Pitanje kojeg svi potencijalni korisnici Surface platforme, Microsoftove najnovije hardversko-softverske varijacije tabletnog uređaja postavljaju prije kupovine: “Što ću ja s ovim?“. Kvaliteta proizvoda nije upitna. Čak ni okljaštrena W8 softverska platforma ne stvara probleme u radu. Skalabilnost i iskoristivost dva su posve nova pojma na kojima je Microsoft trebao žestoko poraditi prije upuštanja u tržišnu utakmicu sa dobro poznatom i etabliranom konkurencijom. Apple je nedugo nakon izlaska IOS-a imao zavidnu bazu aplikacija koja je vremenom narasla na desetke tisuća. Googleov Android također. Windows Store do sada broji preko 35.000 aplikacija. Naizgled, problema nema. Pa u čemu je onda kvaka? Samo dva sitna slova čine ogromnu razliku: RT.
Što je to RT, CE, NT?
Jednostavno je pogubiti se u nazivima, imenima i vremenskoj liniji jer su čarobnjaci iz Redmonda eksperimentirali na više razina: postoji nekoliko različitih sustava koji u osnovi izvršavaju iste zadatke. U grubo, postoje tri osnovna“okusa“: Windows CE , Windows8 RT i Windows Phone. Dok je ovaj prvi baziran na zasebnom kernelu, RT donosi posve drugačiju, NT arhitekturu dobro poznatu u PC svijetu. Windows CE se razvio u nekoliko smjerova pa razlikujemo: Windows Mobile i Windows Embedded Compact. Windows Phone nasljednik je Windows Mobile OS-a i u potpunosti je kompatibilan sa Win8 i Win8 RT sustavom dok je WinCE kompatibilnost izgubljena. Jesam li vas izgubio? Evo malo jasnijeg pojašnjenja.
Microsoft je 2011. godine, na CES-u najavio posve novu verziju windowsa koji će podržavati ARM arhitekturu. Imali su oni konja za utrku jer WinCE (prekršten u Windows Embedded CE ) nativno podržava ARM platforme. Windows Mobile inačica ipak završava svoj životni ciklus. Zamijenio ga je Windows Phone. Najstarije Micorosoftovo čedo, 16 godina staro, imena Windows CE još uvijek veselo živi u mnogim uređajima, osobito u korporativnom svijetu, ipak, kod običnih korisnika nije polučilo željenim uspjehom. Pocket PC je mlačno prihvaćen među svakodnevnom populacijom i nikad nije masovno zaorao džepovima običnih korisnika, a pojavom Smartphone uređaja, potpuno je odbačen. Najveći uspjeh mobilnih uređaja baziranih na Windowsima CE dogodio se 2007. godine, a od tada bilježe samo pad tržišnog udjela. 2011. godina bila je presudna. Natjecanje u mobilnoj telefoniji Microsoft zadnjih nekoliko godina prati sa začelja prodajne liste. Nokia je prihvatila Microsoftovu ponudu pa je u listopadu prošle godine svjetlo dana ugledala kompletna serija pametnih telefona baziranih na Windows 8 platformi, odnosno Windows NT kernelu. Metro sučelje poveznica je koja spaja četiri posve različite hardverske platforme: Xbox360,računala, telefon i tablete. Tableti su karika koja nedostaje. Hardverski gledano, Microsoft je tek u zadnjem kvartalu prethodne godine zagrizao dio Appleovog i Googleovog kolača najavom Surface tableta. U igračkom svijetu, Sony i Nintendo odavno nude ručne konzole pa je veliki M opet novopečeni pridošlica. Hoće li učiti na greškama konkurencije? Metro je relativno novi informatički izraz, a odnosi se na iz temelja izmijenjeni Start izbornik. Metro je ustvari kompletno novo korisničko sučelje prilagođeno dodiru. Korisnici Xbox360 konzole prvi su upoznali koncept ponuđen novim izbornikom. Pojavom Windowsa 8 u mobilnoj verziji dobili smo unificirani izgled svih Microsoftovih operativnih sustava neovisno o hardverskoj platformi na kojoj se pokreću. Windows 8 RT, najmlađi član Microsoftove obitelji, pokreće hardver do sada rezerviran samo za IOS i Android OS-ove: ARM bazirane uređaje (ovo je treća masovno korištena arhitektura, uz već poznate Intelove i AMD-ove inačice).
