INFO BOX
- DEVELOPER: Insomniac Games
- PUBLISHER: Sony Interactive Entertainment
- PLATFORME: PS4
- ŽANR: Open world akcijska avantura
- DATUM IZLASKA: 7. rujna 2018.
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Nije tajna da je zaista teško pronaći kvalitetnu i dobru superherojsku igru. Doista su rijetke one koje se izdvajaju iz mora prosječnih, ispodprosječnih i katastrofalnih naslova inspiriranih superherojima i njihovim avanturama, no presedan i dokaz da se jedna takva dobra igra doista može napraviti, predstavlja Rocksteadyjev Arkham serijal s Batmanom u glavnoj ulozi. A što je s najčešćim gostom superherojskih igara, Spider-Manom?
Spidey je svakako najčešći i najeksploatiraniji superheroj kojeg smo tijekom posljednjih tridesetak godina viđali u video igrama, međutim dobar dio igara s „prijateljskim susjedom“ iz New Yorka uglavnom nije bio vrijedan naše pažnje, naravno uz nekolicinu izuzetaka. Sony, koji je svoj posao na ovoj generaciji konzola sa svojim ekskluzivama odradio i više nego sjajno, i te kako je bio svjestan popularnosti „čovjeka-pauka“ te je za potrebe nove velike spektakularne PS4 ekskluzive odlučio angažirati svoje stare znance, ekipu iz Insomniac Gamesa (Ratchet & Clank, Resistance), a jesu li Insomniaci na kraju uspjeli isporučiti Spider-Man igru koju smo već godinama čekali i je li ogromni hype oko dolaska Marvel’s Spider-Mana doista opravdan? Odgovor na ovo pitanje već znate, no idemo redom…
Ima li Sony još jednu ubojitu PS4 ekskluzivu?
Bez previše filozofije i bilo kakvog pretjerivanja, Marvel’s Spider-Man je dosad najambicioznija Spidey igra koju smo ikada zaigrali, a da su Sony i Insomniac cijelom projektu pristupili s enormnom količinom pažnje i posvećenosti, govori i činjenica da smo s igrom dobili i potpuno novu, dosad neispričanu priču prepunu obrta, dinamike i genijalnih homagea cjelokupnoj Marvel franšizi (naravno, tu je i neizostavni Stan Lee, čiji vas came očekuje već skoro na početku igre).
Naime, radnja Marvel’s Spider-Mana odvija se osam godina nakon što je Petera Parkera ugrizao radioaktivni pauk i pretvorio ga u jednog od najcool superheroja ikada. Peter Parker sada ima 23 godine i prilično bogat superherojski staž, više ne radi za Daily Bugle (za njega doduše radi Mary Jane), a svoje dane, uz svoje uobičajene superherojske aktivnosti, provodi radeći u labosu kod doktora Octaviusa (pazi ti to…), usput boreći se s emocijama koje ima prema Mary Jane, trudeći da ponovno zapali iskru između njih dvoje.
Kako ne bismo previše spoilali i pustili vas da sami otkrijete sve čari nove Spideyeve avanture, samim detaljima priče pozabavit ćemo se vrlo površno te vam otkriti kako će se Spider-Man ovaj put morati suočiti s novom velikom prijetnjom koja je okupirala New York – mističnom kriminalnom organizacijom po imenu Inner Demons, koju predvodi zagonetni Mister Negative, no naravno, to ne znači da tijekom naše avanture nećemo naletjeti i na ponekog drugog klasičnog zlikovca. Štoviše, bit će ih toliko da će vam se u glavi zavrtjeti…
Sama priča veoma je zanimljiva i drži pažnju sve do kraja, a posebno oduševljava način na koji su autori uspjeli stvoriti balans između igranja s Peterom Parkerom i Spider-Manom (i Mary Jane, u pojedinim dionicama igre), tako da svaki segment bude podjednako važan. To je ujedno jedna od najjačih karika cijele igre, jer rijetko se događa da u superherojskim igrama imamo podjednako značajne dijelove igre u kojima igramo u ulozi super heroja i njegovog „normalnog izdanja“. Također, fascinira i način na koji je iskorištena cjelokupna Spider-Man franšiza, što je rezultiralo nevjerojatnim brojem referenci i likova koje ćemo susresti tijekom igre – dovoljno je spomenuti da su pored već spomenute Mary Jane u igri prisutni i aunt May, Yuri Watanabe, Norman Osbourne, kao i cijela plejada Spideyjevih najvećih protivnika i zlikovaca (već spomenuti Mister Negative, zatim Kingpin, Shocker, Electro, Rhino, Vulture, Taskmaster i mnogi drugi). Zaista je nevjerojatna količina referenci i likova koje su Sony i Insomniac uspjeli stisnuti u igru, a takvo što svakako će znati cijeniti svaki iole ozbiljniji Marvelov fan.
Da mi je biti Spider-Man, bar na jedan dan..
