Imate PlayStation 5? Ako je odgovor potvrdan, onda već imate i sjajni DualSense kontroler i pitate se čemu sad još jedan? Ukoliko ste full kao i mi ogrezli u gaming već godinama, uvijek tražite “ono nešto” što bi vam donijelo dodatni boost ili prevagu u online okršajima ili općenito bolje “lokalne” rezultate za hvaljenje pred frendovima. Godinama ste za neke programabilne kontrolere ili općenito kvalitetnije, robusnije i preciznije kontrolere morali kupovati kod 3rd party proizvođača, i to je vrijedilo kako za PlayStation, tako i za Xbox konzolu. Kako bi stvorili neku sliku “više klase” oko svog branda, u suparničkom konzolaškom taboru, Microsoft je na prošloj generaciji Xboxa odlučio napraviti svoju premium liniju kontrolera u obliku Elite serije, koja je s novom generacijom Xbox Series konzola dobila i nasljednika u obliku Elitea 2. Gameri su odlično prihvatili Elite kontrolere koja se s godinama učvrstila kao izbor broj jedan za “ozbiljne” Xbox i PC gamere.
Kako je PlayStation 4 završio svoj razvojni ciklus kao hardverska platforma, svi smo se nekako nadali da će Sony s novom PlayStation 5 konzolom brzo predstaviti konkurenta (figurativno, jer nisu iste platforme) Xbox Elite seriji kontrolera i evo dvije godine kasnije to se napokon dogodilo. Najavljen prošle godine pred kraj ljeta, Sony je objavio kako stiže DualSense Edge, premium kontroler primarno za PlayStation 5 i svima je bilo jasno da će u smislu eksluzivnosti pokušati parirati fantastičnoj Xbox Elite seriji kontrolera, te možda i jurišati dugoročno i na tron kao prvi izbor za PC gamere. Edge je tako sada stigao i u naše ruke. Nakon višednevnog druženja s Edgeom, evo i našeg kratkog osvrta.
Razlike u odnosu na “običan” DualSense su vidljive odmah nakon vađenja iz kutije. Edge dolazi u premium torbici u kojoj možemo spremiti ili nositi kontroler ako imamo potrebu za time. Sama kutija nosi ponosno (za ovu generaciju) standardnu bijelu PlayStation boju i poprilično je robusna što jamči da će kontroler u “transportu” biti adekvatno zaštićen. U samom pakiranju se nalaze dva seta stražnjih “okidača/gumba” i dva seta rezervnih zaobljenih “gljiva”, znači bez onih utora unutrašnjih. Uz navedeno, dolazi nam dugački USB-C kabel za punjenje i “osigurač” za isti koji nam osigurava da će kontroler ostati sigurno spojen i nastaviti puniti neovisno o našim trzajima ili eventualnom ispadanju kontrolera.
Na prvi pogled, Edge se ne čini pretjerano različit od originala. No, izgled potpuno vara. Nakon primanja u ruke, odmah se osjeti da se radi o robusnijem i kvalitetnije izrađenom kontroleru. Bilo da se radi o materijalu izrade ili općenito osjećaju samog kontrolera čiji force-feedback motori udaraju jače i preciznije pa samim time se lakše uživiti na događaje na ekranu. Dodatni “moment” različitosti od običnog DualSensea su dvije FN tipke s prednje strane (ispod/ispred gljiva). Dimenzije samog kontrolera ostaju nepromjenjene u odnosu na obični DualSense što pokazuje da Sony nije htio napraviti problem privikavanja na novi kontroler.
Po uzoru na Xboxov Elite, i Edge ima izmjenjive dijelove. Tako su gljive izmjenjive kako u smislu vrha kojeg dotičemo palcima, tako i u smislu potpune izmjene cijelog mehanizma (sticka) s jednostavnim dizanjem prednje maske. Spomenuti “osigurač” za stabilno punjenje, odnosno spojivost prema konzoli je jednostavan za korištenje i nije fiksiran isključivo za USB-C kabel koji dobijete s Edge kontrolerom. U teoriji možete kupiti još duži kabel i sviđa nam se što Sony nije “fiksirao” isključivo na svoj kabel, premda je isporučeni od nepuna tri metra sasvim dovoljan vjerujemo u većini slučajeva.
Nakon spajanja na konzolu, bitna razlika od Xbox Elite serije je ta da Edge ne traži nikakav dodatni software. Podrška za nove funkcionalnosti je ugrađena u sam operativni sustav PlayStationa 5 što zaslužuje pohvalu samu za sebe. Nakon iskakanja pozdravne poruke i čestitanju na kupivini, operativni sustav nas vodi kroz kratki uvod što i kako se koriste nove điđe na kontroleru.
