Nakon prve prave ekspanzije u DLC obliku Dawnguard za Skyrim smo dobili puno, puno manji no zato i jednako tako skromniji te povoljniji dodatak zvan HearthFire, koji je kao i prethodnik potpuno opcionalan. Što sadrži i koliko je zapravo poželjan za nabaviti, saznajte u ovoj našoj mini recenziji.
Nakon kratkotrajne ekskluzive za Xbox, konačno, Heartfire je izašao i za PC. Kao što smo mogli već utvrditi, ne radi se o nikakvoj ekspanziji već malom DLC paketu koji bi mogao boravak u Skyrimu učiniti još malo ljepšim i bogatijim. Za razliku od onoga što je predstavljao trailer, na raspolaganju imamo tri različita zemljišta smještena u tri bitno drugačije sredine gdje možemo izgraditi tri različite kuće (ili naravno, jednu ili dvije od njih).
Kuća (vila ili dvor, što već želite) se može graditi na tri različite lokacije (da, možete na sve tri ako želite biti Skyrimovski Donald Trump) koje zbog razlika na zemljištu nude različite opcije gradnje. No, igra na početku izravno nudi samo jednu lokaciju pa se vrlo lako zeznuti i ne znati da postoje ostale dvije, zato evo mali popis lokacija i kako ih se domoći:
Lakeview Manor
Uvjet: Dobiti pozivnicu od poštara u bilo kojem od gradova, ili otići osobno do Jarla u Falkreathu i završiti dva random questa ako niste (najvjerojatnije donijeti mu nekakvu bocu i ubiti diva ili bandita koji terorizira populaciju).
Opis: Smještena u proljetnom šumskom ozračju u okolici Falkreatha, Lakeview Manor je ponajviše tipična fantazijska kuća koja se jedina zapravo i reklamirala za ovaj DLC. Ima najprostranije „ravne“ i široke prostorije, nalik tradicionalnom domu, mada i ona nudi specijalne prostorije no to je stvar izbora. Jedina je pored koje možete izgraditi košnicu (Apiary) za pčele te je ujedno i jedina kuća u kojoj će posvojena djeca biti potpuno zadovoljna jer će za drugu kukati da im je prehladno, a za treću da žive u strahu od čudovišta. Dakle, ako ste nekakva vrsta rangera, vilenjaka ili obiteljskog tipa, ova kuća bi mogla biti upravo za vas.
Heljarchen Hall
Uvjet: Otići u Dawnstar i završiti tamošnji quest „Walking Nightmare“ (započinje pričanjem s čarobnjakom u lokalnoj krčmi) te random quest koji je najvjerojatnije „ubiti diva koji terorizira populaciju“, te onda zatražiti od tamošnjeg Jarla dozvolu za kupnju zemljišta.
Opis: Najtipičnija Nordijska kuća na povišenom snježnom djelu koji ide uz planinu – Heljarchen Hall je pravi izbor za one od čiste nordijske krvi. Po razmještaju i izboru prostorija te funkcija, predstavlja zlatnu sredinu između ostale dvije. Također posebna je i kao jedina pored koje se može izgraditi Grain Mill za dobivanje brašna (ako vam to uopće išta znači). Iz daljine se može vidjeti središnji grad Whiterun te ogromni pejzaž oko njega, kao i najviša planina u Skyrimu najbolje poznata pravom Dragonbornu.
Windstad Manor
Uvjet: Završiti „Laid to Rest“ quest (započinje razgovaranjem s Jarlom ili pregledavanjem izgorene kuće) u Morthalu te se javiti tamošnjom stewardu u vezi kupnje.
Opis: Smještena točno između močvarnih i snježno-planinskih djelova Hjaalmarcha pored rijeke Hjaal, Windstad Manor predstavlja potencijalno najbogatiju kuću/vilu/dvor, no cijena toga je jezivo ozračje koje ju obavija te isto tako i razne zvijeri iz blizine. Iz daljine se može vidjeti prekrasni Imperijalni grad – Solitude.
Za slučaj da ste negdje zapeli ili trebate više informacija slobodno se dodatno informirajte na Elder Scrolls Wikiji.
Sva zemljišta koštaju 5000 zlatnika (Septima) te se time dobiva početni paket s kojim se može izgraditi i urediti osnovna mala kuća. Nakon toga imamo u blizini razne izvore za izradu materijala koji nam treba za daljnju gradnju te nove stvari poput stakla, rogova, konopa… itd. Više-manje sve što je bilo dosada na farmama, dvorcima, gradovima i ostalim domovima sada je dostupno uključivanjem HearthFirea. Od štale, mlina, vrta, prostora za ljubimce, preko zasebnih prostorija za enchanting, alchemy i smithing radnje do superkul prostorije za trofeje te oružarnice u kojoj možete staviti sva najljepša oružja i oklope na display. Da, imali smo nešto od toga dosad, ali nikad u tolikoj količini i prostoru (barem ne bez modova). Ima tu neka mala mogučnost odabira i izgradnje različitih tipova kuće, no stvari su poprilično automatski posložene što je dobar minus. Također, jednom kad se stave trofeji ne mogu se više micati ili okretati pa se iskreno nadam nekakvom patchu ili modu za to te svima preporučam „Save-Load“ praksu za isprobavanje kombinacija kod uređenja. Mogu se naručiti po jedan steward (nešto između kućanice i menadžera), bard i kočijaš te udomiti kućnog ljubimca i posvojiti djecu, no sve to je (hvala Bogu) potpuno opcionalno. Samim time dobivamo nove glasovne dijaloge, karaktere i situacije (napadi na kuću, štetočine itd.) u igri. Istina ništa previše posebno, no dobro je došlo.
Da ne brinete više, nije ovo naginjanje Medieval Simsima, mada bi možda čak čovjek i poželio da je jer fali malo te fleksibilnosti. Također, nadam se da će ubuduće biti dodataka za nešto različitije vrste domova, jer iako je Nordijski Dragonborn ovdje kao kod kuće, neki drugi likovi poput prljavog barbarskog Orka, Nightingale dame iz sjene ili badass Vampirice nikako nisu. Dakle, nije za svakoga, no mislim da mala cijena kao i čista neobaveznost istog poprilično opravdavaju navedene minuse.
Sve u svemu: Isplati li se kupiti HearthFire DLC? Za konzole definitivno, dok se za PC mrvicu teže odlučiti pošto već odavno postoje razni modovi u obliku kuća ili čitavih dvoraca koji za igrača predstavljaju novi potencijalni dom. Međutim, ipak, službeni dodatak je službeni dodatak, a to je barem neka garancija da ne riskirate njegovu kompatibilnost i integraciju s ostatkom igre, kao što je to slučaj s modovima. Uostalom, nema baš modova koji pružaju baš sve što HearthFire pruža tako da u svakom slučaju ukoliko ste zainteresirani vrijedi nabaviti. A ako baš smatrate da tome nema mjesta u Skyrimu, jednostavno nećete kupit i sve 5! Dodatak jest mali, no ništa drugo nam nisu ni obećali. Što biste i očekivali za 5$? Danas je skuplje i pizzu naručiti tako da imamo čistu stvar izbora… I što je najbolje: Hej! Barem nije „horse armor“ 😉
Postupne faze izgradnje
[nggallery id=176]
Leave a Comment