Indie igre i industrija indie igara već su godinama veliki akteri u omogućivanju ekspresije mnogim glasovima koji su dosad bili nezamijećeni i zanemareni u zabavnoj industriji. Također, kroz razne nezavisne igre dotakli smo se raznih tema o kojima često ni ne pričamo ni ne proživljavamo igrajući mainstream naslove. Migracijske politike, problemi sa sustavom glasanja u pojedinim državama, vršnjačko nasilje, rasizam, samo su neke od intrigantnih tema koje su na razne načine utjelovljene u indie naslovima.
Indie naslovi su omogućili i mnogim nadarenim ženama da krenu sa izradom svojih vizija i da kroz crowdfunding ili podršku zajednice i zbog popularnosti indie naslova, budu na svjetlima pozornice i na računalima/konzolama mnogih gamera i gamerica.
Jednu od najboljih igara zadnjih sedam godina zasigurno ne treba previše predstavljati. Radi se, naravno, o Journeyu. Producentica igre je Robin Hunicke koja je prije par godina napustila thatgamecompany i osnovala svoju novu developersku ekipu imena Funomena koji trenutačno rade, između ostaloga, i na igrama proširene stvarnosti.
Hunicke je rođena 1973. godine u New Yorku, i trenutačno piše doktorat o umjetnoj inteligenciji. Započela je svoju karijeru u Electronic Artsu gdje je radila na većem broju igara od kojih je najzapaženija funkcija glavne dizajnerice za igru MySims, kao i producentski posao za Boom Blox. Nakon EA-a zaposlila se u developerskoj ekipi thatgamecompany gdje je producirala već spomenuti Journey. Nakon što je ova indie avantura osvojila srca mnogih i pobrala razne nagrade kritike i publike, Hunicke se pridružila Tiny Specku i radila na MMORPG-u Glitch, zajedno sa kreatorom Katamari Damacya, Keitom Takahashijem.
Ono što je svakako zanimljivo u njenoj karijeri upravo traje, a to je developerska ekipa Funomena koju je suosnovala sa kolegom Martinom Middletonom. Funomena od 2012. godine rade na dva projekta, Wattam i Luna. Wattam bi trebala biti igra proširene stvarnosti koja uzima podatke iz pedometra te stvara zabavne stvarčice, dok je Luna kombinacija taktičke puzzle i knjige koja je izašla krajem 2017. godine kao skroman i simpatičan naslov, no koji ove jeseni dolazi i za PlayStation VR gdje bi trebala zadobiti još više pozornosti.
Luna je igra koja je dostupna i to na Steamu i Oculus Riftu te donosi svakako zanimljivo iskustvo i lijepi doživljaj. Mnogima je postalo jasno kako bi u svojoj novoj VR verziji, koja bi trebala uskoro doći za PlayStation 4 VR trebala zadobiti puno pažnje kao VR naslov koji donosi zanimljivu bajku, sjajne ilustracije i općenito sjajnu atmosferu kojoj možemo svjedočiti i u objavljenom traileru. No, i recenzije skupljene na Steamu dosta govore o tome koliko su ljudi, koji su se odlučili na igru zbog Journeya i zbog same ekipe koja je radila ovu igru, ostali oduševljeni Lunom.
Što se tiče projekta povezane stvarnosti, izdan je interaktivni nastavak Lune koja je došla na Magic Leap World platformu koju mnogi neće zaigrati, no koju ćemo možda naknadno vidjeti i na drugim uređajima. Više o ovom projektu možete pogledati u videu ispod:
U svakom slučaju, Hunicke izuzetno voli eksperimentirati i stvarati nove igre, imati nove konceptualizacije ideja i igrati se sa očekivanjima ljudi koji su zasada oduševljeni njenim radom. Ova developerska tvrtka koju je osnovala tek treba konkretizirati neke svoje projekte, iako smo neke isječke već imali prilike vidjeti.
Hunicke je danas posvetila većinu svoga vremena da zagovara ženska prava i promovira veliki broj žena u gaming industriji za koje se inače ne čuje tako često. Njen Twitter je pun zanimljivih informacija, a mi vam donosimo samo njenu glavnu poruku dana:
As femme and free as I wanna be – whenever, however I wanna be.
Slay, slay, slay every day! Help more people be their best selves, living their best life. #InternationalWomenDay pic.twitter.com/NmKpwexMqI
— Robin Hunicke (@hunicke) March 8, 2019
Bogatu karijeru punu sa još projekata i ideja samo smo skraćeno danas prenijeli na GoodGame i čekamo vaše komentare na spomenute igre, projekte ove zanimljive indie ekipe i vaš doživljaj ovakvih igara sa zanimljivim konceptima i premisama. I, naravno, svi skupa se veselimo svakoj novoj igri koja nam ”padne pod ruku”.
Leave a Comment