Već je općepoznata stvar da je Sony tijekom naleta korone započeo ekspanzionističku politiku izdavanja svojih behemotskih naslova na PC-u. Iako je isprva ta odluka od dijela fanova proglašena svetogrđem, sviđalo se to nekima ili ne, kako je vrijeme odmicalo, Sony je uvidio da je na ispravnom putu. Dobar pokazatelj da se radi o pozitivnoj stvari, kako za publiku tako i za Sony, jeste činjenica da je krenulo ubrzano portanje igara, a po svemu sudeći, taj trend je “here to stay”.
Led je isprva probio Horizon Zero Dawn, nakon kojeg je usljedio izvanredno dobar Days Gone, pa još bolji God of War port. Zatim smo u trećem mjesecu dobili i Kojimin pulen Death Stranding, a na ljeto nam je klizećim startom u naša računala uletio i Marvelov Spider-man. Hrpa naslova, a da nismo ni spomenuli neke prethodnike poput Beyond: Two Soulsa, Detroit: Become Humana ili čuvenog Heavy Raina…
Ovog puta, red je došao na još jedno legendarno Sonyjevo ime, Uncharted. Htio sam reći Nathan Drake, ali ova kolekcija uključuje i Chloe kao protagonisticu, pa je to jedino ispravno od mene. Dakle, PC igrači su počašćeni Uncharted: Legacy of Thieves Collectionom koji uključuje remasterirane verzije Uncharted 4: A Thief’s End te Uncharted: The Lost Legacy igara. Ovo je ista kolekcija koja je u prvom mjesecu izašla za PlayStation 5. Da budem savršeno jasan, osobno sam začuđen Sonyjevim izborom da Uncharted svijet prebace na računala sa četvrtim nastavkom serijala u kombinaciji sa spin-off naslovom. Uncharted je svoju veliku popularnost stvorio ne pretjerano iz jednostavnog i brzog gameplaya koliko upravo iz izvanrednog narativa, sa možda bazičnom pričom ali definitivno vrhunskom karakterizacijom likova. Još više me to čudi upravo iz razloga što za Playstation već postoji The Nathan Drake Collection koji uključuje remasteriranu originalnu trilogiju, pa bi po mom mišljenju to možda bila bolja opcija za početak života na računalu, no koga briga za moje mišljenje. Što više razmišljam, moguće je da će ta kolekcija u budućnosti dobiti i novu iteraciju remastera za PS5 verziju, pa su se zato odlučili ići ovim putem, no otom potom, to je samo misao.
S druge strane, četvrti Uncharted je malo drugačiji od originalne trilogije, prvenstveno pristupom u priči. U tom nastavku dobijamo produbljenu priču i karakterizaciju Nathana Drakea i najviše naučimo o liku i djelu tog kultnog charactera. Stoga za neke igrače koji se prvi put susreću sa Unchartedom, ovo je potpuno ispravna ulazna točka u serijal ,nakon koje će zasigurno poželjeti istražiti i prethodne nastavke.
Što se tiče drugog naslova iz ove kolekcije, u pitanju je spin-off i u pravilu nije potrebno nikakvo prethodno poznavanje Uncharted svijeta. Dolazi kao nastavak četvorke, nešto je kraći i “mirniji”, no to je i razumljivo nakon spektakla koji mu je prethodio.
Pošto ovo nije recenzija per se, potpuno je nepotrebno da opisujem igru i radnju. I oni koji je nikad nisu igrali, znaju da je Uncharted linearna akcijska avantura napucana fantastičnom radnjom koja je mishmash Indiane Jonesa, National Treasura te originalne Lare Croft, zaokružena vrhunskim scenarijem i produkcijom. Ne mogu ne spomenuti i voice acting, jedan od najboljih ikad u igrama, a čuveni Nolan North je u ulozi Nathana Drakea nadmašio samog sebe, točka. Jednostavne kontrole, kojima nećete lomiti prste za razne interakcije vašeg lika s okolinom, stvorile su tako dobar i fluidan gameplay, stoga ćete igrajući ovu igru biti opušteni, uvučeni u priču i u tome ćete uživati.
Uncharted serijal čine kolokvijalno dobri naslovi i o tome nema rasprave, a sve koje zanimaju specifične recenzije, potražite ih na našoj stranici. Što se pak izgleda i grafike tiče, Uncharted je vizualna poslastica.
