INFO BOX
- DEVELOPER: Visual Concepts
- PUBLISHER: Take-Two Interactive
- PLATFORME: PS4, Xbox One, PC, Switch, Stadia
- ŽANR: Simulacija košarke
- DATUM IZLASKA: 4. rujna 2020
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS4
Svake godine, pred sam početak jeseni, dočeka me isti zadatak – da odigram i recenziram najnovije izdanje dobro poznatog, trenutno i već duži niz godina najboljeg košarkaškog serijala. Naravno, mislim na NBA 2K, koji je posljednjih godina, vjerojatno u nedostatku konkurencije, postao pomalo aljkav i mnogo više bezobrazan. Svi znamo zašto, no tog mačka iz vreće izvući ćemo nešto kasnije. Idemo mi vidjeti prvo što se zapravo promijenilo u odnosu na prošlu godinu. Spoiler Alert – ne mnogo toga…
Nova sezona, igra baš i ne..
Nije neka tajna da NBA 2K u nedostatku prave (ili bilo kakve) konkurencije već duže vrijeme živi na račun stare slave. To je očito svakome tko je barem nakratko zaigrao nekoliko posljednjih izdanja igre, no kako se radi o doista kvalitetnom ostvarenju, donekle smo na takvo što postali i tolerantni.
Ukratko, NBA 2K21 se općenito i ne razlikuje pretjerano od svoga prethodnika, što znači da smo i ove godine dobili iznimno kvalitetnu košarkašku simulaciju s tek ponekim novitetom (poput, recimo, signature driblinga). Ipak, ti noviteti, koje su 2K Sports i Visual Concepts odlučili ubaciti, na kraju se baš i nisu pokazali kao najbolje i najpametnije rješenje. Ono što ćete odmah primjetiti, jeste to da je igra postala znatno teža, kako u napadu tako i u obrani, prije svega zbog AI suigrača, koji (pre)često zna zakazati. No, znatno veće i ozbiljnije probleme donijeli su novi Shot Stick i novi Shot Meter koji od igrača traže doista nemilosrdnu prilagodbu, prilikom koje će mnogi vjerojatno izgubiti volju za igranjem. Naime, ovaj put mjerač se mijenja sukladno našoj poziciji na terenu, čime svaki šut ili da budem precizniji pokušaj šutiranja postaje pravi pakao, osobito prilikom igranja MyCAREER moda, u kojem je gotovo nemoguće napredovati bez kupovine kojekakvih boostera. Situacija se drastično promijenila na bolje zahvaljujući nekolicini nadogradnji za igru, no Shot Stick će i dalje mnogima (osobito početnicima) predstavljati ogroman problem, koji bi ih mogao odvratiti od daljnjeg igranja.
NBA 2K serijal je poznat po ogromnoj količini sadržaja, koji igrače drži prikovane ispred ekrana sve do izlaska idućeg izdanja. Tako je i ove godine, s tim da se dobar dio modova gotovo da i nije promijenio. Tu, prije svega, mislim na MyTEAM, i MyGM i MyLEAGUE, koji su gotovo identični prošlogodišnjim. S druge strane, dobili smo novi MyCAREER mod po imenu The Long Shadow, koji je ugostio nekoliko poznatih glumačkih lica poput Jesseja Williamsa, Djimona Hunsoua i Mireille Enos.
Novi Career mod donosi uobičajenu priču o klincu Junioru koji živi u sjeni svoga oca, koji je pri tome lokalna košarkaška legenda. Naravno, na put do zvijezda, odnosno NBA lige, Junior će morati zaigrati poneku tekmu i za neko od 10ak ponuđenih sveučilišta, ali i neumorno brusiti svoje vještine u novoj verziji Neighborhooda, smještenog na plaži. Kada kažem neumorno, onda to doista mislim, jer napredovanje kroz igru bez kupovine dobro poznate Virtualne Valute u potpunosti je obeshrabrujuće.
Upravo tako, mikrotransakcije i šugavi „Pay to Win“ i ove godine donimiraju cijelom igrom. Doslovno, provest ćete sate, dane, pa i mjeseci grindajući po Susjedstvu bez nekog konkretnijeg učinka, dok će vas igra svako malo provocirati porukama tipa „kupi 5.000 VC i boostni svoj šut“ , „još samo 10.000 VC te dijeli od savršenog driblinga“ i slično. Dakle, peglanje kartica se podrazumijeva ukoliko ne želite ostati na pišljivih 65 rejtinga, s kojim ne možete dominirati ni protiv klinaca iz susjedstva u igri 3 na 3. Ovakav pristup igri još jednom predstavlja šamarčinu svima koji su za nju iskeširali 60ak dolara / eura / krvnih zrnaca ili kapi znoja. No, što je tu je – ako igračima ne smeta, neće sasvim sigurno smetati ni autorima igre.
Nikad bliže TV prijenosu – barem na ovoj generaciji!
Seciranje tehničkog aspekta jedne sportske simulacije pred sam zalazak jedne generacije, oduvijek je predstavljalo nezahvalan zadatak, budući da se sve svodi na tek poneku kozmetičku izmjenu u odnosu na prošlogodišnje izdanje. Budući da su iz aktualnog hardvera izvukli maksimum, developerima ne ostaje ništa drugo nego da tek ispeglaju poneko lice košarkaša (ne nužno na bolje, budući da ima onih koji su ranije ličili na sebe, a sada baš i ne liče.. ? ), nabace novu tintu na neke od njih (pod uvjetom da takvo što ne završi tužbom) i dodaju poneki novi potez ili animaciju.
Upravo to smo i dobili s ovogodišnjim izdanjem igre. Da se razumijemo, prezentacija NBA 2K20 već je bila fantastična, a ove godine sve je poboljšano dodatnu mrvicu, jer, eto, više od toga doista ne može. No, bez obzira na to, bliže jednom virtualnom TV prijenosu od ovoga sigurno nećemo vidjeti do dolaska next-gen inačice igre.
A s dolaskom one famozne next-gen verzije, nadamo se da će biti i riješene klasične boljke serijala, koji NBA 2K igre muče već godinama. Tu, prije svega, mislim na standardne bugove i uobičajene probleme sa serverima, ali i (pre)dugačka učitavanja koja su zamaskirana animacijama i prezentacijskim trikovima. No, na takvo što smo donekle i navikli kada su u pitanju naslovi iz ovog serijala, baš kao što smo navikli i na poslovično sjajni soundtrack, koji nas prati kroz igru.
NBA sezona u doba korone
I tako, kada sve zbrojimo i oduzmemo, vrlo lako dolazimo do jednostavnog i jedinog zaključka – potpuno očekivano, NBA 2K21 na scenu donosi tek minorne i u većinu slučajeva zanemarive izmjene u odnosu na prošlogodišnje izdanje. Zbog nikad agresivnijih mikrotransakcija, nova igra i dalje ubija volju za igranjem bilo kakvog moda osim Exhibitiona. To je zamjerka koju serijalu upućujemo već proteklih nekoliko sezona, no očito se na tom polju ništa neće promijeniti.
S druge strane, kada je u pitanju sam gameplay, i dalje se radi o jednoj od najboljih sportskih simulacija ikada. No, čak i unatoč tome, NBA 2K21 se doista teško nameće kao pametna kupovina, osobito ukoliko već imate NBA 2K20. Planirate li se uskoro „seliti“ na novu generaciju, možda je bolje da pričekate next-gen inačicu, jer bi tek s njom trebao stići pravi evolucijski iskorak za serijal. Naravno, to je već priča o kojoj ćemo pričati krajem idućeg mjeseca.. ?
Leave a Comment