Vi ste Spider-Man i New York je vaše veliko igralište – što više poželjeti? Možda jako dobru gameplay mehaniku? Checked! Ogromnu količinu sadržaja? Checked. Ma sve je tu, bez brige…
Marvel’s Spider-Man je klasična open world akcijska avantura koja se ni po čemu ne razlikuje od sličnih naslova, naravno osim po tome što igrate s jednim od mnogima najdražih superheroja i pri tome veoma se zabavljate. Dakle, pred vama je ogromni, vjerno dočarani New York koji će tijekom igre biti vaš pravo malo igralište. Uz sjajne glavne misije koje prate veoma dobru priču, Velika Jabuka krije i bezbroj sporednih misija koje nadalje otključavaju dodatne dijelove priče (i sadrže i poneki easter egg ili tajnog zlikovca), a te misije su zaista raznolike te ćete se tijekom obavljanja istih doista osjećati kao superheroj.
Sam koncept igre uglavnom je uobičajen za igre otvorenog tipa. Tu prije svega mislimo na kontrolne tornjeve koji uglavnom služe za otključavanje mape i dodatnog sadržaja na istoj. Slično viewpointovima iz Assassin’s Creeda ili kontrolnim tornjevima iz Far Cryja, ovdje nas očekuju policijski komunikacijski tornjevi koje moramo hakirati kako bismo mogli pratiti što se događa na policijskoj vezi i pravovremeno reagirali i spriječili zločin, ali i otključali na mapi hrpu collectiblesa i dodatnih aktivnosti. Na nesreću, random misije koje nam igra svako malo daje, ujedno su i njena najslabija točka, pa ćemo se (prije nego nastavimo hvaliti igru) nakratko istima i pozabaviti. Naime, iako su potpuno opcione i ne služe ni za što drugo osim za grindanje i nabrijavanje lika (eh da, igra ima i priličnu količinu RPG elemenata u vidu skillova, craftinga i raznoraznih gadgeta i nabrijavanja istih), te proceduralno generirane misije iritantno su repetitivne i vrlo brzo dosade, jer kada po milijuniti put spriječite istu pljačku, nalupate rulju dilera ili spasite otetu osobu iz prtljažnika automobile, stvari postanu jako naporne i veoma nezanimljive. Na sreću, i bez tih misija, sadržaja u igri je dovoljno da vas zadrži barem 30ak sati.
Još prije samog izlaska Marvel’s Spider-Mana, jedina prava usporedba i igra kojoj je ova Insomniacova PS4 ekskluziva težila jeste ranije spomenuti Arkham serijal. Dosta toga, Spidey i posuđuje od navedenog Rocksteadyjevog serijala. Nešto radi bolje, nešto podjednako, a nešto ipak lošije. Sama mehanika igre dosta je slična Arkham igrama, s tim da se većina iste ipak odvija na otvorenom prostoru, što kod Batmana baš i nije slučaj. No, opet, tu su svi glavni elementi Arkham igara, poput free roamanja kroz veliki otvoreni svijet i rješavanja glavnih i sporednih questova i brojnih izazova (tu su i razne druge aktivnosti, poput fotografiranja po gradu, rješavanja zanimljivih mozgalica u laboratoriji u ulozi Petera Parkera, skupljanje ruksaka s raznoraznim Spidey vintage goodiesima, otključavanja ogromnog broja kostima, a ne treba zaboraviti i ni Challenge misije koje su zapravo time trialsi s bonus tokenima kao nagradama), šuljanja (stealth igra značajnu ulogu u igri, no nekad baš i nije najbolje realiziran, kao što je slučaj, recimo, u Arkham igrama) i naravno borbe koja je dobrim dijelom kopi-pejstana iz višestruko navedenog uzora, no ipak uz određene modifikacije koje ju donekle čine svježom, no ne nužno i boljom. Naime, sama borba neodoljivo podsjeća na onu iz Arkham igara s tim da je zbog Spideyejeve agilnosti ista dobila i na vertikalnosti i zračnim napadima. Broj poteza i finishera (uz Focus kojim privremeno postajemo otporniji i opasniji) zaista je veliki i sve izgleda veoma atraktivno, no borba ipak ponekad zna biti zamorna, prije svega iz dva razloga. Prvi je pomalo iritantna „wave“ metoda u kojoj se tijekom svake veće borbe borimo protiv protivnika koji dolaze u valovima, od najslabijih koje mlatimo šakama i nogama, preko do onih koji su naoružani električnim i baseball palicama, pa sve do onih opremljenih štitovima i vatrenim naoružanjem. Drugi razlog leži u vrlo čestom kaosu na ekranu nastalom zbog previše različitih akcija, zbog čega, iako vam vaš Spidey sense nalaže da je vrijeme za obranu, kao što je to slučaj kod Batmana, ponekad jednostavno vaša obrana ne funkcionira, upravo jer je previše akcija u isto vrijeme pokrenuto (vi šamarate dvojicu protivnika, treći je zamahnuo da vas mlatne električnom palicom, četvrti puca na vas, a peti, debeli protivnik se upravo zaletio na vas) pa se igra zna zbuniti i ne pratiti određeni redoslijed obrambenih poteza, što dovodi do toga da vas barem jedan od siledžija na neki način zakači i izbaci iz kolosijeka. Takvo što svakako zna biti iritantno, jer je vrlo često van vaše kontrole, no na svu sreću, rijetko je pogubno po je povratak do zadnjeg checkpointa jako rijedak.
