Priča o Microsoftovoj akviziciji Activision Blizzarda se približava svom vrhuncu i vrlo vjerojatno zaključku/završetku. Nakon pokretanja druge faze ocjene ove akvizicije od strane nadležnih tijela najkritičnijih tržišta (SAD, UK i EU), Microsoft je odlučio prekinuti šutnju i službeno objaviti što je to konkretno ponudio Sonyu vezano uz Call of Duty franšizu. Upravo zbog iste Sony već mjesecima snažno lobira kod nadležnih tijela da ova “kupnja” ne prođe.
Zaista, stiče se dojam ako Sony neće imati COD na svojoj platformi, suđena im je propast. No, svi znamo da je to potpuna besmislica. Call of Duty premda bitan i zasigurno značajan za zaradu Sonyeve PlayStation platforme, teško može parirati vrhunskim PlayStation franšizama. S tim na umu, zanimljiva je činjenica, odnosno izjava Microsoftovog predsjednika (ne CEOa) Brada Smitha. Smith je u razgovor za Wall Street Journal objavio da su u startu (od objave akvizicije) ponudili Sonyu ugovor u trajanju od 10 godina za Call of Duty. Što to konkretno znači?
Dakle, Microsoft je ponudio da idućih deset godina, sve Call of Duty igre dolaze na PlayStation i Xbox na isti dan, što bi efektivno značilo da se ništa neće bitno promjeniti. Dodatno, Microsoftov predsjednik je izjavio da bi bilo suludo s poslovne strane da se “isključe” od mogućnosti da zarade na milijunima prodanih primjeraka koje im PlayStation kao platforma pruža. Svi, pa i ptice na grani znaju da je ova kupnja potez koji kao svoj ultimativni cilj ima “podebljanje” Xbox Game Pass ponude, pa se ova ponuda od strane Microsofta ne doživljava kao neki šok. Obzirom da Minecraft i dalje izlazi sa svojim nadogradnjama na svemu osim veš mašina, nije suludo pomisliti da bi i Call of Duty mogao krenuti istim putem. Na kraju dana, Microsoft je primarno proizvođač i izdavač softvera.
Usputno, kao dodatno ulje na vatru je stigla i izjava šefa Xbox divizije (tj. Microsoft Gaming divizije) Phila Spencera koji je rekao da akvizicija Activision nema veze s Call of Duty franšizom primarno, već s Candy Crush razvojnim studiom King. Kako bi dodatno istaknuo razloge akvizicije, Smith je rekao da će im dodavanje Activision/Blizzarda u svoje redove omogućiti da se bolje “nose” s pravom konkurencijom među kojima su istaknuli Google i Apple.
Uz sve rečeno, Microsoft je napokon dao i izjavu u slučaju blokade. Bili su poprilično jasni u stavu da planiraju sudskim putem dokazati svoju argumentaciju i da su uvjereni u legalitet svojih postupaka. Kako rekosmo u uvodu, priča se približila svom kraju i ostaje nam vidjeti kakav će finalni rezultat biti.