CGDA (Klaster hrvatskih proizvođača računalnih igara) u suradnji s tvrtkom A1 Hrvatska proveo je godišnje istraživanje o stanju nacionalne gaming industrije. Prema objavljenim informacijama, hrvatska gaming industrija u 2022. godini ostvarila je rekordnu dobit u segmentu prihoda i broju zaposlenih iako su prihodi bili manji.
Hrvatska gaming industrija u 2022. uprihodila je više od 60 milijuna eura s 10% većom ukupnom dobiti nego 2021. godine. Unatoč izazovnim gospodarskim i ekonomskim trendovima, zaposlenost u nacionalnoj industriji proizvođača računalnih igara porasla je za 17% u odnosu na 2021. godinu, što je porast od čak 87% u usporedbi s 2019. godinom. Ukupno je u 2022. godini bilo zaposleno 533 ljudi, najviše u tvrtki Nanobit. Nadalje, u hrvatskoj gaming industriji radi 30% žena, što je više od europskog prosjeka od 24% iz 2021. godine.
„Hrvatska gaming industrija nastavila je rasti i u 2022. godini zahvaljujući kreativnosti i inovativnosti talentiranih profesionalaca te sve većem broju domaćih razvojnih timova koji osvajaju pozornost publike diljem svijeta. Veseli nas činjenica da je Hrvatski audiovizualni centar od 2021. pokrenuo javno financiranje videoigara, posebno kada znamo da se time može pohvaliti još samo devet članica Europske unije. Naime, smatramo kako proizvodnja videoigara treba dobiti vlastiti podrazred u Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, čime će se olakšati buduće analize i unaprijediti donošenje relevantnih politika za daljnji poticaj industrije“, istaknuo je Vladimir Bogdanić, član Odbora Klastera hrvatskih proizvođača računalnih igara.
Za širu zajednicu važan je i podatak kako su nacionalni proizvođači računalnih igara svjesni odgovornosti koju imaju prema zaljubljenicima u videoigre pa tako njih 60% do 2026. namjerava uvesti kodeks ponašanja ili smjernice za igru, a čak 71% gaming studija s multiplayer igrama do tada planira imati i mehanizme kojima igrači mogu prijaviti neprihvatljivo ponašanje.