glumaca, ali je zato sudjelovala kao konsultant na pisanju scenarija ovog prequela). Uz nešto ugodnije i intuitivnije kontrole te znatno poboljšani dijaloški sustav i interakciju, a sve to Before the Storm čini znatno ugodnijim iskustvom za igranje.
Nije loše, čekamo drugu epizodu…
Unatoč nešto sporijem početku i jako malo noviteta, Life is Strange: Before the Storm – Episode 1: Awake ipak uspjeva zadržati sjajnu atmosferu originala i isporučiti nam zanimljivu, ali ipak nešto manje intrigantnu priču. U kojem će se smjeru razvijati ta priča, donekle možemo i pretpostaviti, a hoće li nam preostale dvije epizode donijeti još poneki novitet na polju gameplaya i gameplay mehanike, za sada nismo sigurni, no prema svemu dosad viđenom, Deck Nine je na pravom putu da nam pruži dovoljno zanimljivu i primamljivu priču dostojnu originalne igre. Preporuka za sve ljubitelje interaktivnih avantura, uz napomenu da obavezno prije ove odigraju i originalnu igru, bez obzira što je radnjoj smještena iza ove.
Leave a Comment