Injustice kuca na vrata, a dok čekamo njegov izlazak možemo se prisjetiti nekih velikih fighting naslova koji su bili donekle slični najnovijem projektu NetherRealm Studiosa. Injustice je standardna fighting igra, sa velikim brojem likova, udaraca, comboa i natjecateljskog duha, a glavni likovi i svijet u kojem se radnja igre odvija je dio DC stripova. Uz Marvel, svakako najjači izdavač u američkoj stripovskoj povijesti, DC Comics nam donosi likove poput Batmana, Jokera, Flasha, Wonder Woman i drugih u međusobnu makljažu koja će oduševiti mnogobrojne fanove.
Zbog toga smo našli prigodnim da podsjetimo i sebe i vas na dosadašnje slične formule unutar žanra.
MARVEL SUPER HEROES | CAPCOM |Sega Saturn, PlayStation One, XBLA/PSN | Studeni, 1997. (1995. u arkadama)|
X-Men: Children of the Atom je bila prva Capcomova igra bazirana na Marvel junacima. Unatoč lošoj kritici (barem što se tiče verzije za PlayStation, ona za Saturn je bila zapravo dosta dobra) fanovi i svi željni stripovskih junaka su pohrlili u prodavaonice i kupovali svoje primjerke. Uspjeh te prve igre dao je Capcomu za razmišljati o tome kako bi bilo pametno iskoristiti marketinški potencijal Marvelovih likova. Iduća velika igra više se nije koncetrirala samo na X-Mene, nego je primijenila stil i koncept na ostale, još popularnije likove iz Marvelovih stripova. Marvel Super Heroes je imao detaljniju priču, zanimljivog bossa te redom sljedećih 10 igrivih likova: Blackheart, Captain America, Doctor Doom, The Incredible Hulk, Iron Man, Magneto, Psylocke, Shuma-Gorath, Spider-Man, Wolverine. Priča je bazirana na Infinity Gauntlet kanonu koji je poznat u Marvelovim stripovima, a i nastavak filmskog hita Avengers je baziran na istoj priči. Pa, eto, ako vas zanima malo više o tome što vas čeka u filmu za dvije godine, možete probati odigrati ovu igru. Glavni boss u igri je i najavljeni antagonist filma – Thanos, koji želi skupiti sve infinity gemove kako bi zavladao svijetom. Ti gemovi su bili i važan dio gameplaya, budući da bi osvajanje nekog od gemova (Power, Time, Space, Reality, Soul i Mind) tijekom borbe ojačalo statove liku i omogućilo jače i zanimljivije specijalne poteze i comboe. Ovaj sustav je naknadno ipak napušten u ovoj formi, no iduće slične igre su imale svoj broj velikih inovacija i pokusa.
X-MEN vs. STREET FIGHTER | CAPCOM |Sega Saturn, PlayStation One, XBLA/PSN | Veljača, 1998. (1996. u arkadama)|
I nakon toga je sve krenulo sa prvom pravom cross-over igrom koja je oduševila fanove i Street Fightera i Marvelovih popularnih mutanata. Igra je iskoristila uspješan mehanizam borbe iz Marvel Super Heroesa, no došla je sa nadogradnjom u obliku tag team borbe. Točnije rečeno, borba se odvija dva-protiv-dva, s time da ste u svakom trenutku mogli pozvati svog drugog borca ili kombinirati poteze zajedno sa likom koji ”čeka” u rezervi. Runda završava tek kad dobijete oba protivnička lika, a dodatnih mogućnosti kojih donosi ovakav način igranja ima još, no to ostavljamo vama za otkrivanje Što se tiče rostera, koji je svakako najzanimljiviji detalj svake ovakve cross-over igre, mnogi stari znanci su bili tu, sa par novih likova: Rogue, Gambit i Sabretooth. Sa svake strane je bilo ukupno po devet likova, a završni boss, bez obzira igrate li sa Marvel ili Capcom likovima, bio bi još jedan veliki negativac iz stripova – Apocalypse. Njegova pojava u arcade modu je svakako bila jako pamtljiva, kao što možete vidjeti na slici.
