Suradnje dvaju ili više tvrtki, radi bolje zarade, ili pak većeg uspjeha, viđamo gotovo svakodnevno. Neke od njih se pokažu kao jako uspješne i dugotrajne, dok su neke zamišljene kao privremene solucije. Pod uspješnije možemo navesti suradnju Applea i sportske marke Nike. Krajnji rezultat je bio mali gadget spojen s iPhoneom ili iPodom mjeri brzinu i vrijeme trčanja, kao i prijeđenu udaljenost. Toj uspješnoj suradnji Applea bismo mogli ubrzo nadodati još jednu jako zanimljivu, i to s gamerskim divom Valveom.
Vjerojatno smo svi čuli za Valve i njihove „pothvate“. Poznati su po serijalima poput Counter Strikea, Half Lifea, Left 4 Deada i Portala, kao i po online servisu Steamu. Kako je za tijek ovog teksta važan Steam, opisat ćemo taj servis malo detaljnije.
Pokrenut je 2003. godine od Valvea, pod čijim se vlasništvom i danas nalazi. To je prodajna platforma na internetu, koja omogućuje kupnju i download igara, održavanje i aktualizaciju (patchiranje) te nadzor istih. Steam sadrži oko 1800 naslova u preko 780 petabajta (1 PB = 1 000 000 GB) te preko 40 milijuna aktivnih korisnika. U svakom slučaju, jako velika i popularna platforma.
Valve je nedavno u svom sjedištu u Washingtonu primio jako zanimljivog gosta, nikoga drugoga doli Tima Cooka, CEO-a Applea, kojega je osobno primio Gabe Newell, suosnivač i vlasnik Valvea. Isti dan su na internetu osvanule mnogobrojne glasine o mogućim zajedničkim projektima.
Jedna od glavnih pretpostavki jest kako Apple planira kupiti čitav Valve. Gledajući čiste brojke, Valve je sa svojih cca. 70 milijuna američkih dolara prometa i oko 300 zaposlenih uistinu mala mušica za veliki Apple, s preko 100 milijardi dolara godišnjeg prometa i oko 60 000 zaposlenika. Nove mogućnosti za Apple se čine bezbrojne. Apple bi mogao (ili barem pokušati) osvojiti novo tržište vezano za gaming, kao i povećati broj dostupnih igara za svoj Mac, pa čak možda i razviti nove konzole.
S gledišta Applea izgleda profitabilno, no zaista je upitno bi li vrh Valvea pristao na to. Valve financijski stoji jako dobro, pa mu Appleov kapital nije prijeko potreban. U svojih 16 godina postojanja uspjeli su razviti velik broj uspješnih serijala i osigurati sebi daljnji razvitak pa se ova glasina čini nevjerojatnom.
Ako nije riječ o preuzimanju Valvea, onda ostaje još kooperacija, s kojim god to ciljem bilo.
Tako je moguća integracija Steama u Appleov iOS, odnosno u AppStore ili iTunes, čime bi Apple proširio ponudu igara i privukao nove korisnike. Što se tiče ponude aplikacija, AppStore osim Googleova Play Storea, nema značajnije konkurencije. No što se tiče ponude igara, mogao bi povećati ponudu i ostaviti Play Store iza sebe ukoliko se ova glasina pokaže valjanom. Većina dosad dostupnih igara za iOS (pa i za Android) su varijacije Jump’n’run igara ili običnih slagalica, iako su tu i poneke „punokrvne“ igre poput Infinity Bladea i Shadowguna.
Preostaje još jedna mogućnost kojoj bismo trebali posvetiti pažnju. Što ako Apple i Valve planiraju napad na naše dnevne boravke?
Već duže vrijeme kruže glasine o mogućem SteamBoxu, konzoli koja bi mogla konkurirati Nintendu, Sonyu i Microsoftu. Iako je Valve to u ožujku službeno demantirao, nedavno su izdali oglas kako traže inženjera za novu vrstu hardware konzole. U tekstu stoji:
Godinama se u Valveu sve vrti oko stvaranja softwarea, koja pruža jedinstven ugođaj pri igranju. Sada razvijamo hardware, kako bi taj ugođaj proširili i vi možešte biti dio realizacije toga. Pristupite našem motiviranom timu, koji je zadužen za dizajn, prototipe, testiranje i produkciju novog spektra platformi. Ovdje nije riječ o jeftinim miševima ili gamepadovima – podržite nas u stvaranju potpuno novog ugođaja pri igranju.
Koji bi ulogu pri tome imao Apple još uvijek nije jasno. Mnoge glasine govore kako se pod tim ne misli na konzolu kao što su X-Box ili Wii, već na manja prijenosna računala, koja bi se mogla ugraditi u naočale i sl. Mada zvuči nevjerojatno, Google je prije par dana napravio prvi korak u tom smjeru, predstavivši svoj „Project Glass“. S bitnom razlikom, da bi Valve tu tehnologiju mogao iskoristi za igranje igara, a ne za mail, chat i sl.
Moramo naglasiti da su ovo sve glasine, kojima bi se trebalo pristupiti s određenom rezervom, i ne uzeti ih „zdravo za gotovo“. Trebali bismo pričekati još malo, jer i sama prisutnost Tima Cooka u Washingtonu nije potvrđena. Pa čak i da jeste, te dvije tvrtke već su se dva puta bezuspješno sastale. U svakom slučaju, bilo kako bilo – budućnost će nam donijeti mnoge odgovore, i nadamo se, dobre proizvode.
Izvori: AppleInside / metro.co.uk / Wikipedia – Valve, Apple
Leave a Comment