Kako sam već ranije spomenuo, ova kolekcija je u siječnju remasterirana za PlayStation 5, stoga se u igri nalaze sve moderne grafičke gungulije. Igre tako podržavaju Nvidia DLSS te AMD Fidelity FX Super Resolution 2, takozvani FSR2. Znamo već što nam ta tehnologija omogućuje, ali da ponovimo. Pošto je svijet poludio za visokim rezolucijama koje u kombinaciji sa hrpom detalja u igrama jednostavno razvaljuju i najjače mašine, pogotovo konzole, gorespomenute tehnologije nam omogućuju da igru renderiramo u manjoj rezoluciji, pa je uz pomoć temporalnih algoritama povećamo i izoštrimo na zadanu, pri čemu nauštrb malo kvalitete dobijemo puno bolje izvođenje, odnosno više fps-ova. Izvenredna tehnologija u kojoj uživamo posljednjih godina i koja konzolama i mainstream računalima život znači. S druge strane, pošto ovdje pričamo o high-end / enthusiast gamingu, iznimno jaka računala će ovu igru podići za još jednu razinu. Tako ćete, za razliku od PS5, sada imati opciju da povećate rezoluciju tekstura, kvalitetnije modele, anisotropic filtering, ambient occlusion, detaljnije sjene, reflekcije i slično.
No na stranu PC preseravanje, najvažnije je spomenuti da je portanje kolekcije, odnosno njeno optimiziranje, ponovno odrađeno na najvišoj razini. To znači da ćete i na starijim kantama ove naslove moći izvoditi u vrhunskoj kvaliteti. Primjera radi, naslove sam testirao na AMD 5900X procesoru, RTX 3080ti grafičkoj kartici (što više nije high-end) te 240Hz monitoru. 4K rezoluciju sa apsolutno svim detaljima na maksimumu sam izvodio u 60-80 fps i to bez DLSS/FSR2, znači “nativno”. Sa DLSS sam dobivao oko 100fps. Nadalje, 2K rezolucija na maksimalnim postavkama bez DLSS/FSR2 dala je oko 120fps, a sa DLSS oko 140fps. Poslije sam isprobavao smanjivanje detalja, sa raznim egzibicijama sam mogao navući 240fps. Dakle, kolekcija je fantastično dobro optimizirana za računala i u njoj ćete uživati sa prosječnim računalima. Svakako moram spomenuti da ovdje imamo i podršku za ultrawide monitore što često zna bit rak rana u raznim naslovima na PC-u, kao da developeri ove formate još ne smatraju standardnima (proklet bio Elden Rinže!). Korisnike PlayStationa 5 i vlasnike Dual Sense kontrolera će sigurno obradovati i podrška za isti, tako da možete uživati u svim svojim haptic pizdarijicama (kudos to that!). Probao sam igru i na Steam Decku, ali ja vam nisam osoba koju biste trebali slušati oko takvih preporuka. Steam Deck mi prvenstveno služi za retrogaming i emulaciju antičkih igara. Ako je handheld vaš “thing”, Uncharted je jako igriva igra i prisjećam se Uncharted Golden Abyssa kojeg sam igrao na PS Viti, bilo je fun, pa pretpostavljam da će i ovaj naslov na Steam Decku biti više nego dobra opcija za duge WC seanse.
Na kraju ovog kratkog pregleda, ako već niste stekli dojam i moje mišljenje u vezi ove kolekcije, bit ću direktan i reći “go for it”. Svatko tko nije igrao Uncharted serijal do sada, a nije konzolaš, nema nikakvog razloga da ne odigra ovu kolekciju. Dapače, trebao bi. Radi se o kultnom serijalu, a četvrti nastavak Uncharteda je jedna od najboljih PlayStation ekskluziva. Smatram da svaki gamer u nekom trenu svoje gaming karijere mora makar probati, a pošto je naslov sad dostupniji nego ikad, zašto ne? Istina, iz igre je kompletno izbačen multiplayer. Vjerojatno zbog toga što Sonyjeve igre moraju imati Sony servere, ali na kraju krajeva, kog briga? Cijena je sukladno tome 49,99 eura, što se ne smatra full price igrom, a u ovom slučaju se radi o dvije igre, pa nemam što reći protiv toga. Uostalom, ako ste do sad čekali sa igranjem Uncharteda, možete i još malo do prvog jesenskog popusta.