U igrama, filing kontrola je po pitanju preciznosti nepromjenjen u odnosu na regularni DualSense po pitanju “gljiva”, dok u pitanju stražnjih triggera, njih možemo podešavati po “duljini” i po potrebi im možemo “skratiti” put koji je potreban da ih se stisne. Na primjer, kraći put može biti koristan u shooterima, ali to više ovisi o vašem stilu igranja. Stražnji okidači koje možete upiknuti (ili ne) imaju dva različita fizička oblika i naša preporuka bi bila da testirate oba i odlučite koji vam više pašu. Svi gumbi se mogu reprogramirati u custom profile, pa recimo za Gran Turismo, možete dodatne stražnje gumbe koristiti za promjenu brzina ili što već odlučite da vam je prirodnije.
Custom profile mjenjate sa spomenutim FN tipkama čije su funkcije uvijek statične (ne mogu se reprogramirati) i neovisno koju odaberete, obe imaju istu funkciju (odabir profila). Profile možete nazivati po volji, što će uvelike olakšati odabir istog tijekom igranja. Sam odabir profila se vrši pritiskom na FN tipku nakon koje dobijemo izbornik u kojem izaberemo željeni profil, navedeno je moguće direktno iz igre bez ikakvih dodatnih peripetija. Nakon kratkog navikavanja, vrlo brzo i neprimjetno se vrši skakanje kroz profile. Tako možete imati profil za borbu na daljinu (npr. manji sensitivity na gljivama) i profil za blisku borbu. Kako rekosmo već nekoliko puta, sve ovisi o vama i vašem stilu igranja.
Kako sve ne bi prošlo u hvalospjevima, imamo i jednu ne baš tako malu zamjerku na Edge. Vrijeme trajanja baterije je zaista jedno od najlošijih preko svih PlayStation kontrolera trenutno. Teško nam je shvatiti logiku iza Sonyeve odluke za bateriju dosta manjeg kapaciteta (1050mAh) u odnosu na obični DualSense (1560mAh) koji sam po sebi nema baš neko sjajno trajanje baterije. Sony ističe da je moguće ostvariti između 10 i 12 sati igranja na Edgeu, ali moramo priznati da su brojke u nekim situacijama upola manje. Ako igrate nešto i nafrljite sve fićure do kraja u smislu snage, očekujte prosjek od nekih šest sati. Za cijenu od skoro 240€, moramo priznati, ova činjenica nam je stigla kao svojevrstan hladan tuš, ali generalno ostaje kao jedina zamjerka inače fantastičnom kontroleru. Tko zna, možda je Sony vođen mišlju da većina gamera koja želi performanse i tako igra uvijek spojena žicom zbog potencijalnih latencija u kontrolama pa su samim time i isporučili USB-C od tri metra. Nadamo se da Sony u eventualnim novijim revizijama DualSense Edgea ipak ima plan ispraviti ovaj propust oko kojeg se svi moramo priznati opravdano žale.
Što se tiče PC fronte. Edge radi u očekivanim parametrima kao i njegov obični brat DualSense. Da biste dobili što bolje iskustvo na PC-u, preporučamo instalaciju DS4/DS5Windows aplikacije s kojom ćete dobiti bolju kontrolu nad mogućnostima kontrolera. Naravno, što se tiče podrške naprednih funkcija samog kontrolera, to će ovisiti uvelike o igrama. Tako da podršku za haptic feedback očekujte samo u Sony naslovima na PC-u, za sve ostalo ih možete manje-više zaboraviti. Na vaš PC, kontroler možete spojiti putem Bluetootha ili USB-C kabela.
I tako, na kraju dana, druženje s DualSense Edge kontrolerom je kad se sve zbroji i oduzme bilo više nego sjajno. U odgovoru na pitanje iz uvoda “…čemu još jedan kontroler?”. Pa, precizne kontrole, sjajne programabilne mogućnosti, izmjenjive gljive skupa s kompletnim mehanizmom i dodatne dvije tipke na stražnjoj strani će definitivno pružiti ne samo bolje iskustvo igranja već i prednost na multiplayer bojnim poljima neovisno o kojoj se igri radi. Treba li vam sve to (?), odluka je isključivo na vama. Što se tiče PlayStationa 5, radi se o apsolutno najboljem kontroleru trenutno dostupnom na tržištu.