Mitovi i legende
Kako bi krajnji korisnik u startu imao izbora prilikom nabave novih gadgeta, najavljena su tri različita modela tabletnih uređaja: Surface RT, Surface PRO i Xbox Surface. Surface PRO baziran je na dobro poznatoj Intelovoj tehnologiji dok je RT verzija namijenjena jeftinijoj ARM arhitekturi. Na police je prvi stigao Surface RT u dvije, neznatno različite hardverske inačice. Hajmo postaviti pravila igre:
Prva stavka je očigledna: kvaliteta. Visoka integracija modernih CPU i GPU procesora, sjedinjavanje u jedan univerzalni mikroprocesor i objedinjavanje svih važnijih dodatnih funkcija u kompaktnu cjelinu odavno je stvarnost svih modernih tablet jedinica. ARM platforma nudi sve navedeno u okviru prihvatljive cijene. Multijezgrena baza sa dostatnom količinom procesorske snage, obilje radne memorije (i one za pohranu podataka) moćan GPU i na kraju, solidan ekran presudni su elementi na kojima se temelji dobra prodaja.
Druga stavka bi svakako bila iskoristivost. Ultra laki laptop prijenosnici danas nisu bauk. Svaki proizvođač laptopa, ako drži do svog imidža, u ponudi ima barem jedan uređaj perolake kategorije. Tehnički, ovo je najzahtjevnija grupa proizvoda. Potrebno je u što manji, lakši, ergonomski prihvatljiv prostor ugurati što više brze i pouzdane, vrhunske tehnologije koja troši vrlo malo energije. Sloboda rada mora iznositi najmanje pola radnog vremena.
Treća stavka je kompatibilnost. Svoj posao ili ležernu zabavu moramo sa lakoćom obavljati na bilo kojem uređaju koristeći poznate aplikacije, alate i dodatke. Prijenos podataka mora biti brz i jednostavan u čemu veliku ulogu ima pravovremena sinkronizacija između dva i više uređaja.
Četvrta stavka je skalabilnost ili mogućnost prilagodbe cjelokupnog sistema povećanim korisničkim zahtjevima. Ovo se mahom odnosi na priključivanje dodatnih uređaja. Spajanje mora biti brzo i jednostavno bez previše kompliciranja i podešavanja. Proširenje hardverskih mogućnosti sustava mora biti ponuđeno kao opcija.
Peta stavka je pouzdanost. Problemi izazvani intenzivnim korištenjem sustava moraju biti svedeni na apsolutni minimum. Aplikacije moraju imati brzi odziv, moraju biti pouzdane, bez pojave rušenja sustava ili zapinjanja u radu. Hardver mora izdržati intenzivno korištenje barem nekoliko godina. Softver dolazi pred instaliran pa u slučaju većeg kvara, korisnik ostaje bez mogućnosti ozbiljnije intervencije (ali mora imati mogućnost reinstalacije sustava recimo).
Sada kada su pravila postavljena, idemo vidjeti kako je prošao 32GB Surface RT.
