Ukoliko vam je životni stil u kojem su uključene igre prepun akcije, pucnjave, nasilja, brzine i blještavila, zasigurno se ponekad zaželite malo odmoriti. No, izuzev šetnje, pričanja s ljudima, odlaska u kino, učenja, i prostor video-igara, sve češće i češće nudi razne načine opuštanja. Kada se opuštanje kombinira sa odličnim logičkim zagonetkama koje su k tome još i dobre za vaš mozak, dobije se igra kao što je Semispheres. Ova igra djelo je indie developerskog tima Vivid Helix čiji je ovo prvi veliki projekt koji je svoje mjesto našao na Steamu, kao i na PlayStation Storeu (Verzija koja je isprobana za potrebe ovoga članka jest PlayStation 4 verzija). Istina, indie igara ima sve više i više, a logičkih indie igara još više. No, Semispheres nije obična indie igra, što dokazuju razne nagrade koje je pobrala prošle godine dok su još bili u demo fazi. I tada je publika prepoznala potencijal takozvane ”meditativnog paralelnog puzzlea” kako je developeri i mnogi fanovi opisuju.
No, što to na kraju znači? Izuzev trailera koji vam ovdje prilažemo i koji pojašnjava većinu meditativnog, kao i puzzle aspekta igre, vrijedi pojasniti malo konkretnije o kakvoj vrsti puzzle igre se radi. Naime, upravljajući dvjema lopticama (sferama?) koje se nalaze u svojim zasebnim dimenzijama (s lijeve i desne strane ekrana), vaš cilj je iste dovesti do cilja na drugom kraju staze, istovremeno kontrolirajući obje loptice sa svojim analognim dijelovima kontrolera. Iako možda zvuči zbunjujuće, nije, i dosta je zabavno, pogotovo nakon prvih par levela u kojima vas igra upoznaje sa kontrolama, ciljem i raznim power-upovima koje vaše sfere mogu koristiti da bi prešle određene prepreke. Kako to obično biva, leveli i prepreke postaju sve teži, sve više se traži i suradnja vaših sfera, a mozak sve bolje i bolje vježba, a vaše motoričke sposobnosti su level-upane (vjerojatno).
Igra ima više od 50 razina, a nakon toga dobivate kraj poprilično nejasne i nepotrebne priče, ispričane vam kroz određene story boardove koje dobijete nakon prelaska jednog od 13 ”svjetova”. Iskreno, nije baš jasno zašto uopće ovakva vrsta priče, ili uopće priča, postoji, kad je igra poprilično jasna: ”evo zanimljivog načina da vježbate sive stanice, uživajte, frustrirajte se i zabavite i nakon toga ugasite igru”. Ukoliko vam igra bude dovoljno zanimljiva i izazovna, imati ćete što rješavati neko vrijeme, no ipak ne predugo. Nakon tih levela više ništa praktički ne ostaje što s obzirom na cijenu možda i nije najisplativije svima. No, opet, na neke logičke igre se trošilo i više od 100 kuna, tako da konačna odluka ovisi o vama. Kako točno izgleda rješavanje jednog od levela prikazali smo u svom gameplay videu:
Kontrole u igri su najvažniji dio i sjajne su, glazba je mirna, atmosferična, no ne bi bilo loše da postoji neka opcija jačeg tempa i ”eskplozivnije” glazbe i zvučnih efekata, iako moramo biti svjesni da bi to onda malo poništilo poantu ove igre. Semispheres je zabavna, poučna, a izgleda i korisna igra koja bi vam mogla skratiti nešto vremena, što kroz skupljanje trofeja što kroz par težih levela, no veće slojevitosti i izazova osim glavnog dijela igre zasada nema. Što se tiče uspjeha same igre, developeri su javili njen dolazak i na druge platforme što je, mislim, i glavni adut ove igre i šansa za uspjeh. Što veća širina, te moguća pojava na smartphoneima, garantirala bi solidne reakcije i veći broj igrača/ica što bi moglo dovesti do novih levela, izazova i novih zagonetki.
Leave a Comment