Nešto je drukčija situacija sa zaista epskim boss fajtovima, kojih ćete se dugo sjećati unatoč njihovoj šabloniziranosti (svakog bossa pobijeđujemo po klasičnom šablonu). A kako i ne bi, kada su svi najveći Spajdijevi rivali u igri prisutni (neke smo već spomenuli, a neke vam ipak nećemo spoilati).
Sve u svemu, uz sve navedene gameplay elemente, za kraj sam ostavio ono najbolje – nihanje kroz NY i veoma dobri parkour, koji su toliko dobro odrađeni da ćete često znati provesti sate samo bacajući se s najvših točaka u gradu i izvodeći sulude vratolomije dok se njišete iznad krovova brojnih poznatih NY građevina. Definitivno nezaboravno iskustvo, zbog kojeg ćete sasvim sigurno poželjeti da ste Spider-Man, pa barem na jedan jedini dan.
Superherojski spektakl na svakom koraku
Insomniacove igre oduvijek su bile poznate po vrhunskoj prezentaciji i produkciji, a zahvaljujući Sonyjevom financijskom angažmanu na kojem se definitivno nije štedjelo, Marvel’s Spider-Man ide još jedan korak dalje.
Virtualni New York nikada nije izgledao ovako dobro, a ni sam Spidey i ostatak ekipe. Grafika u igri zaista je impresivna, počevši od sjajno dizajniranih likova, ogromnog i detaljnog otvorenog svijeta (New York je jednostavno maestralan) i fantastične i fluidne animacije, uz stalnih ali veoma ugodnih 30 fpsa. Slična situacija je i sa zvučnom komponentom, koja je na najvišem nivou. Epski soundtrack dodatno podiže atmosferu, a voice acting u igri je sjajan prvenstveno zahvaljujući glavnom dvojcu, Yuriju Lowentalu (Peter Parker/Spider-Man) i Lauri Bailey (Mary Jane), no i svi ostali glumci koje tijekom igre možemo čuti u ulozi mnogobrojnih likova iz Spider-Man univerzuma, svoj posao su odradili na najvišoj razini.
Jednostavno rečeno, igra je toliko ugodna za igranje i predstavlja pravi raj za sva vaša čula. Sjajna prezentacija i bogata produkcija igre potpomognute su vrhunskom atmosferom, koja vas jednostavno drži ispred ekrana sve do same završne animacije (i, za Marvel uobičajene, End Credits scene). Jedini manji problem tehničke prirode, odnosi se na poneki grafički glitch koji se tu i tamo pojavi, no s obzirom na veličinu mape i mogućnosti koje imamo u igri, takvo što je i te kako tolerantno.
To je to – imamo najbolju Spider-Man igru dosad!
Bit ću iskren, kada nam je tijekom druge polovice kolovoza stigao review code za Marvel’s Spider-Mana i kada sam ga prvi put zaigrao, moj prvi dojam o igri bio je znatno lošiji. Nakon prvih par sati igranja, kolega Gregor i ja složili smo se s mišljenjem da se radi o veoma dobroj igri koja prije svega zbog napornih i repetitivnih sidequestova jednostavno ne zaslužuje više od 8. Srećom, kako se igra nastavljala, tako se i taj dojam dosta popravljao i do kraja same igre moje osobno mišljenje značajno je promijenjeno.
Insomniac i Sony uspjeli su iz prve – napravili su dosad najbolju Spider-Man i jednu od najboljih superherojskih igara ikada. Bez sumnje, Marvel’s Spider-Man je još jedna zlatna PS4 ekskluziva o kojoj će se pričati kao o jednoj od najboljih i najzabavnijih igara generacije, a argumenata za to, kao što ste mogli vidjeti i u samoj recenziji, ima jako puno.
Ukoliko ste fan Spider-Mana i Marvela općenito, Marvel’s Spider-Man je igra koja će vam ukrasti sate i sate slobodnog vremena i kojoj ćete se rado vraćati i više puta nakon što je završite. Čak i ako niste ljubitelj superheroja, isprobajte igru jer radi se o vrhunskoj open world akcijskoj avanturi definitivno vrijednoj vašeg vremena i novaca. Je li Marvel’s Spider-Man kandidat za igru godine? Hm, koliko god bila zabavna i dobra, ipak ne.
Leave a Comment