Kvaliteta
Magnezijsko, tamno sivo mat kućište vizualno djeluje prilično primamljivo. Pod prstima možemo osjetiti raskošnu hladnoću metala. Glatki rubovi, ravna površina leđa, čvrst, pouzdan dizajn kućišta. Ugrađeni kickstand na leđnoj strani odlična je dosjetka dizajnerskog tima. Ispod njega krije se otvor za micro SD karticu. Staklo od ruba do ruba dodaje još nekoliko plusića na vizualni dojam. Touch površina se na dodir ponaša odlično: brzo i precizno. Upravo onako kako bi očekivali od kapacitivnog dodirnog ekrana. Znak Windowsa na prednjoj strani skrivena je tipka za pozivanje Start izbornika. Kućište krase tek dvije tipke: ona za paljenje (u gornjem desnom kutu) i ona za pojačavanje ili smanjivanje zvuka (na lijevoj bočnoj strani). Dva otvora za zvučnike na bočnim stranicama praktično su postavljena u gornje kutove pa ih nećemo prekriti dlanovima držimo li tablet u ruci. Klasični 3.55mm ulaz za slušalice nalazi se iznad tipki za glasnoću. HD izlaz za TV, USB 2.0 i priključak za napajanje na desnoj su strani. Potreban vam je poseban dongle za spajanje na HDTV i morate ga platiti dodatnih 40$. VGA adapter se također dodatno prodaje za 40$. Dodatno napajanje? 40$! Em, hvala Apple! Microsoft je odlučio konstruirati vlastiti priključak, svojstven samo Surface uređajima dok opcija punjenje preko USB-a nije ponuđena.
Nezaobilazni dodatak Surface tableta je jedinstvena tipkovnica. Touch Cover, multifunkcionalni dodatak za unos teksta i štitnik za staklo izgleda fenomenalno. Pločica debela svega nekoliko milimetara, presvučena materijalom živih boja, otporna na prolijevanje, vjerojatno je jedan od najinteresantnijih proizvoda koji su izašli iz MS kuhinje u zadnjih par godina. Osim što sadrži sve klasične tipke tu je i touch pad površina koja uspješno mijenja miša. Touch Cover priključujemo na donji rub tableta uz pomoć jakih magneta ugrađenih u pregib tipkovnice. Dolazi u 5 boja. Druga verzija je Type Cover. Kako naziv kaže, ovo je tipkovnica sa klasičnim tipkama. Vjerujem da je Type Cover sa svojih 6mm jedna od najtanjih tipkovnica „out there“.
Iskoristivost
Ispod “haube“, nudi se pregršt čuda: četverojezgreni 1.3 GHz Cortex-A9 procesor, Nvidia Tegra 3 GPU, 2 GB RAM memorije, 32 GB EMMC disk, plavozub u 4.0 verziji, a/b/g/n wireless, 31.5 Wh Li-Ion baterija. Do sada sam zvučao kao Microsoftova reklama. Dali je sve baš tako bajno?
Prvi dio hardvera koji nedostaje je GPS modul. Ne mogu shvatiti da uređaji od 100$ imaju GPS dok Surface koji košta sedam puta više nema geolokacijski senzor. Druga zamjerka je monitor. Dok se drugi proizvođači diče nekim novim tehnologijama tipa AMOLED, Microsoft je u svoju najnoviju igračku ubacio prilično staru, TN LCD tehnologiju. Nažalost, dok sam pisao ovaj tekst, otkrio sam sitnu ali neoprostivu manu: jedan mrtvi piksel. Barbiću se pjaža plava kolora. Barem je u stilu (plavi TouchCover). Na pojavu neispravnih piksela smo zaboravili prije sigurno 10 godina. Druga Microsoftova nebuloza se zove rezolucija ekrana. Nekim opskurnim metodama mjerenja MS-ovi inženjeri nas pokušavaju uvjeriti kako je rezolucija od 1366×768 superiornija od iPadovih 2048×1536. ClearType tehnologija svojstvena isključivo Microsoftu, prirodno se nadograđuje na ponuđeni hardware ali ne opravdava u konačnici loš ekran. Za svakodnevni rad i igranje, prikaz je solidan. Gledanje videa otkriva sve nedostatke: ocjena dobar. HD prikaz pati od istih boleština kakve su na početku imali Androidi: nedostataka kvalitetne aplikacije za reprodukciju filmova. Kvaliteta nije niti približno usporediva sa AMOLED zaslonom. Čak i IPS paneli nude bolje performanse. Izrazim li se u PPI jedinicama, brojka iznosi skromnih 148 PPI-a. Dvije 720p HD LifeCam kamere spreda i straga multimedijski su dodatak namijenjen svima. Nedovoljnih 1.2 MP daleko su ispod granice onoga što se danas nudi na tržištu kao standard. Nedostatak bljeskalice na pozadinskoj kameri također nije opravdan. Deklariranih 31,5 Wh pričuvne energije u baterijama zvuči puno. Marketing na djelu. Obično ne baratamo watt satima nego mili amper satima pa kapacitet iznosi razumnih 7500 mAh. Litium-ionska baterija pod normalnim opterećenjem traje 12-15 sati. Službena brojka je 360 sati u stand by modu ili nevjerojatnih 15 dana bez punjenja. Teorijski. U normalnom životu ove su brojke višestruko manje, što znači da će Surface u mirovanju i povremenom korištenjem izdržati do 5 dana bez punjenja. Intenzivnim korištenjem, baterija će potrajati pohvalnih 7 sati.