Uglavnom, jako pamtljiva scena, kao i likovi, glazba i entuzijazam koji imate igrajući ovu igru, pogotovo ako ste bili osnovnoškolac kojem su uskraćeni stripovi o superjunacima koje ste obožavali. Nažalost, PlayStation verzija zbog ograničenja sa memorijom nije imala tag team opciju, tako da su svi ”pjestejšnovci” morali pričekati neki novi crossover naslov da uživaju u tome. A budući da su mnogi nahvalili igru (iako su je neki dosta kritizirali, prvenstveno zbog loše porta za kućne konzole) igre ovakvog tipa imale su osiguranu budućnost. A tu budućnost smo mogli zaigrati godinu dana kasnije sa igrom Marvel Super Heroes vs. Street Fighter. Promjena s obzirom na prošlu verziju je ipak bilo malo, pa je ovo jedna od cross-over fighting igara iz Capcoma koje se najmanje sjećamo i najmanje je spominjemo. No, vrijedi je spomenuti zbog toga što je tag team sustav borbe napokon proradio na Sonyevom sivonji, te što nam je uveden još jedan veliki boss. Uz Appocalypsea, ovoga puta je boss i cyborg-Akuma, a u roster su se vratili Spider Man, Captain America, Hulk i mnogi drugi. Nažalost, i dalje je bilo samo po devet likova na svakoj strani. I dok se nekima smanjivao entuzijazam, unatoč dobroj prodaji, postojala je malena opasnost da tržište izgubi interes za ovakvim naslovima, ukoliko se nešto drastično ne promjeni. I tu dolazimo do još jedne od najboljih cross-over fighting igara sa likovima iz stripova, začudo, opet iz Capcomove radione. U suradnji sa Marvelom naravno.
Marvel vs. Capcom: Clash of Super Heroes | CAPCOM |Sega Dreamcast, PlayStation One, XBLA/PSN | Veljača, 2000. (1998. u arkadama)|
Iako i dalje nije riješen problem sa igranjem sa dva lika zbog memorijskih ograničenja, PlayStation One verzija je, kao i ona moćnija za Dreamcast bila veliki uspjeh. To se prvenstveno dogodilo zbog malo većeg broja likova te, u slučaju PlayStation verzije, assist likova koji su inače bili neigrivi. Slično je bilo i u drugim verzijama, gdje bi uz drugog borca birali i special heroja koji bi vam povremeno ”uletio” u pomoć. Jedna od rijetkih igara koja je imala veliki broj boraca koji su, inače, neigrivi, a pojavljuju se kao važan dio borbe. Na tom popisu se našli neki novi likovi, a i neke već poznate face iz prijašnjih igara: Colossus, Cyclops, Iceman, Jubilee, Juggernaut, Magneto, Psylocke, Rogue, Sentinel, Storm, Thor, U.S. Agent (sa Marvelove strane), Anita, Arthur, Devilotte, Lou & Siva, Michelle Heart, Pure & Fur, Saki Omokane, Shadow, Ton Pooh, Unknown Soldier (sa Capcomove strane). U svakom slučaju, tag-team style je bio inovativan, a reakcije na igru su bile većinom pozitivne. Danas igru možete u novom i boljem ruhu igrati i na PlayStation 3 i Xbox360 konzolama, uz malenu novčanu naknadu. Ako ste fan žanra, ili Marvelovih stripova, svakako je probajte i uvjerite se u njenu zaraznost (igrivost).
Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes | CAPCOM |Sega Dreamcast, PlayStation 2, Xbox, iOS, XBLA/PSN | 2000./2002.|
2000.godine Dreamcast je dobio veliki nastavak igre, a PlayStation 2, koji je bio puno moćniji od svog prethodnika, dobio je ovu ogromnu igru dvije godine kasnije. Zašto ogromnu? Pa, uz to što je sad omogućen tag-team style svima (i to sa načinom borbe 3-protiv-3) igra je sadržavala i vrtoglavu brojku od 56 igrivih likova. Nema više assist heroja s kojima ne možete isprebijati svoje prijatelje, nema više likova kojima ste se nadali i niste ih dobili. Capcom je ovom igrom pokrio sve željene likove u to vrijeme, donio prelijepu grafiku, odlična sustav borbe i postao jedan od najboljih igara u žanru, koja se i danas igra na velikom broju turnira i uživa veliku popularnost.
