U rujnu ove godine izašla je vijest kako je Sony odlučio stati sa proizvodnjom svoje handheld konzole, PS Vite. U Japanu će se konzola proizvoditi do kraja godine, no nakon toga će distribucija stati. Što se tiče planova za novu handheld konzolu, jedan od potpredsjednika Sony Interactive Entertainmenta, Hiroyuki Oda, rekao je za Famitsu kako nemaju planova na tom području.
Iako je za mnoge proglašena ”promašenom” handheld konzolom, Vita je imala sjajnu trajnost i dugo razdoblje unutar kojeg nije odustajala i za koju su mnogi developeri i dalje radili igre. U konačnici, postala je prvenstveno konzola sa velikim brojem indie naslova i sve manjom podrškom čak i od strane Sonya što se tiče novih AAA ekskluziva. No, kako vrijeme prolazi, dolaze nam i razne retrospektive vezane za konzolu, a jedna od njih je objavljena lista najprodavanijih igara na američkom tržištu. Listu je na Twitteru objavio gaming analitičar Mat Piscatella, a prenosimo vam je i mi:
- Uncharted: Golden Abyss
- Call of Duty: Black Ops Declassified
- Assassin’s Creed III: Liberation
- Mortal Kombat 2011
- Little Big Planet
- Need For Speed: Most Wanted 2012
- Killzone: Mercenary
- Persona 4 Golden (nije uključena prodaja digitalne verzije igre)
- Ultimate Marvel Vs. Capcom 3
- Unit 13
Ono što je praktički navjerojatno jest da su na listi najprodavanijih igara poprilično stare igre, neke od kojih su izašle u istom mjesecu kao i sama PS Vita. Uzmimo samo za primjer igru koja je najrpodavanija, Uncharted:Golden Abyss, poseban i iznimnom dobar naslov koji je došao samo za Vitu i to u isto vrijeme kad i sama konzola. Persona 4 Golden, po mnogima najbolja igra na platfromi, vjerojatno bi na kraju bila na višoj poziciju da je u izračun uključena i digitalna prodaja igre. Unatoč tome što je konzola u konačnici bila odlična platforma za mnoge zanimljive indie igre (među kojima se razne nađu i u mjesečnoj PS Plus ponudi) svejedno je čudno da nijedna od tih igara nije našla svoje mjesto na ovoj listi.
Ostaje još da vidimo prodavanost naslova i na drugim tržištima, što ćemo (vjerujemo) uskoro i dobiti. Bilo bi zanimljivo vidjeti i neke druge kategorije, kao što je prodavanost po godinama, žanru i prodavanost indie igara, no zasada imamo samo ove podatke koji su pred vama i koji nam mogu poslužiti kao razlozi (ili samo teme) za raspravu o uspjehu (i neuspjehu) PS Vita konzole.
Leave a Comment