Malo teorije
Kod LCD-ova u boji, svaka je točka podijeljena u tri dijela koji su dodatnim filtrima obojani crveno, zeleno i plavo. Svakim od spomenutih pod-piksela upravlja se zasebno, a njihova rezultirajuća kombinacija jest ton jedne boje. Ova grupa se još naziva i trijadna grupa.
PPI: pixels per inch, je mjera gustoće pixela po jednom inchu ekrana. Govorimo li o LCD ekranima, PPI se odnosi na udaljenosti između dva piksela iste boje u trijadnoj grupi. Što je PPI veći to je slika oštrija.
Pojam kojeg je Microsoft upleo u priču o kvaliteti ekrana zove se BPP (bits per pixel). BPP je oznaka za dubinu boje. Klasične grafičke kartice sposobne su obrađivati 24 bitnu boju (to je 16.7 milijuna boja). Windowsi 7/8 podržavaju 8 bitnu transparenciju što se može protumačiti kao 32 bitna boja. Ljudsko oko može razlučiti oko 10 milijuna boja pa je razumljivo zašto proizvođači monitora i grafičkih adaptera ne pretjeruju sa BPP brojkama.
Matematika izračuna PPI gustoće je vrlo jednostavna:
Kompatibilnost
Windowsi 8 RT su nekompatibilni sa 100% poznatog windows softvera i 60% hardvera. Pokušate li instalirati bilo kakav komad programa, Windowsi će vas pozdraviti porukom: „Ovaj program nije kompatibilan sa vašim sustavom. Molimo, koristite Windows Store“. Instalacija hardverskih komponenti nije tako rječita. Obično nema nikakve poruke, a priključeni hardver najčešće ne radi. Premda u online podršci stoji poduža lista kompatibilnih uređaja, 3G/HDSPA/UMTS podrška nije spomenuta. Metro izbornik, glavno obilježje Windowsa 8 zasjalo je punim sjajem. Čudan hibrid metro i desktop sučelja i dalje nema smisla. Dodirna površina otključava sve skrivene funkcije: tap, tap and hold,slide, pinch ili stretch, rotate, swipe, screen keyboard sve je tu. Pažljivo, dizajnerski osmišljeno, oku ugodno sučelje čistih linija lako je koristiti. Navigacija Metroom intuitivna je i vrlo jednostavna. Instalacija novih programa preko Store aplikacije strahovito nalikuje onome što smo kod konkurencije odavno apsolvirali: potrebno je izdvojiti koji dolar za šačicu korisnih programa. Imamo dovoljno procesorske snage za obradu značajne količine podataka ali Metro dodaci ne uspijevaju iskoristiti potencijal hardvera. Dobra je vijest što svakim danom baza aplikacija sve više raste. Trenutno, ponuđene RT aplikacije su, osim nekoliko izuzetaka, očajne.
Zbog jednog programskog paketa Surface ima ogromnu prednost pred konkurencijom: Office. Office paket dolazi pred instaliran u 2013 inačici. Preview verziju moramo nadograditi kako bi dobili punokrvni Word, Excel, PowerPoint i One Note. Novost je cloud storage. Microsoftov SkyDrive u potpunosti je integriran u aplikacije: dokumente možemo spremiti direktno u oblak.
