Za horor žanr, posebice onaj koji se tiče video igara, oduvijek sam imao poseban nivo poštovanja. Ima nešto u tim pričama (klišeja, hehe), nastranim likovima i situacijama, jezivoj glazbi i traumatičnim atmosferama koje se pamte još dugo nakon što se igra završi. Sjećam se još kad sam bio klinac onih rođendana kod prijatelja koji su imali stari psx, sada PlayStation 1, onog osjećaja neugode kada bi se išli praviti facama i upalili Silent Hill ili Resident Evil natjecajući se u tome tko će više izdržati u igri. Nakon simbolično kratkog vremena provedenoga u igri, sretnik bi plejku izgasio boreći se sa već uznapredovalom tahikardijom neobičnom za jednog devetogodišnjaka. Tada bi red došao na Tekken, Need for Speed, i aktualnu Fifu ili Tony Hawk Pro Skater. Sada kada se sjetim tih vremena u ovom kontekstu, ispada da smo bili poprilični mekušci… Ipak, jedan od tih klinaca do dana današnjeg pamti onaj iskonski strah koji mu je po prvi put pobudio kolanje adrenalina krvnim žilama – ja.
Prisjetimo se samo nekih horor igara koje su svojom izvrsnošću zaslužile kultno mjesto u gaming svijetu: F.E.A.R., Dead Space, Left 4 Dead, Condemned: Criminal Origins, Outlast, Penumbra serijal, Siren, Amnesia, Resident evil 4, da više ne nabrajam… S obzirom na veoma uspješnu i dosljedno kvalitetnu prošlost ovog žanra, smatramo da bi bio grijeh ne imati neki pisani podsjetnik na sve potencijalne horor bisere koji nas očekuju ove godine. Tako vas sve pozivamo da se naoružate informacijama za ovu veoma obećavajuću, “tekuću” 2014. godinu.
The Forest
Nedavno smo bili počašćeni novim trailerom za ovu igru, i moram priznati, svakim novim prikazanim djelićem igra postaje sve užasnija. Premisa je jednostavna, doživjeli ste avionsku nesreću i sretni koliko jeste olupina je završila na otoku punom pomahnitalih kanibala koji vas u očima vide kao mlado janje koje se okreće iznad vatrice. Na vama je da tokom dana iskoristite prirodne blagodati otoka u svoju korist, jer kada padne noć, valja izoštriti osjetila i suočiti se sa nestvarnim košmarom u kojem ste se našli.
Dying Light
Open world mješavina Dead Islanda i Mirrors Edgea? Sign me up! Igra se baš kao i The Forest pametno koristi mehanikom poigravanja dana i noći kako će za vrijeme dana zombiji biti spori i tromi, a skakutanjem po krovovima bit ćete izvan njihovih dosega. Situacija se padom noći drastično mijenja, kako sada zombiji postaju brži, brutalniji i generalno opasniji, a paranoji će najviše pridonositi činjenica da se sada zombiji mogu za vama penjati. Na zombije smo se već nekako navikli i znamo da igra ne izgleda tako zastrašujuće, ali baš kao i Dead Island, igrat će se zbog zabave u društvu.
Among The Sleep
Kao što ćete vidjeti u nastavku specijala, listom prednjače indie horor naslovi. Among The Sleep je jedan od njih. Indie uradak novopečenog Krillbite Studia iz Norveške plijeni pozornošću zbog svoje iznimno originalne ideje, naime, igra nas stavlja u ulogu prestrašenog balavog dvogodišnjaka koji pretražuje mračne zakutke mjesečinom okupane kuće. Kako sam poprilično siguran da dvogodišnjaci ne pate od halucinatornih epizoda povezanih sa shizofrenijomm, nadnaravna zbivanja koja se mogu vidjeti u traileru logično se mogu pripisati nekoj opakijoj sili. Informacija o samoj igri ima na kapaljku, što će nadamo se označavati veće iznenađenje po igrinom izlasku.
Dreadout
Ja ne znam za vas, ali kada čujem frazu “indonezijski survival horor” to mi ulijeva nadu. Ova indie horor igra dolazi nam upravo iz Indonezije, Indonezija je u Aziji, a svi znamo što su žitelji tog kontinenta sposobni napraviti od svojih horor igara. Priča prati djevojku Lindu koja se zajedno sa svojim srednjoškolskim kolegama izgubi u napuštenom indonezijskom gradiću. Linda sa sobom osim oskudne oblekice koja priliči svakoj azijskoj školarki nosi i svoj smartphone oko kojeg se zasniva mehanika igre. Čitava stvar neodoljivo podsjeća na Fatal Frame, a raspoloživi demo kojeg možete zaigrati utjerati će vam strah u kosti.
