VPNoverview je u novom istraživačkom članku objavljenom na svojoj web stranici analizirao podatke o privatnosti, odnosno pokušao je otkriti koje tvrtke za videoigre imaju najlošiju politiku privatnosti.
VPNoverview je web stranica posvećena cyber sigurnosti i odgovornom korištenju interneta. Pregledom podataka, izdvojen je popis od pet tvrtki u industriji videoigara koje imaju najgoru politiku privatnosti koja je prvenstveno namijenjena zaštiti potrošača i razjašnjavanju načina na koji tvrtka koristi osobne podatke koje prikuplja od potrošača.
Studija je bila usredotočena na utvrđivanje koje tvrtke nude najgore i najteže čitljive politike privatnosti. Budući da milijarde ljudi posjeduju igraće konzole, računala i mobitele, prihvaćanje pravno obvezujućih dokumenata za pristup igrama važan je i uglavnom zanemaren aspekt igranja. To su najčešće oni dosadni i dugi tekstovi koje nitko ne čita, gdje se traži da prihvatimo uvjete korištenja. Najčešće ih vidimo tijekom prvog igranja neke igre, a najviše ih ima u mobilnim igrama.
Pregled VPNoverviewa sastojao se od mjerenja čitljivosti, duljine pravila i njihovog rangiranja u pet kategorija: razina čitanja, duljina teksta, koliko ima riječi u rečenici, koliko slogova ima u jednoj riječi i ukupna ocjena čitljivosti.
Kako bi se dobio dojam opsega rezultata u široj slici, VPNoverview je također naveo dvadeset najgorih tvrtki iz različitih poslovanja i usluga te ih usporedio s onima koje izdaju igre. Najgoru ukupnu ocjenu dobio je Disney s nevjerojatnom 2.83 ocjenom, a tu je i Netflix s ocjenom 23.72. Xbox se na listi našao s ocjenom od 26.1, a slijedi ga Nintendo s ocjenom 26.7. Bitno je napomenuti kako poslije Disneyja dolaze Instagram (6.19), Coral (10.08), Zoom (15.01), Wikipedia (19.54), a tek kasnije slijede Netflix, Xbox i PlayStation. PlayStationova ocjena od 33,93 više ne izgleda tako loše kada se uzmu u obzir ocjene ostalih.
Xbox prikuplja sadržaj koji korisnici dodaju, prenose i dijele, a njegova politika privatnosti usmjerena je prema 7-godišnjacima, iako zahtjeva više od 26 minuta čitanja na razini diplomiranog studenta. S druge strane, Nintendo može prikupljati određene zdravstvene informacije ili bilo koji sadržaj koji želi prenijeti. Netflix može dijeliti prikupljene korisničke podatke s pružateljima TV i internetskih usluga, a Disney ima toliko riječi u jednoj rečenici da postoji mogućnost da se pogubite u tekstu. Iako PlayStation ima vrlo solidnu politiku privatnosti, nije potvrđen načina na koji tvrtka koristi osobne podatke.