Sada, par riječi o igrama. Skoro tri tisuće naslova impresivna je brojka za svakog ljubitelja zabave. Ima svega: od jednostavnih , preko dječjih do profesionalnih i ozbiljnih igara. Tegra3 GPU može pokrenuti zahtjevne naslove, a posao obavlja savršeno. Izgubiti nekoliko sati u isprobavanju igara uistinu nije teško. Igranje na Surface platformi ugodan je doživljaj, a Tegra zona, jedna od igračkih aplikacija, nudi brz i jednostavan pregled vrhunski odrađenih naslova. Jednojezgrena Nvidijina Tegra3 nešto je slabija od kvarteta Qualcomovih S4 GPU procesora ali u budućnosti bi mogli vidjeti ovakve multijezgrene zvijeri u Microsoftovoj igračci.
Smart Glass aplikativni je dodatak namijenjen vlasnicima Xbox360 konzole. Ne radi se konkretno o igri , već o pomoćnoj aplikaciji za kontroliranje Xbox360 uređaja. SmartGlass omogućava navigaciju po izbornicima, kontrolu multimedijalnih sadržaja i upravljanje browserom. Podrška za dodatni prikaz sadržaja na ekranu Surfacea, dok igaramo neku igru, na Xboxu je prilično tanka ali postoji kao opcija.
Lista isprobanih uređaja
UREĐAJ | SVRHA | FUNKCIONALNOST |
Huawei E230 | 3G modem, Internet | Ne radi |
ZTE MF100 | 3Gmodem, Internet | Ne radi |
ZTE MF190 | 3G modem, Internet | Ne radi |
Huawei E1550 | 3G modem, Internet | Ne radi |
Huawei E173 | 3G modem, Internet | Ne radi |
Canon Pixma IP4600 | Inkjet pisač | Ne radi |
HP4100 | Pisač | USB ne radi, mrežno radi |
Hp4700 | Pisač | USB ne radi, mrežno radi |
HP3050 | Pisač | USB ne radi, mrežno radi |
HP1005 | Pisač | USB ne radi |
MultiCard reader | čitač kartica | radi |
Logitech g15 | Tipkovnica | radi |
Logitech g5 | Miš | radi |
Lenovo truetype | Tipkovnica | radi |
Lenovo mouse | Miš | radi |
Trust keyboard | Bežična tipkovnica | radi |
Trust mouse | Bežični miš | radi |
Logitech Chillstream | Gamepad | radi |
Sandisk 8Gb | USB stik | radi |
Sandisk4 Gb | USB stik | radi |
PQI 4Gb | USB stik | radi |
WD Passport 320 | USB HDD | radi |
Fujicu Enclosure | USB HDD | radi |
PhilipsShb6102 | Bluetooth headset | radi |
Logitech Tablet Mouse | Bluetooth miš | radi |
Skalabilnost
Nezgodna odluka o izostanku Windows media playera u RT verziji windowsa mogla bi se Microsoftu razbiti o glavu. Nedostatkom poštene multimedijske sviralice Surface gubi ogroman komad funkcionalnosti. DLNA podrška ciljano favorizira Xbox360. Forsiranjem Xbox musica i Xbox videa pravda se nepostojanje aplikativne podrške za servise tipa Youtube, Dailymotion ili Vimeo.
Klasični korisnik će cijeniti rad u desktop modu. Baratanje sa datotekama, prebacivanje podataka sa USB sticka na disk i obratno, rad kroz explorer općenito, ne razlikuje se od onoga na standardnom računalu. Finije podešavanje sistema, lutanje po control panelu, administratorske opcije, remote desktop dobro su poznati alati svakom administratoru sistema. Opet, sve po PS-u. Što onda ne valja?