Fran Bow
Još jedan uspješno financirani Kickstarter projekt koji će nadamo se opravdati uloženi novac i očekivanja. Fran Bow je klasična point ‘n click avantura odrađena u 2-D stilu a igrina uvrnuta priča ostavlja neugodan osjećaj u želucu. Naime, igrate kao curica Fran koja je kao rezultat svjedočenja strahovitog gubitka roditelja zapala u teško psihopatološko stanje. Fran uz sebe uvijek ima svog mačka imena Mr. Midnight (Gospodin Ponoć), a da bi pobjegla iz mentalne ustanove u kojoj je “zatočena” trebati će rješavati razne zagonetke (puzzleove). To radi tako da uzima lijekove koji će joj pomagati održati svijest tako da je na određeno vrijeme podižu iz užasne psihoze u kojoj se nalazi.
The Evil Within
U Japanu poznat kao Psychobreak (zašto, pobogu) The Evil Within označava povratak Shinjia Mikamia, majstora zaslužnog za Resident Evil 4. Mikami želi dokazati gaming svijetu da survival horor u klasičnom smislu te riječi još postoji. Mi ćemo mu u ovom trenutku vjerovati i nadati se najboljem zato što iz pokazanog materijala igra obećava. Priča je prokušana, protagonist dolazi na naizgled obično mjesto zločina koje se ubrzo pretvara u ruzinavi luna-park noćnih mora i po život pogibeljnih situacija. No to nije ni tako bitno, ovog puta gledati ćemo gameplay i izvedbu, dvije stvari koje očekujemo da će biti na najvišem nivou.
Routine
Nešto se dogodilo u mjesečevoj svemirskoj bazi što je uzrokovalo da svo osoblje nestane, a na vama je da otkrijete tko ili što stoji iza toga. Igra koja svoju viziju svemirskih postrojenja vuče iz filmova iz 80ih godina prošlog stoljeća stavlja vas u ulogu usamljenog i nemoćnog svemirskog putnika, a dodatno vas otuđuje činjenicom da u njoj ne postoji HUD. Sustav permanentne smrti pobrinut će se za igračev oprez i konstantnu napetost, kako će jedno umiranje značiti game over. Nestrpljivo iščekujemo.
Daylight
Indie survival horor koji se igra iz prvoga lica. Daylight slijedi “moderne” horor trendove pa ne daje pristup oružjima već nam kao glavno oruđe daruje mobitel koji će služiti kao jedini izvor svjetla. Prostore koje ćemo osvjetljavati su opet oni od napuštene zdravstvene ustanove, a upravljati ćemo ženom koja se u oronuloj bolnici budi s poremećajem pamćenja. Cilj je sa mobitelom istražiti bolnicu, otkriti sve užase koji se kriju iza njene prošlosti, i pritom se što više preplašiti. Zvuči dobro, očiti utjecaji drugih igara su očiti, ali to ne mora značiti ništa loše kako igra do sada izgleda kao da ima potencijala pokrenuti lavinu onih iskonskih emocija i kojekakvih tekućina iz našeg tijela. Još jedan zanimljiv dodatak je taj da igra svakim novim igranjem generira različite nivoe tako da nijedan prijelaz neće biti isti, zgodno.
Neverending Nightmares
Osobna priča samog tvorca igre koji želi dočarati period svog života u kojem je bolovao od depresije i opsesivno-kompulzivnog poremećaja izgleda izuzetno obećavajuće i originalno. Budimo se u mračnim odajama u kojima ne vrebaju čudovišta već strahoviti košmari iz kojih će trebati izvući neki smisao. Glavni lik će istražujući svoju nepovezanu poremećenu podsvijest pokušavati spajati svoju priču komadić po komadić, a sve je popraćeno interesantnom rukom crtanom grafikom u kojoj prevladava crno-bijeli kolorit pomiješan sa krvi. Nedvojbeno će se igrati sa dekom preko glave.
Počasni spomen ide sljedećim igrama:
Alien: Isolation, Asylum, Until Dawn , The Vanishing Of Ethan Carter, Outlast: The Whistleblower
Planirate li zaigrati ijednu od igara s liste?
Leave a Comment