Japan obožava Nintendov 3DS XL. Kao što smo već pisali, novi, veći i bolji model 3DS-a prodao se približno u 200 000 komada u prva dva dana izlaska na tržištu. Nedvojbeno da je objavljivanje konzole uz New Super Mario Bros. 2 tome pripomoglo.
Tom prilikom podsjetimo se koliko su druge konzole bile uspješne prilikom objavljivanja, pa donosimo pregled pet najuspješnijih.
Nintendo Wii
Promjenivši ime hardvera u Nintendo Wii naspram kodnog imena Revolution, te odbacivši tradicionalni kontroler u korist motion kontrolera Nintendo je uspio zbuniti mnoge sveznalice na području konzola. Pored Nintendovih pokušaja da privuče usputne igrače, vjerni fanovi su se također pokazali u punoj snazi prilikom objavljivanja konzole. Wii je isporučen u oko 600 000 komada u Sjevernoj Americi u prvih osam dana prodaje, oko 400 000 u Japanu u jednom danu i oko 105 000 u Velikoj Britaniji tijekom dva dana. A i dvije godine nakon dolaska na tržište bila je rasprodana tijekom blagdanskih praznika.
PlayStation 2
Sonyjeva druga kućna konzola došla je na tržište 4. ožujka 2000. u Japanu, 26. listopada u Sjevernoj Americi i 24. studenog u Europi. Po izvještajima, konzola je na američkom tržištu bila isporučena u oko 500 000 komada u prvom tjednu. Na japanskom tržištu do desetog dana prodaje dosegla je milijun komada. Nakon izlaska PlayStationa 2 bilo ga je vrlo teško naći na policama na bilo kojem teritoriju gdje je objavljen. Prazne police prisilile su očajne igrače da ga nabavljaju po prekomjernim cijenama na eBayu. Danas, PlayStation 2 je okrunjen kao najprodavanija konzola svih vremena sa oko 154 milijuna prodanih komada.
Nintendo DS
Nintendo DS je trenutno druga najprodavanija konzola svih vremena, odmah nakon PlayStationa 2. Prodana je u oko 152 milijuna komada, uključujući sve modele. DS se pojavio 11. ožujka 2005. u Europi prodavši se u oko 87 000 komada tijekom prva dva dana u Velikoj Britaniji. Dvije godine kasnije, u studenom 2007., konzola je ostvarila novi tjedni rekord prodaje na istom tržištu sa 191 ooo prodanih komada. Time je nadmašila rekord koji je držao PlayStation Portable koji se prodao u 185 ooo komada tijekom prvog tjedna. Na američkom tržištu tijekom prvog tjedna konzola se prodala u oko 500 000 komada.
Sega Dreamcast
Dolazak na tržište prije konkurencije pokazalo se vrlo dobro za Segu. Dreamcast je bio isporučen u 500 000 komada tijekom prva dva tjedna u Sjevernoj Americi, a u prva 24 sata prodano je 225 132 komada. Dva mjeseca nakon dolaska na tržište američki ogranak Sege objavio je da je prodaja konzole nadmašila očekivanja, te dosegla milijun prodanih komada prije nego što je bilo predviđeno. Kompanija je također naglasila da je za usporedbu Sonyjevom PlayStationu trebalo devet mjeseci da dosegne tu brojku prodaje. Međutim, na Seginu štetu, prodaja konzole je opala nakon najavljivanja PlayStationa 2, te je od 26. ožujka 2001. – dvije godine nakon izlaska – konzola bila obustavljena.
Xbox
U prvom mjesecu prodaje, Microsoftova prva kućna konzola, gigantski Xbox, prodao se u 1.5 milijuna komada u Sjevernoj Americi. Konzola nije bila dostupna u Europi sve do ožujka 2002. godine, gdje se prodala u 48 000 komada tijekom prva tri dana. U Japanu, koji je dobio Xbox mjesec dana ranije, ostvarena je prodaja od 123 334 komada u tri dana. Premda su Japanci bili početno vrlo raspoloženi prema novom hardveru, Xbox nije uspio ostvariti dosljednu prodaju koja bi pratila početne rezultate.
Leave a Comment