INFO BOX
- DEVELOPER: Visual Concepts
- PUBLISHER: 2K
- PLATFORME: PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Switch
- ŽANR: Simulacija košarke
- DATUM IZLASKA: 10. rujan 2021
- PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PS5
Kraj ljeta tradicionalno nam donese novo izdanje najbolje i (da se ne lažemo) trenutno jedine košarkaške simulacije. Kao i svake godine, kao veliki fan NBA 2K serijala, taj početak rujna uglavnom dočekam full “nahajpan” na iduću igru jer, eto, traileri i najave koje prethode samom izlasku igre obećaju poneki novitet, uz očekivani vizualni upgrade prethodne igre. A kako smo ovaj put konačno dublje zagazili u novu generaciju, s pravom sam očekivao i drastičnije izmjene, kako one tehničke tako i one koje se tiču samog gameplaya. U međuvremenu sam se nadao da bi 2K, jer eto misli na nas napaćene igrače, mogao malo predahnuti od mikrotransakcija. Sada, kada je NBA 2K22 konačno stigao, red je da se bacimo na uobičajenu analizu i vidimo kakve nam je to izmjene nova igra donijela. Ukratko, dosta toga je doista poboljšano, a loša vijest je ta da 2K nastavlja po svome kada su u pitanju mikrotransakcije.
Što ima novo?
Već prilikom prvog kontakta sa igrom, shvatit ćete da je ista drastično napredovala u odnosu na prošlogodišnje izdanje. Sve je brže, ljepše i intuitivnije. Najveće izmjene, srećom, tiču se samog gameplaya koji je dobio prijeko potrebni revamp u svakom smislu. Gameplay revolucija je stigla u formi velikih izmjena, koje utječu na sam gameplay i ponašanje igrača na terenu, kako u napadu tako i u obrani.
Za razliku od prethodnih izdanja, kod kojih su poboljšanja uglavnom utjecala na to da sama igra bude znatno teža za igranje, osobito casualcima, izmjene koje smo dobili sa NBA 2K22 učinile su igru znatno lakšom i pristupačnijom. Nove kontrole sada su mnogo praktičnije i čine igranje znatno ugodnijim iskustvom, bilo da govorimo o šutiranju (Shot Stick je još bolji i jednostavniji za korištenje), kretnjama igrača na terenu i driblinzima ili pak umjetnoj inteligenciji igrača na terenu. Sve sada funkcionira mnogo bolje i sve je realnije i u neku ruku pravednije, pa je samim time i igranje ugodnije te izaziva znatno manje frustracija nego ranije.
Idemo do grada!
NBA 2K serijal je oduvijek bio sinonim za doista impresivnu količinu sadržaja. Na tom polju, doista se ništa ne može zamjeriti serijalu, budući da iz godine u godinu dobivamo sve više i više sadržaja.
Uz mrvicu utegnute modove kao što su MyTeam i MyNBA modove, tu je i cjelokupna WNBA liga koja, iako sjajna u svakom smislu, ipak nije u potpunosti iskorištena. S druge strane, svakako najveći fokus igre je i ove godine na MyCareer modu koji je također proširen i pretvoren u znatno kompleksniju simulaciju života, uz famozni The City koji je nekada straightforward simulaciju košarke pretvorio u pravi pravcati MMORPG sa dodatkom sve izraženije “pay to win” opcije.
MyCareer nam i ove godine donosi klasičnu filmsku priču o košarkaškoj zvijezdi u usponu, koja mora pronaći svoje mjestu u društvu najboljih. Cringey priča prepuna užasnih stereotipa se u ovom slučaju podrazumijeva i mnoge će vrlo brzo odvratiti od nekog konkretnijeg igranja, a ako čak i izdržite i preživite intenzivne napade lošeg scenarija, tu su sveprisutne mikrotransakcije, bez kojih je napredovanje u igru gotovo nemoguće. Nažalost, i NBA 2K22 pati od prave navale mikrotransakcija koje doslovno iskaču i na samom start meniju PlayStation 5 konzole, da ne govorimo da vas u igri bez kojekakvih boostera koji traže pozamašnu količinu Virtual Currencyja očekuje bjesomučno grindanje koje u većini slučajeva ne vodi nigdje. Igranjem karijere, na žličicu dobivate VC, tako da ste na kraju jednostavno primorani ili na “peglanje kartice” ili odustajanje od igranja.
Kada je u pitanju The City, slobodno možemo reći da se nekadašnje “susjedstvo” ovaj put pretvorilo u ogromnu metropolu prepunu aktivnosti koja, bez pretjerivanja, podsjeća na svjetove iz kojekakvih MMO ostvarenja. Totalno sandbox okružje, uz more lokacija, aktivnosti i zadataka te NPC-jeva čine The City znatno “življim” okružjem i to je ujedno jedan od najvećih noviteta koje ovogodišnje izdanje donosi. Nažalost, nakon što u The Cityju provedete neko vrijeme, shvatit ćete da isti ima hrpetinu problema, od pojedinih nedovršenih i nedorečenih dijeova, pa sve do nelogičnih i napornih zadatka koje igra baca pred vas, a od kojih većina opet traži neku varijaciju grinda. Također, ono što će mnogima zasigurno zasmetati jeste količina reklama u igri koje doslovno “iskaču iz paštete”.
Još jedan korak bliže TV prijenosu
Kada su u pitanju tehnikalije, NBA 2K22 u svakom smislu predstavlja priličan napredak u odnosu prošlogodišnje izdanje. Nova generacija hardvera omogućila je developerima da se dodatno angažiraju oko audiovizualne komponente igre, tako da smo dobili veoma atraktivan naslov.
NBA 2K22 jednostavno pršti od visokobudžetnosti i autentičnosti, bilo da se radi o znatno boljem i realističnijemm izgledu igrača i njihovom kretanju ponašanju na terenu ili pak samim terenima i svemu onome što se događa okolo. Ukratko, nikada nismo bili bliži pravom TV prijenosu, a budući da je ovo tek početak jedne nove generacije, s pravom možemo očekivati da će iz godine u godinu sve biti još bolje.
Kada je u pitanju zvuk, vrijedi naglasiti da su komentatori još aktivniji i “prisutniji” u mečevima i tijekom pre-showa. Ovaj aspekt je i ranije bio jako dobar, tako da se ne radi o nekim drastičnim poboljšanima, već samo o logičnoj kontinuaciji onoga što je dobro. Ista je situacija i sa soundtrackom, koji je prilagođen svačijem ukusu.
Mikrotransakcijama do gubitka popularnosti
Je li NBA 2K22 uspio da ispuni prilično visoka očekivanja? I jeste i nije. Kada je u pitanju sama igra, njen gameplay i autentičnost, NBA 2K22 je bez sumnje načinio veoma pozitivan iskorak u odnosu na prošlogodišnje izdanje. Uz ogromnu količinu sadržaja, donio je drastično bolji i pitkiji gameplay, vrhunsku atmosferu i novu dozu realističnosti, što ga čini sjajnim paketom za sve fanove. Međutim, cijeli dojam prilično kvare nemilosrdne mikrotransakcije koje jednostavno potenciraju mrski “pay to win” model i ubijaju volju za igranje. Na kraju, dolazimo do vrlo jednostavnog zaključka – dok god 2K bude forsirao mikrotransakcije, NBA 2K franšiza će nastaviti ići stranputicom, a pitanje je samo koliko će igrači imati tolerancije prema svemu.