Ultimate Marvel vs. Capcom 3 | CAPCOM |PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation Vita| 2011.|
I koliko god Marvel Vs. Capcom 2 bio igriv, dugotrajan i privlačan mnogima, novi nastavak smo morali čekati dosta dugo. Kada se sve oduzmi i zbroji, čekali smo novu igru 8-9 godina, a kada je napokon došla oduševila je fanove. Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds je došao u veljači 2011. godine, a njezinu unaprijeđenu verziju smo dobili krajem iste godine. Daleko od toga da to nije bio jedan od Capcomovih podmuklih poteza, u kojem su tjerali ozbiljne igrače, ali i fanove serijala, da kupe skoro pa istu igru za veliku cijenu nedugo nakon izlaska originala, no opravdali su to kvalitetom…Valjda. Ja sam još ljut na njih. Objektivno gledajući, Ultimate verzija popravila puno stvari koje su ”zastajale” u originalu, a ponajviše su sredili online igranje igre. Strukturirano ludilo koje vidimo u trailerima i koje doživljavamo sa svakom odigranom rundom i dalje je ostalo na zavidnoj razini. Nije bila savršena igra, nije kvalitetna kao Street Fighter IV, no bez obzira na to dio je nezaobilazne kolekcije svakog igrača i fana ovoga žanra.
Ultimate Marvel Vs. Capcom 3 je uz originalnih 36 likova dodao još njih 12. Ukupan broj od 48 likova sa zasebnim strategijama, slabostima i prednostima je svakako nešto što se u zadnje vrijeme u žanru događa dosta rijetko. Među sasvim novim ulazima u serijal, našli su se neki likovi koje se čekao preko deset godina da se izbore za svoje mjesto – Ghost Rider, Dr. Strange, Hawkeye, Dormammu, a dobili smo i veliki broj ”čudnih izbora” kao što su Phoenix Wright, Firebrand, Rocket Racoon i mnogi drugi. Veliki broj Capcomovih ikona (Dante, Nemesis, Viewtiful Joe, Chirs Redfield) i veliki broj Marvelovih junaka (Captain America, Spider Man, Deadpool…) omogućili su impresivnu marketinšku kampanju sa periodičnim predstavljanjem novih likova, dizanjem hypea i, u konačnici, zaradom. Možemo biti sretni što smo dobili solidnu igru, koja je urnebesno zabavna unatoč nedostatku male ozbiljnosti (nema potencijalno dobrog story modea). Svakako je zaslužila biti na ovom popisu, budući da dugo prije toga, a i nakon, nismo dobili jednu fighting igru prema likovima iz stripova.
NAPOKON NEŠTO OD DC COMICSA
Sve do Injusticea naravno (MK vs DC jednostavno nije mogao konkurirati gore navedenim igrama). Injustice je kroz zadnjih nekoliko mjeseci agresivno krenuo sa ovim projektom reprezentirajući potencijal igre za turnirska natjecanja (koliko e uspjeti u tome ostaje da vidimo), kao i u kompleksnosti sustava borbe, zanimljivim online postavkama. No, i dalje se jasno vidi glavni adut ove igre-iznimno zanimljiva i napeta priča. Priča koja je započela u strip izdanjima koji služe kao prequel za story mode koji će se odvijati u stilu zadnjeg Mortal Kombata i koji će pružiti veliki broj sati kvalitetnog progresivnog single-playa. Glavna publika NetherRealmovih tučnjava jesu ljudi koji vole uživati u priči, ali koji i vole malo sporiju i možda ne tako zahtjevniju mehaniku borbe kao što je imaju Capcomove igre. Hoće li opet Ed Boonova igra zaostajati što se tiče dugotrajnosti i popularnosti na turnirima te prvenstveno briljirati u aspektu single playa, ostaje da vidimo. A možda sam i ja pogriješio ciljanu publiku za takve igre. Iako se kod Injusticea možda i malo mijenja publika. Ipak su sad u igri mnogi obožavatelji i obožavateljice Batmana, Supermana, Shazama, Green Lanterna, Wonder Woman i Aquamena (iiiiik!). Sve će biti jasnije uskoro kada Injustice napokon dođe na police trgovina gaming opremom. Možda Capcom izgubi barem jedno od ovih mjesta na ljestvici.
Leave a Comment