Desktop sučelje u ovakvom obliku nema apsulutno nikakvog smisla na Surfaceu iz dva razloga: prvo, ne možemo instalirati dodatne programe na koje smo se kroz godine naučili pa ih ne možemo ni koristiti, drugo, a što raditi na praznom desktopu? Surface nije klasično računalo ili laptop, a mali ekran nije ugodan za višesatni rad u Excelu i Wordu, jedinim ozbiljnim pred instaliranim aplikacijama. Paint ili Notepad ili bilo koji drugi standardni alat na tabletnom računalu nemaju uporabnu vrijednost. Moderska zajednica će reći svoje ali moramo biti strpljivi. Trenutno postoji ograničenje za poslovne korisnike: domenski rad nije podržan. Klasično dijeljenje datoteka putem workgroupa radi bez problema. Brzina prijenosa podataka uvjetovana je brzinom wireless mreže. Povezivanje preko tethering opcije modernih mobitela nažalost nije podržano. Surface ne podržava AD-HOC povezivanje.
Mislite li pokrenuti sekundarni operativni sustav prilikom boota ne mislite u pravom smjeru. Opcija dual boota je zaključana. Zaobilaženje ugrađene SecureBoot tehnologije trenutno nije moguće. Bilo bi interesantno podignuti kakav Android ili Linux čisto iz zezancije.
Razbi me nježno
Jailbrake pojam poznajemo iz svijeta IOS-a i Androida, a definira se kao mogućnost otključavanja dodatne funkcionalnosti uređaja. U odabranu elitu nedavno su ušli Windowsi RT. Otključani RT omogućava pokretanje nepotpisanog softvera. Govorimo o legitimnom, besplatnom softveru ne o pirateriji. Piratska scena nema apsolutno nikakve koristi od otključanog RT tableta. Zašto? Potrebno je nanovo iskompajlirati određeni program da bi radio na ARM arhitekturi. U obzir dakle dolazi samo softver otvorenog koda ilitiga Open Source software. Danas postoje ogromne baze besplatnog i otvorenog softvera pa je samo pitanje vremena kada će najpoznatiji besplatni programi postati kompatibilni sa Windowsima RT.
Postupak jailbrakea je vrlo jednostavan (i siguran za sada). Skinite zadnji jailbrake tool i pogledajte video
Na ovim stranicama provjerite koje su sve aplikacije pripremljene za pokretanje na RT windowsima.
Pouzdanost
Metode mučenja nisu ostavile trajne ožiljke na sustavu: nisam uspio porušiti Windowse, ali sam ih vidljivo usporio (task manager, explorer, kill task, k’o novo!). Četverojezgreni procesor pruža dovoljno sirove snage pretvarajući Surface u pravu malu zvijer. Surfanje netom, korištenje omraženog Flasha, uporaba nekoliko aplikacija istovremeno ili igranje 3D igara, posve nebitno. Svi zadaci se izvode jednakom glatkoćom. Nema trzanja, zastajkivanja, čekanja ili blokiranja. Čisto zadovoljstvo u radu. Tipičnih gluposti specifičnih za Windowse zato ima na pretek:
- nedostatak aplikacije za brzu deinstalaciju Windows Store programa (klasična add – remove lista programa potpuno je prazna)
- spojite bluetooth slušalice, ovima nestane struje i pogase se, sustav automatski prebacuje zvuk na prvi dostupni uređaj. Napunite li slušlice i pokušate li ih ponovno spojiti, veselje. Dok se ne poigrate sa opcijama, stvar neće proraditi.
- Gašenje bez upozorenja kada je baterija na zadnjim crticama kapaciteta može zasmetati. Surface se bez najave odluči pogasiti. Ništa čudno, ali volio bih vidjeti koji prigovor sustava na razinu napunjenosti baterije prije nasilnog gašenja.
- kada pokušavamo pisati u desktop verziji pretraživača tipkovnica se ne otvara automatski
Uglavnom, Windowsi RT pate od sličnih boljki kao i njihova velika braća no sitni problemi ne utječu u značajnoj mjeri na svakodnevni rad.
Backup? Da molim!
Kako Windowsi RT dolaze u pred instaliranoj inačici, bilo bi dobro napraviti sistemski backup.
- Odaberemo desktop mode
- Control panel
- Recovery pa create a recovery drive
- potvrdimo UAC upite i provjerimo dali je stavljena kvačica na „copy recovery partition“,
- stisnemo next i pričekamo da se proces backupa završi. Na kraju možemo odabrati želimo li pobrisati recovery particiju sa Surface uređaja.
Upravo kreirani USB recovery disk možemo uporabiti za ponovnu reinstalaciju sustava ako nam to ikada zatreba. Procedura ponovne instalacije je ovakva:
- ugasimo Surface i umetnemo recovery USB stick u USB port
- stisnemo i držimo stisnutu volume down tipku, upalimo Surface
- kada se pojavi logo, pustimo volume down tipku
- sustav se sada podiže sa USB sticka
- odaberemo jezik, tipkovnicu i pričekamo idući ekran
- BitLocker po defaultu zaključava podatkovnu particiju pa je potrebno dobiti odgovarajući ključ kako bi pristupili podacima. Što treba učiniti piše na ekranu. Potrebno nam je drugo računalo i pristup internetu pa stoga budite spremni. Ovaj korak možemo preskočiti ako nam podaci na tabletu nisu bitni.
- Odaberemo “Use a device” i sada imamo ponuđene opcije pomoću kojih možemo vratiti WinRT u početno, tvorničko stanje
I na kraju balade…
Računala su danas osobnija nego ikad. Nosimo ih sa sobom na putovanja,odmore. Koristimo ih u autobusima, tramvajima, automobilima. Ušla su u naše kuhinje, sobe i dnevne boravke. Držimo ih na podu, u krilu, na stolu. Budimo se sa njima i navečer snivamo uz njih. Surface je novi korak u evoluciji Microsoftovih proizvoda. Windowsi su napokon ušli u touch svijet na spektakularan način prihvatljiv starim i novim korisnicima. Microsoft je pokušao ugurati RT i PRO verziju svoje najnovije igračke u isti paket sa klasičnim PC računalima. Donekle je uspio jer RT verzija ipak ne pruža jednaku lakoću u radu poput standardnog laptopa. Metro sučelje dijelom gubi funkcionalnost zbog vidljivog oslanjanja na poznatu „prozorsku“ strukturu. Začudo, brz je, inovativan, jednostavan za korištenje i odlično odgovara uređajima sa dodirnim senzorima. Ono malo opcija koje se nude sasvim je dovoljno za svakog prosječnog korisnika. Plitka implementacija novog shella power korisniku ne nudi zadovoljavajuću količinu postavki. Interesantno je da bi se i jedni i drugi sasvim ugodno osjećali bez desktop moda.
Većina budućih kupaca mora procijeniti što im se više isplati kupiti: Android tablet, IPAD ili Surface. Sva tri uređaja imaju svojih specifičnosti. Ako usporedimo hardversku platformu, sličnih su osobina. Čak su u istom rangu cijena: govorimo o gornjoj, skupljoj klasi uređaja. Izlaskom PRO verzije (u veljači ove godine), dobiti ćemo proizvod koje je tehnološki izuzetno napredan. Pitanje cijene ponovo iskače iz konteksta. Možemo se zapitati dali je opravdano kupiti tablet od 900$ (+ 120$ za TouchCover) ako su performanse usporedive sa bilo kojim laptopom. Produktivnost je jezičac na vazi odluke i preteže u korist Surface tableta, dakle odgovor je: da. Ipak govorimo o punokrvnom računalu stisnutom u minimalne proporcije. RT verziju možemo definirati kao „light“ varijantu onoga što nas očekuje iako cijena od 500$ + 135$ za TypeCover nikako nije „light“.
Tablet baziran na poznatoj softverskoj platformi odličnog izgleda i performansi mora biti predodređen za uspjeh. Surface je jedan takav uređaj. Microsoft je otvorio posve novi svijet kojeg tek trebamo upoznati. Nakon tjedan dana korištenja Surfacea svaki ljubitelj gadgeta određene poslove više ne može zamisliti bez te simpatične pločice. Možemo li bez njega? Možemo,naravno, ali način na koji koristimo multimediju i pristup informacijama više nikad neće biti isti.
[nggallery id=222].
Leave a Comment